Reklama a forum

REKLAMA A FORUM

Wnoszę bardzo gorący apel o brak tolerancji na forum komercyjnej reklamy.

Dotyczy to szczególnie zakładania użytkowników typu - sprzedam-pasze-wroclaw, tanisklepik.pl, allesłonie itd.

Nie ma problemu z zamieszczeniem reklamy w ogłoszeniach, nie ma problemu z dzieleniem się uwagami jako zwykły użytkownik. Jeśli ktoś jest producentem, dystrybutorem, a wypowiada się a konto własnych doświadczeń, wrzuca zdjęcia swojego konia używającego danych produktów, pochwali produkt używając wymiernych argumentów - nie ma problemu.

Na forum jest i będzie wiele osób związanych zawodowo z końskim biznesem, ale proszę je o zachowanie prywatnego wizerunku w kontaktach z innymi użytkownikami, jak i we własnych wypowiedziach.

Jestem również na nie odnośnie wszelkich reklamowych sygnaturek czy avatarów (dotyczących działalności gosp. - bo jeśli ktoś chciałby zareklamować swojego fotobloga, to mi to osobiście by nie przeszkadzało).

Nieszczególnie podobają mi się również reklamy sklepów pojawiające się cyklicznie w ogłoszeniach. Wątek ten jest miejscem dla użytkowników sprzedających mydło i powidło - "znudzony" czaprak, nie pasujące rozmiarem ochraniacze - nie powinien być szyldem do wieszania informacji o przecenach i wyprzedażach w sklepach (za taką reklamę się płaci - jak ktoś ma ochotę zarabiać, to niech się kurka wodna dołoży do serwera, o). W kwestii ogłoszeń proszę pilnować się regulaminu.

Nie mam w tej chwili żadnych konkretnych przypadków do wytknięcia, ale na nowy rok tak sobie peroruję i uprzedzam, że będę skłonna pobanować nadużywających forum reklamowiczów - albo wysłać im fakturę na PW.  😤
Odpiszę sama sobie - trudno, widać kwestie reklamowe nie są za bardzo poruszającym hasłem.

Ostatnio zdarzyło mi się zmienić nazwę użytkownika, który jako nicka podał sobie adres, pod którym handlował mydłem i powidłem.
Przed chwilą również dyskutowałam z administratorkami, jak ustosunkować się do tematu nowego wątku, który poleca "stronę znajomego", czyli nowy wortal jeździecki - na którym nota bene reklamy są.
Słuchajcie, bez personalnej urazy - ja też mam różnych znajomych. Jeden jest weterynarzem, drugi prowadzi pensjonat, trzeci trenuje konie, a w ogóle to mój brat handluje na Allegro. Mogę każdemu założyć polecający wątek? Może w sumie nie tylko założę, ale go jeszcze przykleję - czemu nie...

Jeśli coś chcemy zareklamować / sprzedaż, od tego są ogłoszenia.
Jeśli chcemy rozpocząć dyskusję o ciekawych stronach jeździeckich - to od tego jest forum.

A może jednak reklamy wcale nikomu nie przeszkadzają?
Jakiś czas temu odezwał się do nas jeden z dużych dystrybutorów sprzętu i jest zainteresowany umieszczaniem na forum banerów. Nie otrzymał zgody, mimo tego, że co miesiąc byłby to na pewno jakiś konkretny finansowy support. Taką gotówkę można by wykorzystać w dowolny sposób, na przykład przetransferować ją na konto fundacji, darzonej sympatią przez forumowiczów. Nie ukrywam też, że ja gwarancji na to, że któregoś dnia nie zbankrutuję nie daję, a wtedy forum niestety w trybie pilnym będzie musiało odciąć się od mojej kieszeni.

W każdym razie, gdyby ktokolwiek miał jakieś własne refleksje na temat reklamy na forum, to zapraszam do podzielenia się.
quantanamera, ja dostalam ostrzezenie, bo to niby ogloszenie bylo. nie zgadzam sie z tym. to jest zaproszenie do nowego portalu spolecznosciowego, ale rowniez chec poznania opinii uzytkownikow forum na ten temat. zostalam ukarana niesprawiedliwie. gdybym nie napisala, ze znajomy zaklada ten portal, tylko po prostu, ze cos takiego istnieje, to juz by bylo dobrze?? a wydaje mi sie, ze informacja o tym, ze cos takiego powstaje, i do czego ma sluzyc moze byc dla forumowiczow interesujaca. dodatkowo, otrzymalam ostrzezenie, od razu, poraz pierwszy wogole lamiac regulamin (choc ja uwazam nadal, ze go nie zlamalam), a osoby nagminnie to robiace, ostrzezenia dostawaly za np 3 razem. wiec halo ale jak to dziala??
A może jednak reklamy wcale nikomu nie przeszkadzają?
Jakiś czas temu odezwał się do nas jeden z dużych dystrybutorów sprzętu i jest zainteresowany umieszczaniem na forum banerów. Nie otrzymał zgody, mimo tego, że co miesiąc byłby to na pewno jakiś konkretny finansowy support. Taką gotówkę można by wykorzystać w dowolny sposób, na przykład przetransferować ją na konto fundacji, darzonej sympatią przez forumowiczów. Nie ukrywam też, że ja gwarancji na to, że któregoś dnia nie zbankrutuję nie daję, a wtedy forum niestety w trybie pilnym będzie musiało odciąć się od mojej kieszeni.

W każdym razie, gdyby ktokolwiek miał jakieś własne refleksje na temat reklamy na forum, to zapraszam do podzielenia się.
Quanta, ale czy przypadkiem nie było już gdzieś mowy, że ludziom bannery i tym podobne atrakcje "zwisają" dopóki nie trzeba klikać/zamykać wyskakujących okienek, bądź nie przedłużają znacząco czasu ładowania strony?
Jedyny "problem" to kwestie finansowe.
Prędzej czy później zlecą się krzykacze i zaczną Ci włazić z butami do portfela - jakim prawem zarabiasz na forum ( :hihi🙂, ile, że masz obowiązek przekazać na fundacje/cele społeczne/ratowanie stad... ale nie warto się tym przejmować. Włożyłaś w forum sporo czasu, pracy i własnych środków, tak więc niekwestionowalnie jest Twoją własnością.
Chwali się, że masz potrzebę wysłuchania vox populi, ale nie traktuj tego jak vox Dei, bo ludzie wlezą Ci na głowę.
Szczerze mówiąc, to krępująca byłaby dla mnie sytuacja, w której ponosząc wymierne koszta utrzymania całego naszego cyrku w ruchu, byłabyś ubezwłasnowolniona w kwestii decydowania o Re-Volcie.

A co do stron hippicznych, czy innych końskich "portali społecznościowych" to jestem absolutnie przeciwny reklamowaniu ich na naszych łamach, przez zakładanie wątku im poświęconego. Tfu, "informowaniu, że takie coś istnieje". Żadna w sumie różnica, bo to tylko taki eufemizm określający reklamowanie się w środowisku.

Wyjątkiem niech będą tematy podobne do tego założonego przez na przykład Ridera - prosił o uwagi dotyczące funkcjonowania własnej strony internetowej, będąc przy tym starym (stażem rzecz jasna!) i szanowanym użytkownikiem. Jego udział nie ogranicza się więc do próby zainteresowania nas jakimś nowym produktem - chociaż nawet w takim wypadku mam szczerze mówiąc wątpliwości, czy nie należałoby się takim tematom pilnie przyglądać. By nie zmieniły się w jakiś rodzaj newslettera.
Resztę, czyli "świeżaków" mających nieodpartą potrzebę informowania nas o "nowej, cudownej stronie/forum", bądź znanych użytkowników spamujących forum stroną znajomego/znajomej odsyłać do zakładki w "Profilu", w której mogą wpisać adres www.


Niestety, mam wrażenie, że z tymi reklamami są równi i równiejsi. Niektórzy dostają błyskawicznie ostrzreżenie albo ich posty są usuwane, inni mogą reklamować się bez konsekwencjii, wielokrotnie.  Nie wiem, z czego to wynika, ale jest to mocno irytujące.

PS
Chyba jest błąd w tytule tego wątku. Nie powinno być Reklama A Forum, a nie Reklama O Forum?
Grzegorz2, tylko, ze ja nie zarejestrowalam sie wczoraj i jestem aktywnym uzytkownikiem.  ale widze, ze zdjeto mi ostrzezenie...
Ja uważam, że Quancie należy się coś za prowadzenie tego forum. Włożyła w to swój czas i swoje środki. A mi osobiście reklamy nie przeszkadzają (chyba, że trzeba je zamykać, bo "biegają" po całej stronie lub mają dźwięk).
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
30 stycznia 2010 22:57
Ja jestem szczególnie na nie na użytkowników, którzy w nazwie nicka wyraźnie reklamują jakies forum, usługi, serwis czy stajnię i otwarcie to robią na forum. I quanta marację. Albo faktura albo paszoł won do ogłoszeń 😤 z normalnym nickiem.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
30 stycznia 2010 23:06
co do standardowych reklam. taka jak tutaj dodsona absolutnie mi nie przeszkadza http://www.voltahorse.pl/forum/index.php ba, nawet ją lubię, bo jest po prostu ładna.
ale gdyby mialo to być wyskakujące okienko, przy którym 10 minut szuka się X do zamknięcia, to powiedziałabym stanowcze nie.
sklepów reklamujących się na forum (nawet w ogłoszeniach) nie toleruję, bo robią sobie darmową reklamę.

nie moja broszka na co poszłaby kasa z reklam. może iść do kieszeni Quanty jako wynagrodzenie za jej czas, może iść na utrzymanie serwera, fundację, czy piwko podczas spotkań voltowiczów.
Myśle tak samo jak Edytka- jakiś baner, jakieś info o promocjach jeśli nie zwolni forum- czemu nie, ale żadnych nie końskich reklam fruwających po ekranie.
lostak   raagaguję tylko na Domi
31 stycznia 2010 10:28
quanta, ja tez uwazam, ze powinnas zaczac zamieszczac tu bannery reklamowe.

co do watkow, zgadzam sie, won.
sama staram sie bardzo pilnowac, aby wywazyc to co pisze np. o rozwiazaniach w mojej stajni, jako opinie, nie pisze w watku o stajniach w warszawie "to przyjedz do Centuriona bo spelnia wszystkie twoje wymagania"  😉 opinie o sprzecie, paszach, tylko na podstawie wlasnych doswiadczen.

nie wiem czy mi sie udaje, ale sie staram.

mam swojego faworyta w watku o stajniach i innych pochodnych, ktory jest wlascicelem stajni i notorycznie do siebie zaprasza.  ale co tam, widocznie musi 😁

a bannery stajniowo, paszowo, sprzetowo, uslugowo, jezdziecko, ubezpieczeniowe 😎 nic by nie zrobily zlego, a przynajmniej pokryjesz sobie czesc kosztow, co jest przeciez jak najbardziej na miejscu.
ja tez uwazam ze powinny byc bannery reklamowe. Na innych konskich stronach są, nie ''pływają'' są w jednym miejscu, mozna kliknąc i łatwo zobaczyc daną stronę. A ze sie na tym zarabia- to oczywiste i potrzebne.
A i jest mi obojętne na co to pójdzie, niech Quanta zarobi a czasem nam zasponsoruje więcej miejsa na serwerze czy coś i tyle 😉
Quanta,
Powinniście w takim układzie zrobić oficjalny regulamin ogłoszeń. Bo nawiązując do reklamy sklepów, ja wrzuciłam ze swojej pracy bo wieki temu powiedziałaś że spoko, ale żeby nie było to zbyt wielkie np. dotyczące jednego produktu, ani częste, zeby nie śmiecić.
Probowałam znaleźć tą wiadomość od Ciebie , ale chyba skasowałam.

Jasne uważam, że za reklamę powinno się płacić, ale w takim razie trzeba to wpierw uregulaminować.
Dlatego też czekamy na dziewczyny (opo i dodo), jak będzie chwila spokoju to poukładamy to razem.
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
31 stycznia 2010 21:16
Ja także jestem za unormowaniem praw jeżeli chodzi o reklamy komercyjne. Między innymi dlatego, że czuję się trochę nie fair - mam sklep, staram się nie afiszować, a wystawiania się w ogłoszeniach też unikam - komercyjnie zrobiłam to raz i w sumie czuję się średnio fajnie, że postąpiłam, jak inni - choć nie afiszowałam się bannerami sklepu, zdjęcia były zrobione przeze mnie, a rzeczy wystawione po prostu jako nowe. A normalnie wystawiam tylko swoje prywatne rzeczy używane.

Mam propozycję - może warto by było założyć osobny wątek ogłoszeniowy dla sklepów, itp. itd. w którym wystawienie pojedynczego ogłoszenia byłoby płatne w jakiejś "normalnej" kwocie - np. 1 zł za każdy wystawiony produkt, ogłoszenie ważne 7 dni, maksymalnie powiedzmy 15 produktów za jednym razem. Ogłoszenie o pensjonacie, treningach, etc. etc. etc - 5 zł za ogłoszenie, ważne np. 7 dni. Ogłoszenie ogólne o promocjach i wyprzedażach w sklepach - ważne przez czas promocji, cena zależna od długości wyświetlania. Myślę, że to byłoby ok, chętnych pewnie by się na to sporo znalazło, bo kwoty byłyby symboliczne, a re-volta jest popularnym forum. Do tego nie byłoby wyskakujących natarczywie reklam, do wątku wchodziłyby osoby zainteresowane, a pewnie nie miałoby to też tak wielkiego wpływu na prędkość, jak bannery.
aniapa, pomysł z ogłoszeniami całkiem ciekawy 🙂 Wątek mógłby być zamknięty, tak żeby ogłoszenia były dodawane po uiszczeniu ustalonej opłaty... całkiem sprytne 🙂
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
31 stycznia 2010 21:48
A co z banerami w podpisach? Co jak co niby organizacja społeczna, ale zarabiająca.
A to już jest na tapecie dyskusyjnej. Jestem za ukróceniem tego procederu.
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
01 lutego 2010 09:43
można też rozważyć opcję, aby warunkiem wystawienia ogłoszeń było założenie konta firmowego, z podanym do wiadomości właścicielem, adresem firmy, kontaktem NIPem i REGONem - skoro ma to być wątek komercyjny, to moim zdaniem powinien zostać wolny od ew. "szarej strefy" - powinien dawać użytkownikom gwarancję otrzymania paragonu/ faktury oraz możliwości reklamacji wadliwego towaru, ideałem by było sprawdzanie kopii dokumentów firmy przed założeniem konta (tak, jak wprowadzono na allegro) - ale to z kolei dodatkowa praca dla administratora, więc rzucam tylko luźną propozycję  😉
Aniapa - Twoja propozycja jest ciekawa, ale nie do zrealizowania, bo jest... zbyt komercyjna. Quanta ma wątpliwości, czy "wsadzić" bannery reklamowe na stronę, a Ty radzisz jej utworzenie podstrony z płatnymi ogłoszeniami? 😲
Już widzę, jak się fiskus cieszy i zaciera rączki. 🙂 Quanta też - przecież musiałaby się zająć sprzątaniem tego całego podforum, sprawdzaniem dokumentów (😲) by "ograniczyć szarą strefę". Nie można liczyć przecież w tej gestii na moderatorów, bo należałaby im się jakaś forma rekompensaty.

To forum internetowe, nie końskie alledrogo. Ogłoszenia są tylko dodatkiem, a nie główną treścią jego istnienia. Równie dobrze, można po prostu zakazać wystawiania rzeczy wszelkim sklepom i tyle. 


aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
01 lutego 2010 12:17
Grzegrzu, można, owszem. Ale kiedyś już rozmawiałam z Quantą na ten temat, i rozważała założenie działalności gospodarczej, bo rozważała samofinansowanie się forum (z resztą także o tym mówimy w wypadku bannerów - że będą płatnymi reklamami) - co dla mnie jest logiczne. Pod tym kątem to pisałam. Nie wymagam od niej działania na szaro, bo to byłaby czysta głupota. A mój pomysł jest (moim zdaniem oczywiście) o tyle lepszy niż bannery, że wbrew pozorom łatwiejszy do opanowania niż dokładanie bannerów - przecież powstanie zwykły zamknięty wątek, do którego ogłoszenie będzie dodawane po włacie pieniędzy na konto - więc sprzątanie ograniczy się do tego samego, co w wątku o ogłoszeniach - usunięciu starych. Nie będzie także zbytnio spowalniał działania forum. A propozycja o koncie firmowym była strikte luźnym pomysłem - co także zaznaczyłam.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
01 lutego 2010 13:50
Ja uwazam, ze nie powinno byc takiego watku (czy podforum). jezeli sklep bedzie chcial sie zareklamowac to bedzie mogl zaplacic za baner i tyle
Jestem za banerami. W końcu forum powinno mieć dochód choćby po to, by płacić za miejsca na serwerze.
Aniapa - jeżeli sama Quanta mówiła Ci o założeniu działalności, to faktycznie zupełnie inna sprawa. 🙂
Nie mam absolutnie nic przeciwko, ale gotów jestem się założyć, że od razu zleci się tłum "niezadowolonych". Chociażby takich dziwaków, którym chociażby użycie słowa komercja "zabija klimat tego miejsca". 😁 Nie to, że trzeba się przejmować - tak tylko wbijam szpile. 😉

Zresztą pozostaje czekać na odpowiedź Quanty, póki co to to wszystko czysta spekulacja. 
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
01 lutego 2010 15:49
a ja właśnie temu nie jestem przekonana do bannerów - zwykły wątek (jeden jedyny wątek przyklejony, taki sam jak ogłoszenia, a nie całe podforum!) o nazwie "OGŁOSZENIA FIRM" będzie miał o wiele mniejszy wpływ na klimat, wygląd i działanie re-volty niż stado bannerów - począwszy od tego, że jeżeli będzie dużo chętnych, a "chcemy zarobić" - będzie trzeba na nie zrobić miejsce, co wiąże się np. z przeznaczeniem na to stopki, nagłówka, ew. boków forum - zmniejszenie powierzchni ekranu dla forum, ogłoszeniodawcy często chcą bannery animowane, co z kolei jest męczące dla wzroku przy dłuższym przeglądaniu... bannery muszą się też pojawiać w takich miejscach, by reklamodawca miał z tego jakiś pożytek - więc jeżeli będą tylko na stronie głównej, chętnych może być za mało. Jedynym plusem bannerów, jakie widzę, to fakt, że cena za banner może być spora - ale z kolei im większa cena, tym chętnych może być mniej.

Mowa o działalności była dawno temu, jak w początkach re-volty rozmawiałam na temat reklamy z Quantą na forum  😉

No i się nie przejmuję - przecież to tylko konstruktywna dyskusja i burza mózgów - im więcej pomysłów i rozwiązań, tym lepiej.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
02 lutego 2010 09:03
Quanta: jakby na to nie patrzeć to ty to forum założyłaś poświęcając na jego skonstruowanie i in. mnóstwo pracy. To ty opłacasz miejsce na serwerze.

Więc z tej prostej przyczyny to TY i tylko TY możesz podjąć decyzję o tym czy sprzedawać miejsce na reklamy czy też nie.

Mi banery czy innego typu reklamy naprawdę by nie przeszkadzały.

To, na co zostanie spożytkowana kasa, jaka pozostanie z rekalam po opłaceniu wszystkich kosztów utrzymywania formum, jest również tylko i wyłącznie twoją decyzją.

A co z ewidentną kryptoreklamą? Np. jest sobie wątek "Nasze konie". Jeden z uzytkowników ciągle wkleja zdjęcia koni które w ogóle nie są jej a na dodatek niedwuznaczenie daje do zrozumienia że te a te konią są na sprzedaż. Fakt, zdjęcia ładne. Ale czy jest to powodem dla którego proceder taki może sobie kwitnąć?


mam swojego faworyta w watku o stajniach i innych pochodnych, ktory jest wlascicelem stajni i notorycznie do siebie zaprasza.  ale co tam, widocznie musi 😁



u mnie ten sam faworyt chyba, ale jak mus i się trzeba sprzedać to trzeba 🙂 choć czasem nachalna reklama jest antyreklamą. 🙂
Dla mnie właśnie jest różnica między mówieniem o swojej działalności , ale tak żeby to była opinia, dyskretnie, bez wciskania na siłę i w co drugim wyrazie przemycaniu nazwy produktu. Kazdy z nas coś robi i nie można sie od tego odciąć, ciężko zakazać Tobie mówienia o Twojej stajni bo to Twoja praca, ale jak widać da sie mówić nie zmuszając słuchającego do korzystania. Deb też nie wciska swoich rzeczy a mogłaby próbować ze swojego sprzętu zrobić jedyny słuszny. To na forum nawet bardzo proste. Ivette też nie miałaby swojej derkowej działalności i popularności gdyby tu nie sprzedawała, to są kontrowersyjne rzeczy, ale jednak mnei to nie przeszkadza. Kupuje kto chce, Ona szyje na zamówienie i nie wmusza nikomu.
Jeśli wprowadzi się banery to sprawa się skomplikuje. Bo czy Deb i Ivett będzie mogła nadal sprzedawać tu swoje rzeczy czy będzie wręcz musiała zapłacić "abonament" za korzystanie z forum?
Zgadzam się z Elą. Bannery by nie przeszkadzały, a jeśli przy okazji przestałabyś do nas dokładać, to czemu nie?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
12 lutego 2010 13:38
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się