kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Nie na temat ale ktoś zalewa forum spamem 🙁
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 listopada 2018 09:17
Wygląda to jak jakiś wirus.
Powinno być ok.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
15 listopada 2018 10:43
Ratunku 🙁
Koń mi oszalał i dwa dni temu wyszedł z boksu z drzwiami. Nic jej się nie stało poza tym, że wyrwała sobie sierść tuż obok łopatki. Miejsce wielkości pięści, łyse całkowicie i pod spodem krwiak. Nie leciała krew, nic nie było opuchnięte. W koło nic nie boli, jak się dotknie tą gołą skóre to czuje dyskomfort. I pewnie to nic strasznego bo włosy odrosna ale to w miejscu gdzie akurat leży derka. Czym to smarować żeby szybciej wróciło do normy? Boje się, że jak założe na to derke to będzie ją urażać i do tego obetrze konkretnie. Idzie zimno, dziś już jest chłodno a ona goła (niby nie golona ale bardzo słabo zarosła no i jest stareńka i zawsze w taką pogode już ją ubieram).
Zainwestować w koszulke pod derke? Najlepsze by były te derki do karuzeli, mam tylko taką polarową i przyznam szczerze że najmniej bym chciała zamawiać jeszcze jakieś 😉
Jeśli się krew nie polała, to najlepiej tego niczym nie smarować i nie uciskać. 5 dni i bolesność przejdzie.
U mnie sierść wyrywana jest dość regularnie więc mamy wprawę 🙂
Odrasta dość długo ale o samym uszkodzeniu (od ugryzień, obtarć itp) koń szybko zapomina.
Myślę że derka nie zaszkodzi jeśli nie uciska.

Krwiaki standardowo smaruje się heparyna/arnika.
Czy jest jakiś sposób na odnalezienie konia, jeśli nie ma go w bazie koni?
a w jakiej bazie koni sprawdzasz? Tej pzhk?
Też. I jeszcze na bazakoni.pl
Są jakieś jeszcze możliwości?
nie wiem gdzie zadać pytanie, chyba tutaj pasuje najbardziej  😀

jakie są rodzaje podków? Chodzi mi zarówno o to z czego są wykonane jak i o zastosowania. Znalazłam tylko informację o podkowach aluminiowych i stalowych. Są jeszcze jakieś? I czym się one od siebie różnią? Swoją drogą kiedyś kobyła w mojej stajni miała problem z kopytem, chyba o rozmiar albo nawet dwa było mniejsze od pozostałych. Była kuta na jakąś specjalną podkowę, jak but ortopedyczny.

Szukałam po forum, ale wypowiadały się osoby znające na temacie, więc niczego nie rozwijały (po co się je zakłada, z czego są wykonane), więc gdyby ktoś mógłby mi opowiedzieć co-nieco o podkowach to będę bardzo wdzięczna!!
Ipo co się je zakłada

Podłączę się do pytania bo też mnie to nurtuje.
Wiadomym jest że Celtowie i Galowie zamieszkujący deszczowe rejony Europy wynaleźli je by uchronić kopyta przed rozpadaniem się na rozmokłych od deszczu i moczu duktach.
Po co one koniom skaczącym parkury na kwarcu? Trudno zgadnąć.
W moim ignoranctwie myślę czasem że nikt tego tak właściwie od XI wieku nie przemyślał, i że używane są z przyzwyczajenia.
;-)
Vynth, to nie Celtowie ani Galowie wymyślili podkowy. Pochodzą z całkiem innej części świata.
Też. I jeszcze na bazakoni.pl
Są jakieś jeszcze możliwości?

Np TU
lub, jeśli znasz rasę konia - w bazie związku rasowego.

Vynth, kwarc działa jak papier ścierny. Koń pracujący na codzień na kwarcu powinien być podkuty, bo sobie zwyczajnie ściera kopyta szybciej niż na każdym innym podłożu. Dalej: konie startują na różnych podłożach. Nie wszędzie jest idealnie równo, nie zawsze pogoda jest dobra. Warto mieć możliwość wkręcenia haceli, w razie potrzeby. Warto też chronić kopyto przed przypadkowym podbiciem w drodze na parkur, bo wyłączenie konia sportowego z powodu przypadkowego podbicia / ropy - to nic fajnego.

Netanya, jest z "milion" rodzajów podków nie da się ich wymienić nie pisząc sporej książki. Wrzuć sobie choćby w grafikę google hasło "rodzaje podków"
Co do zastosowania, poza ochroną kopyta - podkowy częściowo mogą korygować wady postawy, pomagać w gojeniu ścięgien odpowiednio ustawiając całą nogę, odciążać chorą część kopyta itd itp.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
16 listopada 2018 10:40
Netanya- są jeszcze plastikowe. Podkowy można przybić, przykleić lub przypiąć (podobnie jak buty dla koni). W zależności od materiału, różnią się przede wszystkim wagą.
halo, Gaga,
Wiem, rozumiem, wszystko jest jasne. Poniosło mnie po prowokacji Netanya. Przepraszam za trollowanie  😉
Hej, mam pytanko. Od jakiegoś czasu muszę robić wcierki dla mojego konia. Wszystkie żele i maści mieszam z Sunlitan Gel.
Co jeszcze można traktować jako "bazę" dla wcierki? Glinke, zwykłe końskie wcierki, coś jeszcze?
DMSO.
Właśnie wszystko dodatkowo mieszamy z DMSO 🙂
Zastanawiałam się po prostu czy zamiast wcierek i glinek można coś jeszcze dorzucić aby to się wszystko lepiej trzymało i nakładało. Może za bardzo kombinuje 😉
czy koń bez podków może podbić się na kwarcu ? ( bez włókniny )
naovika, koń może się podbić stając na kamień w drodze na kwarc...
Może się podbić na samym kwarcu, jeśli jest mocno przelany/stoi woda
Dzięki
dea   primum non nocere
20 listopada 2018 13:48
Szczególnie jeśli ma kopyta z cienką podeszwą.
Mam takie wyniki analizy składu siana i owsa



Jak je interpretować?
Czy jest jakiś bardziej odpowiedni wątek na re-volcie na to pytanie?
dea   primum non nocere
21 listopada 2018 22:11
A kto je zlecił i czemu akurat taki profil? Masz konia ochwatowego? Widzisz jakieś problemy? W jakim celu badałaś?
Szczerze to przez zupełny przypadek badania zostały wykonane. Znajoma, znajomych, znajomych potrzebowała koni do pracy nawet nie wiem, czy licencjackiej czy magisterskiej, w ramach tego mierzyła, ważyła i proponowała analizę siana i owsa. Więc konie udostępniłam i dostałam oto takie wyniki i nie bardzo wie co z nimi zrobić  😡
dea   primum non nocere
21 listopada 2018 23:26
Z takimi to chyba niewiele 😉 można patrzeć na cukier, pod kątem ochwatu, można patrzeć na białko, do ustawienia makroskładników w żywieniu. Najbardziej przydatna dla zdrowych koni jest analiza mineralna, wtedy możesz wnioskować jakie suplementy są potrzebne.
Może spytaj tę znajomą co z tego wyciąga albo przeczytaj tę jej pracę 🙂
To zapytam bo mam ochwata. Dobre dla konia mającego tendencje do ochwavania się od jedzenia czy nie?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
24 listopada 2018 13:22
Prosiłam tu kiedyś rady co zrobić z krwiakiem pod obtarciem. Dwa tyg temu koń mi wyszedł z boksu z drzwiami i jakimś cudem zostawił natych drzwiach sierść. Miejsce nie jest duże, tak z 5x5cm. Na początku tam był pod skórą krwiak ale na wierzchu nic nie krwawiło ani się z tego nie sączyło. To otarcie jest akurat w miejscu gdzie leży derka, zrobiło się zimno i niestety musiałam konia w coś ubrać. Na trzeci dzień jak ją rozbierałam to na tym otarciu lekko pękła wierzchnia warstwa skóry. Posmarowałam maścią z apteki, która sama stosowałam na rany i oparzenie. Skóra się złuszczyla i znowu było suche otarcie. Ubieram ją w derke do karuzeli żeby nie podrażnić tego miejsca ale od wczoraj to znowu popękało i nie wiem za bardzo czym to potraktować żeby szybko się zasklepiło, bo idzie ochłodzenie i boje się że w tej derce do karuzeli zmarznie.
Zrobiłam zdjęcie przed chwilą i wygląda to tak

To białawe to ta maść.
Poradzicie coś? 🙂
Robaczek M., nie specjalnie rozumiem czego oczekujesz. Obtarcie wygląda pod maścią na wygojone. Co chcesz z tym dalej robić?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się