Sianokiszonka - wady i zalety?

Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
06 kwietnia 2021 09:49
My też kupowalibyśmy. W tym roku planujemy trochę siana zrobić własnego w małych kostkach. Ogólnie jednak kupujemy wszystko i sianokiszonkę też byśmy kupowali.
Czyli nawet kupnej nie mam co się tak bać? Muszę to przemyśleć, bo poza strachem przed botuliną to byłam bardzo zadowolona z sianokiszonki.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
30 marca 2022 19:26
Gdzie znajdę wytyczne jaka ma być sianokiszonka dla koni? Na przyszły sezon będę potrzebować dla oddechowców. Nasz stały dostawca siana podjął się zrobienia sianokiszonki (robi dla krów) tylko mam dać wytyczne jaka powinna być.
Pytanie do osób obeznanych w temacie.
Wiem, że sianokiszonkę po otwarciu, powinno się jak najszybciej zużyć.
Przenoszę za miesiąc konia do stajni, gdzie sianokiszonka jest jedyną paszą objętościową i wcześniej będę go przyzwyczajać. Porozumiałam się z właścicielami nowej stajni, że dadzą mi trochę swojej.
Pytanie w ile (przy obecnych temperaturach poniżej 15 stopni) mogę taką przechowywać u siebie?
Gdzieś czytałam, że można ją rozłożyć i "suszyć" i wtedy jest bezpieczna i nie stanie się z nią nic złego.
Proszę o podpowiedź ile mogę ją przytrzymać i w czym? Czy na maksa przesuszyć czy może w jakiś foliowym worku?
Alaska, Czas przechowywania zależny jest od wilgotności sianokiszonki. Jeśli była dobrze przygotowana tzn odpowiednio mocno podsuszona to można ją przechować 7 dni bez problemu . Czy dłużej to nie wiem bo nie próbowałem. Po rozpakowaniu napewno jej ponownie w nic nie pakować, folię usunąć całkowicie pozostawić w suchym miejscu, np korytarz stajni luzem tak jak siano. Jest znakomitą paszą.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 listopada 2022 07:35
Alaska, Nie pakuj, przesusz, rozrzuć gdzieś w przewiewnym miejscu, parę dni spokojnie da radę.

Sam się mocno zastanawiam czy od przyszłego roku nie przejść na sianokiszonkę ze względu na mojego raowca. Czy ktoś podaje całego balota w siatce? Ile czasu daje radę zanim się właśnie zacznie coś psuć? Czy tak samo łatwo koniom wyciągać z siatki źdźbła?

Dzięki za odpowiedzi 🙂

Zembria, tam gdzie idzie mój kon, jest cały balot włożony w kanciasty pasnik, ale od góry jest wolny, nie ma siatki ani nic. Nie zauważyłam, żeby w koło było mocno rozsypane, ona się tak nie sypie jak siano. Chyba że chodzi Ci o zwolnienie jedzenia 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 listopada 2022 07:49
Alaska, Nie, nie o zwolnienie, a o straty. Tylko ja mam paśnik taki bez ścian, daszek i haczyk u góry żeby podwiesić siatkę.
A teraz pytanie za 100:
Jak przekonać konia do sianokiszonki ??🤣
Przywiozłam swojemu i patrzy na mnie jakbym chciała go otruć 🤣
Ja wiem, że głód go przeciśnie, to zje, ale chciałam go przyzwyczaić wcześniej, żeby obyło się bez jakieś gastrycznej rewolucji....
Poczęstowałam dwa inne konie i zjadły. Ten nawet nie ruszy 🤷
Znam wiele koni które nie lubią sianokiszonki. I nie zjedzą jej nawet przegłodzone. Także nie zawsze da się karmić konia akurat tym rodzajem paszy.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 grudnia 2022 12:55
Przychodzę z kolejnym pytaniem, czy zauważyliście jakieś różnice w ilości jaka schodzi w porównaniu siano a siano kiszonka? Czy w związku z większą nieco kalorycznością sianokiszonki idzie wam jej mniej niż siana? Czy konie żrą tak samo?
zembria, moja jadła tak samo dlatego musiałam dawkować, sianokiszonki nie możesz postawić no limit jak siana bo ma za dużo białka.
Odświeżam temat : czy ktoś stosuje sianokiszonkę My land ? Albo jo pack?
Miałam doczynienia z Jopack i my land . Partia my land którą mam jest dużo suchsza od Jopack .
Zastanawiam się czy tak ma być .
My land można skarmiac dłużej bo do 7 dni , zaś Jopack 3 -5 dni (info producenta ) . U mnie worek 18 kg idzie na dwa dni .
Gdzie lepiej szukać sianokiszonek ? Lepiej kupić "firmową" od Jopack lub Myland czy poszukać od lokalnych gospodarzy ? Potrzebuję dla 1, niedużego konia, fajnie by było nie zbankrutować, ale też żeby konia nie struć..
PannaDziewanna, Sianokiszonka dla jednego konia - to się raczej nie uda chyba że ktoś zrobi w bardzo małych balotach lub kostkach, ale to rzadkość. Cena dedykowanych produktów jest bardzo duża. 3-4 konie to m8n8m7m na jeden balot 120 o ile jest odpowiedniej wilgotności.
Czy można koniom dawać sianokiszonkę z potrawu?
tarisa, Nie ma przeszkód. Będzie chętniej jedzona niz siano z potrawu.
melehowicz, dzięki!
Niedawno zaczęłam podawac sianokiszonkę zamiast parowanego siana z powodu astmy. Gdzieś przeczytałam, że podając sianokiszonkę nie ma potrzeby podawac dodatkowo witamin, ponieważ w procesie kiszenia zachowuje się dużo więcej witamin niż w procesie suszenia siana. Jaka jest Wasza opinia? Skończyły mi się właśnie witaminy i zastanawiam się czy kupować czy sobie podarować. Poza sianokiszonką koń dostaje trawokulki, lucernę, wytłoki jabłkowe, drożdże z magnezem i selenem, lizyne i cortaflex na układ ruchu (16 lat, początek szpata i kissinga, świeżo po zaleczeniu miedzykostnego). Kilka razy w tygodniu dostaje dodatkowo makuch lniany.
klaudia1994, Nie rezygnowałbym z mieszanki mineralno witaminowej z powodu karmienia sianokiszonką. Zdecydowanie ograniczyłbym mnogość pasz/dodatków. konie bardzo źle to znoszą. Szczególnie trawokulki, wytłoki oraz lucernę gdy karmisz sianokiszonką bym sobie odpuścił. Drożdze raczej zamiennnie z suplementem mineralno witaminowym np w sezonie pastwiskowym drożdże ,a potem suplement . lizyna jako odrębny dodatek jest zbędna. Cortaflex to raczej rodzaj leku niż suplememnt. Unikałbym stosowania pasz co kilka dni - jak w przypadku makucha - albo ciągle, albo wcale.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 listopada 2023 12:42
klaudia1994, Generalnie koniom (zdrowym) witamin to w zasadzie nie trzeba uzupełniać, jeżeli mają w sezonie możliwość korzystania z pastwiska (prawdziwego, gdzie zielonki jest dużo i skład urozmaicony). Co innego minerały, tu często są braki i zwykle jednak potrzebna jest nasza interwencja. Co, ile i czego, to najlepiej zrobić badania i się dowiedzieć czy koń ma jakieś braki i jakie. Sama od wiosny przeszłam na sianokiszonkę, ale suplementacji mineralnej nie zmieniałam, bo ta sianokiszonka jest robiona z tych samych łąk z których wcześniej brałam siano więc nie będzie w tym zakresie znaczących różnic.
Skoro odżył temat sianokiszonki, to zapytam. Zostało mi jedno opakowanie Jopack przestałam karmic bo koniom się odechciało jeść Zrobiłam ponad mc przerwy od sianokiszonki i chciałam skarmic ten jeden balik teoretycznie szczelnie zapakowany. Znalazłam jednak dwie małe dziurki w folii. Nie wiem czy to się jeszcze nada do skarmienia czy wyrzucić jeszcze zanim otworzę i sprawdzę jak wyglada w środku?
BUCK   buttermilk buckskin
02 listopada 2023 13:31
mikstura otwórz, obejrzyj czy jest nalot lub zmiana koloru sugerująca inny proces psucia niż kiszenie i czy zapach jest identyczny jak w tych poprzednich
mikstura, Ooooo, tak dopytam -> i jak ten Jopack? Jak wrażenia? Przestało koniom smakować? Podajesz jako jedyną paszę objętościową?
Sankaritarina,
Na pierwsze baliki Jopack rzucały się jak szalone.
Kupiłam na dwa starsze konie- 25 lat i 28 lat, bo ładnie radziły sobie z sianokiszonką, chciałam podkręcić włókno w diecie. Mamy bardzo dobre siano, ale u nich zęby już nie takie. Sianokiszonka miękka i bardziej bogata niż siano. Miała być dodatkiem tylko.
Sam Jopack super. Pięknie pachnie, dobra jakość
Ja kupowałam w RS Produkter-maja chyba najtaniej.
czy zdarzyła się u kogoś opuchlizna nóg od sianokiszonki?
mindgame, Raczej nie od sianokiszonki a od tego z czego została zrobiona tj lucerny , koniczyny lub innych wysokobiałkowych roślin.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
11 stycznia 2024 17:30
Odkopuje, mam pytanie.
Czy komuś zdarzyło się, że koń po rozpoczęciu karmienia sianokiszonką dostał wody kałowej. Zaznaczam, że koń starszy lat 24 w marcu tego roku, z tendencją do wody kałowej, ale no nie w takim stopniu jak po sianokiszonce. Przestawiłam na chwilę go znowu na siano i kupy niemal od razu lepsze. Problem taki, że to koń z alergią i na sianokiszonce oddechowo jest super. Także bądź tu mądry 🤦 . Może ktoś miał podobnie, przejmować się ?
Aleks, to chyba jest po prostu skutek na wprost sianokiszonki.
Ona ma więcej wody.
Mój koń co prawda nie jest seniorem, ale jesteśmy po zapaleniu jelit, gdy chorował woda kałowa była prawie na okrągło. Teraz na luźniejsze kupy niż inne konie, ale też nie wszystkie mają perfekcyjne bobki, mimo że są zdrowe, zależy od konia.
Jesteśmy na sianokiszonce od roku i muszę powiedzieć, że mu służy. Woda kałowa zdarza nam się niezmiernie rzadko, raczej jako jakieś pojedyńcze epizody.

Ja bym na Twoim miejscu dała mu trochę czasu i wsparła jakimś probiotykiem/ wypróbowanymi suplami na brzuch i obserwowała.
A jak ma w lecie po zielonce? Nie cieknie wtedy?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
11 stycznia 2024 18:27
Alaska, Z nim jest tak, że jak przechodzi z siana na trawę to pojawia się woda kałowa. Trwa to chwilę, póki się nie przyzwyczai. Ubiegłej wiosny woda utrzymywała się nieco dłużej niż we wcześniejszych latach, jakieś 2 tygodnie. Podaje wtedy zawsze probiotyk dla seniorów:
https://sklep.hippovet.pl/produkty/mebio-biocell-probiotic-senior-probiotyk-1-kg/
Minęło ostatecznie. Jesienią jak wszedł na siano było ok, a od kiedy zaczął dostawać sianokiszonkę, mniej więcej od początku grudnia, woda jest cały czas z większym bądź mniejszym nasileniem bez względu czy dostaje probiotyk czy nie. Być może zależy od balota. Natomiast jak na noc sylwestrową poszły do stajni i dostał siano na noc, niemal od razu kupa w porządku. On nie robi niekształtnych bobków, bobki są uformowane, ale leci woda po prostu na koniec.
Oprócz niego tę samą sianokiszonkę je 25 latka i młodszy koń. Te dwa nie mają żadnych problemów. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak probiotyk i obserwacja.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się