wrzody żołądka

Pati2012, ależ ja to wiem i akurat moje konie mają siana aż za dużo, bo wolę żeby w nim spały, niż żeby im brakło. Ale pytam czysto hipotetycznie, co z tych dwóch opcji uważacie za lepsze😉

Edit. Moje konie akurat zawsze wolą siano, bo w "siatkach do czyszczenia" mają zawsze to najbardziej ulubione siano, które wygrywa smakowitością z każdą sieczką 🙈 i mimo, że mają siana pod korek na padoku, to przyprowadzone do czyszczenia, zawsze to z siatki jedzą bardzo chętnie 😉😉
epk, tak, może źle to sformuowałam, chodziło mi o to, że każdy zna swojego zwierzaka i wybierze, to co uważa za lepsze.
Ja mam osobiście inne rozterki czasami jesli chodzi o ten tryb codzienności. Kiedyś dr Biazik powiedziała pewnej koleżance, że codziennie ta sama rutyna i że ma jezdzic nawet o tej samej porze, że może osiodlac konia I zrobić krotki trening i skończyć, ale chodzi o rutynę. Dziewczyna jest lekarzem, a co za tym idzie nie ma takiej opcji, żeby bywała o tej samej porze codziennie u konia. Zapytała wtedy dr co wtedy, ta odpowiedziała, że ma przyjechać, zrobić na tym koniu jedno kółko i moze jechać do domu...
Ja wiem, że koniarz potrafi zrobić dużo dla swojego konia, ale na dłuższą metę tak się nie da...I czasem zastanawiam sie nad tym w tym kontekście .
epk, ja miałam dokładnie tak samo zalecone. Jak koń pracuje ma pracować, jak je owies i ma go jeść dalej to ma go jeść, a nie chwilowo zabierać. Moja kobyła miała wrzody i na krzywiznach i na odżwierniku. Wyleczona, a pracowała niezmiennie.

Alaska, ja jestem o tej samej porze w tygodniu zwykle, ale w weekend różnie. Czasem mnie nie ma i konie mają wolne, czasem znajoma weźmie na lonże (o totalnie losowej godzinie). Nic się mojemu koniowi w związku z tym nie stało w trakcie leczenia. Nie wyobrażam sobie być w stajni CODZIENNIE, bardzo lubię mojego konia ale mam też inne życie.
Kastorkowa, Ja takich wytycznych nie miałam, bo wrzody zostały zdiagnozowane trochę "przy okazji", więc koń i tak nie mógł chodzić, ale akurat u nas odstawienie od pracy było balsamem dla duszy konia.....
Koń mocno neurotyczny, przeżywający, płochliwy, niby "z boku" wszystko spoko, jeździliśmy lekko, widywałam naprawdę gorsze przypadki, ale wyszło na to, że "wewnątrz" koń mocno przeżywał każdy trening, więc akurat u nas ta przerwa była mocno na korzyść.
Natomiast to prawda, że są konie, które stresują się brakiem pracy, zaburzeniem tej rutyny i takim koniom praca jest potrzebna, ale myślę, że tu nie chodzi o to, że danego dnia koń ma piafować przez godzinę, tylko "coś" zrobić. Jeśli zostanie zachowana "rutyna pracy" tj. przyjście do stajni, zabranie konia do czyszczenia, wyczyszczenie, osiodłanie (albo chociaż ogłowienie), zabranie na spacer, spacerowanie mniej-więcej tyle czasu ile trwa jazda, od-głowienie, odstawienie do boksu.... to w ogólnym rozrachunku ta rutyna jest jak najbardziej zachowana.
Czy wiecie może skąd taka horrendalna różnica w cenie Equinoru i AbPrazole? Dziś aż złapałam się za głowę 🤒 Terapię przewidzianą mam na 4 tygodnie pełnej dawki i 2 tygodnie połówki (koń ok 600 kg - 35 dawek). Equinorem całe leczenie wyjdzie mi 2975 zł (85 zł za strzykawkę - jakiś kompletny kosmos), pastą Ablera ok 1700 zł, a saszetkami ok 1300 zł.. Przecież to jest jakiś rozbój w biały dzień. Wiem, że teraz nie wysyłają bezpośrednio do Polski, ale to akurat nie jest duży problem..
A tabletkami wyszłoby Cię 1050, o ile cena się nie zmieniła...
Equinory zawsze były najdroższe, ale niektórzy twierdzą, że lepiej działają. Ja nie mam zdania, miałam tak samo dobre efekty po kulkach AbPrazole jak i tabletkach.
Sivrite A o jakich konkretnie tabletkach mówisz?
GastromeEQ, tabletki z omeprazolem. Na 600 kilo miałabyś 4 dziennie, ja za listek (6) płaciłam 45 złotych. Łamałam każdą na 3 części, bo są wielkie, mają podziałkę. Znajoma je kruszyła dla pewności, bo jej koń trochę gardzi żarciem. O wiele lepiej mi się logistycznie sprawdziły niż te cholerne mikro kuleczki z Ablera, które się sturliwały na dno żłoba, rozpuszczały i były obrzydliwe w smaku...
Sivrite Bardzo dziękuję za info.

A czy znacie może jakieś godne polecenia alternatywy do Ulgastrolu i Pronutrinu?
Nam ulcosan starcza na miesiąc i zawsze widzę efekty, można dawać trochę więcej, wtedy na 3tygodnie
Najtaniej jest teraz na 3foule
https://3foule.pl/produkt/derbymed-ulcosan-25-kg/
Sivrite -gdzie można dostać ten Gastrome EQ?
Dla konia z wrzodami lepiej podawać cała aronię czy wytłoki mają identyczne działanie? Widzę że mój koń je bez problemu, więc chciałabym pociągnąć temat i dodawać do jedzenia tym bardziej że aronia jest polecana przy wrzodach
Ossesmayer, Badania wykazały, że skórka aronii zawiera siedem razy więcej flawonoidów niż jej miąższ, stąd też warto koniom dać suszone w całości owoce.
Rzepka, ja i znajomi kupowaliśmy przez wrzodową grupę na FB. Ludzie się tam ogłaszają lub możesz sama napisać, że szukasz.
U nas gastroskopia nic nie pokazała, koń czysty🙏 natomiast pani doktor stwierdziła że po ściankach żołądka itd widać że ma bardzo delikatny przewód pokarmowy. Zalecila pasze bez owsa, z małą ilością cukrów, polecacie coś? Coś co nie zrujnuje mnie finansowo?
m_chaaa pasze agro-vital kupowane przez stronę agrokompleks24.com
m_chaaa, natur solo musli może?
Chciałam podzielić się, że nasze kontrolne gastro wyszło cudownie. Zostało trochę zaczerwienienia na odzwierniku, więc omeprazol odstawiony.

I tu moja radość się kończy, bo już drugi tydzień od kontroli moja sierota znów grymasi na jedzenie, wygląda źle. Dzisiaj rano był pełny żłób tresciwego, skisniety oczywiscie.

Jutro robimy mu wieksza biochemię i jak nie wyjdzie jakieś cholerstwo, niedobór czegoś co powoduje brak masy i grymaszenie, to mam ochotę się poddać.

Nie mam bladego pojęcia od czego zależy, czy książę ma apetyt, albo nie ma. Co mu pasuje, a co nie. Szukam powiązań i nie znajduje. I najgorsze, że mnie na te eksperymenty naprawdę nie stać. Mam jeszcze 3 inne konie...

Pobiadolilam sobie.

Jasnowata, czy odstawialiście omeprazol stopniowo? czy jest na jakiś suplach? Teraz były kosmiczne zmiany pogody - praktycznie wszystkie wrzodki pokazują.
Odstawiliśmy od razu.
A dieta i wszystkie suple zostały bez zmian.
Moja królewna grymasi nadal mimo ze od skończenia kuracji minęło prawie 5 miesięcy. Raz jest tak że wieczorem jak przyjeżdżam to żłob jest pełny niewyjedzonego śniadania i obiadu, czasem zostaje trochę, a czasem (baaardzo rzadko) ma puste. Ale ma siano na full, wiec już nie mam nawet za bardzo głowy żeby się przejmować niejedzeniem treściwego. Wyglada dobrze. Na wieczor dostaje na mokro mesz z paszą i to mi wciągnie zawsze. Zauważyłam ze większy problem z jedzeniem ma, jak ma ruję.
Jasnowata, w sensie z pełnej dawki jednego dnia na 0 drugiego?
epk jest zalecane dostawianie stopniowe. Najpierw 1/2 dawki, następnie 1/4. I tak robiłam. Podobno jak się nagle odstawi to jest nadprodukcja kwasu. Na razie zostawiłam pełna gamę supli
Edit w kwestii jedzenia. Ja sie poddałam i koń do końca zywota będzie dostawał irish mash. Jak już tego nie chce zjeśc trzeba weta wzywać 😉
Epk, tak. Nie było wspomniane o stopniowym, a sama nie pomyślałam. Mam nadzieję, że to nie zepsuło... W każdym razie za dwa miesiące możemy zrobić znów gastro gdyby nadal było bardzo zle.
A jeszcze na Ulgastrolu zostaliśmy normalnie.
Tulula, no ja to wiem....

Jasnowata, możesz mieć odpowiedź. Po nagłym odstawieniu omeprazolu kwasy żołądkowe szaleją. Dajesz może algi wapienne? One fajnie buforują kwasy.

My po leczeniu (omeprazol + mizoprostol) zeszliśmy z omeprazolu w 10 dni i zostaliśmy na algach wapiennych z hippolyta + kwas hialuronowy (ulsoothe gel) + biogen k i wygląda to całkiem dobrze tfu tfu.
Nie, algi nie.
Z supli mamy póki co olej kukurydziany, sok z rokitnika, yarrowie gastro, beta glukan, glut z siemienia, ulgastrol.
Edit. A jednak w składzie paszy mamy algi. W agrovital gastro
Jasnowata, nie wiem czy to jest wystarczająco to co jest w paszy. Ja daję https://sklep.hippovet.pl/produkty/mebio-calcium-sorbinum-wapno-z-alg-morskich-10-kg/
w ilości 85 gram dziennie. To nie ma jakiegoś specjalnego zapachu - koń wcina ten proszek razem z posiłkami i w żłobie nie zostaje.
epk, moje totalnie nie chcą jeść. Musialam kupic susz owocowy a i tak daje polowe dawki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się