matura

Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
09 września 2010 16:52
Aha 🙂
Ja w początkowym rozrachunku zaznaczyłam 13 tematów, z czego 2 mnie bardzo interesują. W sumie mam dużo ciekawych tematów, jak np. wielkie przyjaźnie w literaturze i filmie, przyroda w literaturze i sztuce, motyw tańca w wybranych dziedzinach sztuki, pory roku w literaturze i malarstwie, itp.
Do ostatecznego wyboru wybrałam 'impresjonizm w literaturze i sztuce' oraz 'malarskie inspiracje w piosenkach Marka Grechuty'. Zdecydowałam się na drugi temat 🙂
Oo ten co wybrałaś dla mnie bardzo ciekawy 😉.
mnie by na pewno zainteresowały wielkie przyjaźnie w literaturze i filmie 😜
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
09 września 2010 17:06
Mnie też się podoba, zwłaszcza, że jestem fanką Grechuty 😉

A wiecie już co po liceum? Studia? Jakie?
Ja właśnie czytałam, że na UP w tym roku na filologię hiszpańską trzeba było mieć po prostu zdaną maturę rozszerzoną z jakiegoś języka obcego. Mi pasuje idealnie, bo angielski na rozszerzeniu chcę.
A na zootechnikę biologię rozszerzoną, ewentualnie chemia, geografia lub matematyka, no ale skoro matematykę na podstawie zdaję, to już na nic innego porywać się nie będę.
Wbrew pozorom trudny i nie łatwy wybór 😤
Ja po cichu planuję biotechnologię, ale nie wiem co z moją chemią będzie  🙄. Niezbyt się w tym wszystkim czuję, mam bardzo nieogarniętą nauczycielkę, także zobaczymy. Jak nie to coś w stylu fizjoterapia, kosmetologia 😉.
Strucelka, tylko na fil. hiszpanska na up trzeba miec ponad 90 proc  😉
Strucelka, chciałabym pójść na coś po czym będę miała pracę 😁. To takie ciche marzenie humanisty 😉 a tak serio to nie wiem co będę robić. Zdam to co jestem w stanie zdać (angielski, polski, geografia, wos) i na tej podstawie coś wybiorę bo innej opcji nie widzę.
Mia, no to jesteśmy w identycznej sytuacji!

A co do tematów na polski to jednym słowem jestem w dupie, nie ma nic interesującego. Zdecyduję się chyba na temat z motywem ojca, z twórczością Hitchcocka albo cośtam o języku i sposobie wypowiadania się sławnych polaków.
Strucelka, chciałabym pójść na coś po czym będę miała pracę 😁. To takie ciche marzenie humanisty 😉 a tak serio to nie wiem co będę robić. Zdam to co jestem w stanie zdać (angielski, polski, geografia, wos) i na tej podstawie coś wybiorę bo innej opcji nie widzę.

Mia, a Ty nie chciałaś iść do Poznania na taki fajny kierunek z dziwną nazwą? Coś o szybkim uczeniu się? 😉
fin, noo chciałam ale wśród przedmiotów punktowanych nie ma ani geografii ani wosu, przynajmniej w Poznaniu. Jest za to np. filozofia, której w ogóle nie miałam w szkole. Hm no na coś tam sobie pójdę ale na  co to ni cholery nie wiem  😂.
busch   Mad god's blessing.
09 września 2010 19:20
Ej, laski, żadna sobie nie bierze tematu z języka?  😀 Żałujcie! Najmniej czasu i pracy poświęcają, bo nie trzeba właściwie nic czytać jeśli się dobrze wybierze  😉
Znając nauczycieli z mojej szkoły na temacie z języka bankowo zagięli by mnie czymś. Z j. polskiego nigdy nie lubiłam tematów typowo językowych, wolę coś w czym znacznie lepiej się czuję 🙂
Czy ktoś z voltowiczów studiuje/studiował romanistykę?  😉 Po cichu się zastanawiam, ale mam wiele wątpliwości, szczególnie boję się, jaką potem znajdę pracę...
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
09 września 2010 20:00
Ej, laski, żadna sobie nie bierze tematu z języka?  😀 Żałujcie! Najmniej czasu i pracy poświęcają, bo nie trzeba właściwie nic czytać jeśli się dobrze wybierze  😉


Zgadzam się w pełni, tematy językowe są super!  😎
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
09 września 2010 20:23
Busch ja się zastanawiałam nad 'kicz językowy w tekstach piosenek', 'sztuka przekonywania a manipulacja językowa' i 'wpływy języków obcych na współczesną polszczyznę', ale ja ogólnie na bakier z polskim jestem, za to byłam w pasjonującym związku ze sztuką 😁 więc tematy związane ze sztuką bardziej mnie interesują.

Remendada żartujesz? To mnie zagięłaś 😲 Ale spróbować zawsze można 😉

Myślałam jeszcze o technologii żywności, ale nie wiem, czy to nie będzie za duży hardkor 🙄


Na ile uczelni i kierunków można złożyć podania?
Strucelka, z tego co mi wiadomo ograniczenie jest tylko jedno - pieniężne 😉 nie ma limitu ...
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
09 września 2010 20:41
pieniężne - tzn.?
Ja wiem tyle co i w 1 klasie - czyli prawie nic 🙄
Ile masz kasy, tyle papierów złożysz 😉.
Za każdy (potencjalnie lub nie) wybrany kierunek wnosisz tzw. opłatę rekrutacyjną. Niezależnie czy się na niego potem dostaniesz czy nie. Wiadomo, im więcej wybierzesz, tym większą masz szansę, że gdzieś się dostaniesz ale wzrastają też koszta.
busch   Mad god's blessing.
09 września 2010 20:56
Ja tylko dodam, że opłaty rekrutacyjne to koszt rzędu 70-90 zł za jeden kierunek (na niektórych uczelniach masz taniej jeśli wybierasz kilka kierunków, ale to raczej rzadkie) i nie zapominajcie uiścić tej opłaty w terminie podanym na stronie, bo można przez to się nie dostać nigdzie, nawet z dobrą maturą  😁
bush, czyżbyś?  😁
busch   Mad god's blessing.
09 września 2010 21:12
ależ skąd  😁

Ale poważnie nie zapominajcie i sprawdzajcie od razu terminy bo wcale nie ma tak dużo czasu na to  👀
Ja dopiero jutro dostanę tematy i kompletnie jeszcze nie wiem w co celować 😉 marzy mi się coś związanego z tematyką wojenną zawartą we współczesnej muzyce (Sabaton mnie inspiruje  :cool🙂
Strucelka, nie, nie żartuje, bo studiuje tam iberystykę  😉

Pewnie, że warto, ale fakt faktem, że na wszystkie filologie zaczynając od angielskiej skończywszy na arabistyce sa strsznie wysokie progi.
sei   . let's grow old together & die at the same time .
09 września 2010 21:44
strucelka, a o zootechnice gdzie myślałaś? na sggw z matmą podstawową dobrze napisaną się dostaniesz.

ograniczenia sa różne. w zależności od uczelni. na sggw można 'na raz' składać papiery TYLKO NA JEDEN kierunek. na innych uczelniach ile wlezie i na ile ci pieniędzy wystarczy 😉

jak nie macie pomysłu na studia a celujecie w przedmioty ścisłe to z całego serca polecam informatykę i ekonometrię  😅
busch, na co w końcu poszłaś? Bo nie zarejestrowałam chyba w żadnym wątku :kwiatek:
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
09 września 2010 21:51
sei tylko Kraków wchodzi w grę, więc UR.
Strucelka, a jakie przedmioty zdajesz? Jam się prawdopodobnie na zootechnikę wybiorę, bo kilkoro moich znajomych ją ukończyło jak i nadal studiuje, a oni zapaleńcy, więc kuszą 😉
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
09 września 2010 22:02
obowiązkowy - polski, majca, angielski - podstawa
dodatkowy - angielski i biologia - rozszerzenie
Masz duży rozrzut pomiędzy kierunkami 😉 Zdaję tak samo, ale angielski odpuszczam sobie i wybieram jedynie podstawę 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się