matura

Maddie   Hucykowa demolka na wakacjach
04 maja 2011 15:11
kurechii spokojnie 😉 Wiem, że to może i niedydaktyczne podejście i mało poważne, ale jeżeli na prawdę Ci nie poszło, możesz pisać poprawkę, a jakby co to maturka za rok (bierz przykład ze mnie  😁 ). Uważam, że za rok będę lepiej przygotowana i może trochę zmądrzeję, bo na razie wydaje mi się, że jestem trochę za smarkata i dzisiaj mało poważnie do matury podeszłam.
Nie odwołałam się do znajomości utworu, bo go nie znałam. Coś tam pojęczałam, wywnioskowałam na 3 i pół strony. Modlę się, żeby 60% było. Jak będzie, to po prostu w lipcu będę oblewać to chyba przez tydzień aż mnie z pracy wyleją  😁
kurechii   look at my horse, my horse is amazing!
04 maja 2011 15:16
tez sie nie odwolalam docalosci ;p lałam wode, ale boje sie, ze moglam troche przelac i coś sobie wymyślic niezgodnie z treścia lektury, w ogole mi nie uznają pracy a wtedy nie zdane ;/ no 60% przy tej granicy to ja sobie moge pomarzyć.
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
04 maja 2011 15:19
Jak mozesz miec nie zdanej matury przez złe wypracowanie?Nie jest tak,ze po prostu nie otrzymasz pkt za wypracowanie?
Maddie   Hucykowa demolka na wakacjach
04 maja 2011 15:20
Oj ja sobie wymyśliłam, nie wiem czy dobrze, bo nie szukałam - że mamuśka była tak zapatrzona w cudowną Justynę, że nie zauważyła romansu, a Elżbietka tak ufała Zenkowi, że nie za dobrze go sobie pilnowała 😉
I nie używałam nazwisk. Jedyne co wiedziałam, bo akurat w środku nocy coś tam przeczytałam, to to, że Granica jest powieścią obyczajowo-psychologiczną. I tylko tyle dopisałam swojego. Reszta to była analiza na podstawie fragmentów.
Za wiersze się nie brałam, bo zaczęłabym pisać jakieś herezje, na widok których egzaminator robiłby dokładnie taką minę:  🤔 . I nie wiem co ja tam wypisywałam, ale napisałam rozpoczęcie jak jakiegoś wielkiego przemówienia, a zakończenie sformułowałam tak, że mało brakowało a bym tam o koniach zaczęła pisać  😁
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
04 maja 2011 15:22
A ja wczoraj Granicę powtórzyłam 😁
ale i tak jest lipa, funkcje mnie zabiły 😵
W zad. 8 wypisałam 3, a nie 2, czytanie ze zrozumieniem się kłania 🙄
A jak mieliście w zad. 9? Ja dałam jeden X przy punkcie 2, a moi znajomi dawali po dwa X 🤔
http://matura.onet.pl/1643007,0,9,,artykul.html
Incognito za wypracowanie jest 50 pkt, za reszte 20 pkt - wiec wszystko od wypracowania zalezy
9.
Empatia daje szanse wspólnego rozwiązania problemów - tak
Doradzanie drugiemu człowiekowi jest jedną z barier komunikacyjnych - tak
Odwrócenie uwagi od problemu to forma przyjacielskiej pomocy - nie.

Wkurzyło mnie to zadanie, ponieważ w poleceniu wyraźnie było napisane, żeby zaznaczyć jedną odpowiedź, chociaż było to za 2 pkt. I nie tylko ja dałam się na tym złapać. Czytałam to polecenie milion razy i wychodząc z cali byłam pewna, że mam dobrze. Ehh...

Mi się wydaje, że jeśli ktoś nie odwołał się do całości tekstu, to dobrze wykorzystując fragmenty, pisząc poprawną polszczyzną zdobędzie spokojnie ponad połowę punktów za wypracowanie 😉 Przecież nie bez powodu wszędzie się mówi, że maturę da się zdać bez znajomości lektury. Jak pisałam wypracowania na polski to zawsze mi powtarzała pani, żeby najpierw wypisać wszystkie informacje z danych fragmentów dotyczących tematu, bo to jest punktowane w kluczu.

I jak dla mnie funkcją impresywną nadal pozostanie zdanie nr.1.  W tym 3 jak dla mnie osoba mówiąca użyła więcej nacisku niż w zdaniu 1.

Język polski jest dziwnym językiem i nie ma tu nic pewnego 😀

PS. Wiem, nie uważałam na lekcjach, ale zeszyt zawsze spisałam od jakiegoś pilnego kolegi i z ciekawości zajrzałam ile mamy napisanego o Granicy i u mnie jest to niecałe 2 strony i poruszane są inne motywy niż był ten w tekście.

Averis   Czarny charakter
04 maja 2011 15:44
Nesca92, może jestem starej daty, ale według mnie maturzysta powinien wiedzieć, że gdzieś 'jest napisane' a nie 'pisze'.
dla mnie zadanie 9. to jedna wielka zagadka. zakreslilem 2, a okazało się pierwsze jest tylko dobre.  🤔

wypracowanie jak wypracowanie, u mnie jak zwykle pomieszałem, chaotycznie. jakoś to będzie.
Każdy ma parę swoich błędów językowych, których unika tylko wtedy kiedy nie pisze w pośpiechu, więc jest to moim zdaniem wybaczalne 😉 I dużo jest w języku polskim zwrotów, które kiedyś były niedopuszczalne, a teraz są na porządku dziennym, więc kto wie... Może i to kiedyś przejdzie ;P A do tego połowa ludzi tak mówi. Ale zaraz poprawię.
Strucelka Również zaznaczyłam jedną odpowiedź, pytanie brzmi przecież: Które z podanych niżej zdań wyraża poglądy autorki? , a nie 'Które z podanych zdań wyrażają poglądy autorki?
Coś wydaje mi się, ze z tym zadaniem może być problem..

http://matura.onet.pl/1643051,artykuly.html
Patrząc na to, to mam w miarę dobrze, tylko trochę innymi słowami.  😁
Cariotka   płomienna pasja
04 maja 2011 15:49
Ja zastanawiałam się nad dwoma🙂 i nie wiedziałam czy można zakreślić dwa 🤔 myśląc i myśląc zakreśliłam odpowiedź number two🙂 chociaż zastanawiałam się również nad pierwszą🙂 ale zdanie to zdanie a nie zdania 🤬 więc drodzy układający matury pisanie ze zrozumieniem się kłania 😁 

Granicę powtórzyłam ale wybrałam wiersze🙂 na próbnej też wybrałam wiersze i podołałam. Może i Tym razem się uda 😜
pisał ktos rozszerzenie? jak dla mnie MASAKRA 🙄
Adaaa   Me gusta el caballo, me gustas tu!
04 maja 2011 15:50
na edulandii jest napisane, ze w zad 9. mają być dwie pierwsze.
pytania były trochę porąbane, ale sam tekst był w miarę prosty.
Cariotka, a wiesz co mnie jeszcze zmyliło w tym 9 zadaniu... Na odpowiedź nr. 2 znalazłam prawie identyczny cytat w tekście, więc byłam pewna, że więcej dowodów mi nie trzeba i zaznaczyłam tylko jedną odpowiedź 😉  Może jacyś mądrzy nauczyciele wystosują jakieś odwołanie do OKE i coś ustalą w tej sprawie.
Cariotka   płomienna pasja
04 maja 2011 15:54
Nesca bo tak było🙂 na pierwszą była odpowiedź ale tak nie dokładna a na drugą było identico zdanie  😵
patrzyłem w necie, w zadaniu 9. 2 pierwsze 🙂 oby tak było
kujka   new better life mode: on
04 maja 2011 15:55
rozszerzenie bylo calkiem spoko, jestem dosc zadowolona, choc wypisal mi sie dlugopis i pikal telefon bo przyszedl sms 😁
Adaaa   Me gusta el caballo, me gustas tu!
04 maja 2011 15:57
Nas wyraźnie ostrzegali, że nie wolno nawet wnieść telefonów:P
kujka, ja wybrałam 'Śmierć porucznika' ale mam wrażenie, że zupełnie odleciałam od klucza 🙄
Kujka, nie bałaś się unieważnienia egzaminu? Co było.. z ciekawości pytam ;p
Maddie   Hucykowa demolka na wakacjach
04 maja 2011 16:03
kujka u nas nie można było mieć nawet przy sobie obudowy od telefonu. Nie i koniec, bo to telefon  😁

Chociaż jeden chłopak wszedł do klasy, wyciągnął ściągę i czytał. Pani do niego "a co ty tam masz w ręce? Ściągę?". On: "Nie, ja się tylko uczę"  😁 Drugi kolega obok mnie ściągał i szlag jasny mnie trafiał bo można było u nas rżnąć równo, w ogóle nie zwracali na to uwagi, a ja bez ściąg  😵

No i NIE WOLNO wnosić ołówków. Nawet jak chcemy coś zakreślić a potem poprawić - jak wykryją, że jest coś "maźnięte" ołówkiem, to upierdliwy egzaminator może nas oblać. Używanie ołówka jest podstawą do UNIEWAŻNIENIA EGZAMINU.
No i doszłam do wniosku, że za rok piszę rozszerzony polski, rozszerzoną matematykę, biologię, chemię i może angielski 😉 Ambitnie, ale chcę zaszaleć. Może się dostanę później na jakiś lepszy kierunek niż teraz po jedynym rozszerzonym przedmiocie - matematyce i podstawowej biologii  🙄
Jak to jest że wszyscy tu piszą, że się Granicy akurat nie spodziewali? Przecież to tak często wałkowane książki, Lalka i Granica, można wymyślić bardzo wiele różnych tematów no i sie te lektury pojawiają na maturach.
Z wierszami jest o tyle łatwiej, że nie trzeba znać ogolnego kontekstu, bo wiersz to nie fragment. No i wtedy mozna pisac nawet bez znajomości utworów 🙂

Nie panikujcie tak! Żeby popełnić błąd kardynalny to trzeba na prawdę napisać wielka głupotę. Za błąd rzeczowy mogą odjąć najwyżej jeden punkt za jeden błąd. Nie koszą aż tak, żeby za zwykłe pomyłki skreślać całe prace 😉
Nie ma sie co przejmować tym polskim, jeśli ktos pisze - byle zaliczyć. Ja podeszłam tak do swojej matury i jak dostałam wyniki to się mocno zdziwłam na plus, wiec nie ma co panikowac 😀
Choć przyznam, że juz w tym roku bym tej matury nie napisała...

Edit:
kujka ja na mature miałam 5 długopisów, a nawet teraz jak pisze kolokwia to mam całe kieszenie fartucha w długopisach, a wszystko po tym, jak na próblen maturze wypisały mi sie 3 :P
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
04 maja 2011 16:14
łiiii ale fajne tematy były  😍 tylko rozszerzenie skończyłam w połowie czasu, bo mi zabrakło miejsca  👀 zobaczymy co z tego będzie  😁
galopada_   małoPolskie ;)
04 maja 2011 16:15
ja w tym zadaniu gdzie trzeba bylo zaznaczyc X zaznaczylam w jednej kratce bo zrozumiałam tak z polecenia  🤔
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
04 maja 2011 16:33
galopada luzik, tak wynika z polecenia  😉 nie ma jeszcze przecież oficjalnych odpowiedzi, a jeśli okaże się, że miały być dwa, to albo unieważnią to zadanie, albo uznają też tym, którzy napisali 1 odpowiedź, zawsze tak jest 😉
Tak na teraz patrząc to myślę, że ta matura byłaby dla mnie trudna.
Ja nic nie umiem. 😵
Pisał ktoś na rozszerzeniu z polskiego drugi temat ❓
Wszyscy, których pytałam, wybrali drugi 🤔  i nie mam nawet z kim porównać...

Ogólnie rozszerzenie trudne moim zdaniem, bardziej niż się spodziewałam...
galopada_   małoPolskie ;)
04 maja 2011 16:56
smarcik ależ ja się nie stresuje  😉 tylko się zdziwilam. Pisałam zaby zaliczyć czyli na te 30%+ ale mysle ze koło 70 powinnam mieć jak na próbnych.

Teraz zamiast matmy czytam sobie biol. I najgorsze jest to ze juz nie mam nic do nauki bo umiem wszystko co trzeba  😁 dowiedzialam sie w weekend w stajni ze jestem kosmitką bo powiedzialam ze sie juz nie ucze tylko czytam z nudow  😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się