kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Gillian   four letter word
22 listopada 2022 07:58
Aniii95, ogarnij fizjoterapeutę, niech zmaca szyję i stawy skroniowo-żuchwowe :-)
Aniii95, a miał ten koń usg szyji jak był wet robione?
Wyginanie się to może być objaw wielu problemów, niekoniecznie zębów.
Gillian,
Ooo właśnie fizjoterapeuta będzie u mnie w sobotę, dzięki za wskazówkę :-).
Mam nadzieję, że on coś pomoże bo jak był weterynarz to nie stwierdził żadnych kontuzji poza tymi zębami, koń wykonywał wszystkie zgięcia szyi prawidłowo i nie wykazywał żadnych objawów bólowych dopiero gdy działam na wodzy
No właśnie nie miał, na wstępie zasugerowałam wetowi żeby zrobił usg potylicy i szyi, ale stwierdził że nie ma takiej potrzeby bo to napewno nie od tego. Co prawda mam zaufanie do tego weterynarza i jest yo naprawdę jeden z lepszych weterynarzy w moim województwie. No cóż zobaczymy co fizjo mi powie, jeżeli problem dalej zostanie to będę musiała zrobić mu usg, trzeba próbować wszystkiego. Naprawdę dziękuje wam za porady. Perlica,
Aniii95,
Miałam w zeszłym roku kobyłe, która zaczeła sie krzywić i wyginać. Generalnie zrobilismy zęby gdzie był mały hardcor, pomimo kontroli pół roku wcześniej. Przez to że się krzywo nosiła i krzywo gryzła, miala stan zapalny w okolicy skroniowo- żuchwowej. U nas był osteopata. Klacz nie mogłabyc potem lonżowana ( żeby jej nie ciągnąć ) ani jeźdżona dłuższy czas. Biegała luzem.
Z wchodzeniem na kontakt wcześniej nie było problemu, skręca normalnie z zewnętrznej wodzy. Jeden raz trener zmienił mu wędzidło na pełną oliwkę i było dużo gorzej, koń ewidentnie uciekał od kontaktu, przyspieszał i nie dało się go opanować dlatego szukam czegoś delikatniejszego 😓

Aniii95, OLIWKA NIE JEST KIEŁZNEM DELIKATNYM!!!
Bywa kiełznem tępym 🙂. Pusta bywa bardziej precyzyjna. Jeśli koń "ma focha" na pełnę kiełzno to równie dobrze po prostu nie chce się na kontakcie oprzeć... ale po jednorazowym założeniu to raczej nie należy wnioskować.

Tydzień- dwa solidnego jeżdżenia i dopiero można ocenić czy koń zaakceptował kiełzno i jak na nim pracuje.

Najlepszym kiełznem do oceny czy jest gdzieś w paszczy/szyi problem jest niełamane wędzidło z ruchomymi kółkami.
Ruchome kółka są do precyzji (mikro ruchów, mikroparad) oraz po to aby gdy nie daj boże jeździec ma słabą rękę koń miał ten "zapas" uwolnienia (ruchu) w potylicy.

Niełamane dlatego, że jeśli któraś łapa działa mocniej, to na pałce zawsze będzie to widać i na drugiej str. - kiełzno przenosi działanie jednostronne, czego nie ma w takim zakresie na wędzidłach podwójnie łamanych.

Konie się "psują" na jedną stronę także gdy wędzidło jest za szerokie (i ma się do tego niesymetryczne czucie w rękach). Łącznik mamy wtedy tendencję do przeciągania na jedną str. i wędzidło zaczyna uwierać w język, a co najgorsze w dziąsła przy zębach. (Jak ktoś się kiedyś kujnął czymś na styku dziąsła i podniebienia to sobie może wyobrazić jaki to ból.)
Każdego konia- nawet najabrdziej symetrycznego i elastycznego na obie strony z czasem można spaprać gdy wędzidło podwójnie łamane jest za szerokie. Pomiędzy kółko (bok oliwki) a pysk ma wchodzić KARTKA PAPIERU!!! Jak jeździec ma "ogarnięte ręce" to żadne kąciki się nie będą przyszczypywać.

Jeśli masz problem na jedną stronę, a wcześniej był problem z zębem tam to sprawdź czy nie wpadasz w pułapkę "muszę więcej łydki"- i przez to od siły działania nie przesuwasz dosiadu na zewnętrzną stronę (kontrujesz siłę własnej łydki). Warto się skoncentrować na "opuszczaniu jak najniżej) wewnętrznej nogi przy jeździe na tą gorszą stronę.
Cześć ma ktoś namiary na fizjoterapeutę dla koni który dojeżdża w okolice między Bydgoszczą a Chojnicami?
Weronika008, Malina Brzozowska znajdź na fb.
jak nie znajdziesz to ci na priv dam numer.
Jest imho lepsza niż usg i rtg razem wzięte🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się