kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
01 sierpnia 2013 10:52
Mam bardzo duży problem z piętami i łydkami podczas jazdy. Jak za bardzo skupię się na dawaniu łydek, to automatycznie noga leci mi do tyłu, a pięta w górę :/ Nie umiem tego skorygować 🙁 Czy są jakieś ćwiczenia, które mogą mi w tym pomóc? :kwiatek:
Dlaczego niektórzy "potępiają" jazdę w czapsach/sztylpach i uważają,że jeździć powinno się tylko i wyłącznie w butach do tego przeznaczonych,czyli oficerkach?
iskierkowa, chodzi o jazdę w czapsach/sztylpach i zwykłym obuwiu do nich, np. trampkach? W samych czapsach czy też sztylpach przecież się nie da  🙄 Ale jeśli chodzi o trampki, adidasy itp. to po prostu nie jest najwygodniejsze i najbezpieczniejsze obuwie do jazd. Co nie oznacza, że każdy początkujący musi od pierwszej jazdy mieć sztyblety czy oficerki, ważne, by buty jak najbardziej przypominały wyglądem, a w zasadzie budową i podeszwą buty jeździeckie. Stopa leży dzięki temu lepiej w strzemieniu, a w razie niespodziewanych sytuacji jest mniejsze ryzyko, że wpadnie głębiej w strzemię i uwięzi nogę choćby w czasie upadku.
Najlepsze jest to, jak ludzie na pierwszą jazdę rekreacyjną przychodzą w sandałach/klapkach i jeszcze się dziwią, czemu nie można?
Pamiętam kobiecinę, która wstąpiła na jazdę po kościele - i nie dała sobie wytłumaczyć, że sukienka i sandałki nawet na niewielkim obcasie to strój nie do przyjęcia na koniu. Ciągle się upierała, że chce mieć ładne zdjęcia  🤔wirek:
Mam bardzo duży problem z piętami i łydkami podczas jazdy. Jak za bardzo skupię się na dawaniu łydek, to automatycznie noga leci mi do tyłu, a pięta w górę :/ Nie umiem tego skorygować 🙁 Czy są jakieś ćwiczenia, które mogą mi w tym pomóc? :kwiatek:


Dobry instruktor 🙂

Poza tym cały czas pamiętaj, że łydka to przyłożona łydka a nie pięta wbita w bok konia. Poza tym człowiek jest tak zbudowany, że jeśli noga pójdzie do tyłu to pięta, nawet ciągnięta w dół, będzie wskazywać górę.
o dosiadzie Gala rozmawiali 2 spece od ujeżdżenia porównując jego dosiad z dosiadem nowego jeźdźca Totilasa. To było bardzo ciekawe.


O łydkach też tam było: że Rath prezentuje typowo niemiecką szkołę gdzie koń jest silnie w łydkach jeżdżony, podczas gdy Gal jeździ raczej bez tych silnie trzymających łydek (o dziurganiu za każdym krokiem tych dwóch jeźdźców nic nie było  😉)

super materiał 🙂 co prawda mnie by się przydała wersja z napisami (choćby po angielsku), bo czasem nie nadążałam z rozumieniem, co mówią (zwłaszcza za tym Niemcem, w dodatku moją uwagę trochę odwracał fakt, że ci eksperci wyglądają jak klony 😁), ale tak czy siak świetny pomysł z takim porównaniem i podparciem wszystkiego filmami z przejazdów. to się nazywa dobry materiał szkoleniowy! 🙇
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
01 sierpnia 2013 14:44
kamykokrowka dzięki 😉 Teraz mam możliwość jeździć z trenerem i korzystam, więc mam nadzieję, że będzie tylko lepiej 😀 Niemniej chciałabym chociaż dowiedzieć się jak mogę nad tym pracować 🙂
Oczywiście,że chodziło mi o sztyblety+czapsy/sztylpy vs. oficerki. Niestety nigdy nie miałam i nie mam skórzanych oficerek (dobro i luksus koni przede wszystkim  😀iabeł: ) z prawdziwego zdarzenia,więc ciekawi mnie jaka jest różnica i co mogą "ułatwić" w przeciwieństwie do wersji sztybletowo-czapsowej.
sumire jest opcja włączenia sobie napisów, tam gdzie są te wszystkie ikonki, na dole z prawej strony to pierwsza od lewej włącza napisy 🙂
iskierkowa, ja tam uznaję wyższość właśnie sztybletów ze sztylpami nad oficerkami - w upalne dni, albo przy stajennej robocie chodzę w samych sztybletach. Zresztą, chyba szkoda by mi było oficerek za grube pieniądze wsadzić w gnój  🤣 A różnic w jeździe nie widzę 😉
Ja widzę spore, ale to chyba zależy od konkretnych modeli. W moich oficerkach jest mi dużo wygodniej, są stabilniejsze i lepiej spasowane do łydki, mają amortyzatory, które dużo dają, jeździ mi się o niebo lepiej. Jako jedna część zamiast dwóch są też sztywniejsze. Nawet trener zauważył, że w oficerkach jeżdżę jakby lepiej (dużo sprzętu mało talentu  :hihi🙂. Z początku je oszczędzałam, ale zaraz przestałam, robię w nich wszystko przy koniach, łącznie z myciem, choć w wybitny gnój i błoto preferuje kalosze lub przebieram się w stare sztyblety 😉
Ja również widzę różnicę - zdecydowany + dla oficerek. To trzeba poczuć wsiadając na konia w oficerkach 🙂.
Ewentualnie na początku przerobi z koniem na szybko tzw. Kyrowe ABC

Gdzie mogę się dowiedzieć co to jest? Lub Ty, Elu, wyjaśnisz? :kwiatek:
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
01 sierpnia 2013 19:37
[quote author=ElaPe link=topic=1412.msg1840060#msg1840060 date=1375264186]
Ewentualnie na początku przerobi z koniem na szybko tzw. Kyrowe ABC

Gdzie mogę się dowiedzieć co to jest? Lub Ty, Elu, wyjaśnisz? :kwiatek:
[/quote]

Kyrowe ABC to wg Kyry Kyrklund abecadło jaki każdy koń musi przyswoić na początku i w razie stępienia konia na to abecadło powtarzane aż do skutku, nawet na każdej jeździe. To abecadło to podstawa w komunikacji z koniem czyli rekcja konia na pomoce wstrzymujące i popędzające.

Kyra pisze o tym w swojej książce, pokazuje na swych filmach szkoleniowych oraz na każdej klinice to podkreśla i pokazuje kiedy sama wsiada. Nie inaczej było na klinice w Centurionie w 2010 r. - opis tego Kyrowego ABC jest na str. 7 sprawozdania http://elapedersen.com/Kyra.pdf
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
01 sierpnia 2013 19:43
Czyli jeśli ktoś nie używa ostróg to nie skorzysta, czy zamiast ostróg można zastosować bat?  👀
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
01 sierpnia 2013 19:45
Czyli jeśli ktoś nie używa ostróg to nie skorzysta, czy zamiast ostróg można zastosować bat?  👀


Jeśli pytasz w kontekście Kyrowego ABC to wydaje mi się że nie bo koń ma zostać uwrażliwiony na łydkę  i sygnały z niej płynące.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
01 sierpnia 2013 19:46
Tak, pytałam w kontekście Kyrowego ABC.
sumire jest opcja włączenia sobie napisów, tam gdzie są te wszystkie ikonki, na dole z prawej strony to pierwsza od lewej włącza napisy 🙂

człowiek uczy się całe życie... dzięki! :kwiatek:
edit: ...jakkolwiek nie wiem, czy mi to bardzo pomoże w dokładnym zrozumieniu, co gadają, bo ten generator napisów chyba też niezbyt dobrze "rozumie", co mówią - w każdym razie zamiast "passage" wyszło mu "pass out" (i parę innych dziwnych kombinacji, a na razie dałam mu szansę przez jakieś 10 sekund). 😁
Jeśli mocno się "wepchnę" w rozmowę to z góry przepraszam :kwiatek:

Mam pytanie dotyczące MWiM.
Jeśli jechałabym przypuśćmy P regionalne to czy mogłabym startować w brązowym kasku, sztylpach i sztybletach?
I bryczesy z pełnym szarym lejem?
Wiem tyle, że rękawiczki muszą być białe, ale pytałam już wiele osób co do odcieni pozostałego sprzętu i opinie są sprzeczne 🤔
Nie doczytałam nigdzie na ten temat, przejrzałam informacje na temat zawodów no i nie znalazłam, może źle szukam  😁
Jeśli gdzieś to jest umieszczone, a ja po prostu jestem gapa i nie znalazłam, to przepraszam, ale wolę spytać tutaj.  :kwiatek:

Jeszcze mam dylemat odnośnie skokowych zawodów regionalnych, podczas których odbywają się konkursy towarzyskie i jadę tylko te.
Czy mogłabym pojechać je w polówce, jednak w ciemnym kolorze, np. brąz? Czy obowiązuje mnie elegancka koszula w jasnym odcieniu?
Przepraszam za mój totalny brak wiedzy w tym zakresie i z góry dziękuję za dobre chęci oraz proszę nie bić  😁
Pozdrawiam
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
01 sierpnia 2013 23:10
Kolor dowolny byle stonowany. Sztylpy i sztyblety mogą być ale skórzane 😉 Co do drugiej części pytania. Koszula może być i różowa w paski, ale obowiązkowo(!!!) biała stójka/ koszula+plastron i białe mankiety rękawów(mogą być krótkie) 😉

EDIT: mały dopisek  😉
Wiem tyle, że rękawiczki muszą być białe, ale pytałam już wiele osób co do odcieni pozostałego sprzętu i opinie są sprzeczne 🤔
(...)
Jeszcze mam dylemat odnośnie skokowych zawodów regionalnych, podczas których odbywają się konkursy towarzyskie i jadę tylko te.
Czy mogłabym pojechać je w polówce, jednak w ciemnym kolorze, np. brąz? Czy obowiązuje mnie elegancka koszula w jasnym odcieniu?


1. Rękawiczki nie muszą być białe
2. Nie możesz jechać w polówce... pomijając przepisy które mówią o koszuli ze stójką - to nieeleganckie. Zwłaszcza, że skoki latem najczęściej jeździ się bez fraków

Więcej na temat ubioru znajdziesz na stronie www.pzj.pl w zakłądce sport - ujeżdżenie/skoki - przepisy
Warto przeczytać przepisy zanim zacznie się jeździc na zawody...
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
02 sierpnia 2013 07:53
No ale to są towarzyskie zawody. Zresztą najlepiej jak się zapyta organizatora ew. sędziego głównego
Elu towarzyskie, nie towarzyskie jeździectwo jest sportem eleganckim
A na Allegro koszulę można kupić juża 50 zł z przesyłką...
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
02 sierpnia 2013 09:09
ja wiem że eleganckim ale skoro towarzyskie i skoro chodzi o inny kolor niż czerń i biel, co niekoniecznie musi zaprzeczać tej eleganckości, to może warto ustalić z organizatorem czy tak można.
Elu toć nawet na oficjalnych zawodach można jechać nawet w rózowej koszuli , byle stójka była biała...
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
02 sierpnia 2013 09:12
mozna też zakupić stójkę-śliniak nakładaną na wszystko jedno co
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
02 sierpnia 2013 09:43
Ale Qnia wyraźnie pisze, że chce jechać konkursy regionalne. A sądząc po skrócie MWiM to nawet mistrzostwa(?). Poza tym zawody towarzyskie nie zwalniają od elegancji 😉 Poza tym jeśli organizator zapisze w propo, że zawody są rozgrywane zgodnie z przepisami PZJ, to nie ma wyjścia 😉
Z tym, że stójka nie jest obowiązkowa. Amazonki mają wybór pt. bluzka ze stójką, ale w kołnierzyku (białym) tez mogą. Nigdzie nie ma, że to nie może być polo (ale kołnierzyk biały).
Z tym, że inne zasady elegancji stanowią, że gdy kołnierzyk - to jakaś forma krawata. Krawat do polo? Hm.
BTW - czy kiedyś był problem, gdy jeździec (mężczyzna) wystąpił w stójce? Co do litery - to nie powinien. A pytam, bo śliczną męską koszulę widziałam w Zarze albo H&M (chyba), tylko właśnie ze stójką a nie z kołnierzykiem.
mozna też zakupić stójkę-śliniak nakładaną na wszystko jedno co

...i jechać parkur np. w topie na ramiączkach , bez fraka, ale ze "śliniakiem" ??  🤔

ort  😡
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się