Emigracja - czyli re-voltowicze i voltopiry rozsiani po świecie.

Po pół roku najwcześniej można wymienić, ale kiedy najpóżniej to nie wiem.
Właśnie paszport to raz, ale potem jak jeździć przez te X tygodni skoro prawko też wysłałam?
A dowód do podróży w przypadku UK nie zda się na wiele bo Cię bez paszporu nie wpuszczą spowrotem....
Graba.   je ne sais pas
31 stycznia 2018 13:28
Zorilla, od kiedy? Ja zawsze wjezdzajac pokazuje tylko dowod, poki co to sie chyba nie zmirnia...
Odkąd mam cokolwiek wspólnego z UK, czyli 2 razy w sierpniu, raz we wrześniu oraz w Święta Bożego Narodzenia.
Nie zauważyłaś że gejty do UK zawsze są w części lotniska do której ma się dostęp PO odprawie PASZPORTOWEJ? Latałam pare razy z Kopenhagi - do Polski zawsze z 'normalnej' części lotniska, na dowodzie. Do UK dwukrotnie z części do której mogłam dostać się po sprawdzeniu PASZPORTU.
Tak samo ostatnie dwa lata latałam wiele razy z Danii i Szwecji do Polski, zawsze tylko na dowodzie. Do i z UK za każdym razem z paszportem. Też wiem że Szwedzi potrzebują paszport do podróżowania do UK lub Irlandii.
Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego - czy ma to związek z wzmożonymi przez ostatnie lata atakami terorrystycznymi czy troche inną pozycją UK i Irlandii w UE (zupełnie w oderwaniu od całego Brexitu). Usiłuje coś wygooglować, ale wszystkie artykuły dotyczą tego jak hipotetycznie będzie po Brexicie....  🙄 🙄 🙄 Czy ktoś wie na pewno jak i dlaczego tak jest?
majek   zwykle sobie żartuję
31 stycznia 2018 14:08
Ja nie, ale moja tesciowa i mama lataja tylko z dowodami. Modlin - Stansted i z powrotem.

Mozesz tez chyba od DVLA wyslac dowod jak tak bardzo sie boisz o paszport.  A co do jezdzenia to napisalam nizej: jak bedziesz wysylala wniosek o wymiane prawa jazdy to zrob sobie fotke tego wniosku. I zrob fotke polskiego prawka.  Jak Cie zatrzymaja w UK bez prawa jazdy mowisz, ze wyslalas do DVLA zeby wymienic i masz wystarczajacop duzo czasu, zeby to prawo jazdy im okazac. Odwolac sie od mandatu.

No chyba, ze planujesz teraz podroze samochodem po Europie, to po prostu sie wstrzymaj chwile z wymiana.

I wyluuuzuj, tu sie od wszystkiego mozna odwolywac i dostarczac dokumenty w ciagu 6 tygodni.. Za brak prawa jazdy co dostaniesz? Mandat? Od ktorego mozna sie odwolac. Easy.
Ale mnie to nie stresuje gdyż jak na razie nie robie nic w tym kierunku, jednak niezmiennie uważam iż wysylanie dokumentow poczta jest glupie.

A jak bede gdzies leciec to sie bardzo skupie na tym problemie paszportowym bo mnie zdziwilyscie tym ze nikt was o nie nie pyta...
Zorilla, innego rodzaju odprawa paszportowa jest związana z tym ze UK nie jest i nigdy nie było w strefie Schengen. Co nie zmienia faktu ze dowód jest tez dokumentem podróżnym tam 🙂
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
31 stycznia 2018 16:26
Zorilla, doslownie poltorej tygodnia temu wracalam do UK przez Gatwick na dowodzie osobistym i nikt nie robil problemu. Nie widzialam tez, zeby ktos musial dodatkowo paszport wyciagac. W lecie tez wracalam na dowodzie i rowniez nie bylo problemu. Nie mam zielonego pojecia skad to Ci sie wzielo. Ktos na lotnisku po okazaniu dowodu zarzadal od Ciebie paszportu?

majek - tak, na prawku polskim (europejskim) mozna jezdzic maksymalnie rok, pozniej trzeba wymienic.
Z tym okazaniem prawka na komisariacie jak sie nie mialo przy sobie to nie do konca tak. Teraz kazdy policjant moze szybko przez PNC na ulicy sprawdzic, czy DL faktycznie masz (i jakie kategorie, jakies punkty, itd). Tak, powinno sie je ze soba miec, ale przynajmniej w Londynie nie robimy problemu, jak ktos nie ma 🙂 od 2014 roku ani ja, ani nikt z moich wspolpracownikow nie wydalismy nigdy komus druczku, ze musi okazac DL na komisariacie (7 dni BTW). Nikt z nas nawet nie nosi ze soba tycg druczkow 😂
Tak upierdliwy bywa tylko Traffic Unit, z tym ze ich teraz na ulicy jest jak kot naplakal, wiec masz marne szanse, ze Cie kiedys w ogole zatrzymaja.

Edit: aaa, tylko mozliwosc sprawdzenia przez PNC czy ktos ma prawko, i jakie, odnosi sie tylko do brytyjskiego prawka. Wiec tak, jesli masz europejskie, i nie masz go przy sobie, beda Ci kazac okazac na komisariacie (nie mamo mozliwosci weryficacji prawa jazdy z innych krajow). Miedzy innymi dlatego wlasnie powinno sie wymienic europejskie na brytyjskie w ciagu roku.
Jak masz brytyjskie, nie ma problemu, jak powiesz ze odeslalas do zmiany adresu, nikt nie bedzie sobie zawracal glowy.
Becia, pokazywalam tylko paszport wiec tego nie wiem, czy by zarzadali.

Naboo wiem z Schengen ale jak mowie cos mi sie pokićkało najwyrazniej 😉
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
31 stycznia 2018 22:30
Zorilla mój chłop podróżował na przełomie grudzien/styczeń na trasie Belfast-Modlin tylko z dowodem. Osobiście także zawsze miałam tylko dowód, nigdy nie pytali mnie o paszport. Pierwsze słyszę, żeby z paszportem kierowali gdzie indziej  🤔 w mojej kolejce (czy to odprawa bata, czy do lotu) ludzie na zmiane pokazywali paszporty i dowody, nikt nie był nigdzie indziej kierowany.
majek   zwykle sobie żartuję
01 lutego 2018 11:22
Becia, dzieki za info. Powinni robic Polakom jakis Welcome Pack jak przyjezdzamy - z tymi informacjami. Serio nie wiedzialam, ze to trzeba zmienic. 5 lat jezdze po UK na pl prawku. Nawet na tym polskim prawku jezdze autami sluzbowymi i nikt mi nigdy nie mowil, ze musze wymienic.  Serio serio dopiero babka jak placilam za most na Dartford powiedziala mi, ze moje konto ma juz tyle lat, a nadal wysylam polskie prawko jako dowod i chyba powinnam je zmienic na brytyjskie.

I jeszcze nie trafilam na upierdliwego policjanta/urzednika itp z ktorym by sie nie szlo dogadac, wiec bede pomykac miesiac bez prawka. Bede udawac glupia blondynke jakby cos (jak zawsze)

Juz wymieniam, tylko na poczte nie mam czasu isc.
Czarownica nie mowilam ni o żadnym odsyłaniu gdzie indziej.

Dobra no już zrozumiałam 5 postów temu że byłam w błędzie, dziękuje za wyjaśnienia ale może nie warto już ciągnąć tego tematu i mieszać w głowie kolejnym czytającym.
Ja wiele lat latalam na samym dowodzie. Poki UK jest w EU to nie ma klopotu.

Jesli chodzi o jazde samochodem i policje, to wiem, ze moga jakos "skanowac" nasza rejestracje. Raz mnie zatrzymali i jak tylko opuscilam szybe, policjant przywital mnie moim imieniem.

edit - Jesli chodzi o zalatwianie spraw, to ok, fajnie jest zalatwiac rzeczy online, jak wszystko jest latwe, nie sprawia problemu i nie jest sprawa nietypowa. Jednak jesli cos jest nie tak, to zalatwienie tego jest jak wrzod na d*. Kilka razy mi sie zdarzylo, ze urzednik odwiesil telefon w trakcie zalatwiania mojej sprawy.  👿

A tak jeszcze jedno pytanie do was. Czy w ukeju da sie jakos pojsc doroslej osobie na studia bez koniecznosci brania kredytu hipotecznego? Licencjat z hotelarstwa juz mi sie nie przyda, przejadlam sie ta branza, a mialabym ochote w przyszlosci pomyslec nad czyms nieco ambitniejszym. Moja obecna praca jest super i ekstra, ale zeby piac sie wyzej przydalaby mi sie wiedza inzynieryjna. Ktos z was probowal robic cos tutaj ze swoim wyksztalceniem?
Ja mam taki plan ale daleki... A czemu mialabys brac kredyt hipoteczny?
Bo to jest strasznie droooogie 😀 Patrzylam na strony okolicznych uniwerkow - nie stac mnie na to, co oni proponuja 🙁
ikarina, mozesz sobie ogarnac 24+ loan albo standardowa tuition fee loan niezaleznie od wieku, no ale to kredyt tak czy srak 😉 A tak to nie wiem, moze rozejrzyj sie po mozliwosciach zalapania sie na jakiegos scholarshipa? Drogo tam u was w cholere, mam mase ludzi z UK na roku i wszyscy narzekali na tamtejsze koszty studiowania
No wlasnie nie chce sie obarczac jakimis niewiadomo jakimi kredytami, bo za rok, dwa bedziemy sie zastanawiac nad kupnem czterech scian I chce miec dobry credit score 🤔 Jeszcze sie zastanawiam nad studiowaniem w Polsce, ale uczelnie oferujace "pokretne" systemy, np przez internet to maja taki wysoki poziom I sa tak wiele warte w ukeju ze naprawde  🙄
A czy na "kredyt królowej" - studencki jest limit wieku?

Dla obywateli UK i UE stawka na każdej uczelni jest taka sama - 9250 na rok w tym momencie. Dla zagranicznyh różnie... ja sprawdzałam dwie uczelnie w Lodnynie i było coś w stylu 17-19... Kosmos. Mnie tylko to martwi że jak na razie osoby zaczynające studia w roku 18/19 płacą te stawki niższe, jak obywatele UK. Ale Brexit może to zmienić i jeżeli za te 3 lata kiedy troche planuje isc na studia bede miała płacić naście tys. to moje plany się zmienią...
No masakra po prostu 17-19 to juz masz zaliczke na kredyt hipoteczny. I to na taki fajny domek z ogrodkiem albo dobrej klasy mieszkanie
ikarina, a ty szukasz bachelora czy mastera? Bo wiekszosc holenderskich uniwerkow, zwlaszcza bardziej prestizowych ma mastery po angielsku tez w wersji 100% online (Wageningen, Utrecht, Twente i pewnie cos jeszcze) z normalnym papierem na koncu, za cene standardowego czesnego (2k euro rocznie). Zreszta holenderskiego (rzecz jasna po angielsku) bachelora tez polecam, caly drugi rok zrobilam nie bedac na uczelni fizycznie poza egzaminami 😁 wszystkie wyklady byly tez online, wiec np znajomy z roku studiuje mieszkajac na stale w Hiszpanii i przyjezdzajac na egzaminy tylko 😉
kokosnuss, ojeju! Ale zarabista sprawa! Co musze wpisac w google, zeby mi wyswietlilo takie kierunki? Po prostu "online courses Utrecht"?
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
01 lutego 2018 19:17
Jesli chodzi o jazde samochodem i policje, to wiem, ze moga jakos "skanowac" nasza rejestracje. Raz mnie zatrzymali i jak tylko opuscilam szybe, policjant przywital mnie moim imieniem.


Policyjne samochody maja w sobie pady podlaczone do PNC (Police National Computer), wystarczy wpisac nr rejestracji i na padzie w sekundy policjantowi sie wyswietla imie i dane zarejestrowanego wlasciciela auta, oraz mamy tez na tych padach dostep do bazy danych ubezpieczenia (tzn. Named drivers, rodzaj ubezpieczenia, itd. Z tym ze ta baza danych nie jest zawsze pelna/aktualna wiec moze sie zdarzyc, ze policjant musi zadzwonic do Motor Insurance Bureau). Moga rowniez sprawdzic czy bylas zatrzymywana w ciagu ostatniego roku, itd.
Stad wiedzial jak sie nazywasz 🙂

Skanowanie rejestracji - Automated Number Plate Recognition - jest tylko w niektorych samochodach policyjnych, nie wszystkich (bo to jest bardzo drogie), w londynskim Mecie np. takie samochody maja najczesciej na masce wielkimi literami "NMPR". I to sluzy bardziej do lapania/sledzenia znanych przestepcow, np. ktos jest poszukiwany listem gonczym i wiadomo, ze jezdzi autem o takim nr rejestracyjnym, to sie wtedy wprowadza do bazy danych NMPR, i jesli skanery wylapia ta rejestracje, wyskakuje powiadomienie, ze to ten samochod zwiazany z ta osoba/przestepstwem.

A co do studiow - a jakies open university, part time courses? Wiem, ze dorosle osoby z domem i rodzina na glowie robia studia, tylko nigdy sie nie interesowalam jak to robia finansowo.
W Szwecji też tak jest z "rozpoznawaniem" numerów rejestracyjnych. No i nie ma dowodów rejestracyjnych w związku z tym. A jak jest w innych krajach? Wiem że w Polsce coś debatuja na temat zlikwidowania dowodów, a przynajmniej tak twierdzi mój tata :P

Studia on-line brzmia kusząco - napisz cos wiecej!
ikarina, normalnie po online courses/studies/masters/bachelors + nazwa miasta, na start mozesz sobie wbic po prostu The Netherlands. Albo po uniwerkach jak jakies znasz 🙂 Akurat w Utrechcie jest chyba tylko postgraduate? Nie wiem, nie jestem az takim ekspertem 😡

Na pewno wyniki z tej szukajki pokrywaja sie z rzeczywistoscia klik

No i tak jak mowie, jak sie ma do NL na tyle blisko/tani lot zeby sie oplacalo przyjezdzac na egzaminy to mozna probowac klasyczne studia, wyklady sie oglada tak (sorry za radzieckie sformatowanie tego printscreena, powinnam pisac assignment a nie posty na r-v 🤣 ) assignments sa 100% online i jakos leci 😉

kokosnuss, super pomysl!!! Najmocniej ci dziekuje za te porade, jestes wielka!
Ikarina ja wymienialam prawko w zeszlym roku wlasnie ze wzgledu, ze zmienilam adres zamieszkania. Zrobilam to online, przyslali mi nowe prawko z pismem, ze musze odeslac stare. Zadnych innych dokumentow nie musialam wysylac - pierwsze slysze, zeby paszport trzeba bylo dolaczac.

Edit.
PS ja nie mam brytyjskiego paszportu.
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
10 lutego 2018 16:06
gopi, ale wymienialas z polskiego na angielskie czy mialas juz angielskie, tylko musialas zmienic adres?
Becia - mialam angielskie i wymienialam ze względu na zmianę adresu zamieszkania.
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
11 lutego 2018 11:18
Otoz to. Jak juz masz angielskie, to nie trzeba slac paszportu - dla nich Twoja tozsamosc juz jest potwierdzona (tzn. byla w momencie wyrabiania pierwszego angielskiego prawka).

ikarina wymieniala polskie prawo na swoje pierwsze angielskie.
Jak wymienialam polskie prawko na angielskie to tez nie wysylalam paszportu bo takowego nie posiadalam. Aczkolwiek mozliwe ze dowod osobisty wyslalam - nie pamietam.
Graba.   je ne sais pas
13 lutego 2018 20:06
Ludki z Londynu :kwiatek: macie jakąś ulubioną kawiarnię, w której mogłabym w spokoju posiedzieć ze dwie godziny? w okolicach Oxford street/regent hall, ale jak coś sympatycznego to z chęcią się przejdę kawałek 🙂😉 wiadomo, że jest ich wszędzie multum, ale może jest coś klimatycznego? 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się