Ścięgna - urazy, leczenie, pielęgnacja

kotbury, - a to tak, u nas w sumie pierwszy uraz widziało kilku wetów, dwóch na świeżo i kazało "chłodzić, koń jest czysty". Przez kilka lat myślałam, że to obrzęk limfatyczny, pozostałość po starym skręceniu i koń tak ma, przesz sprawdzony... 🙃
kotbury mój w ogóle nie wychodził głową, właśnie się chował i jakość kłusa się pogorszyła jak keirashara pisała
PRP ma różne opinie, są badania, że nic nie daje, ale na bardzo małych grupach więc te badania ogólnie są takie sobie. Są dowody, że pobudza wzrost komórek i na podstawie tego ja zrobiłam i jestem zadowolona.
Magnetyki to wyciąganie kasy, zupełnie nie warto.
anp, skoro magnetyki nie mają sensu to co myślisz o ochraniaczach masujących? reklamują je jako masujące rozgrzewające przed jazdą, a chłodzące (z wkładami) po jeździe.

edit: PRP to jaki koszt pi razy oko?
Ja płaciłam coś koło 1500zł za prp
Mam masujące i chłodzące, ale to trochę też na granicy placebo mam wrażenie. Przed jazdą nic nie zastąpi dobrej rozgrzewki w stępie, a po jeździe to chłodzenie jest takie sobie, lepiej chłodzi zwykła woda.
PRP się podaje szybciutko i wtedy działa. Pobudza lepsze zrosty - daje szanse na lepiej elastyczną bliznę w przyszłości. Koszty nie są gigantyczne więc w moim odczicui lepiej zrobć i co najwyżej "powątpiewać" w pełną skutecznośc, niż nie zrobic i potem sobie pluć w brode bo się ciulowow zrosło i blizna ciągnie ścięgno i rwie wyżej/niżej.

Shock wave (fala uderzeniowa) idzie na wygojone. Ona robi lokalny stan zapalny, żeby po tym jak się zrosła dziura także "podrażniać" na tyle, że się ten zrost przebudowuje- powstaje nowa tkanka już na etapie rehabilitacji ruchowej, która też jest elastyczniejsza przez to.

anp "wychodzenie z głową" miało być synonimem unikania kontaktu. Bo tylko tak sobie koń może jakoś skompensować ruch prawidłowy i się bujać bez widocznych z ziemi oznak kulawizny. Te "schowane" gdy dojechane do ręki siłą od ostrogi np. zaczynają "tykać głową" co czuć czasem jako "mocniejszy na jednej wodzy".
kotbury, ok to wypytam ile kosztuje PRP u mnie, a z schokiem można poczekac na zrost. to bardzo ważna informacja! dzięki! 🙂
mindgame, ceny w wlkp to jest od 800 do 1000-1200 (max)- to już z pobytem w klinice dobowym i odpałami konia, że trzeba było jakoś ekstra sedować i to powyżej tysiaka to koszty dodatkowych leków.

Shock to os 200 do 400 za jeden zabieg plus dojazd weta. Zależy czy w pakietach kupisz i się zdeklarujesz na daną ilość zabiegów. Tak zazwyczaj wyjdzie z 4-5 wizyt.
kotbury, dzięki za konkretne info! 🙂
Wyczytałam na tej stronie https://magwet.pl/25318,wykorzystanie-osocza-bogatoplytkowego-w-leczeniu-sciegien-koni?page=2
Że po podaniu zastrzyku prp koń ma stać w boksie z opatrunkiem przez 3 tyg. Natomiast w planie rekonwalescencji jest 5 min stępa w 1 tygodniu. To koń ma stać 3 tyg w totalnym areszcie boksowym czy od razu ten stęp? Jak to jest?
mindgame, - tak jak już pisałam - mój od razu po prp miał chodzić, tj o razu na drugi dzień, w dniu iniekcji miał wolne, jedynie wracał przyczepką do domu. Pierwszy tydzień 2x30 minut stępa, potem 2x45 minut, po 4 tygodniach kontrola, po kontroli kolejne 4 tygodnie stęp i 5 minut kłusa. W opatrunku był dwa albo trzy dni, jakoś tak.
Mógł chodzić w karuzeli, mógł wychodzić na mini kwaterkę (nie biegać! Tylko produkować Wit D 😉 ).
keirashara, ok, bo już myślałam że wydłuży to czas leczenia. Sorki jeśli pytam o rzeczy na które już padły wcześniej odpowiedzi ale jestem teraz tak zakręcona jak nigdy. Jutro będzie inny wet co może zrobić prp na miejscu i oceni sytuację. W tedy termin mielibyśmy na przyszły tydzień.
mindgame, to zależy od urazu i ile wkłuć/miejsc musiało być zrobione.
Zazwyczaj kilka dni opatrunek i rehabilitacja zgodnie z miejscem i rozległością urazu.
kuje się jakoś specjalnie konie z urazem międzykostnego? dziś będzie kowal i mu powiedziałam, że taka sytuacja, ale nie mam wiedzy czy powinno się jakieś specjalistyczne podejście zastosować?
Tak, jest taka podkowa Suspensorix
zwężone ramiona i poszerzony przód
anp, i to pomaga na czas leczenia czy stosuje się też zapobiegawczo juz przy zaleczonym scięgnie?
Ja od razu założyłam i cały czas chodzi w tych podkowach jak już wszystko zrośnięte.
anp, ok, zobaczę co kowal też zaproponuje i czym będzie dysponował.
Jakie zabiegi robi się przy urazach więzadeł kolanowych? Fachowo: stwierdzono powiekszony zachyłek stawu udowo-piszczelowego przyśrodkowego i zschyłku bocznego stawu udowo - rzepkowego- desmofagia ACL
witajcie. Czy jest w stanie powiedzieć mi ktoś jak to jest ze sporym urazem ścięgna zginacza powierzchownego palców i powrotem do sprawności powiedzmy rekreacyjnej dla jednej osoby? jak sprawdza się w takim przypadku PRP ??? czy ma to wogóle sens. Czy puszczenie takiego konia na pastwiska na rok jest może bardziej ryzykowne ale lepsze? Koń z charakteru w areszcie boksowym wytrzymał max tydzień potem wariacje...
ansc, a na jakim badaniu to stwierdzono?
Z kolanami jest ten problem że ciężko je zdiagnozować na 100% bez otwierania, bo nawet na scyntygrafię te struktury są za grube żeby coś było widać.
Można ostrzykać, można zrobić irap, można tez prp, wszystko zależy od szczegółów.

Mi w Berlinie powiedziano, że najlepiej robić artroskopię w takim wypadku, bo w badaniu nie widać tego co się tam dzieje i widać jak się zajrzy i otworzy. Miał ten dr wówczas 100% racji.
Perlica, najpierw usg potem artroskopia, było płukane, ostrzykiwane w czerwcu, cały lipiec nic, teraz zaczynamy rehabilitację i zastanawiam się jak tą rehabilitację przeprowadzić żeby nie wyżucać kasy na jakieś bezskuteczne masaże
ansc, masaże to nie raczej. Najlepiej bieżnia wodna działa oraz laser.
Dziś wet od prp rzucił okiem na konia i mamy termin na przyszły tydzień. Przy okazji sprawdzę też drugą nogę czy nie chowa jakiś niespodzianek 😉 no i plan leczenia bardziej mnie przekonuje (6 tyg stępa) niż to co pierwszy wet zaproponował (4-6tyg do pełnego wyleczenia). 6 tyg stępa wydaje mi się bardziej rozsądne patrząc na przypadki innych.
Perlica, skąd ja mam wziąć bieżnię wodną 😉
Co do schocków. To TRZEBA wręcz odczekać, nie robi się tego na świeże urazy. Plus schocki takie o pełnej wartości to maja w klinikach. To z czym jeździ fizjo to wersja ludzka i jest mniej skuteczna (wiadomo ze lepsza taka niż zadna )
witajcie. Czy jest w stanie powiedzieć mi ktoś jak to jest ze sporym urazem ścięgna zginacza powierzchownego palców i powrotem do sprawności powiedzmy rekreacyjnej dla jednej osoby? jak sprawdza się w takim przypadku PRP ??? czy ma to wogóle sens. Czy puszczenie takiego konia na pastwiska na rok jest może bardziej ryzykowne ale lepsze? Koń z charakteru w areszcie boksowym wytrzymał max tydzień potem wariacje...
redhorse,

Spory to znaczy ile procent?
Zazwyczaj to są te lepiej rokujące kontuzje.
I tu równie dobrze działa dobrze zrobiony blister.
ansc, nie wiem skąd, ja konia posłałam po prostu do ośrodka i tam codziennie miał bieżnię, matę wibracyjną, derkę, streching, spacery it. Ośrodek w Czechach to był.
Jest u nas kilka miejsc gdzie można konia posłać do wody.
Perlica, podpowiesz jakie to miejsca? 🙂
kotbury, dziura jest konkretna z 50% na bank może więcej...😭😢
Smarować glinką jak opuchlizna zejdzie? Dziś w końcu zeszła �
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się