naturalna pielęgnacja kopyt

I właśnie dlatego błogosławię rtg 🙂
Masz może zdjęcia tego kopyta?
Tylko na pw, bo to zdjęcia klienta. Podeślij mi Twojego maila a prześle. Słabej jakości są, ale coś tam widać.
Podłoga wtedy przy RTG była prosta na 99,9% bo nowa kostka brukowa zakładana przez firmę.
RTG robiliśmy w trzy osoby, także były warunki i duże prawdopodobieństwo, że koń był ustawiony prosto.
Będę się starała zrobić świeży RTG jak najszybciej
Po wczorajszym werkowaniu





Co bym nie zrobiła, wrzuca mi zdjęcia do albumu do góry nogami, nawet jak odwrócę  🙇
A tak wygląda nasze podłoże i koń w ruchu, chociaż pewnie chodziło o zbliżenie kopyt w ruchu

To wszystko dotyczy lewego przodu
może teraz
Ja nue jestem osobą doświadczoną ale mam wrażenie, że ten ruch konia nie jest zły- jak na jego ogólną kondycję. On tak inochodzi i wydaje mi się, że ewentualne problemy, które macie to nie tylk od tego stawu ale od ogólnej krzywości no ia. Wiadomka, że tu już można debatować co było pierwsze/ co na co bardziej wpływa ale to gdybanie na zasadzie- co było pierwsze- jajko czy kura.
@monikimiki
Czy możesz coś dla mnie zrobić? Mianowicie: zrobić dwa pomiary - pomiar grubości podeszwy przy grocie strzałki (pilnik na płasko, i od rowka przystrzałkowego przy grocie do poziomu pilnika), oraz pomiar długości konta wsporowego (od lini włosa na piętce do końa konta wsporowego).

Mam wrażenie, że mogłabyś u konia wybudować lepszy tył kopyta, troche wyższy, tyle że nie chodzi mi tu tylko o wysokość kątów wsporowych (choć wydają się lekko przy niskie), ale także o grubszą podeszwe w tylnej części kopyta.

Koń na filmie chodzi znośnie, jednak widać, że co i raz palcuje, szczególnie prawą nogą. Choć oczywiście żeby mieć pewność trzeba by było taki film nagrać na jakiejś płaskiej powierzchni.
kotbury masz na myśli inochód? Nieee  😉  Jeśli chodzi o to, że tak na lewo odwraca głowę, zwłaszcza na początku filmiku, to raczej wina prowadzącego, bo ona pewnie oczekiwała cuksa  😀 Ale ogólnie tak, ma szpata w lewej, który ostatnio mocniej dokucza i na pewno jest pospinana  🙁
olorin669 chodzi o coś takiego? To jest filmik z zeszłego roku

Nie wiem czy to poprawnie robię ale jasne jutro się postaram.
Prawa palcuje przeważnie mocniej niż lewą, chociaż przy tej kulawiźnie lewej, czasami prawą chodzi lepiej zwłaszcza w butach.
Nie, nie chodzi mi o pomiar głębokości rowków w tylnej części, a przy grocie strzałki.

Przy okazji, ten "palec" jest do skrócenia, wycofania, jeżeli nic się nie zmieniło od poprzedniego roku, a po najświeższych zdjęciach wygląda na to, że jest podobnie.
Pazur przy mocnym skróceniu ( takim do lini białej) dawał całą czerwoną linię białą, na tyle mocno że zaczęłam zostawiać jej ten pazur. Mogę spróbować jeszcze raz jej to obciąć i właścicielka też może to skracać pomiędzy. Na tych zdjęciach wodze że te 2 mm jeden kąt jest wyższy, ale przed werkowaniem też robiłyśmy zdjęcia i one były równe.  olorin669,  Będę tam przyjeżdżać niedługo to zrobię te pomiary i podeślę. Wszelkie rady przyjmę z ogromną wdzięcznością  🙂
[quote author=gacek 🙂 link=topic=1384.msg2824739#msg2824739 date=1542627110]
Pazur przy mocnym skróceniu ( takim do lini białej) dawał całą czerwoną linię białą, na tyle mocno że zaczęłam zostawiać jej ten pazur. Mogę spróbować jeszcze raz jej to obciąć i właścicielka też może to skracać pomiędzy. Na tych zdjęciach wodze że te 2 mm jeden kąt jest wyższy, ale przed werkowaniem też robiłyśmy zdjęcia i one były równe.  olorin669,  Będę tam przyjeżdżać niedługo to zrobię te pomiary i podeślę. Wszelkie rady przyjmę z ogromną wdzięcznością  🙂
[/quote]
Docelowo, ten pazur jest "pi* drzwi" do skrócenia ok. 2 cm czyli trzeba będzie przejechać przez białą linię, ale oczywiście zróbcie to z właścicielką partiami, bo nie mam pojęcia jak ten koń reaguje na takie przycięcie. Krew w białej linii to ewidentny znak, w tym przypadku, że koń przykłada tam bardzo duże siły (dźwignia).

Nie wiem jak podchodzisz do mapowania kopyta, ale może ono być tu pomocne w ustaleniu długości docelowej pazura. Jak będziesz robić ten pomiar i przy okazji będziesz konia strugać, to odmierz sobie od wierzchołka strzałki 4 cm w kierunku ściany przedniej i oznacz na podeszwie. Tam mniej więcej ma docelowo znaleść się biała linia ( może to być nawet i ze 2 mm bliżej w kierunku strzałki). Warunkiem jest tu prawidłowe ustalenie wierzchołka strzałki, zakładam, że zrobisz to prawidłowo.

Jeżeli chodzi o zdjęcia i ich wartość przy ocenie elementów w kopycie to sama pewnie wiesz dobrze ile zależy od ustawienia aparatu więc większą wartośc zazwyczaj ma wzięcie kopytka w rękę, choć i tu różnie bywa😉

Podchodujcie tył kopyta, te kąty wraz z podeszwą w wsporach są za niskie. Moja rada: nie tarnikuj ich do wysokości podeszwy, bo długofalowo obniżysz je jeszcze bardziej, a tu nawet po rtg widać złamany kąt "pęcina-kość koronowa-kość kopytowa". Podeszwy w tyle kopyta macie z 1 cm (to tak na oko), a to troche mało, jest możliwość poprawy w tym względzie, a tu każdy mm jest na wage złota.

Dam Ci taki przykład: mam konia który ma baaardzo mocno skostniałe chrząstki boczne wraz z chrząstką tworzącą tył kopyta (kąty wsporowe). Ta sytuacja ma miejsce w jednym kopycie. Oczywiście koń palcuje. Wg wszelkich prawideł ten koń nie ma prawa chodzić prawidłowo (od piętki czy na płasko) na twardych powierzchniach. I tak do tego konia podszedłem. Poradziłem właścicielom aby zaopatrzyli się w buty, już na starcie jak tylko zobaczyłem rtg. Po ogłądzie kopyt doszedłem do wniosku, że ma słaby tył kopyta i zacząłem pracę nad nim. Jakie było moje zdumienie jak po 2 miesiącach koń zaczął poruszać się na płasko.

To taki przykład ile możesz zrobić budując kopyto tak, aby koń miał odpowiednią ochrone struktur miękkich oraz jak ważna jest prawidłowo ustawiona oś pęcina - kość kopytowa. Jak chcesz to wyślę rtg (na maila) tego konia, sama ocenisz ten przypadek😉.
Zamówiłam na jutro weta z RTG. Mam nadzieję,że przyjedzie bo bardzo niesłowny jest ale dobry.
Czy mam zrobić trzy podstawowe zdjęcia czyli bok, przód i trzeszczki?
Czy upierać się, żeby zrobić znaczniki? czyli drucik na koronkę plus pinezka na grot strzałki? Które zdjęcia ze znacznikami: przód i bok?
Tutaj filmik z października 2018 jak stawia kopyta (niestety do utwardzonej drogi mam 200m a drugiego konia nie mogę samego zostawić) i jest lekko z górki na początku więc to jest ta lepsza wersja stawiania kopyta  😉


Pomierzyłam kopytko lewe:
głębokość od grota strzałki do poziomu pilnika 1 cm (razem grubością pilnika 1,5cm)
długość pazura 5cm
długość od grota strzałki do kątów wsporowych 8,5 cm
dea   primum non nocere
19 listopada 2018 13:23
Uwaga z tym ustawianiem osi. Lepiej się kierować kątem spodu kości kopytowej do podłoża. Oś p-k się zmienia jak koń odciąża nogę na przykład. Ostatnio poczytałam znowu artykuły Rameya. Napisał, że nie kieruje się osią pęcinowo-kopytową przy robocie, a z czasem jego koniom się prostuje. Tu jest jasne, że tył kości jest za nisko, że trzeba zbudować tył kopyta. Chociaż nie o tyle, żeby ściana kości kopytowej była w linii z AKTUALNĄ osią kości pęcinowo-kopytową czy koronowej. Ta jest zbyt pionowa- bo koń napięciem mięśni prostuje, pionuje pęcinę. Kiedy będzie miał tył kopyta, na którym może swobodnie się oprzeć, to kości pęciny zmienią kąt względem podłoża.

Buty z wkładką zdecydowanie polecane, coś, co dostymuluje strzałkę w stopniu akceptowanym przez konia. Kątów zdecydowanie nie piłować do podeszwy, ale też nie zapuszczać na siłę (uwaga żeby do przodu nie poszły). Pazur skrócić, chociaż ja bym z linijką nie podchodziła jednak. Połowa długości strzałki jest dobra na start. Zgadzam się z przedmówcą, krew w linii białej to argument za krótkim pazurem, nie przeciw! Przeciw jest macanie, skracanie, ogólnie gorszy ruch, albo widoczne na RTG obniżenie przodu kości kopytowej (cieńsza podeszwa z przodu).
Zamówiłam na jutro weta z RTG. Mam nadzieję,że przyjedzie bo bardzo niesłowny jest ale dobry.
Czy mam zrobić trzy podstawowe zdjęcia czyli bok, przód i trzeszczki?
Czy upierać się, żeby zrobić znaczniki? czyli drucik na koronkę plus pinezka na grot strzałki? Które zdjęcia ze znacznikami: przód i bok?

Dla mnie takie 3 zdjęcia są wystarczające, znaczników mieć nie musze, ale oczywiście skala pomiarowa jest potrzebna.

Tutaj filmik z października 2018 jak stawia kopyta (niestety do utwardzonej drogi mam 200m a drugiego konia nie mogę samego zostawić) i jest lekko z górki na początku więc to jest ta lepsza wersja stawiania kopyta  😉

Dla mnie chodzi ok. Nie chcę sie wdawać w dyskusje czy koń ma chodzić, na płasko czy od piętki, bo do tej pory nie ma jednoznacznej na to odpowiedzi. Ja osobiście preferuje chodzenie na płasko, a i chodem lekko od piętki nie pogardze😉

Pomierzyłam kopytko lewe:
głębokość od grota strzałki do poziomu pilnika 1 cm (razem grubością pilnika 1,5cm)
długość pazura 5cm
długość od grota strzałki do kątów wsporowych 8,5 cm

Jak ustaliłaś grot strzałki?
Co to znaczy długość pazura? Czy to od grotu strzałki do ściany przedniej? Jakby się dało to poproszę o pomiar od grota do linii białej.
Ostatni pomiar jest dla mnie zbędny. Co mnie bardziej interesuje to pomiar od linii włosa na piętce do końca kątów wsporowych. Dasz rade wykonać taki pomiar?


@Dea


Umieść cytat
Uwaga z tym ustawianiem osi. Lepiej się kierować kątem spodu kości kopytowej do podłoża. Oś p-k się zmienia jak koń odciąża nogę na przykład. Ostatnio poczytałam znowu artykuły Rameya. Napisał, że nie kieruje się osią pęcinowo-kopytową przy robocie, a z czasem jego koniom się prostuje. Tu jest jasne, że tył kości jest za nisko, że trzeba zbudować tył kopyta. Chociaż nie o tyle, żeby ściana kości kopytowej była w linii z AKTUALNĄ osią kości pęcinowo-kopytową czy koronowej. Ta jest zbyt pionowa- bo koń napięciem mięśni prostuje, pionuje pęcinę. Kiedy będzie miał tył kopyta, na którym może swobodnie się oprzeć, to kości pęciny zmienią kąt względem podłoża

Żeby było jasne: nigdy nie dopasowuje tej osi na siłe, tzn. jak mam kopyto z złamaną linią czy to w jedną czy to w drugą stronę, to nie dopasowuje tego na raz struganiem, tu na ogół trzeba czasu. Zazwyczaj zajmuje się problemami jakie zastaje w kopycie, a reszta dzieje się sama. Zdjęcia RTG są pomocne, bo pokazują problem, a to jak go rozwiążemy to już inna sprawa. Każdy wie jak trudno jest wykonać dobre RTG stąd do takich zdjęć też należy podchodzić ostrożnie, ale nie można ich dyskredytować.


Kątów zdecydowanie nie piłować do podeszwy, ale też nie zapuszczać na siłę (uwaga żeby do przodu nie poszły).

Budowanie tyłu kopyta to zdecydowanie nie proste "zapuszczenie kątów wsporowych", ale to temat na długie elaboraty😉

Pazur skrócić, chociaż ja bym z linijką nie podchodziła jednak. Połowa długości strzałki jest dobra na start.
Cała idea mapowania nie polega na tym aby potem strugać co do mm, to tylko wskazówki, ale bardzo dobre wskazówki. Mapowanie to stosunkowo prosta rzecz, ale interpretacja tego już nie. Wierz mi, że mapowaniem można bardzo dobrze odczytać położenie wielu struktur wewnętrznych i na tym oprzeć np. skracanie pazur, ale...ale jest wiele "ale"😉
Strzałka też migruje, więc tutaj  w niektórych przypadkach także bym uważał. Z resztą, ta metoda to też mapowanie😉

No i już tak ogólnie: w ogóle doradzanie na podstawie zdjęć to ryzykowna sprawa, stąd moja prośba o pomiary.
dea   primum non nocere
19 listopada 2018 20:56
4 cm perszeron i 4 cm falabella? A to tylko rasa, jeszcze są różnice osobnicze, a nawet różnice pomiędzy dwiema nogami tego samego konia. Do proporcji jeszcze można strugać (czyli np. 1/2 długości strzałki mierzonej od piętek), ale centymetrów mówię zdecydowane "nie". Średnia? Średnio ja i mój koń mamy po trzy nogi 😉

O osi ktoś inny pisał i linie rysował, blucha chyba. Dodałam dwa słowa, bo bez komentarza można by wnioskować że docelowy kąt jest do aktualnego układu kości.

Co do braku znaczników, zależy od jakości aparatu RTG. Z niektórych zdjęć można układ włosów w szczotkach podziwiać, inne widziałam niedawno z kapturkami podkowy spory kawałek przed widocznym cieniem ściany. Do tego drugiego chętnie bym drucik dodała tu i ówdzie, do pierwszego nie trzeba faktycznie (jest nawet wyraźna różnica w odcieniu tam gdzie kończy się puszka i zaczyna owłosiona część nogi). Jeśli nie wiadomo jaki aparat, to można po prostu podstawić konia z drucikiem i pinezką w strzałce i tyle.
4 cm perszeron i 4 cm falabella?
Ale że jak? A kto tak napisał? To była moja porada odnośnie tego konkretnego konia. Za to Arden i Arab, czy Hucuł to i owszem, ale tylko jeżeli chodzi o położenie kości kopytowej, natomiast różnica w długości "grot strzałki - biała linia" będzie się różnic o 2, 3 mm, ale to uśrednienie. Powtórze raz jeszcze: całe to mapowanie to wskazówki, nie jakieś idealne wyznaczanie czegokolwiek w kopycie, choć z autopsji wiem, że się sprawdza. Trudno doradzać na podstawie zdjęć co i jak przyciąć, więc takie proste mapowanie może naprowadzić na cel i tyle.

A to tylko rasa, jeszcze są różnice osobnicze, a nawet różnice pomiędzy dwiema nogami tego samego konia.
A tak konkretnie: co się zmieni w anatomii kopyta w kwestii "różnic pomiędzy dwiema nogami tego samego konia"?

[quoteDo proporcji jeszcze można strugać (czyli np. 1/2 długości strzałki mierzonej od piętek), ale centymetrów mówię zdecydowane "nie". Średnia? Średnio ja i mój koń mamy po trzy nogi 😉[/quote]
Spoko, a co jak masz strzałkę wyciągniętą do przodu i wtopioną w podeszwe i przez to zawyżoną jej długość? Co Ci da takie cięcie, gdzie być może na podstawie tego pomiaru nie będzie co skracać?

Te 4 cm o których napisałem, to wartość zawyżona dla tego konia, a to po to aby zostawić margines błędu dla kogoś kto zamierza palucha skracać.

p.s.Mam takie wrażenie, że nie bardzo wiesz o co w tym całym mapowaniu chodzi. Popraw mnie Dea jeżeli się mylę😉
dea   primum non nocere
19 listopada 2018 22:24
Wiem, wiem, choć wolę RTG i czytanie różnic w strukturze do pomocy. Jak 4 cm były do tego konkretnego konia to wybaczę 😉 reakcja alergiczna trochę, bo mi się skojarzyło ze Strasserową piętką na 3cm "one size fits all".
Odpadam już z dyskusji, muszę się wyspać trochę. Życie stawia wyzwania 😉
odległość od grota strzałki do linii białej 4,2 cm
Grot mierzyłam tak jak jest obcięty czyli z punktu jak się zaczyna
kąt wsporowy mierzone słomką czyli po ścianie
wewnętrzny 4,4 cm zewnętrzny 4,1 cm
Nie wiem czy dam radę te znaczniki założyć, pinezkę mam obciętą (szpikulec około 2 mm), drut mam dość sztywny i nie wiem czy przykleić go taśmą klejącą żeby się trzymał na właściwym miejscu w dodatku ciężko go ukształtować tym bardziej przy niecierpliwym wecie  🤔
Rozumiem, że zdjęcia trzeszczek robić bez znaczników?
Jak nie wyjdzie mi sprawnie założenie tego wszystkiego precyzyjnie to lepiej zrezygnuję z tych znaczników  🙁
odległość od grota strzałki do linii białej 4,2 cm
Grot mierzyłam tak jak jest obcięty czyli z punktu jak się zaczyna

To w takim razie staraj się robić mustang rola  max. do linii białej. Nie przekraczaj jej.

kąt wsporowy mierzone słomką czyli po ścianie
wewnętrzny 4,4 cm zewnętrzny 4,1 cm

Ok. Dzięki.


Tak jak myślałam wet przełożył wizytę na koniec tyg lub poniedziałek
Tymczasem mam spiłować pazur na godz 10-14 do lini białej?
To ja dziękuję  :kwiatek:

Wszystko mi się miesza  🤬
Tak to wygląda po skróceniu pazura:





Niektóre zdjęcia wrzuca mi do góry nogami, próbowałam odwrócić i wstawić odwrotnie ale jest to samo, o co chodzi  🤔
Tu jest koń w ruchu przed skróceniem pazura:

A tu koń w ruchu po skróceniu pazura:

Kilka dni przed skróceniem pazura zaczęła kuleć i tak jest do dzisiaj.  🙁
Czekam na weta w dalszym ciągu, mam nadzieję, że jutro...
Doczekałam się weta, rokowania są do du..y
Wet mówił, że werkowaniem nic się nie poradzi, twierdzi, że specjalne podkowy dadzą jakąś poprawę
Wszystkie zdjęcia tu:
http://re-volta.pl/galeria/album/7555
Jak to wygląda? Jak działać-werkować dalej ?
:kwiatek:
Ja bym spróbował na razie bez podków. Postaraj się podnieść konia na kątach i trzymać ten pazur krótko. Daj sobie z miesiąc i zobaczymy.
Ja kiedyś opisywałam sposób kucia i rodzaju podków u takich krzywych koni.
kotbury masz na myśli inochód? Nieee  😉 


Tak - inochód, słaby stęp. Ledwie postawi przód już tam ląduje tył. Stęp wpadający w inochód.
tajnaa nie znalazłam
Dzisiaj bardziej skróciłam pazur

Dobrze jest?
Nic to raczej nie da. Nawet jak okujesz i wstawisz podkładki pod pietki to będzie poprawa na chwilę.
Zdrowykoń to co radzisz?
Smarowanie DMSO nie pomogło.
Kulawy jest na prawy przód?
lewy przód
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się