kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Oj tam ja nie mówię, że nikt tak nie robi 😉 Tylko czy warto powielać nieprawidłowe wzorce? Wiele stajni, ba wielu małych hodowców koni nadal trzyma konie zimą w stajni (jak najdokładniej zamkniętej , z gnojem po pas bo ciepło)... nie wypuszcza siękoni w deszcz itd itp ale czy warto to powielać?

A tej super hiper sportowej stajni na prawdę jestem ciekawa, bo nawet na zawodach, gdzie "dziesięć koni na zawodnika" a nie każdy ma luzaków - jakoś się hacele po konkursach wykręca... a przecież rano znów je wkręcić przed konkurami trzeba...
Czy mozna zrobic koniowi krzywdę niewprawnym masażem? Czy to za duże zwierze? Ostatnio sie masujemy na takiej zasadzie ze jak sie nie podoba to przestaje, a jak sie podoba to masuje w tym miejscu. Strasznie mi sie to spodobało, bo kon przy takim masażu zwiesza głowę az do kopyt i przymyka oczy z relaksu, ale wlasnie sie zastanawiam czy to bezpieczne?
ushia   It's a kind o'magic
08 stycznia 2015 19:43
masazem powierzchownym, wzdluz wlokien miesniowych (w uproszczeniu mowiac, zgodnie z kierunkiem wlosa) nie mozna
jezeli porwiesz sie na masaz w poprzek, moze byc gorzej
aczkolwiek taki masaz zeby faktycznie naruszal strukture miesni wymaga duzo sily i jest dla konia nieprzyjemny, wiec trzymajac sie zasady "jak sie nie podoba przestaje" nie zrobisz krzywdy 🙂

[quote author=_Gaga link=topic=1412.msg2261866#msg2261866 date=1420744570]

Tak, spotkałam się z hacelami na inny skok gwintu... nie specjalnie wiem co poeta miał na myśli, ale takie spotkałam. Ba nawet jednego prawie wkręciłam a potem ani w tę ani wew tę zastanawiałam się, czy nogę obciąć, czy rozkuć, czy jak... 😁

[/quote]

Śrubka widzisz składa się z tej wystającej spirali tworzącej  - patrząc z boku - takie jakby "ząbki" i tych "dołeczków" między nimi... nie wiem jak to wytłumaczyć inaczej...

Skok to ta czerwona kreseczka (edit: czyli odległość między jednym "ząbkiem" a drugim), to są zwykle jakieś części milimetra, jednak jest to dość istotny parametr  😉 Oczywiście, jeśli nie różni się bardzo mocno a materiał nie jest bardzo twardy, to śrubkę da się się wkręcić na siłę. Albo da się wkręcić tylko do pewnego momentu, później się zablokuje.I zwykle przy wkręceniu tego na siłę będzie problem z wyjęciem... 😉
Czy wydzielina z nosa (wygląda jak smarki) i parskanie/chrumkanie - ciężko określić (z wzięciem głowy w dół nawet w galopie) to coś poważnego? Dzieje się tak tylko po wysiłku. Czym to może być spowodowane?
Nie martwcie się, że konia tak zostawię. Z właścicielem porozmawiam przy najbliższej okazji (słaby zasięg, ciężko się dodzwonić) i wezwiemy weta. Sama niestety nie mam pieniędzy na weta, a poza tym od tego jest akurat właściciel. Martwić się  🙁?
ushia   It's a kind o'magic
08 stycznia 2015 20:47
Chainsy - ale Gaga wie co to skok gwintu, nie wie co poeta mial na mysli robic inny niz standardowo gwintowany w podkowach

Dramuta - moze nie umierac ze strachu, ale weta wezwac
oznacza to ze koniowi zalega w drogach oddechowych wydzielina ktora sie odkleja przy wysilku
pytanie skad ona sie wziela - czy to na tle alergicznym, czy infekcja

wet i sprawdzac
zaniedbane takie rzeczy moga zaowocowac takimi przyjemnosciami jak np copd

jaki kolor gluta?
ushia, biało-przeźroczysty.
ushia   It's a kind o'magic
08 stycznia 2015 21:03
to niezle
przezroczysty jest ok, biały gorzej, najwieksza masakra jak zółto-zielony

dont panic ale konia pokaz wetowi
Nirvette   just close your eyes
08 stycznia 2015 21:10
ushia, żółto-zielony co oznacza? 😡 Bo nasz stajenny koń ma taki katar od paru dni, wet obejrzał i stwierdził, że nic poważnego, ale obserwować dalej. Nasila się też po wysiłku.
Nirvette, u ludzi żółto-zielony katar oznacza infekcję bakteryjną. Zapewne u koni podobnie.
Dzięki, ushia. :kwiatek: Trochę mnie uspokoiłaś, jutro koniecznie pogadam z właścicielem.
Hej wszystkim, moze mógłby mi ktoś doradzić jak oduczyc konia ustawiania sie zadem jak się wchodzi do boksu? Bede bardzo wdzięczna;-)
a kaszel bez zadnej wydzieliny?
ushia   It's a kind o'magic
08 stycznia 2015 21:36
Nirvette - dokladnie, infekcja bakteryjna

jezeli wet OSŁUCHAŁ konia, nie tylko obejrzal i nie ma zmian w oskrzelach/płucach to faktycznie obserwowac
aczkolwiek bardzo uwaznie, zwlaszcza jezeli kon pracuje z infekcja i zwlaszcza teraz jak jest zimno

czasami jest tak, ze kon zakaszle dwa razy po klusie, a osluchowo zapalenie hula w najlepsze :/

horse art - tak naprawde tez wet
moze byc alergiczny
kaszle tak o, jak stoi, czy tez po wysilku?

Shishovite - kwestia hierarchii, kon najprawdopodobniej czuje sie u siebie i Cie wygania
ale nie podejmuje sie przez net tlumaczyc jak zrobic, zeby Cie szanowal jednoczesnie majac zaufanie
horse_art to u mnie własnie godzine temu był wet, bo młody kasłał od kilku dni. Brak wydzieliny, apetyt normalny, a kaszel typowo suchy. Osłuchał go, ponaciskał i powiedział, że wygląda to na to, że ma tylko podrażnione ostrym powietrzem, jak do soboty sie nie poprawi to dostanie coś mocniejszego, teraz tylko dostał coś dożylnie. Zalecenie to, aby pilnować, zeby woda miała około 10 stopni.
Ale ja to panikara jestem straszna, 2 dni kaszlu i dwaj weci postawieni na nogi, trzeciego nie przestał no to już musiał być wet obowiązkowo.
Chainsy - ale Gaga wie co to skok gwintu, nie wie co poeta mial na mysli robic inny niz standardowo gwintowany w podkowach


Och wybacz, źle zrozumiałam... 😉 No ale może komuś się przyda.... 😉
Dzięki Ushia. Nad zaufaniem już pracujemy, bo tu rzeczywiście trochę się nam wszystko rozmyło. Mamy tez już nagraną pomoc ale to jak pogoda się poprawi. On ustawia się tyłem ale nie z chęcią kopania czy agresji, raczej takie "daj mi spokój" zazwyczaj jak szczotki kolo boksu postawię. Wymyśliłam, że teraz wchodze ii poprostu stoje kilka minut tyłem do niego dopóki sam nie podejdzie i nie zaczepi mnie łbem, nie wiem dobry pomysł?  Czy wrecz przeciwnie całkiem to wszystko zrujnuje?
ushia, TheWunia, no tez mi tak wet powiedział.
bo przeszlo, a teraz znów. dla mnie tez wyglada na podraznienie wlasnie. teraz jet typowo taki podraznieniowy... zadnych dusznosci, wyglada jak z g.o.u.o (porównując do ludzkich)
mozliwe, ze to siano, mam nadizeje, ze nei alergia (cos teraz też pyli prawda?) no zobaczymy... dostal teraz ziołowe
mam obserwować, ew. syrop łagodzacy
najgorzej mnie dobija, ze ma derke. boje sie zdjac jak kaszle , bo moze slaby, a przeciez takie wydelikacanie  i jak raz cieplo dosc raz wcale nei zimno to tez nie dobrze... eh 🙁
ushia   It's a kind o'magic
08 stycznia 2015 22:08
dobrze ze nie kopie, ale to jest wstep - pierwszy krok w pokazaniu "idz sobie" - jezeli nie pokazesz koniowi ze on nie ma prawa mowic ci "nie wchodz tu" to za jakis czas moze wzmocnic przekaz i zaczac kopac

stawanie i czekanie dobry pomysl - bezpieczny, ale nie rozwiazuje problemu "kto tu rzadzi" - bo dalej to kon decyduej kiedy i czy jednak ma ochote podejsc

zastanow sie tez na kwestia jak z koniem pracuejsz, czego od neigo wymagasz, czy nie za duzo, zbyt monotonnie itp
bo jezeli na widok szczotek tak reaguje to znaczy ze kojarzy czyszczenie z koniecznoscia pojscia do pracy, ktora uznaje za niemila

oczywiscie nie wymagamy od konia radosnego zarzucania sobie czapraka na plecy, ale warto sie przyjrzec czy jazda/praca jest dla konia jezeli nie przyjemna, to przynajmniej nie-nieprzyjemna 😉

zaufanie to jedno - tu wazniejszy jest szacunek

horse-art
w stajni pyli caly rok - chociazby dlatego ze nawet najpiekniejsze siano "sie pyli"

a jak chodiz o derke - pierwszy i ostatni sezon derkuje
zeszlej zimy kon stal bez i nie bylo najmniejszego problemu
tej z roznych powodow zaderkowalam, i tak delikatnie, ale teraz nic innego nie robie, tylko sie zastanawiam czy sie pod derka nie zagrzeje
zreszta zaliczyl zaziebienie prawdopodobnie tym spowodowane...
nie n amoje nerwy 😉
Dzięki, bedziemy pracować, z pomocą osoby bardziej zorientowanej, tylko żeby pogoda się poprawiła. Koń stoi w zaprzyjaźnionej stajni u człowieka starej daty i takiego podejścia, wojskowa szkoła i te sprawy. Ja nie mialam z koniem styczności kilka miesięcy ( praca w innym mieście), był jeżdżony tylko przez niego. Mam wrazenie ze koń stał się bardziej "zamknięty" i bardzo zalezy mi zeby to zmienić.
ushia, z tymi derkami - mam dokladnie to samo... i do tego dochodzi, czy to nie przez derke ;/

a siano podejrzewam,, bo od niedawna je mają. tak caly rok bez. to kon wolnowybiegowy na dobrej łące 😉 wiec nie mial siana do mrozów praktycznie... wiec nic sie im nie pyli... dopiero teraz w wiacie pasnik, na dworze paloty - i w tym sianie nurkuje... (bo jak sie wygryzie taka dziure zeby wsadzic do łeb do połowy szyi to tam pewnei najlepsze)
jak sa mrozy, to i pylenei mniejsze, wszelkie paskudztwo zdycha. a teraz co? glownie na plusie, tylko wiatr i deszcz... przymrozki w nocy - tez lekkie. ze 2 dni (noce) ze kilka na minusie... to pewnie i żyjątka i pył...
ciekawe czy o biologiczne dziecko tez bym sie tak denerwowała? 😉
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 stycznia 2015 07:55
wracając do haceli, w tym linku zaintrygował mnie tekst: "używany jako zatyczka"

http://shop.bober.com.pl/product_info.php?cPath=1274_1280&products_id=7068

Gaga nie mamy 15 lat, żeby udowadniać sobie, że stajnia o której piszę istnieje naprawdę i nie jest to stajnia koników schleich, ani nawet wsiowa obórka na 3 konie. Jak prześledzisz moje wpisy to łatwo rozszyfrujesz o którą stajnię chodzi.

Swoją drogą męczy mnie Twój wszechobecny sarkazm i monopol na profesjonalne jeździectwo. Wszystkich innych traktujesz z góry. Zastanów się może nad tym.
Rudzik, jest opcja ingoruj - szczerze polecam
Pytałam o stajnię sportową  czystej ciekawości, ponieważ osobiście nie spotkałam się z zostawianiem haceli i koni sportowych... Szukanie w moich wypowiedziach w tym temacie sarkazmu to rzeczywiście sztuka godna 15 latki
Rozumiem, że ja nie mam prawa zadawać pytań?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 stycznia 2015 08:29
ależ oczywiście Gago, że masz prawo zadawać pytania, a ja na nie odpowiedziałam, kulturalnie. Po prostu Twoje posty działają na mnie w sposób szczególny, bo mimo ogromnej wiedzy i doświadczenia- które bezdyskusyjnie posiadasz- potrafisz ją przekazać w taki sposób, że Twoi rozmówcy wychodzą na nieuków i idiotów. Pamiętaj że największym szacunkiem darzy się tych, którzy mimo posiadanej wiedzy, mają w sobie pokorę.

ps. z opcji "ignoruj" korzystam tylko wobec użytkowników, których posty nie wnoszą żadnych merytorycznych treści. Twoje posty (mimo iż są pełne sarkazmu, i wyższości wobec innych) jednak to forum wzbogacają.

Pewnie tak
Mnie neistety dyskutanci sami nauczyli sarkastycznego podejścia i tyle
Jak pisałam - przeszkadza Ci mój to - nacisnij "ignoruj" i po kłopocie...
Czy kulturalnie nie odpowiedziałaś? hm to też kwestia interpretacji... wysłałaś mnie do śledzenia swoich postów. Prześledziłam 2 strony z kilkudziesięciu i już nie specjalnie mi się chce bo gra nie warta świeczki raczej...
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 stycznia 2015 08:40
[quote author=_Gaga link=topic=1412.msg2262227#msg2262227 date=1420792384]
Czy kulturalnie nie odpowiedziałaś? hm to też kwestia interpretacji... wysłałaś mnie do śledzenia swoich postów. Prześledziłam 2 strony z kilkudziesięciu i już nie specjalnie mi się chce bo gra nie warta świeczki raczej...
[/quote]

zatem również polecam przycisk "ignoruj" i życzę miłego dnia
Rudzik, kolejna nadinterpretacja
Napisałam, że nie chce mi się czytać kilkudziesięciu stron, bo wiedza która to stajnie nie jest mi na tyle potrzebna
A Ty się obrażasz 🤔
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 stycznia 2015 08:52
ale dlaczego uważasz że się obraziłam?
Całkowicie bez podtekstów, normalnie po ludzku z życzliwości życzyłam miłego dnia.
W moim otoczeniu nie jest to traktowane jako foch, a wręcz przeciwnie.
chodziło mi akurat o pierszą część zdania, przy czym proponuję skończyć bezsensowna dyskusję o niczym...
Grzecznościowo pytam w imieniu pewnej dziewczyny odnośnie treningu koni z obciążnikami. Coś a'la http://allegro.pl/obciazenie-na-rzep-2x-0-5-kg-i4886316866.html
Potrzebuje artykuły, wątki i inne info. Niczym nie pogardzi  🙂
Coś ktoś ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się