kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
29 kwietnia 2018 15:39
borkowa. nie jest to drastyczna wada, widziałam dużo większe. W tym przypadku nie powinna mieć dużego wpływu na użytkowanie ani na pobieranie pokarmu.
Kontrola zębów co 4-6miesięcy najlepiej pod okiem dobrego weterynarza.
wyszło mi na oko 2.5cm różnicy między górą a dołem, z zewnątrz wygląda jak tapir albo młody wielbłąd  😁
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
29 kwietnia 2018 19:13
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 kwietnia 2018 20:39
Jedyne z czym tak koń może mieć problem, to z pasieniem się na trawie, bo ciężko będzie mu zgryzać źdźbła. Pasze treściwe konie pobierają wargami, a siana nie muszą zgryzać jak trawy z ziemi, unikałabym jednak siatek bo wtedy podobnie jak z krótką trawą, może mu być ciężko chwycić.
Bodaj Magdzior wrzuciła na fb film z... resekcji części żuchwy z przednimi zębami.
Nie wetom nie polecam oglądać, chyba że kto wybitnie odporny.
Tam dokładnie tłumaczono, dlaczego brak dolnych siekaczy nie będzie zbytnio przeszkadzał koniowi.
Ponoć taki koń może mieć tylko problem z niektórymi sieczkami.
Koń ze średnim karpiem nie powinien mieć z niczym problemu, może z siatką, ewentualnie.
Natomiast podejrzenie o łatwość łykania włożyłabym do worka z legendami, może nie miejskimi, ale stajennymi.
Karpim zgryzem się nie przejmuj, gorszy jest szczupaczy, bo tamten faktycznie bardziej przeszkadza w pobieraniu paszy, szczególnie dość krótkiej trawy. Tak więc dopóki koń nie będzie stał na jakichś wyżartych resztkach, to ok. Konie po prostu bardzo krótko wycinają trawę i karpiowaty czy szczupaczy będzie miał problemy. Co do pasz ciętych i treściwych to nie ma się co martwić, bo koń siekaczami jedynie pobiera paszę i przesuwa ją dalej,  tak więc rozdrabniają przedtrzonowce i trzonowce. Oczywiście trzeba korygowac takiego konia częsciej. U mnie raz na rok, raz na półtora ale u mnie wada jest niewielka, jakiś max centymetr. Przy takiej wadzie spokojnie daje sobie radę z jedzeniu z siatek, no ale to tez bardzo ważny aspekt o którym trzeba pamiętac.
Jakie korzyści płyną z należenia do klubu jeździeckiego?
borkowa.   silesian team
01 maja 2018 12:25
dzięki wszystkim za odpowiedzi :kwiatek:
julka177, - taki 100% pewny bonus to tańsze licencje. I +5 do fajności, jak klub dobry 🤣 Reszta już zależy od wielu czynników i nie jest gwarantowana. Zazwyczaj za zawody organizowane przez klub płaci się połowę startowego, większe kluby organizują kliniki, konsultacje jeździeckie często i tu też można liczyć na zniżkę. Dopłaty do startów i zawodów - ale to też w większych klubach i często dla wybranych zawodników (z większymi sukcesami, dłużej związanych etc). Czasem jakieś koszulki, czy bluzy klubowe w niezłych cenach. Czasem tańsze boksy w ośrodku klubowym.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
02 maja 2018 15:06
Bardzo się martwić paroma kropelkami brunatnej krwi z nosa Seniorki? Ani nie biegała, skubie grzecznie trawe. Możliwe że to z pękniętego naczynka? Krwotok to chyba znacznie większe ilosci?
Robaczek M., kilkoma kroplami się nie przejmuj. Możesz podać wit C w ilości 4 gr przez tydzień. Ja kupuję rozpuszczalną, słodką 1 gr , rozpuszczam i dolewam do paszy jak się krew pojawi. Koń alergik, 20 lat,  bez RAO ot gorzej się czuje w okresie pylenia brzozy i bywa, że poleci krew z nosa. Wit C załatwia sprawę.
Mój 21 letni koń też raz na parę miesięcy puści farbę z nosa 😉 Powteirdzam, witamina C do paszy i naczynka lepiej trymają 🙂

Ja mam pytanie: Niedobór (lub nadmiar) jakiego pierwiastka może powodować ekstremalnie nadmierną wrażliwość skóry (otarcia, pęknięcia)? Zastanawiam się nad wykonaniem trichoskopii skaningowej włosa lub ewentualnie biochemii z krwi.
Jasnowata, cynk.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
03 maja 2018 21:08
Dziękuje pięknie za odpowiedzi 🙂
Myślę że pyłki podrażniły nochala, chyba nigdy tak wszystko na raz nie pyliło. Pare razy przecieram im chrapy, co chwile są żółte od tych pyłków.
Jasnowata a wystepuje też wrażliwość (a raczej nadwrażliwość) na dotyk? Na przykład przy czyszczeniu tą samą szczotką co zwykle?
Dzięki Klami 🙂
Malem, raczej nie. Mamy problem z przecieraniem skóry do żywego od wędzidła, plus obcieranie od np. nachrapnika, czyli generalnie skóra na łbie jest nadwrażliwa.
Jasnowata, proszę bardzo. Mogę szczerze polecić cynk z hesta Plus Hipollyta.
Przychodzę z małym pytaniem  :kwiatek: Czy ktoś z tu obecnych mógłby mi wyjaśnić na priv (ewentualnie przekierować do odpowiedniego wątku) jak wygląda sprawa ze sprzedażą konia, a konkretnie odprowadzanym od tego podatkiem? W jakich okolicznościach obowiązuje i która ze stron musi go odprowadzić?
ciapek2010, jeśli osoba prywatna sprzedaje osobie prywatnej majątek o wartości powyżej 1000zł, to kupujący rozlicza podatek PCC
Jakie cwiczenia sa dobre na poprawe jakosci galopu?
rosi, kontrgalop i górki w stępie.
Cześć. Od jakiegoś czasu mam okropne zakwasy w udach. Zarówno nogi jak i pupa odpadają mi w czasie jazdy. Czy to minie? Czy powinna je jakoś wzmocnić? ._. Czy może skrócić czas jazdy? Help!!  🏇
amazonka7 A jak często i jak długo jeździsz?
Zrobię mały off topic,  ale czy spotkaliście się z twierdzeniem że konie powyżej 170 w kłębie nie powinny skakać zbyt dużych przeszkód, bo to szkodzi ich stawom? Ile w tym prawdy?
Bo z wywodu pewnej osóbki wychodzi na to że takowe konie nie powinny w ogóle pojawiać się w wysokim sporcie  🤔 coś tu jest nie tak
Feniksowa, kiedyś tak wynikało z doświadczeń. Gdy konie 170+ były rzadkością, skrajnością, "w praniu" okazywało się,
że są "słabe na nogach". Podejrzewam jednak, że  włożono wiele wysiłku hodowlanego w to, aby otrzymać konia wysokiego,
który wytrzyma trudy kariery sportowej.  W tej chwili konie 165- stanowią mniejszość.

Cóż, każdy skok szkodzi stawom 😉
Przy okazji aikido usłyszałam: Da się upadać dobrze, ale nie da się upadać zdrowo.
Każdy skok jest obciążeniem dla konia, noszenie jeźdźca przecież też.
W skoku jedna noga przyjmuje dynamiczne lądowanie masy ca 600 kilo (przy Dużych koniach), im z większej wysokości lądowanie,
tym obciążenie większe. Ponoć każdy skok pow. 1 m "nabija" licznik skoków, dlatego ważne jest wytrenowanie konia na niskich.
A wytrenowanie mocno polega na tym, żeby tak przyzwyczaić organizm (czy mały czy duży) do obciążeń, żeby dobrze się regenerował
i wzmacniał.
halo to ma sens, być może takie przypuszczenia faktycznie biorą się z "dawnych" czasów gdzie większość koni miała poniżej tego 170.
Dzięki za wyjaśnienie  🙂
[quote author=_Gaga link=topic=1412.msg2781442#msg2781442 date=1525853522]
rosi, kontrgalop i górki w stępie.
[/quote]
Gaga, możesz rozwinąć górki w stępie, bo lubię rozumieć, dlaczego coś robię. Tzn. jak wpływają na jakość galopu. Czy przez to, że wyrabiają kondycję, czy może przez coś innego?  :kwiatek:

(kiedyś myśłałam, że pod górkę to tylko galopem, bo tak w jednej szkółce było. Konie tak do tego się przyzwyczaiły, że przed góką same zaczynaly galopować).
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
10 maja 2018 17:17
trusia, Ja nie Gaga, ale z mojego doświadczenia górki w stepie rewelacyjnie poprawiają równowagę i wzmacniają zad. Przy czym muszą byc jechane dobrze. Na kontakcie, w rozluźnieniu i powoli. Kon musi przesunąć ciężar na zad, znaleźć równowagę, absolutnie nie lecieć do przodu.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
11 maja 2018 07:02
Czy miałyście do czynienia z koniem ukąszony przez żmiję zygzakowatą? Przez nasze pastwiska obserwuje migracje tych gadów i mam wielkie obawy. Pytałam mojego psiego weta i powiedział ze istnieje psia surowica, ale co z końmi, czy takie ukąszenie jest grożne dla życia konia?

Edit ok znalazłam już odpowiedni wątek http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,95239.0.html
trusia, Strzyga, mnie wyręczyła, górki w galopie (długie podjazdy) budują kondycję, w stępie - mięśnie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się