Przepisy kulinarne

Dworcika   Fantasmagoria
03 maja 2010 16:06

Była kiedyś taka książeczka Kubusia Puchatka i tam był przepis na (...)


CIASTO! Nie pamiętam jak to leciało - takie krusznką i owocami. Proste jak drut, ale byłam funfel mały i nie pamiętam jak zrobić. Wszystkie przepisy w necie są inne 🙁
Ma ktoś tę książkę i może spisać? :kwiatek:
thaya - grzybki musisz chwile (5min) pogotowac w osobnym garnuszku, zeby zmiekly. Potem je odcedzasz, pozwalasz im wystygnac, a nastepnie kroisz w paseczki i dorzucasz do gotujacej sie juz potrawy 😉


no to zagwozdka. Raz pisza ze trzeba parzyc w 20 minut w wodzie, gdzie indziej ze pół godziny gotować. Dobra mam nadzieje ze to tylko kwestia ich "zmiękczenia" a nie jakiś składników w środku 🙂
Ja nigdy az tak dlugo nie gotowalam - tzn potem w potrawie pewnie w sumie dobijaja do 20-30min, ale same, na poczatku, to gotuje tylko chwile.
Trujace nie sa, o to sie nie martw 🙂
dzięki 🙂  :kwiatek:
Znacie może jakieś sprawdzone przepisy na dobrą kawę ? Chciałam zrobić przyjemność chłopowi jak wróci z zawodów, i go poczęstować kawką inną niż zawsze 🙂
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
20 czerwca 2010 15:28
Była kiedyś taka książeczka Kubusia Puchatka i tam był przepis na tuńczyka ala Krzyś - skład był bardzo prosty - tuńczyk, majonez i... korzeń pietruszki w małych ilościach. Brzmi dziwacznie? zaręczam, że pasuje niesamowicie i jest pyszne!

Pietruszka gotowana czy surowa?




Ja wczoraj zrobiłam sałatkę z zupek chińskich i prawie sama całą zjadłam  😡
Nie wiem czy podawałam przepis:

Sałatka z zupek chińskich
- 4 zupki chińskie
- 2 piersi kurczaka
- sałata pekińska
- kukurydza
- majonez i przyprawy (sól, pieprz, ostra papryka)

Makaron z zupek pognieść i zalać gorącą wodą by napęczniał. Piersi z kurczaka pokroić w kostkę i podsmażyć. (Ja mieszam olej z przyprawą do kurczaka, kroję piersi i jakiś czas marynuję). Sałatę posiekać. Do makaronu dorzucić pozostałe składniki, doprawić i dodać majonez.
Ludzie ile piec rybę halibuta w sreberku w piekarniku? Może jakieś rady odnośnie pieczenia ryb.
Zależy, ile toto waży. Taka nie za duża rybka (np. pstrąg) piekłaby się z pół godziny. Filety krócej.

Ryby można przed pieczeniem marynować (np. oliwa, sok z cytryny, ziółka, ew. czosnek). Generalnie nie przyprawiać za mocno. Piec w 180 - 200 stopniach. Pod koniec pieczenia można otworzyć sreberko na kilka minut, żeby się ryba przypiekła.
ryba najlepiej smakuje chwilę marynowana w oliwie z oliwek, skórką z cytryny, pieprz, sól, czosnek i tymianek.
Moje ostatnio dwie ulubione sałatki:

Z wędzonym łososiem:
kilka liści sałaty
10 dag łososia wędzonego na ciepło
1 mały pomidor
1 mała pomarańcza
garść zielonych winogron
jajko na twardo
sos vinegrette

Serowo winogronowa:
1 camembert ( najlepiej z pieprzem lub chilli )
10 dag ementalera lub innego łagodnego sera
duża garść czerwonych winogron
garść orzechów włoskich uprażonych na suchej patelni
sos vinegrette z dodatkiem soku z połówki pomarańczy

[/quote]

CIASTO! Nie pamiętam jak to leciało - takie krusznką i owocami. Proste jak drut, ale byłam funfel mały i nie pamiętam jak zrobić. Wszystkie przepisy w necie są inne 🙁
Ma ktoś tę książkę i może spisać? :kwiatek:
[/quote]

Wiem, że późno, ale mam przepis na takie z tą kruszonką i owocami, mam nadzieję że to ten sam.

Składniki:

Ciasto:
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- 2/3 szklanki cukru
- 1/2 szklanki oleju
- 250g. margaryny
- 5 jajek
- 2  łyżeczki proszku do pieczenia

Kruszonka:
-3/4 szklanki mąki pszennej
-3/4 szklanki cukru
- 125g margaryny

Reszta:
-800g dowolnych owoców
-tłuszcz do wysmarowania blaszki
-mąka do obtoczenia owoców


Przygotowanie:
Ciasto:
1. Jajka ubić z cukrem
2. Dodać margarynę, utrzeć.
3. Wlewać olej, ucierać.
4. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, wsypać do ciasta, wymieszać.
Kruszonka:
1. Składniki połączyć
Ciasto z owocami:
1. Ciasto wlać do wysmarowanej tłuszczem i wyłożonej papierem do pieczenia blaszki.
2. Owoce obtoczyć w mące, ułożyć na cieście.
3. Na wierzchu ułożyć kruszonkę.
4. Piec w temperaturze 180 stopni przez 45 min.

Tylko co do przepisu to można dać mniej margaryny bo wychodzi strasznie tłuste no i się piecze te ciasto ok. 60 min.
Przepraszam , ale coś mi się zacięło.
Ja wczoraj zrobiłam papryczki chili nadziewane fetą która najpierw została obtoczona w ziłach.
Papryczki zostały zamarynowane w oliwie z czosnkiem i pieprzem 🙂
niestety fotkę mam tylko na telefonie🙁
Potrzebuję przepis na kilka jakiś fajnych i prostych (nie mam siły stać długo przy garach - a muszę zrobić kolację) przystawek! Coś innego bo oklepane sałatki i śledziki już mi obrzydły 😉
Może pomidory z mozarellą i bazylią, polane oliwą z oliwek? Albo pieczarki/pomidory/papryki nafaszerowane serem i szynką, zapieczone?
Muffinka, najprostsza i namniej wymagająca przystawka to deska serów 😀
jeśli chcesz pobawić sie trochę to polecam mój specjał czyli cykoria nadziewana twarożkiem czosnkowym i na to po plasterku wędzonego łososia, cytrynka do przybrania i wygląda świetnie.
Guacamole z chrupkami? Ugotowane plastry buraków z sosem jogurtowo/czosnkowo/majonezowym np.? Oliwki prosto ze słoiczka? Zielona soczewica z majonezem albo sosem winegret? Pieczona papryka?
Oooo, właśnie o takie coś innego mi szło. Dzięki. 😉

W&W twarożek czosnkowy robisz sama czy kupujesz jakiś?
Muffinka, robię sama
biały ser trochę jogurtu pieprz i sól do smaku do tego wciskam czosneczek i gotowe 😀
nadziewam tym pojedyncze listki cykorii na każdą taką łódeczkę kładę wędzonego łososia a obok układam cząstki cytryny do skrapiania łososia 🙂
łatwe do zrobienia i jakie pyszne 🙂
Dzięki 😉

I jeszcze to Guacamole mnie kręci 😉

edit: aaa i jeszcze jakaś sałatka by mi się przydała... 😉
sałatka z kuskus          ´´gotujemy´´ kuskus. Kroimy w kosteczkę pierś z kurczaka i smażymy z ulubionymi przyprawami. Obieramy ogórka usuwamy pestki i kroimy w drobną kosteczkę to samo robimy z pomidorami. Siekamy drobno kapustę pekińską. Wszystko mieszamy doprawiamy oliwą.
No, moje menu zaczyna sie krystalizować 😉
Ja kuskusa robię tak, że go zalewam, dodaje fetę, kukurydzę, paprykę, słonecznik.
W ogóle ja i tak samego kuskusa lubię, albo z curry 😉
Muffinka, to jeszcze jedna. Na dużym dość płaskim talerzu układamy rukolę na niej pokrojone suszone pomidory w oliwie do tego przekrojone na połowę winogrona, pokruszony ser pleśniowy i orzechy włoskie to wszystko skrapiamy octem balsamicznym z dodatkiem oliwy z pomidorów.
Dzięki, ale muszę wymyślić coś bez rukoli, sałaty lodowej itp. Bo niedługo zamienię się w sałatę 😉
Guacamole: awokado, sok z cytryny/limonki, sól, ew.: czosnek, listki kolendry, chilli. Nie pilnowałam nigdy ścisłości przepisu.

Zostając przy awokado, np. sałatka bezsałatowa: ogórek + pomidor + awokado + sól, pieprz, oliwa, sok z cytryny.
dla mięsożerców carpaccio
Muffinka, to zamiast rukoli można dać roszponke.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
15 września 2010 20:51
kiedyś, kiedyś robiłam przepyszną sałatkę ale z pamięci. Niestety zapomniałam jak się ją robiło, może któraś z was kojarzy przepis. Na 100% w skład sałatki wchodził ser żółty, serek gruboziarnisty, ogórek zielony i  szynka no i majonez, co więcej niestety nie mogę sobie przypomnieć. Nawet nie pamiętam czy było coś jeszcze.
Spotkałyście się z taką sałatką?
Euforia_80, czy to była warstwowa sałatka?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się