ZAKŁADY TRENINGOWE I LICENCJA HODOWLANA OGIERÓW

Kto się wybiera w weekend (10-11.10.2014) do Książa na ZT zaprzęgowy z aparatem?  🙂
Przepraszam za posta pod postem, ale w telefonie nie mam opcji edytuj.
Może zmienić tytuł wątku na licencje hodowlane? Bo piszemy też o klaczach a w tytule ogiery tylko?
W ksiegach sp młp i wlkp klaczki urodzone po 1.01.2014 od matek nn nie będą wpisywane do księgi wstępnej. Księgi zostały zamknięte.


Proponował bym zmianę wątki na "ZT dla ogierów, licencje hodowlane" temat o ZT dla klaczy istnieje, a wyszukiwarka nic sensownego nie wypluwa jak Zakłady Treningowe (dla ogierów) się wpisze. Usprawniło by to wyszukiwanie jak i pozwoliło na uniknięcie niepotrzebnego dublowania wątków.
to ja się tu wetne z pytaniem, lenistwo mnie powala i nie umiem szukać, więc prosze o wyrozumiałość i odpowiedź 🙂
mam ogierka (w paszporcie chyba kuc)  rasy konik biłgorajski,  chciałabym mu wyrobić licencje,  jak to leci po kolei ? jakieś próby dzielności musi przejść czy co ?? ja siapetka w tych sprawach (hodowli) .
http://pzhk.pl/blog/2015/01/15/zmiany-w-programach-hodowlanych-m-wlkp-sp/  czy dobrze zrozumiałam ten artykuł i ogiery już nie muszą zbierać punktów, a więc licencję otrzymują dożywotnio?
Wynika z tego, że tak... w linku masz przecież uzasadnienie...  😎
Swoją drogą te zapisy były chore... albo sport, albo krycie... gdyby inseminacja byla u nas na wysokim poziomie, to mozna by wymagac punktow za potomstwo u młodego ogiera, a tak...? Myślę, że to na plus. Dobre ogiery i tak się obronią, właściciele nie będą na siłę szukali klaczy aby cokolwiek pokryć, bo PB, a słabsze ogiery i tak będą miały słabszy popyt, niezależnie od punktów za potomstwo.

Copy:
Uzasadnienie:

Utrzymujący się od kilku lat kry­zys eko­no­miczny oraz likwi­da­cja pań­stwo­wych stad ogie­rów zagra­żają pro­wa­dze­niu pra­wi­dło­wego roz­rodu w rasach: mało­pol­skiej, wiel­ko­pol­skiej oraz pol­ski koń szla­chetny pół­krwi. Młode ogiery coraz czę­ściej użyt­ko­wane są w spo­rcie jeź­dziec­kim, czego efek­tem jest m.in. stale male­jąca liczba kry­tych kla­czy i rodzą­cego się potom­stwa. Niespełnienie warun­ków kate­go­ry­za­cji powo­duje wyco­fa­nie ogie­rów z roz­rodu, jed­no­cze­śnie zawę­ża­jąc pulę genów w popu­la­cjach wymie­nio­nych ras.
W przy­padku ogie­rów ras: mało­pol­skiej i wiel­ko­pol­skiej dodat­ko­wym pro­ble­mem jest male­jąca liczba repro­duk­to­rów dopusz­czo­nych do kry­cia kla­czy obję­tych pro­gra­mami ochrony tych ras. Często ogiery wyco­fane z roz­rodu na sku­tek nie­speł­nie­nia warun­ków kate­go­ry­za­cji rodo­wo­dowo odpo­wia­dają wymo­gom pro­gramu ochrony, ale są mniej pożą­dane przez hodow­ców ze względu na słab­szą war­tość użyt­kową.
Zaproponowane w 2012 r. utwo­rze­nie tzw. rezerwy hodow­la­nej, do któ­rej tra­fiały ogiery nie­speł­nia­jące wyma­gań kate­go­ry­za­cji, jed­nak decy­zją wła­ści­wej Komisji Księgi Stadnej mogły pozo­stać w roz­ro­dzie, nie odnio­sło ocze­ki­wa­nego skutku.

I sorki, ale co to jest ogier "rasy czystej"? Tylko taki z dziada pradziada np. młp, bez dolewu np fr.angloarabów?
xx i oo
Ups... a ja się doszukiwałam czystości rasy w innych rasach niż araby i folbluty 😉 doszukiwałam się drugiego dna  😁
Sorki hihi
Moim zdaniem to jest dobra decyzja. Może za kilkanaście lat będzie można wrócić do tego typu zapisów.
Można by jedynie wprowadzić możliwość odebrania licencji na krycie ogierowi,  który przekazuje potomstwu wady genetyczne, np. powtarzajace się przypadki źle  wykształconego (slepota spowodowana wada budowy oka) lub nawet brak oka u zrebiat. Takie sytuacja miała miejsce w niemieckiej hodowli,  gdzie ogierowi już po pierwszym roczniku zrebiat odebrano licencję i powiadomiomo o tym w prasie jezdzieckiej ogolnoniemieckiej. Ale tego typu spraw pilnuje zwiazek rasowy. U nas takie informacje powinen zbierać ozhk a pzhk robić statystyki i publikować.
o ile po ZT wszystko jest jasne o tyle nie wiem czy dobrze rozumiem zasady przyznawania licencji po MPMK

W programie hodowlanym napisano, że w skokach miejsca 1-8, w ujeżdżeniu 1-5 i wkkw 1-6 (bez płyty)
(http://pzhk.pl/wp-content/uploads/pr_hodow_sp.pdf strona 44)

jednak potem wprowadzono zmiany (http://pzhk.pl/selekcja/mpmk/wymagania-stawiane-ogierom-do-wpisu-do-ksiegi-stadnej-na-podstawie-wynikow-mpmk/)
z których wynika, ze koń musi mieć:

4 latki w skokach muszą mieć 16, a 5 latki 24 pkt bez oceny na płycie


z tego wynika, że ANI JEDEN czterolatek nie kwalifikuje się do wpisu po MPMK-B  😲

naprawdę dobrze zrozumiałam?
(wyniki http://pzhk.pl/wp-content/uploads/MPMK_2014-B-4L-wyniki_koncowe.pdf)
Faktycznie na to wygląda że żaden 4 latek nie uzyskał minimum do otrzymania licencji na podstawie Mpmk w skokach.
dziwne to i aż nie możliwe się wydaje, zważywszy na fakt iż poziom sportowy mpmk jest sporo wyższy od poziomy sportowego ZT, a tam ile koni uznali  🙄

miałam nadzieję, że źle zrozumiałam  🙁
Dziwne dla tych, którzy nie byli na tegorocznych MPMK. Sędziowanie na styl było nieporozumieniem. Najwyższa nota za styl w gronie 4-5latków - 8,2 pkt. Zwycięzca 4-latków w finale uzyskał notę 7,9 alb 8,0 pkt. Część koni nawet wycofano - ze względu na noty rażąco niższe niż w trakcie kwalifikacji.

Progi do licencji miały być nawet specjalnie obniżone, ale nie wiem czy tak się stało? Uznawanie ogierów po MPMK to chyba "tajemnica" ciężko o oficjalne informacje choćby na stronie PZHK
armara, od lat wiadomo, że w niektórych częściach PL "nieco inaczej się sędziuje styl" i jak koń nie zagrał się np. w centrum to warto jechać na północ... więc to już nie jest takie dziwne:/
Nie, nie. To jest jedna rzecz, ale było przynajmniej kilka ciekawych koni, których płynne, poprawne przejazdy oceniono np. 6,8 pkt. Nie wiem co sędziowie chcieli udowodnić, nie pierwszy raz byli zagraniczni. Taki Alczento też mógłby dostać 9 pkt i nic by się nie stało. Nic mu nie brak, poziom MPMK i SCPMK jest naprawdę coraz wyższy i "wstydu nie ma".
Idę o zakład, że chodzi tu o ZT.  🤔  Wygląda na to ,że  ktoś na tym musi zarobić :/
Idę o zakład, że chodzi tu o ZT.   🤔   Wygląda na to ,że  ktoś na tym musi zarobić :/


Możliwe, na SCPMK sędziowanie było już "normalne".
[quote author=titina link=topic=14564.msg2287707#msg2287707 date=1423431073]
Idę o zakład, że chodzi tu o ZT.   🤔   Wygląda na to ,że  ktoś na tym musi zarobić :/


Możliwe, na SCPMK sędziowanie było już "normalne".
[/quote]

Chodzi o to by ludzie więcej ogierów oddawali na ZT, przynajmniej na to wygląda :/  Ja swojego nie oddam, ...  tu wygląda na to ,by zwinąć polską hodowlę, jak i polski przemysł i rolnictwo :/
[quote author=titina link=topic=14564.msg2287707#msg2287707 date=1423431073]
Idę o zakład, że chodzi tu o ZT.   🤔   Wygląda na to ,że  ktoś na tym musi zarobić :/


Możliwe, na SCPMK sędziowanie było już "normalne".
[/quote]

a czy po SCPMK ogier także ma prawo do wpisu? kiedyś wiem, że nie miał
Nie ma, bo SCPMK nie jest organizowane przez PZHK.
czyli jedynie może to potwierdzić chęć polepszenia frekwencji w ZT  🙄
o ile po ZT wszystko jest jasne o tyle nie wiem czy dobrze rozumiem zasady przyznawania licencji po MPMK

W programie hodowlanym napisano, że w skokach miejsca 1-8, w ujeżdżeniu 1-5 i wkkw 1-6 (bez płyty)
(http://pzhk.pl/wp-content/uploads/pr_hodow_sp.pdf strona 44)

jednak potem wprowadzono zmiany (http://pzhk.pl/selekcja/mpmk/wymagania-stawiane-ogierom-do-wpisu-do-ksiegi-stadnej-na-podstawie-wynikow-mpmk/)
z których wynika, ze koń musi mieć:

4 latki w skokach muszą mieć 16, a 5 latki 24 pkt bez oceny na płycie


z tego wynika, że ANI JEDEN czterolatek nie kwalifikuje się do wpisu po MPMK-B   😲

naprawdę dobrze zrozumiałam?
(wyniki http://pzhk.pl/wp-content/uploads/MPMK_2014-B-4L-wyniki_koncowe.pdf)



Dowiadywałam się u ,,źródeł " , o powód takiej decyzji i dostałam taką odpowiedź:  ,, .... mamy za dużo uznawanych młodych ogierów, i jesteśmy za kryciem ogierami sprawdzonymi w dużym sporcie..."    i cóż na to odpowiedzieć, .... efekt będzie taki, że będziemy kryli starymi trupami i odpadami z zachodów, bo większości hodowców, nie będzie stać na utrzymanie ogiera w wysokim sporcie. Będzie tak jak ostatnio widać,  młode obiecujące ogiery wyjadą sobie gładziutko za granicę :/
titina, powinnaś zrobić sobie podpis: Bodajbym był fałszywym prorokiem" 🙁
Ale właśnie wszystko wskazuje na to , że tak bedzie.
Ja tylko czekam aż pewna firma zaoferuje inseminacje ogierem polskiej hodowli nasieniem ściąganym z zagranicy po ich stawkach, bo się okaże ze jak ogier był w Polsce to mało kto go użył w hodowli,  a jak udowodni swoją wartość użytkową to będą chcieli go użyć.  Tyle tylko ze koszty będą co najmniej 4 razy wyższe.
Takie pytanie, gdzie można uzyskać potwierdzenie DNA  ogiera z licencją? Właściciel ogiera, laboratorium, PZHK?
Sprzedałam za granice konia, po ogierze polskim i teraz potrzebują tam DNA ojca i matki żeby ogierek mógł przystąpić do ich ZT.
Czy to nie było tak, że związki hodowców koni między sobą przesyłają ?
Dziwię się tylko że większość ogierów po ZT, nie pobieranego nasienia i np w promocji jest sprzedawane dla zainteresowanych. Choć czynniki wpływające na pobieranie, też nie są bez przyczyny małym problemem. W Polsce jest już jedna strona www gdzie w ofercie jest ponad 200 ogierów z Polski i zagranicy. Naturalnie z Polski jest dość mało ogierów, a stawki tych zagranicznych liczone są w euro... Co daje kwotę powyżej 5 tysięcy złotych.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
12 lutego 2015 16:12
Takie pytanie, gdzie można uzyskać potwierdzenie DNA  ogiera z licencją? Właściciel ogiera, laboratorium, PZHK?
Sprzedałam za granice konia, po ogierze polskim i teraz potrzebują tam DNA ojca i matki żeby ogierek mógł przystąpić do ich ZT.
Czy to nie było tak, że związki hodowców koni między sobą przesyłają ?


tu, w bazie danych powinni mieć

http://jay.up.poznan.pl/LABORATORIUM-KONIE/
ElaPe dzwoniłam do UP Poznań i mają ale tak o nie rozdają, bo ktoś chce zerknąć. Zastanawiam się czy z laboratorium do laboratorium nie powinni sobie tego przesłać, albo ze związku do związku.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
12 lutego 2015 16:44
No a ta usługa którą oferują, to nie to o co chodzi?

Wystawiamy honorowane za granicą międzynarodowe certyfikaty pochodzenia dla koni będących przedmiotem eksportu oraz interpretujemy certyfikaty koni importowanych wystawione przez inne laboratoria na świecie.
Po MPMK w skokach niestety nie obniżono progu punktowego (pomimo gorliwych obietnic) i żaden 4 latek sie nie załapał sie na licencje.
to ja się tu wetne z pytaniem, lenistwo mnie powala i nie umiem szukać, więc prosze o wyrozumiałość i odpowiedź 🙂
mam ogierka (w paszporcie chyba kuc)  rasy konik biłgorajski,  chciałabym mu wyrobić licencje,  jak to leci po kolei ? jakieś próby dzielności musi przejść czy co ?? ja siapetka w tych sprawach (hodowli) .


ponawiam ??🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się