kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Czy jest jakaś górna norma ilości kup, które koń robi? Nie wiem jak to ubrać w słowa, sorry. I jaka jest 'prawidłowa' ilość kup dziennie? O ile jakieś takie kanony istnieją. Chciałam iść tokiem rozumowania pewnej zawodniczki, która twierdzi, że koń za często i za dużo robi kupę, dlatego jest chory itp. Długa historia...
Odbiegając trochę od tematu : czy jeśli jedzie się na eMPMK to może startować inny jeździeć w MPMK? Przepraszam ale coś nie umiem sformułować tego pytania  😡 .
BASZNIA   mleczna i deserowa
02 czerwca 2013 12:37
horse_art, moje schodza na jakas godzine do stajni na kolacje, i w prawie kazdym boksie jest kupa, w niektorych po dwie. Nie mowie, ze robia 24 kupy na dobe, ale po nocy mam z 5-6 minimum.
horse_art, to teraz jest już tylko trochę powiększony brzuch? Pisałaś wcześniej, że konie wyglądają jak w końcówce ciąży po jednym dniu na trawie. I że wyleczyłaś z tego podając pasze treściwe (a wiesz, że to one się dłużej trawią? czyli powinny bardziej rozpychać konia?). W porządku, Twój cyrk i Twoje małpy, odchudzaj sobie konie poprzez ich najadanie się 🤣 paszami treściwymi, ale nie dawaj innym takich beznadziejnych rad.

Miałaś kiedyś konia na leczeniu, czyli na trocinach i diecie przez dłuższy czas? Brzuch mu rośnie całkiem konkretnie. A czemu niby, skoro nie ma go co rozpychać? Przecież powinien maleć 😕

Powołujesz się na orzeszkową - poczytaj, co pisze Basznia, jakoś u niej nie występuje efekt Somalii przy zapewnieniu koniom nielimitowanego dostępu do trawy i siana. I prawdę mówiąc zdrowe, aktywne konie, które widziałam na bogatych pastwiskach zawsze wyglądają super - jabłka, świecąca sierść, grzebień z tłuszczu na szyi i rozłupany tyłek, a nie żaden ciągnący się po ziemi kałdun.

[quote author=horse_art link=topic=1412.msg1792134#msg1792134 date=1370170275]😉
a w treningu opisane moje nie są (nie były) co zaznaczyłam na samym poczatku 😉
są zbyt leniwe żeby biegać tam co pare minut 😉[/quote]

I myślę, że tu jest pies pogrzebany. Twoje konie się nie ruszają, nie pracują, ergo nie ćwiczą mięśni i brzuchy im wiszą, tudzież robią się ciążowe. Paradoksalnie, po dosypaniu takim niepracującym koniom treściwych możesz zaobserwować poprawę - jeśli konie zaszczypie w tyłki energia i zaczną z własnej woli się trochę żwawiej przemieszczać.

Jakie to by było proste, gdyby zamiast się męczyć kombinowaniem, jak z koniem pracować, poskładać go do kupy i ten nieszczęsny brzuch mu wypracować wystarczyłoby ograniczyć mu rozpychanie żarciem i się cieszyć takim wyfitowanym rumakiem. 🙇

Ode mnie raczej EOT - szkoda czasu nad debatowanie o karmieniu niepracujących koni treściwymi i porównywanie ich brzuchów do ludzkich. Ja będę swoje konie z premedytacją rozpychać (wczoraj kasztanowi poza ekstra porcją siana dorzucałam jeszcze słomy owsianej, bo on żerny jest i słomą też się lubi poczęstować. Ciekawe jak bardzo źrebny będzie dziś - od wczorajszego wieczora to już powinien zdążyć się rozepchać :hihi🙂.
A ja doczytałam się gdzieś informacji, że duża podaż siana ogranicza rozmiar brzucha przez zmniejszenie ilości wyjadanej słomy.  Miałam nawet okazje zaobserwować ten efekt na koniu. Oczywiście nie był to elegancko wciągnięty brzuszek, bo tu już tylko trening, ale zdecydowanie coś w tym było.

A co do ilości kup, to puki sama kupa wygląda prawidłowo, to ilość nie ma większego znaczenia, bo to sprawa bardzo indywidualna.
quantanamera,
czy wierzysz czy nie, mialy zimą brzuchy jak balony, dostały więcej treściwej i im się zmniejszyły bardzo. zaczeła się trawa i nią obrzeranie się - znów balony, przestały tyle się paść - zmniejszyły się.
taki był fakt-tłumaczyć się więcej nie zamierzam, taka obserwacja. wiec proste wnioski przyczynowo-skutkowe. nie żaden wymysł.
a ty wciąż piszesz to samo, obrażasz -ale wyjaśnić jak to się mogło stać z innych przyczyn, w innym procesie- nie jesteś w stanie. wciąż opierasz się na nieistniejących lub wypaczonych argumentach z moich wypowiedzi przeinaczonych. choć wyjaśniłam, powtórzyłam. po co to robisz?

to tak jak wskoczyłaś, że nieprawda gdy napisałam (lub ktokolwiek inny) ze promowana przez ciebie firma hb kontakt ma niebotyczne terminy na realizację zamówień, a kilku klientów jest niezadowolonych z usług (ignorowanie dopasowania itd) czy z jakości siodel (krzywe itp., zle zbudowane, robiące krzywde...). kilka os. tak miało takie problemy, ale oczywiście to wymysł i nie wolno nic złego na nich napisać... negowanie faktów -czyli zjawisk obserwowalnych, mierzalnych..to tez zaburzenie.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
02 czerwca 2013 16:54
Odbiegając trochę od tematu : czy jeśli jedzie się na eMPMK to może startować inny jeździeć w MPMK? Przepraszam ale coś nie umiem sformułować tego pytania  😡 .


tak, może
Sprawdzone metody na leczenie sarkoida u konia?
Jeśli koń ma 15 lat, nigdy nie był kuty i ja chciałabym go podkuć to są jakieś przeciwwskazania? 👀
piotrowska   Między grzywą a ogonem
02 czerwca 2013 19:59
Co to znaczy, że koń jest " chowany na smoku " ?
Gillian   four letter word
02 czerwca 2013 20:01
odkarmiony butelką z mlekiem 🙂
BASZNIA   mleczna i deserowa
02 czerwca 2013 20:29
Jeśli koń ma 15 lat, nigdy nie był kuty i ja chciałabym go podkuć to są jakieś przeciwwskazania? 👀

Zadnych, poza tym, ze wdrozenie do treningu powoli, bo moze sie konisko motac troche na poczatku 😉.
ja mam jedno laickie pytanie: po co koniom niepracującym zwiększać pasze treściwe? czy takiemu koniowi nie powinno wystarczyć siano + trawa?
Antoś, ja dalam po kg owsa (wczesniej dostawaly po garsci i dalej ilość była taka, jak zwykle dostają podobnie pracujące, dużo więcej i to na 1 posiłek, a nie caly dzień ) bo zaczeły chudnąć. była ciężka i długa zima (wahania temp, mrozy), a one stoją na dworze (z dostępem do wiaty) - nie mają ciepłej stajni.
harja Dzięki 🙂 Super wątek  :kwiatek:
BASZNIA, dzięki za odpowiedź, uspokoiłaś mnie :kwiatek:
BASZNIA   mleczna i deserowa
03 czerwca 2013 20:48
kortina, oczywiscie pod warunkiem, ze kowal bedzie profesjonalista, nie zmieni nagle katow w kopycie itp. Ale konie u mnie bywaja kute na przyklad raz w roku na rajd, radza sobie doskonale.
Hej, zna może ktoś Was nr kontaktowy do SK Iwno ? Ten który podali na stronie to nie odbierają a muszę dość pilnie się z Nimi skontaktować.
Jeśli koń ma 15 lat, nigdy nie był kuty i ja chciałabym go podkuć to są jakieś przeciwwskazania? 👀


Przeciwwskazań nie ma co do wieku, ale ja osobiście nie uznaję podkuwania koni 🙂 Nie czuje on wtedy normalnie podłoża etc. długa lektura 😉

edit: "nie ma co do wieku"
Revoltova, pacz, a ja nie uznaje niepodkuwania. co twoj post wnosi do tematu?
Revoltova, pacz, a ja nie uznaje niepodkuwania. co twoj post wnosi do tematu?


Każdy może mieć inne zdanie, poglądy 🙂.
Odpowiedziałam na pytanie, to wystarczy. Temat jak temat, dziewczyna zapytała, ja odpowiedziałam co ja sądzę 😉. Nie muszę się więcej "produkować", żeby coś specjalnego wnieść, skoro takiej potrzeby nie ma.

edit: literówka
a po co ci dwa konta i taka ogromna grafika w podpisie?
a po co ci dwa konta i taka ogromna grafika w podpisie?


W czym masz problem? Bo nie rozumiem 😉 Może napisz mi na pw, bo nie ma sensu dogryzanie sobie bez powodu na forum. Napisz mi w prywatnej wiadomości w czym moja osoba ci przeszkadza. 🙂

edit : Usatysfakcjonuję Cię i Ci odpowiem po co mi taka grafika - znalazłam takie zdjęcie i mi się podobało, a, że było takie duże to już nic nie mogłam poradzić, ale sobie zmieniłam, żeby nikogo nie drażniło 😉
katija nie ma w regulaminie napisane, że nie można mieć takiej dużej grafiki w podpisie. O dwóch kontach Revoltova nic nie wiem, więc się nie wypowiem.
Każdy ma prawo powiedzieć, że uznaje/nie uznaje podkuwania  - a drugi powinien to uszanować 🙂
katija nie ma w regulaminie napisane, że nie można mieć takiej dużej grafiki w podpisie. O dwóch kontach Revoltova nic nie wiem, więc się nie wypowiem.
Każdy ma prawo powiedzieć, że uznaje/nie uznaje podkuwania  - a drugi powinien to uszanować 🙂


Dziękuję, myślę tak samo, bo każdy ma prawo mieć własne zdanie 😉 A nie rozumiem problemu Katiji dlatego spokojnie pytam 🙂
mils   ig: milen.ju
06 czerwca 2013 16:27
Szukałam trochę w wątku,ale nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie (chyba że źle szukam, co jest dość możliwe). W jakim celu robi się taki tunel z czapraka pod siodłem? Gdzieś wyczytałam, że najlepsze futra to te, które mają "tunel" na kręgosłup. Czemu więc służy taki tunel? 😡
Większy komfort dla kręgosłupa konia, bo czaprak nie jest... "przyciśnięty" do grzbietu 🙂.
edit. zmiana słowa 🙂
mils, tu troche wczesniej o tym było - żeby nie uciskał na kregosłup i kłąb (siodło "ciągnie" boki w dół, naciąga się i uciska) nie trzeba mocno -ważnie zeby właśnie nie był napięty. niektóre czapraki i podkładki nie mają tego środka (tzn taki tunel, inne czy brak wypełnienia, łacznik - np w decathlonowych któryś tak jest) właśnie w takim celu.
🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się