Konie achał-tekińskie

Pursat   Абсолют чистой крови
20 października 2013 08:55


To, że koń szaleje na padoku, bo jest podekscytowany, nie znaczy automatycznie, że ma "ognisty" charakter i reaguje tak na ludzi. 😉 Na powyższym filmiku widać, że nic złego człowiekowi nie robi. 😉
Szczerze mówiąc gdybym szukała konia dla siebie i trafiłabym na taki filmik jako pierwszy to pewnie w ogóle nie myślałabym o obejrzeniu następnych 🙂 Rozumiem jednak, że koni tej rasy nie szuka pierwszy lepszy kupujący.
"Akcje" konia z psem wyglądają imponująco,ale mam wrażenie,że obaj się świetnie bawią.Mój Bahrain też lubi straszyć psy,ale nie zdarzyło się,żeby zrobił im krzywdę,nawet kiedy podkradają mu z wiadra.
Pursat   Абсолют чистой крови
20 października 2013 11:29
Szczerze mówiąc gdybym szukała konia dla siebie i trafiłabym na taki filmik jako pierwszy to pewnie w ogóle nie myślałabym o obejrzeniu następnych 🙂 Rozumiem jednak, że koni tej rasy nie szuka pierwszy lepszy kupujący.

Koń jak koń. Równie dobrze mógłby to być małopolak czy folblut. Nie tylko tekińce ganiają za psami. 😉 Mnie to nie szokuje, nie raz widziałam takie harce, ale rozumiem, że kogoś może. 🙂

"Akcje" konia z psem wyglądają imponująco,ale mam wrażenie,że obaj się świetnie bawią.Mój Bahrain też lubi straszyć psy,ale nie zdarzyło się,żeby zrobił im krzywdę,nawet kiedy podkradają mu z wiadra.

Odniosłam podobne wrażenie. Tak jak napisałam wcześniej - gdyby koń chciał psu zrobić krzywdę, to jeden kop załatwiłby sprawę. Co nie znaczy, że (znowu się powtórzę 😉) jestem za wpuszczaniem psów do koni, gdy oboje mają skłonności do takich "zabaw". 😉
Mój Rot z psami zachowywał się identyko. Pies prawdę mówiąc miał przy tym również świetną zabawę (a właściciel dodatkowe ryzyko, cóż)

Nie zmienia to faktu, że Roto to jeden z bardziej poczciwych i łagodnych koni, jakie znam 🙂

Fajne te podlinkowane at-ki, ale zupełnie inne do takiego suchego, pokazowego typu. Brzuchy nie podkasane, szyje pełne, zadki okrągłe. Taki to już w ogóle przypomina mocno szlachetną, ale "zwykłą" półkrew:
Widze, ze posokowiec hanowerski ma niezly ubaw, tak samo zreszta ten piekny konik ;-)
Pursat   Абсолют чистой крови
20 października 2013 15:03
Ten mały, kudłaty wariat z mojego filmu też nie wyglądał na niezadowolonego. Zasuwał za koniem aż miło i fruwające kopyta nie robiły na nim wrażenia. 😉

quantanamera, sporo jest takich tekińców na europejską modłę. 🙂 Ja jednak wolę odrobinę więcej typu, ale wciąż z zachowaniem prawidłowej budowy. Aby to był jednak koń, nie dziwoląg.

A co powiecie o zabawie z człowiekiem? 😉 Diger 2010 (Gadjar - Dilma)
Nasza Dalia wlkp potrafiła być... hmmm... "niemiła" dla piesków. Tekinki olewają kompletnie nawet parę suk - malamutów, które odwiedzają nas co jakiś czas od ponad roku - włącznie z tym, że nie reagują, gdy tamte próbują "zaganiać" źrebięta...

Za to szlag jaśnisty przed chwilą mnie trafił: http://boskawola.blogspot.com/2013/10/wierutne-kamstwa-wikipedii.html
Pursat   Абсолют чистой крови
20 października 2013 16:28
Wiele książek typu "Konie i kuce" podaje takie bzdury. Ale o rajdzie Asztaban-Moskwa pierwsze słyszę. 🤣 Nawet gdybyś poprawił wszystko co tam napisali, to i tak każdy może wyedytować tekst ponownie.
W ostatni weekend w Dziemianach odbył się hubertus, gdzie świetnie spisywały się tekińce: Anhelika na Somahu, Kaja na Dartgynie, p.Karolina na Gamaiun i p. Maria na Gasiendzie. Dziewczyny biegały zwinnie jak gazele, a ogiery-pewnie każdy może sobie wyobrazić  🤣 Prezentowały się cudownie, choć całe spienione, bo przecież tyle ładnych kobyłek wokół  😂 Dodaję kilka zdjęć dla ożywienia, mam nadzieję, że nikt się nie obrazi  😡
Jeśli ktoś chciałby jeszcze pare fotek, to nie ma sprawy, jest ich dużo 😀
kujka   new better life mode: on
25 października 2013 09:07
jkobus, zartujesz, prawda? przeciez wikipedia nie jest zadnym wiarygodnym zrodlem, wlasnie z powodu, o ktorym napisala pursat. nie ma sie co burzyc, nikt rozsadny nie bedzie opieral swojej wiedzy na wiadomosciach z wikipedii.

Ann223, kasztan BOMBA!  😜
Incantowa   Ask often, be content with little, and caress...
25 października 2013 11:12
Ann223, kasztan obłędny.  Wstaw więcej zdjęć koniecznie 🙂 Widziałam go w lato i zrobiłam mu kilka fotek, ale z niefajnej perspektywy.
Pursat   Абсолют чистой крови
25 października 2013 14:49
Dartgyn jest cudowny i świetnie wygląda na tym zdjęciu z hubertusa. Również jego grzbiet - przynajmniej z tej perspektywy. Ann223, a co u Samuraia, jest nadal u was?

Tu jeszcze rudy z fb Pegaza:



jkobus, zartujesz, prawda? przeciez wikipedia nie jest zadnym wiarygodnym zrodlem, wlasnie z powodu, o ktorym napisala pursat. nie ma sie co burzyc, nikt rozsadny nie bedzie opieral swojej wiedzy na wiadomosciach z wikipedii.


Po pierwsze - tak wcale być nie musi! Anglojęzyczna Wikipedia jest źródłem w miarę statecznym i dość godnym zaufania. Dlaczego jej polska wersja jest zatem tak rozpaczliwie denna..?

Po drugie - obawiam się, że ludzie skłonni krytycznie podchodzić do Wikipedii, nawet tej polskiej, to NIEZNACZĄCA MNIEJSZOŚĆ jej użytkowników..! Więc, gdyby była jakaś szansa - to oczywiście, jest się o co bić.
Fakt, Dartgyn jest przepiękny 😉
Pursat   Абсолют чистой крови
29 października 2013 20:18
Dzięki za info. Rudy mega, najpiękniejszy ogier w Polsce. 😉

Jakby ktoś chciał kupić najsłynniejszego achał-tekińca internetu, to jest na sprzedaż za 2 miliony euro. 😉

Prapremiera Gazeli sportpferde 🙂 może nie jest warta 2mln e, ale za to jak się stara  🙂 Klaczka była spięta, rozłożonym korytarzem i szumiącą na wietrze taśmą :

i tylko jeden skok, w przygotowaniu jest cały film:

Technikę mała całkiem , całkiem i spodobało jej się 🙂 a był to jej pierwszy korytarz.
Pursat   Абсолют чистой крови
03 listopada 2013 19:02
Przyjemne obrazki, ale co się dziwić. W końcu linia sportowa! 🙂
Wrzucam jeszcze filmik( mam nadzieje, że  nie zostanie potraktowany jako "reklama"😉
Pursat   Абсолют чистой крови
13 lutego 2014 14:26
Co sądzicie? 🙂

Duag Shael (Gazyr - Djagali)
Pursat !!! zawsze miałam słabość do achałtekińców, ale ten mnie w sobie rozkochał! z ruchem, odmianami, maścią... nie wiedziałam gdzie patrzeć  💘
Dava   kiss kiss bang bang
13 lutego 2014 15:08
Pursat a on jakiś nie za bardzo malowany jak na Achałka? (w sensie to jest zgodne ze wzorcem itd.?)
Ja ogólnie mam słabość do sportowych achałków (skoki i uj, wkkw)  😜
Czy są jakieś 'linie' specjalne?
Donia, szykuj Sahaba - on dopiero będzie szał robił! 😉
ancyk  już niedługo 😉 😀iabeł:
Pursat   Абсолют чистой крови
13 lutego 2014 18:12
Pursat a on jakiś nie za bardzo malowany jak na Achałka? (w sensie to jest zgodne ze wzorcem itd.?)
Ja ogólnie mam słabość do sportowych achałków (skoki i uj, wkkw)  😜
Czy są jakieś 'linie' specjalne?

Większość hodowców unika mocno malowanych koni, ale nikt nie odmówi rejestracji takiego konia. Hodowca Duaga ma w swojej kolekcji inne tekińce z dużymi odmianami, choć nie o takim zasięgu jak u naszego izabela. Linie sportowe nie istnieją obecnie. Za czasów Absenta za taką linię uchodził ród, który on reprezentował, czyli linia Araba.

Dzisiaj, wysiłek stworzenia dobrej jakości sportowego konia achał-tekińskiego podejmuje przede wszystkim Leonid Babaev, hodowca Duaga, który swoje konie posyła w trening ujeżdżeniowy oraz Viktor Vorosov, właściciel powstałego niecałe dwa lata temu klubu jeździeckiego Uspenskiy. Kupuje on obiecujące młode konie od hodowców (sporo właśnie od Babaeva, czyli konie z metką Shael), puszcza je w trening i pokazuje na zawodach w Rosji. Myślę, że za jakiś czas, dzięki takim ludziom konie achał-tekińskie z powodzeniem będą rywalizować z innymi na szerszą skalę. 🙂

Żeby powstały linie sportowe, najpierw trzeba wyłapać konie z największym potencjałem i dopiero te, które się sprawdzą brać do hodowli.























Wszystkie konie widoczne na zdjęciach są wł. KSK Uspenskiy.
Hmm...tak trochę z innej beczki. Czy uważacie, że krzyżówki tekińców (będących moją miłością od pewnego czasu) ze "zwykłymi", powszechnymi końmi (w tym wypadku sp). Wpadł mi do głowy ostatnio pomysł takiej krzyżówki, myśląc o pokryciu mojej kobyły, żeby mieć choć trochę z achałtekinca, tylko zastanawiam się, czy to ma jakikolwiek sens....
Pursat   Абсолют чистой крови
08 marca 2014 16:19
żeby mieć choć trochę z achałtekinca

A co źrebię miałoby mieć z achał-tekińca? Znam takie krzyżówki, niektóre fajne, inne przeciętne.
Najlepiej jak najwięcej, niestety tego chyba nie można przewidzieć  🙁
Pursat   Абсолют чистой крови
08 marca 2014 17:22
No dobrze, ale masz na myśli wygląd czy inne cechy? Co konkretnie?
Jasne, że cieszyłabym się gdyby z wyglądu źrebak odziedziczył jak najwięcej, i przy tym wyglądał dobrze. Pomijając wytrzymałość, to ten schematyczny charakter tych koni - krnąbrność, energiczność, upartość- to jest coś co u koni uwielbiam.
Więc mniej więcej chciałabym, żeby źrebak odziedziczył jak najwięcej we wszystkich aspektach. 
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się