kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

To nie, tu wędzidło jest ok, pyszczek normalnie się zamyka. Mam wrażenie, że ona nie wie, jak przesunąć jedzenie za wędzidło. Gryzie przednimi zębami i jej wszystko wylatuje. 🤔wirek: Nawet z trawą tak robi.
vissenna   Turecki niewolnik
07 czerwca 2020 14:31
Spróbuj podać bokiem, za wędzidłem kostkę cukru (to bezpieczny sposób bo cukier się rozpuszcza). A potem podaj jedną normalnie i zobacz czy ogarnie, że może to sobie pogryźć.
Mój koń nie umie jeść w wędzidle, ma aktualnie podwójnie łamaną oliwkę z niegrubym ścięgierzem. Tak, żeby jego drobny pysk się zamykał.

Nic to nie pomaga w kwestii jedzenia, w lesie pozwalam mu czasem skubnąć buczynę, ale kończy się to tupaniem ze złością nogami i wyciąganiem liści z pyska (przeze mnie). Nie podaję mu nic jak jest okiełznany, żeby go nie frustrować.

A to o czymś świadczy? Rozumiem, że mało koni nie umie jeść w wędzidle?
Świeżaki często nie ogarniają jak żyć z wędzidłem :P Potem się uczą memlać paszcza efektywnie 🤣
Jeszcze się nie spotkałam z żadnym młodym koniem, który by nie umiał pochłaniać wszystkiego, co się da. 🤣 Dlatego się zdziwiłam, że w ogóle istnieje taka funkcja. Będę dalej próbować, nie wiem, czy to w zasadzie bardzo potrzebne, ale nie chcę, żeby była taka ułomna. 😂
Meise, moja tez z kielznem jesc nie umie i nie chce. Ma wedzidlo 16mm, podwojnie lamane, pysk tez taki kucyczkowy 😉

Ona ma dosc nedzny zgryz, wiec moze dlatego. Ale szczerze mowiac - jak kon normalnie je, akceptuje kielzno, jest w dobrej kondycji, dentysta nic zlego nie widzi etc to ja olewam temat. W gruncie rzeczy zarcie z kielznem w paszczy musi niewygodne byc :p
Czy komosa biała, sucha, w sianie, jest niebezpieczna dla koni?
flygirl, ja bym powiedziała że 90% młodych nie ogarnia jedzenia z wedzidłem. Wszystko im wypada albo w ogóle nie chcą brać. Z czasem się uczą, ale też nam konie które cukierki to jedzą dopiero jak zdejmuje się oglowie
Czy normy badań krwi dla koni gorąco i zimnokrwistych (nie jestem pewna jak fryza traktować  😉) są inne? Przede wszystkim mam na myśli profil wątrobowy. Taką wiadomość usłyszałam i chciałabym to u Was potwierdzić. Czy ktoś wie?
vissenna   Turecki niewolnik
09 czerwca 2020 18:52
Pierwsze słyszę... Co prawda ziemniaki i kuce mają wolniejszy metabolizm, ale wątroba nadal taka sama...
Może u koni zimnokrwistych na tuczu występować większe stłuszczenie, ale normy powinny być takie same.
Gdzie zgłosić zaniedbane konie,żyjące w bardzo nieciekawych warunkach?tylko tak żeby serio ktoś coś z tym zrobił?
Pierwsze słyszę... Co prawda ziemniaki i kuce mają wolniejszy metabolizm, ale wątroba nadal taka sama...
Może u koni zimnokrwistych na tuczu występować większe stłuszczenie, ale normy powinny być takie same.

Dzięki, zapytam w wątku o fryzach jeszcze.
tobaccovanille, lokalny TOZ lub PIW
Czy normy badań krwi dla koni gorąco i zimnokrwistych (nie jestem pewna jak fryza traktować  😉) są inne? Przede wszystkim mam na myśli profil wątrobowy. Taką wiadomość usłyszałam i chciałabym to u Was potwierdzić. Czy ktoś wie?


Jak poszukać w Scholarze, to wyrzuca na przykład takie badanie, gdzie w abstrakcie mowa jest o tym, że specyficzne dla rasy konia wartości parametrów biochemicznych i hematologicznych są ważnym narzędziem diagnostycznym, a dla fryzów ich do tej pory nie badano. Wyszło, że na 36 badanych parametrów ogólne normy sprawdzały się fryzom w 30 przypadkach.

Tutaj badanie nad końmi zimnokrwistymi i również wstęp mówiący, że normy dostosowane do rasy są ważne i że wyniki dla koni zimnokrwistych i gorącokrwistych są znacząco różne.

Nie jestem weterynarzem i się nie znam, ale dają się też wyszukać inne prace na podobny temat dla innych ras koni, a także dla ras psów, więc na pewno przynajmniej jest taki pomysł.
U nas niestety dalej jest problem z kłami, górne nie chcą się wybić, to już kilka tygodni trwa... Czytałam między innymi o tzw: "blind canines", mam nadzieję, że to nie będzie sytuacja, która u nas wystąpi...

Pytanie jest takie - czy te zęby mogą powodować wysięk/wydzielinę z nosa? Wiem, że u królików problemy z zębami są np. sprzężone z wydzieliną oczną. A jak jest u koni?
Meise, mogą, ale to już wskazanie na stan zapalny. Co wet na to wszystko?
Meise, jaka ta wydzielina?

Przy konkretnym stanie zapalnym w gornej szczece bedzie czasem ropna, smierdzaca wydzielina z jednego nozdrza.

Zwiazek z klami wydaje mi sie malo prawdopodobny, ale jak tyle to trwa to skonsultowalabym temat z weterynarzem.
Po co źrebakom przywiązuje się sznurki do kantarów kiedy są na padoku?  😁
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
12 czerwca 2020 13:22
Clarice, żeby je łatwiej złapać.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
12 czerwca 2020 20:39
Mam nadzieje, że tym pytaniem nie wywołam burzy, bo za nic nie chce kogoś źle ocenić czy coś takiego 🙂
Obseruje na Instagramie pewną właścicielkę kucyka, o ile mnie pamięć nie myli kucyk trafił do tej dziewczyny z ochwatem (lub po- kopyta jakiś czas nie wyglądały prawidłowo). I teraz moje pytanie, sama mam kucyka po ochwacie i ciągle słyszę tylko od wetów i kowala, że trawy nie, owoców i warzyw też nie albo w minimalnych ilościach, tak "na smak". Ten kucyk, o którego pytam stoi na trawistym padoku, wcina buraczki i inne smakołyki. O co chodzi? W fundacjach też często ratują kucyki z ochwatem i marzą o tym żeby jak najszybciej doszły do siebie bo trawka czeka.
Zastanawiam się od czego to jest zależne, może my jednak przesadzamy z ograniczaniem wszystkiego kucynce? Mała nie miała jakiegoś ostrego ochwatu (wręcz teraz zaczynamy się zastanawiać czy to był ochwat, czy "tylko przykurcze" ) wręcz bym powiedziała, że ten jej ochwat byłby jakiś taki nie-książkowy bo bezobjawowy i przeszedł sam, nie dostała leków (kuc chodził normalnie, nic nie grzało, nie tętniło, jedynie zaczęła macać na twardym- to zrzuciliśmy na nowego kowala, który nagle zmienił wizualnie kopyta)
Z pytaniem to chodzi o to, że kucynka ma wszystko ograniczane- na trawe wychodzi na 15 minut i to na takie badyle wysokie, marchewke raz na czas dostanie i to w ilości dwóch plasterków, teraz dostaje jedną truskawke dziennie bo bardzo lubi. Tamten kucyk wcina buraczki aż miło i funkcje normalnie. O co może chodzić? 🙂
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
12 czerwca 2020 21:17
Robaczek M., co to znaczy, funkcjonuje normalnie?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
12 czerwca 2020 22:21
Strzyga chodzi o tego kucyka z internetu, no na zdjęciach widze, że normalnie jest padokowana, spaceruje i wygląda normalnie. Nie widzialam i nie znam osobiście dlatego ciężko mi się wypowiadać ale przeglądając ich zdjęcia można stwierdzić, że kuc jest uznany za względnie zdrowego. Nic też nie doczytałam o jakimś nawrocie choroby
Robaczek M., zasadnicze pytanie: czy twój kuc jest insulinooporny? Drugie pytanie: czy, jeśli kucka poje lepiej, "dostatniej", robią się jej na kopytach tzw. obrączki dobrobytu?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
13 czerwca 2020 00:24
halo Balbinka ma problemy metaboliczne i ja wiem, że ta jej wieczna dieta jest tym spowodowana ale chodzi mi głównie o sam fakt przebytego ochwatu. W ostatnim roku ortopedyczne problemy leczyło jej kilku lekarzy i od razu po słownie "ochwat" były teksty o diecie, o zakazie wypasu, o trzymaniu na samym sianie i to przed informacją o metabolicznych problemach.
Balbina miała zdiagnozowany EMS i w tym samym czasie też Cushinga. Powtórne badania wykazały że ACTH jest zupełnie w normie (a było gruuubo ponad normą) i tu możliwe że wystąpił błąd labu lub też za późno krew trafiła do badania. Niestety zaczynam wątpić też w wiarygodność tych badań, w których wyszedł EMS. To już akurat inna sprawa.
Chodzi mi głównie o powiązanie ochwatu z brakiem możliwość wypasu, owoce/warzywa mocno ograniczone. Czy to chodzi o profilaktyke, bo lepiej zapobiegać niż leczyć?
Sporo kucyków w różnych fundacjach jest po ochwacie i stoją normalnie na łąkach (albo tak te fundacje piszą) i zastanawiam się czy to takie olewanie problemu żeby uszczęśliwić końskie podniebienie czy o co innego może chodzić? Ten kucyk z internetu też jest w rękach osoby moim zdaniem ogarniętej.
A to nie będzie zależało od przyczyn ochwatu? Ochwat metaboliczny moim zdaniem bezwzględnie wymaga stałej diety, ale jeśli to był ochwat mechaniczny (np. od złego strugania albo braku strugania) lub choćby pociążowy, to już niekoniecznie po wyzdrowieniu konia dieta będzie niezbędna, może koń wrócić do tego, co jadł. Tak przynajmniej mi się wydaje.
Ochwat metaboliczy to też "to zależy". Stąd pytanie o insulinooporność.
Bo jeśli we krwi utrzymują się wysokie poziomy glukozy, to łatwo o rozwój "bezebeze" które (przypuszcza się) wywołują ochwat.
Ale może być tak, że gwałtownie roztrenowany koń doznał ochwatu, a wraca do normalnego treningu i przestaje mieć kłopoty z glukozą.
Zazwyczaj konie mają niesamowite zdolności adaptacyjne do tolerancji nawet bardzo wysokich (byle krótkich) poziomów glukozy.
Ale to wymaga regularnego treningu.
Przypominam, że nie ma Bezpośredniego związku ochwatu z dietą.
Jedną z możliwych (nadal pośrednich) przyczyn ochwatu jest nieprawidłowy metabolizm. To nieprawidłowy metabolizm wymaga specjalnej diety. 

Przypominam, że nie ma Bezpośredniego związku ochwatu z dietą.No błagam  😵

Ochwat wywołuje przede wszystkim zła dieta. Gdyby było inaczej konie bez syndromu metabolicznego by na niego nie zapadały  🤔

Podstawowe przyczyny ochwatu za wiki:

spożycie zbyt dużej ilości ziarna (szczególnie owsa lub jęczmienia),
brak regularnego ruchu połączony z nieodpowiednim żywieniem,
pojenie zimną wodą zgrzanego konia po wysiłku, zwłaszcza, gdy nie jest do tego przyzwyczajony

Jak to nie jest dieta to ja nie wiem co.
Robaczek M. - napiszę tylko, że jeśli myślę o tym samym kucyku co Ty to też zawsze mnie to dziwiło i trochę przerażało, że ten kucyk je takie rzeczy i w takiej ilości. Szczególnie że ma brzuch prawie do ziemi co też na pewno nie wpływa dobrze na kopyta...
Myślę też, że co innego taki kucyk który jedyne co robi to chodzi po padoku i od czasu do czasu spacer w ręku, a co innego koń który pracuje pod siodłem. Możliwe że u tej kucki o której piszesz stan zdrowia pogorszyłby się przy regularnej pracy pod siodłem, przy mocniejszym przeciążeniu tych poochwatowych kopyt, a dopóki pracuje mało albo w ogóle to właśnie "funkcjonuje normalnie", tzn. nie kuleje.
anetakajper   Dolata i spółka
15 czerwca 2020 11:08
[quote author=halo link=topic=1412.msg2934536#msg2934536 date=1592184658]

Przypominam, że nie ma Bezpośredniego związku ochwatu z dietą.No błagam  😵

Ochwat wywołuje przede wszystkim zła dieta. Gdyby było inaczej konie bez syndromu metabolicznego by na niego nie zapadały  🤔

Podstawowe przyczyny ochwatu za wiki:

spożycie zbyt dużej ilości ziarna (szczególnie owsa lub jęczmienia),
brak regularnego ruchu połączony z nieodpowiednim żywieniem,
pojenie zimną wodą zgrzanego konia po wysiłku, zwłaszcza, gdy nie jest do tego przyzwyczajony

Jak to nie jest dieta to ja nie wiem co.
[/quote]

Tabun 40 klaczy na 60ha w zimie jest dokarmiany owsem w ilości.....do woli! Sypią do 2 potężnych rynien owies i każda sobie je ile chce.  Kopyta, strzałki zdrowe.
Ogier teraz jest dokarmiany  20l owsa 3x dziennie, ale ogier wiadomix ugania się za klaczami więc on może i spali te 60l owsa dziennie  🤔
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
15 czerwca 2020 11:12
Dziękuje każdemu z osobna za odpowiedź 🙂
Też zawsze ochwat łączyłam ze zbyt bogatą dietą ale nigdy nie miałam z nim do czynienia. Nasza kucka się ochwaciła w sumie z niczego (w zimie, bez deka trawy i owoców, na swojej paszy w ilości maleńkiej od razu po wizycie nowego kowala) i od tego momentu każdy kto się u niej pojawia powtarza "dieta dieta dieta" dlatego mega się dziwię widząc kucyka wycinającego przysmaki w ilościach moim zdaniem odpowiednich dla dużego konia.
Nasz kucyk wygląda dobrze, pracuje, kopytka ma pod stała opieką (strugamy co 3 tygodnie i przyklejamy podkówki). Oczy mi wyskakują z orbit jak widzę kucyka jedzącego "fure" marchewek, jabłek, buraków.
Mamy też drugiego kuca, troszke większego i bardziej "szlachetnego" i też wet razem z kowalem kazali uznawać go za konia narażonego na ochwat, więc też dieta, ruch, minimum trawy.

A przy okazji, macie może rtg przednich nóg koni z przykurczami? Najlepiej kopyt. Byłabym bardzo wdzięczna 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się