kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

platka   Audere est facere
30 czerwca 2013 13:29
Zadałam pytanie wcześniej  na temat minimalnych wymiarów przyczepy jednokonnej ale nie dostałam odpowiedzi.

Chciałam więc zapytać powtórnie, ale już z konkretnymi danymi.
Te nowsze przyczepy co teraz są na sprzedaż zwykle mają szerokość 130cm.
Spotkałam się niedawno z przyczepą 110cm z wypełnieniami bocznymi takimi poduszkami oraz 80cm szerokości. Czy jest to za mało czy będzie to odpowiednia szerokość dla konia o "przeciętnych gabarytach"?
Wielokrotnie słyszałam, że aby grzbiet konia nabrał mięśni, należy wykonywać ćwiczenia od dołu/z ziemi czy coś w ten deseń 😡
Nie było mi to potrzebne, więc się w to za bardzo nie zagłębiałam. Teraz przydałaby mi się o tym informacja więc:
Jakie to są dokładnie ćwiczenia?
Najserdeczniej dziękuje  :kwiatek:
Jak nazywa się takie ogłowie - bezwędzidłowe  na 't'?
Ma tak jakby od pasków policzkowych wodze na krzyż?
Wyleciała mi nazwa...

Przepraszam za nieco chaotyczny opis  :kwiatek:
ogłowie dr cooka
dziękuję  💘
A ja mam zagwozdkę 🤔 - koń 24 lata, ostatnie 2 lata chodził wychudzony. Od lutego powoli sobie tyje, ale przyrost tej masy jest całkiem spory i tu się zaczyna moje rozmyślanie - czy po takim czasie "bycia lekkim" stosunkowo szybkie przytycie i to dosyć znaczne może odbić się na nogach? Może utrzymać seniora troszeczkę szczuplejszego dla dobra nóg (w sensie już dalej nie tuczyć, tylko utrzymywać stałą wagę)?
Met   moje spore
01 lipca 2013 09:46
timianowa, a konio docelowo ma coś pracować?
Met tak, ale dopiero wraca do pracy po przerwie, więc na razie tylko lonża na wypięciu i spacery do lasu w ręku, ale generalnie nie będzie już ciężko pracował, tylko tyle co dla zdrowotności 🙂
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
01 lipca 2013 14:01
Mam głupie pytanie, ale się znowu poplątałam.. co to znaczy, że koń jest "przejachany przez wędzidło/kontakt" - spotkałam się z dwoma formami, ale nie bardzo rozumiem o co chodzi (coś mi się nasuwa, że taki koń opiera się lepiej na wędzidle, ale to tylko takie skojarzenie w sumie :icon_redface🙂.


Podbijam swoje pytanie, bo zaginęło w dalszych stronach, a mnie nurtuje 🙂
Proszę o skierowanie / odpowiedź, co to jest PÓŁPARADA?
Co zrobić, żeby koń ją wykonał?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
01 lipca 2013 14:51

Półparada to zadziałanie pomocami w taki sposób, ale zwrócić uwagę konia na siebie i na zadanie jakie ma teraz wykonać. 🙂


Z tego co doczytałam to: trzeba zamknąć obie łydki, użyć dosiadu i zamknąć palce zewnętrznej dłoni. Pomoce popędzające powinny być użyte wcześniej niż zewnętrzna wodza. A całość to sekundy. Rozumiem dobrze? Ktoś bardziej zorientowany może lepiej wyjaśni
Uczennica zadała mi dziś pytanie, czy istnieje coś takiego jak anglezowanie w galopie. Jej poprzedni instruktor kazał wykonywać to ćwiczenie. Zamiast błędnie odpowiadać, wolę się dopytać. Jest coś takiego?
to ćwiczenie równowagi - jedną fulę siedzisz w pełnym siadzie, jedną w półsiadzie
może to wyglądać na "anglezowanie" jednak cel ćwiczenia z goła inny
Dziękuję _Gaga. Dobrze wnioskuję, że oprócz równowagi, to ćwiczenie jest też dobre na poprawienie sobie "przyczepności" w siodle i miękkości momentu wsiadania w siodło?
dlaczego podczas gry w polo zawodnicy tak właśnie "anglezują" w galopie? 
Met   moje spore
01 lipca 2013 19:00
timianowa, to ja bym nie stopowała z "tuczeniem" 😉 regularna, dopasowana praca + dobre jedzenie to jest to, czego konie potrzebują najbardziej
Met Dziękuję za odpowiedź 🙂 właśnie tylko martwiło mnie to czy nogi (zwłaszcza u konia w tym wieku) nie "odczują" jakoś zmiany w ciężarze. Ale chyba po prostu dalej powoli będziemy tuczyć i obserwować 🙂
Met   moje spore
01 lipca 2013 19:15
powoli, bez nerw 🙂 jeśli jest w stanie sobie tuptać pod jeźdźcem, to swój tłuszczyk też uniesie. co innego w przypadku przewlekłych kulawizn, problemów kopytowych - wtedy warto zwrócić uwagę na ciężar, jaki spoczywa na końskich nogach
Czym się różni, do czego zobowiązuje, do czego uprawnia:
regionalna licencja zawodnika i roczna licencja zawodnika  ❓
Jeśli bym dokonała wpłaty i na to i na to i np nie startowałabym w następnym sezonie to miałabym obowiązek płacić za dwie ❓
Roczna licencja może być regionalna (w WZJ) albo ogólnopolska (PZJ).  Wykupienie licencji poprzedza rejestracja, opłata rejestracyjna jednorazowo (gdy nie ma zmian), licencyjna corocznie. Są też licencje mniej lub bardziej jednorazowe, zazwyczaj/w praktyce dla zawodników zagranicznych na zawodach nie-międzynarodowych.
Licencje uprawniają do startów. Regionalna ogólnie na zawodach regionalnych, w WKKW na ZO do *, ogólnopolska na ZO. W przypadku kucy i młodych zawodników trzeba się przyjrzeć dokładniej. W regulaminach dyscyplin są tabele dopuszczalności do startów.
Jak nauczyć konia ustawiać na pomoce ???  😉
Jak nauczyć konia ustawiać na pomoce ???   😉

są dwie szkoły:
a) ujeździć
b) dać komuś doświadczonemu do ujeżdżenia (nie sportu, a pracy)
Niestety w okolicy nie ma nikogo kto mógł by się tym zająć profesjonalnie.A jak zacząć bo nie można przecież wsiąść na konia dołożyć łydkę, spiąć krzyż i będzie działać ,więc jak się do tego zabrać ?? 😡
Jeżeli w programie ujeżdżenia klasy L w uwagach mamy wpisane - "dosiad dowolny" to czy jest on oceniany jednakowo? Czy też wyższe noty są za ćwiczebny, a nieco niższe za anglezowany?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
02 lipca 2013 20:29
Jest oceniany jednakowo.
BARTAS nie wiem czy o to Ci chodziło no ale: koń stoi dajesz mu dwie lekkie łydki, lekko wypchnąć dosiadem jeśli ruszy nagroda, jeśli nie to pomóż sobie batem, przejdź do niższego chodu (w tym wypadku do stój) i znów spróbuj bez bata i tak do skutku. To samo z kłusem i galopem. A jeśli chodzi o zatrzymywanie to jeśli nie reaguje na pomoce to skieruj konia na płot albo jakąś przeszkodę przez którą nie przeskoczy. Potem spróbuj trochę dalej od płotu/przeszkody aż zatrzyma się od Twoich pomocy. 😉
Met   moje spore
03 lipca 2013 08:27
julka177, gorzej, jeśli postanowi ten płot jednak skoczyć 😎
O, super, kurs zajeżdżania koni przez internet? 😵
Skoro nikt tego nie napisał, to ja napiszę:

BARTAS, jeżeli nie masz pojęcia o tym, jak nauczyć konia czegokolwiek to się za to nie bierz, bo przyniesie to więcej szkody niż pożytku (koń reagujący na niewłaściwe pomoce, niereagujący, znarowiony etc.) i może być niebezpieczne dla Ciebie i dla konia.
Jeżeli konia chcesz mieć dla siebie, warto jednak zainwestować w jego wyszkolenie (i własne też).
Jeżeli koń ma iść na sprzedaż to lepiej sprzedać surowego niż zepsutego.

Skąd jesteś?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się