menu waszych koni

Przeczytaj chociażby ostatnie posty moje, Sierry... Potem zerknij jeszcze raz na swoje ostatnie zdanie. Mój po takiej dawce padłby z głodu o ile wcześniej nie z mega niezadowolenia, Czardaszowi Sierry pewnie by wystarczyło. Czy Twojej klaczce wystarcza? Nie wiem, i pewnie nikt kto nie będzie znał konkretów dotyczących tego konia nie będzie tego wiedział. Ile koń ma lat, w jakiej jest kondycji, jak wygląda, jakiej jest rasy, jak długo chodzi "prawie codziennie, średnio po godzinie, czasem dłużej"?.
Mój koń stał ostatnio na 2 razy po jedną miarkę PAVO gniecionego i wyglądał jak Pączek w maśle :P Teraz wrócił do treningu, je mniej siana i dostaje 2 razy po 2 miarki i raz 3  ale już nie gnieciony🙂

To wszystko zalezy od potrzeb konia.
u nas tez zmiany  bo konie chcą nas nauczyc latac :P

Nemo
rano: pół miarki całego owsa , 3/4 miarki gniecionego jeczmienia + lucerna
południe: siano
wieczorem: pół miarki gniecionego owsa , cała jęczmienia + lucerna  , witaminy marstall force

Megi
rano : miarka owsa całego + lucerna
południe : siano
wieczorem : miarka musli Classic mix Equi First , 0,5 owsa gniecionego , witaminy eggersmann golden mineral

( miarka havensowa )

edit : sprecyzuje , Megi  pracujaca od święta ze 3 razy w miesiącu , Nemo podobnie. Na każdy posiłek po pół kostki siana , niedawno dostawały tez na obiad treściwa ale po ostatnich dniach im zabrałysmy obiadki :P

Niedługo Megi bedzie stała na musli + granulat a Nemo na jeczmień +granulat+ lucerna
Moj wraca do treningu. W polowie maja pierwsze zawody.
Na ta chwile:
rano: 2 owsa + Hoveler Reformin Plus
poludnie: 1 owsa + NAF ProFeet
wieczor: 2 owsa + 1 Hoveler Krautermusli + Equitop Gonex
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
27 kwietnia 2009 19:53
u nas w tej chwili (kon w regularnej robocie, niezbyt ciezkiej ze wzgledu na mlody wiek (niedawno skonczone 4 lata)):

rano: 1 owsa + 1 equi first classic club + 100ml oleju + lucerna equi first
poludnie: 1 owsa + 1 granulatu besterly olimpic
wieczor: 1 owsa + 1 equi first classic club + witaminy officinalis + elektrolity + lucerna equi first
darolga   L'amore è cieco
27 kwietnia 2009 21:51
Rano: owies 2 + spora garść sieczki Spillersa, żeby mi to to moje paskudztwo nie rozsypywało wszystkiego wokół majestatycznym plunięciem :P
Południe: owies 2 + olej ryżowy 60 ml + EquiFirst Classic 0,5 + biotyna Pavo
Wieczór: owies 1,5 + Hartog Balance 1 + magnez Pavo + lucerna Hartoga 1
Sobota, przed obiadem - mesz Hartoga.
Wtorek, czwartek - otręby 1 z dużą garścią meszu EquiFirsta dla smaku,  po kolacji, podczas nocnego obchodu dyżurnego, około 22.
Siano - śniadanie i na noc do woli.
Owies gnieciony południe, wieczór. Rano cały.
Pastwiskowana, cały dzień prawie.
Praca regularna, średnio ciężka, raczej nieloty. Praca wożeniem dupy nie jest, ale też mega ciężkim treningiem nazwać jej nie można. Chętnie terenujemy, zawsze przynajmniej jeden raz w tygodniu, tereny ciężkie, długie, z piachami, górkami i galopami kondycyjnymi. Po terenach zawsze kobył dostaje elektrolity, bo co się napoci, to napoci. Stale na etapie przyokrąglania, bo jeszcze tu i ówdzie brakuje. Od pierwszego do diety dojdzie nam Muscle Builder.
No, chyba tyle 😉
U nas jeśli chodzi o żywienie to sprawy już się trochę uporządkowały:
Śniadanie: 1-1,5 kubka* musli (aktualnie D&H Leisure Mix) i 3 kubki* sieczki Happy Hoof Spillers'a
Kolacja: tak samo jak śniadanie
Kubek to ok. 250 - 300g musli i ok 100g sieczki 
1 -2 razy w tygodniu mesz (aktualnie Marstall - super!) po ok. 750g (podmieniam tym całą kolację).
Siano przez cały dzień do woli (dużo tego wychodzi, np. na noc może dostać prawie całą kostkę i zje).
Dodtaków na razie żadnych, niedawno skończył się Chevinial i robimy przerwę od witamin.
Koń nie pracuje, ok. 156 cm wzrostu.
Dostaje tak od ok 3 miesięcy, ale w między czasie trochę się pozmieniało (np. całkowicie zrezygnowałam z owsa).
I jestem bardzo zadowolona, koń grzeczny, nie wariuje, sierść ładna, szybko linieje, jak zaczynałam tak karmić to żebra trochę wystawały, a teraz to wygląda tak (nie umiem wstawić zdjęcia): http://www.photoblog.pl/evivvalarte/ 

Jak uważacie, wygląda dobrze?
Mój koń teraz je:
rano 2 miarki* owsa
obiad 2 miarki owsa
kolacja 3 miarki owsa

po treningu dostaje Pavo Herbasan 1-2 miarki plus lucerna Hartoga 1 ubita miarka plus czosnek plus witaminy Gelapony

Stoi sobie od rana do 14 na pastwisko/padoku (trawa jest, ale niewielka, gdzie ten deszcz!!?) i później idzie na jazdę i znów na padok.

*dostaje taka miarke niebiseką PAVO (czyli chyba taki normalny rozmiar miarki  😉)
..
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
31 sierpnia 2009 11:11
nerwina:
sniadanie 2 kg owsa
obiad 0,5 kg owsa + 0,75 kg unipaszu ( na wybieg swiezo skoczona lucerne)
kolacja 3 kg owsa + elektrolity+ humavet vitamed E + zioła equistro + NAF na gospodarke hormonalna

nathan boy:
sniadanie 2 kg owsa
obiad 0,5 kg owsa + 0,75 kg unipaszu ( na wybieg swiezo skoczona lucerne)
kolacja 2kg owsa + kilogram pavo podo grow


mozna koniom podawac swiezy slonecznik z pestkami? cos mi sie obilo o uszy ale nie pamietam
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
31 sierpnia 2009 11:21
obecnie (zimą się zmieni menu na 3 posiłki + buraki i marchew):

folblutka:
śniadanie: miarka owsa + 0,5 miarki musli Dodson & Horell 16Plus + pół kostki siana
obiad: zielone pastwisko
kolacja: miarka owsa + 0,5 miarki musli Dodson & Horell 16Plus + czosnek + biotyna + zioła Mobility + Sureflex + pół kostki siana

arabka:
śniadanie: miarka owsa + 0,5 miarki musli Eggersmann Cool Mix + pół kostki siana
obiad: zielone pastwisko
kolacja: miarka owsa + 0,5 miarki musli Eggersmann Cool Mix + czosnek + zioła na uspokojenie + pół kostki siana

Dodatkowo 2 razy w tygodniu mesz Eggersmanna na przemian z meszem Dodsona.
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
31 sierpnia 2009 11:47
siwa foblutka miarka miarce nie rowna
to i my się wpiszemy a co🙂

rano - litr owsa całego + litr muesli ziołowego hovelera + sproszkowany czosnek (1 łyżeczka) + 10 ml witamin besterly
wieczór - 2 litry granulek (był hartog, jest equi first, ale wrócimy bezapelacyjnie do hartoga!)

plus raz w tygodniu na kolację zamiast granulatu mesz hartoga, sianko dwa razy dziennie i całe dnie i noce na trawie. i chyba mu wystarcza, bo energii w sam raz, a i krągłości mamy sporo i spore🙂
SIWA FOLBLUTKA   i jej miedziana arabka
31 sierpnia 2009 12:07
siwa foblutka miarka miarce nie rowna


My mamy taką Eggersmannową 😉
U mnie tak:

Likier:
owies, musli pavo, granulat heikra pellets, witaminy besterly, marchewki, jabłka,  suchy chleb, czosnek, kreda pastewna.


Parol:
owies, granulat heikra pellets, witaminy besterly, marchewki, jabłka,  suchy chleb, czosnek, kreda pastewna.


i niedługo biotin plus eggersmanna 🙂🙂


// Zauwazyłam, ze wiele koni w stajni je sam owies plus ewentualnie jakieś witaminki typu sukces i wyglądają ok 🙂
moje koniki dostają
rano - owies zmieszny z paszą spillers ziołową, jabłka lub marchewki.
wieczorem - pasza spillers +owies + witaminy pavo + marchew 3 do 4 kg na konika

dwa razy w tygodniu zamiast tradycyjnego sniadanka dostaja mesz (uwielbiją)
czosnek dodaję ale z przerwami ,wetka powiedzala mi ,że dobrze jest robic przerwę w podawaniu czosnku bo zbyt długie jego podawanie uszkadza wątrobę. Dlatego dosstają czosnek w miesiącach pzdziernik do marca - pozniej przerwa.
Likier też teraz trochę inaczej dostaje:


Owies,
Musli eggersmanna,
Otręby,
Olej,
Witaminki,
Magnez,
Marchew, jabłka, suchy chleb.

No i sianko😉
Moja kobyła ( 4,5 lat) nie pracująca , dostaje teraz:
owies
Hartog balance
witaminki
marchewka
siano

celowo nie pisze ile , gdyż mam swój kubeczek i mierze wszystko wg niego a nie wiem ile by to było na Wasze miarki 😀
A podajecie koniom jakieś naturalne witaminy [ nie chodzi mi o takie znane typu:jabłko, marchew. tylko o takie nie znane 😀 ]
ps. mam nadzieję że zrozumieliście o co mi chodzi 👀
mango
ps. mam nadzieję że zrozumieliście o co mi chodzi


Ja nie bardzo, w każdym razie nie podaję 🙂

Menu mojego konia (ma przytyć; jest to 9-letni wałach sp, zaczyna pracę pod siodłem po długiej przerwie - przez rok stał tylko na sianie, u mnie jest od 4 tygodni, do obecnych dawek doszłam stopniowo):

1. rano - wysłodki buraczane niemelasowane (ok. 8 litrów)
2. południe - 1,5 litra owsa + 2 garści Pavo Daily Plus + 1/2 litra Pavo Herbasan
3. wieczór - 2 litry owsa +  garści Pavo Daily Plus + 30 ml oleju ryżowego Officinalisa (zaczynam dopiero podawanie); 3 razy w tygodniu mesz zamiast owsa
+
siano w zasadzie bez ograniczeń, marchew, jabłka, mięta
z dodatków: witaminy Bestermine , czosnek, biotyna Egerssmana
karesowa   Rude jest piękne!
18 lutego 2010 13:58
Moje Rude je tak:
rano 3 miarki owsa + sianko
południe: 2miarki musli eggersmann cool mix (ewentualnie 1 miarka musli +1 granulatu eggersmann HiP Vollkorn Pellets, ale chwilowo nie mieliśmy, od jutra znowu będzie) +marchew + buraki pastewne+ siano
wieczór: 3 miarki owsa + otręby + czosnek + witaminki + siano (otręby do owsa podajemy z przerwami)
Raz w tygodniu na kolacje dostaje mesz
darolga   L'amore è cieco
18 lutego 2010 15:15
Obecne menu Koraba:

Rano:
owies 1,5 + garść lucerny Hartoga + Hartog Balance 0,5 + czosnek + magnez Pavo

Południe:
owies 2 + garść lucerny + Makana olej ryżowy 60ml

Wieczór:
owies 1,5 + Hartog Balance 1 + lucerna Hartoga 3/4


Miarka "Pavo", bodajże litrowa.
Owies gnieciony.
Do każdego posiłku dwie-trzy duże marchewki lub/i jabłka.
Siano na śniadanie i kolację - zwykle jedna kostka.
Raz w tygodniu mesz Hartoga.
Od 8 do zmierzchu na padoku, schodzi tylko na obiad. Na padoku ma siano i badyle.



Od przyszłego tygodnia stopniowo wprowadzamy zmiany, by docelowo osiągnąć takie menu:


Rano:
owies 1 + Dodson&Horrell Stud Diet 1 + sieczka Dodson&Horrell Fibre Perfomance 1

Południe:
owies 1 + Dodson&Horrell Stud Diet 1 + sieczka Dodson&Horrell Fibre Perfomance 1 + Makana olej ryżowy 30 ml

Wieczór:
owies 1 + Dodson&Horrell Stud Diet 1 + sieczka Dodson&Horrell Fibre Perfomance 1 + Dodson&Horrel  Staypower musli 1

(siano, mesz bez zmian, owies gnieciony, koń padokowany, do każdego posiłku marchew lub/i jabłka)


A następnie w miarę zwiększania wymagań treningowych zastąpić przypuszczalnie 2 miarki 'Stud diet' - 'Staypower musli' (Stud diet - po 1 miarce w południe, Staypower - po 1,5 miarki rano i wieczorem).


Do tego w okresie zwiększonego wysiłku i intensywnego pocenia oraz w okresie dużych mrozów (kiedy koń mniej pije) - elektrolity Humavetu.
Czosnek podaję listopad-grudzień oraz luty-marzec (miesiąc przerwy). W sezonie ciepłym nie podaję.
Po ciężkim i intensywnym treningu/zawodach podaję mesz (Hartoga).
powrót do pracy dopiero 😉

rano
1,5 miarki owsa

obiad
1,5 miarki owsa

kolacja
0,5 miarki owsa
1 miarka hartog balance (lub mesz) + msm/glukozamine cortaflex/ +witaminy Hoveler



mesz Hartoga 2 razy w tyg z owsem zamiast standardowego posiłku

elektrolity raczej tylko latem i ewentualnie jesień, i to przy treningach, tak wystarczy mu lizawka jak chodzi w treningu to oczywiście zamiast paszy balance - pasza energetyczna
Mój:
1 posiłek rano - owies
2 posiłek popołudniu - owies
3 posiłek - max-e-glo LUB z otręby i śruta kukurydziana + olej (na zmiane), oraz potem marchew, jabłka, buraki.
4 posiłek - wysłodki buraczane  + musli eggersmann + witaminy
5 posiłek wieczorem - owies

Po treningu elektrolity.

Codziennnie padowowany, sianko do oporu.
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
18 lutego 2010 19:29
Kluska w tej chwili
Śniadanie: 3 miarki owsa
Objad: 3 miarki owsa
Kolacja: 3 miarki owsa + jedna miarka cool mix eggeremanna


Sezonowo dostaje na objad jeszcze marchew, itp.
Oczywiście siano, i lizawka. Cały dzień spędza na dworzu.
Raz/dwa w tyg Irish Mash na kolacje + 2 miarki owsa.
to my jemy tak:
rano: miarka granulatu Eggersmann Horse and Pony vollkorn pellets czy jakoś tak 🙂, 2-3 jabłka, dwie garści lucerny Hartoga, sianko
obiad: miarka musli Hoveler Relax, około 4 kg marchewki z 20 ml oleju lnianego (żeby wit z marchewki się przyjęły), sianokiszonka
kolacja: miarka musli Wellness Eggersmann, wit. Hoveler ,buraczki,sianko

plus raz w tyg. Derbymed 10 ml, tak po zimie, dwa razy w tyg mesz z czosnkiem i miodem plus mieszanka ziół.
Kasia Konikowa   "Konie mówią...po prostu słuchaj..." Monty Roberts
24 lutego 2010 15:32
Mój koń jest obecnie żywiony tak (chodzi sporadycznie, lekkie jazdy, spacerki) :

- rano: 1,5 kg owsa (owies cały) + 0,5 kg F Musli Eggersmann + Golden Mineral Eggersmann, ok. 3-4 kg siana już na padoku,
- na padoku - od 8 do 18 obecnie,
- wieczorem: 1,5 kg owsa + 1 kg F Musli Eggersmann + olej słonecznikowy + jabłka + marchew,

W marcu zaczynamy normalną, codzienną pracę, więc żywienie będzie zmodyfikowane  😉
Sporo owsa dostają wasze konie. Mój niestety ma tak dużą tendencję do tycia od wszystkiego (owies, pasza, mesze...siano i słoma na brzuszek...) że przy waszych koniach wychodzi na to, że pracuje na głodowych dawkach. 😁 A do tego stoi na trocinie, moje biedne maleństwo rude. 😁

Menu mojego konia od tego weekendu będzie wyglądać następująco:
Śniadanie: 3/4 miarki owsa + duża garść sieczki
Obiad: 3/4 miarki owsa + duża garść sieczki + witaminy
Kolacja: 1 miarka paszy + duża garść sieczki + suplementy + olej 50-60ml

Owies dostaje gnieciony, pasza to Pasture Mix Dodsona&Horella (gdy koń wróci do pełnej roboty i treningów, wrócimy do Performance Concentrate również D&H), sieczka to Fiber P (D&H, a jakże), olej ryżowy.

Koń pracuje 5 razy w tygodniu, na razie tak na 70% swoich możliwości. Jak wróci do formy na 100% (czyli wrócimy nie tylko do treningów ujeżdżeniowych, ale i gimnastyki skokowej) to jedyne zmiany jakie przewiduje to zamiana Pastura na Performanca, oraz zmianę podstawowych witamin które dostaje teraz na Chevinala.

Pozdrawiam 😉
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
25 lutego 2010 15:03
Nie wiedziałam gdzie umieścić moje pytanie więc zapytam tutaj 🙂

Nie spotkałam się jeszcze z podawaniem ryżu do paszy.
Są jakieś przeciwskazania co do podawania takiego ziarna?
Bo w necie mało co konkretnego było, a mnie interesuje głównie powód niepodawania go do pasz końskich.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się