kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

No jak jeździsz konia z zębami do roboty i go to boli/powoduje dyskomfort, a ty wizytę dentysty odkładasz i odkładasz, to może się utrwalić (nie musi, ale może), bo to reakcja bólowa i trochę minie, nim ogarnie, że już jest ok.
Tak, ostre krawędzie też wpływają.
Zdecydowanie nie należy pakować wędzidła gdy występuje jakakolwiek bolesność. Pomijając, że może to pochodzić pod znęcanie się, to koń ucieka od bólu. To może powodować niechęć do kontaktu i ucieczkę w różnych konstelacjach
dagjanko ostre krawędzie też mogą przeszkadzać, ranić pysk czy język. Koń z wędzidłem nie ma zębów zaciśniętych na stałe, pracuje pyskiem więc i zeby mogą przeszkadzać.
Czy zachowania się utrwalą, raczej wątpię. Koń może pamiętać że coś było nie tak, ale przy odpowiednim treningu powinno wszystko zniknąć i być normalnie, chyba że to jednak nie zeby albo nie tylko zęby były problemem
Kon się zaczal spinać pod siodlem. Oczywiście pierwszy pomysł plecy i zęby. Plecy w porządku, a zeby delikatnie ostre. Zeby sprawdzalam sama i od tamtej pory nie jeżdżę, kon chodzi tylko na lonży na kantarze. Jutro ma być wet i zrobić tarnikowanie ale właśnie się zastanawiam czy to mogło wpłynąć na to usztywnienie i czy to jej nie zostanie.
Może by wykorzystać weta jak będzie, żeby zanim zabierze się za zęby, sprawdził konia w kierunku kulawizn?
Taki też miałam zamiar. Sprawdzalam konia na miękkim i twardym i według mnie nic ale nie zaszkodzi jak zerknie dla pewności. Bo więcej pomysłów nie mam skąd to spięcie. W jeździe nic się nie zmieniło. Sprawdzana była też przez fizjo. Według niej nic się nie dzieje, prócz lekkich spięć w miesniach. We wtorek ma być kowal wiec tez go zmobilizuje do bardziej dokładnego przyjrzenia się. Ale głownie obstawiam zęby skoro są jednak ostre.
Facella   Dawna re-volto wróć!
20 lutego 2022 21:48
Dopasowanie siodła? Pamiętaj ze koński grzbiet się zmienia i siodło trzeba na bieżąco kontrolować pod kątem dopasowania.
Teoretycznie fizjoterapeutka sprawdzała i jest okej według niej to siodło, ale nie jestem pewna co do jej umiejętności... wezwałam ją głownie dlatego, ze jako jedna z nielicznych miała taką trasę zeby móc mnie po drodze odwiedzić. W związku z tym znacie kogoś od dopasowania siodła w mazowieckim ? Warszawa, Płońsk. Wczesniej siodło było dopasowywane na kursie na który pojechałam z moją klaczą i niestety nie mam możliwości wezwania tej samej osoby ze wzgledu na odległość.
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

24 lutego 2022 18:59
W czym upatrywać przyczyny, że czteroletni koń traktuje człowieka jak kumpla z pastwiska i gryzie po nogach?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
25 lutego 2022 15:48
Jakie dokumenty są potrzebne do wyjazdu konia poza Polskę?
Pati2012, z tego co pamiętam to papier od weta, że koń nie pochodzi z terenów epidemii jakiś chorób i traces, który załatwia się w głównym inspektoracie weterynaryjnym. chyba, że coś się w ciągu ostatnich kilku lat zmieniło.
Badanie wet stwierdzające brak przeciwwskazań do przewozu i Traces.
Z koniem jedzie paszport.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
25 lutego 2022 23:04
A jak z czipowaniem?
Pati2012, chip raczej powinien być. Ale mój już miał, więc nie wiem.
Pati2012, Chip jest zależny od wieku konia. Konie urodzone po 01.07.2009 mają obowiązek mieć chip.
Sprowadziłam kobyłę starszą, bez chipa i zwyczajnie w dokumentach był wpisany tylko paszport.
Zachipować zawsze można.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
26 lutego 2022 13:00
Iskra de Baleron, Dzięki!
Nie jestem pewna w jakim wątku zapytać więc jak ktoś zna lepszy to proszę przekierować 😉

w skrócie: Czy jest ok po treningu w upale zrobić tylko 2-3min stępa i później odstawić konia do chłodniejszej, zacienionej stajni? Tam koń ma zimny prysznic i stoi w chłodzących owijkach pol godz zanim wyjdzie na padok.

A teraz background story:
Mój koń nie za dobrze znosi trening w upałach a zaczyna się u nas już wiosna (temp w granicach 30st)
Staram się jeździć rano lub wieczorem ale min 3 razy w tyg nie mam takiej możliwości i wtedy na koniec stępujemy po dosłownie 2 minuty i uciekamy ze słońca pod zimny prysznic i do stajni.
Czy to jest ok czy coś się koniu może stać? 🤔
Rozgrzewkę mamy po 15-20min stępa ale na koniec jesteśmy już oboje tak spoceni i przegrzani, że i ja i koń chcemy uciekać z tej patelni 😅
Plamkakochanie, niestety stęp po treningu też jest ważny. Nie masz możliwości stępować w lesie, czy gdziekolwiek w cieniu? Nawet na zadaszonym lonżowniku, czy w karuzeli?
Plamkakochanie, 2/3 minuty to raczej mało, ale to też zależy od tego jaka jest końcówka treningu, czy np. galopujesz i po galopie przechodzisz do stępa i koniec? Czy galopujesz, potem praca w stępie, spokojnym kłusie i dopiero koniec? Jeśli druga opcja to te 2-3 minuty na koniec jeszcze nie są tragedią, ale i tak lepiej byłoby 5-10 minut.
Ja, jak musiałam prowadzić treningi w upał, to miałam przygotowane wiaderko z letnią wodą i gąbkę i kilka razy schładzałam konia (a czasem i jeźdźców jak chcieli 😉😉 podczas treningu- w trakcie przerw na stępa. Może przygotuj sobie takie wiaderko i na czas ostatniego stępa zsiądź, zmocz was gąbką i postępuj w ręku te 10 minut?
_Gaga, jak dobrze pamiętam Plamka jest z Florydy... to jest naprawdę inna skala ciepła 😅
_Gaga,
Nie mamy niestety nic zupełnie nawet w skrawku cienia. Ani drzew ani zadaszenia nad lonżownikiem a karuzeli nie mamy. Nie miałabym tego problemu gdybyśmy mieli jakikolwiek cień 🙁
Jest dwie opcje - parzenie się w pełnym słońcu i 30 stopniowym upale albo ucieczka na myjkę i do stajni.

Tak jak xxagaxx, słusznie zauważyła to jest inne ciepło niż u nas w Polsce. Tu dochodzi ogromna wilgotność powietrza co też dużo pogarsza sprawę.

Ja mam o tyle gorzej, że koń w zeszłym roku już latem przestał mi się w ogóle pocić i miał anhidrosis Teraz muszę bardzo pilnować żeby się nie przegrzewał.
W tym roku na czerwiec-lipiec-sierpień planuję przenieść się do stajni z halą bo inaczej nie będę miała opcji wsiadać, ale do tego czasu jakoś trzeba żyć 🙈


NowaJa,

Zazwyczaj galopuję, później 2-3minuty kłusa(często są to też przejścia kłus-zatrzymanie-stęp itp) i wtedy przechodzę do stępa końcowego.

Myślę, że może nie najgorszym pomysłem byłoby go rozsiodłać i polać zimną wodą i później dalej stępować już w ręku. Tu tylko występuje problem, że i ja nie toleruję gorąca po moim udarze cieplnym rok temu 😂🙈 Ale myślę, że jak chwilę odetchnę to miałabym siłę jeszcze trochę pozawalać na piechotę 🤣🤣🤣
Plamkakochanie, siebie i konia zimna woda i na dodatkowe 5 min spaceru. Jak masz dluga stajnie to może po stajni?

Ja przeżyłam 2 lata/wiosny w Virgini i myślałam ze umrę, jezdzilam sporadycznie i tylko rano Ale bywały dni ze o północy były 33 stopnie i wilgotność straszna, a gdzie to tam do Florydy xD
Gillian   four letter word
27 lutego 2022 20:21
Plamkakochanie, a jazda bardzo późno wieczorem lub wcześnie rano? Pomysł Agi jest tez dobry, często latem tak robimy - zlewamy się wodą i tak stępujemy (mamy na placu zraszacz więc po prostu pod niego wjeżdżam)
Plamkakochanie, a nie masz opcji wcześniejszej przeprowadzki do stajni z halą? Taka minuta, czy dwie stępa po treningu to na prawdę zło dla układu ruchu i całego organizmu 🙁
Konie stępuje się po ciężkich krosach, jechanych w upale - inna sprawa, że się je intensywnie chłodzi
O - może derka chłodząca na konia, zimny ręcznik i mokra czapka na Ciebie i jeszcze 10 min stępa w takiej konfiguracji?
xxagaxx,
spacery po stajni odpadają 🙁
Virginia też jest brutalna i mega wilgotna latem ale tutaj to jest serio hardkor 😅 Mieliśmy 3 tygodnie "zimy" gdzie w dzień było koło 20 stopni a w dwie noce temperatura spadła do 0 stopni 😎 .... i to by było na tyle 🤣 Oby do kolejnej "zimy" za rok 😂🙈

Gillian,
W weekendy jeżdżę wcześnie rano ale w tygodniu nie mam takiej możliwości. Wieczory muszę być w domu, okazjonalnie coś tam uda się może wsiąść na chwilę.

_Gaga,
Mam opcję ale tam są słabsze warunki dla konia a tutaj mam lepszą opiekę ogólnie ale brak hali. Przeniosę się tam tylko na ten naj najgorszy czas i będę sama doglądać szczegółów dot. opieki.
Tak domyślałam się, że to zło i dlatego chciałam zapytać o opinie/pomysły. Narazie stanęło na oblaniu konia zimną wodą, krótkiej przerwie dla mnie(zimny ręcznik to dobry pomysł, zawsze w pace mam kilka czystych) i kontynuowaniu stępa w ręku 🤷
Witam. Chce kupic taka paste. Jaki moze byc termin waznosci po otwarciu? Na dwa konie. Zdąże to zuzyc zanim sie przeterminuje?
Screenshot_20220302-073113_Chrome.jpg Screenshot_20220302-073113_Chrome.jpg
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
02 marca 2022 12:40
Sombre, ja używałam 2 lata 😂 i chyba nadal miało swoje właściwości
Na opakowaniu powinien być teoretyczne termin ważności po otwarciu
Nie wiem gdzie zapytać. Czy miara do zmierzenia wagi konia, jest faktycznie "bliska" prawdziwej wagi?? Niestety nie mam jak zważyć inaczej. A po sprawdzeniu hucula to się przeraziłam... 500kg.
siwaaa Jakiego wzrostu ten hucuł i ogólnie jak wygląda? Wydaje mi się to mało realne, no chyba, że jest on jakoś skrajnie gruby? Mam hucuła i powiedziała bym, że takiego z większych bo 142 cm, ważony był dwa razy. Pierwszym razem był naprawdę fit a drugim taki normalny i tego drugiego razu ważył 425kg, pierwszego nieco powyżej 400. Mój jakby miał mieć 500 to chyba byłby po prostu takim wielkim serdelkiem 🤣 więc nie sądzę, żeby ta miarą w zestawieniu z wagą w tym przypadku była super rzeczywista.
Obiś, w kwietniu skończy 3 lata. Więc ma labę dzieciak. Stoi na sianie aktualnie, z podwojna już siatka. Witaminy do wody, plus od dzis w tabletkach dostaje. Jest grubas. Mega nawet. Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z huculami. Spróbuję zmierzyć go zwykła mkarka i przez wzór zobaczyć jaka waga wyjdzie. Niestety nie mam jak sprawdzić ile dokładnie waży. A wzrost, hmm na początku zimy miał chyba 140cm. Muszę jeszcze wzrost sprawdzić.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się