Owijki a ich użytkowanie

Trochę odkopuję wątek,ale: Mój koń jest co noc zawijany do boksu-w zależności od temperatury albo kołderkami equiline, albo climatexami dużymi.Uprzedzając pytanie o to,veredusy magnetik evo mam- jednak chciałabym kupić do boksu ochraniaczo-owijki, i mam zagwodzkę- czy decydować się na ochraniacze do boksu Back on Track, czy kupić komplet HKM mr.Feel Warm do boksu na chłodne dni,i mr.Feel Cool na cieplejsze?
Czy ktoś ma doświadczenie z ochraniaczami do boksu tych firm,czy ewentualnie jest jeszcze jakaś fajna alternatywa?
Po raz pierwszy zawijałam konia na jazdę, do tego po bardzo długiej przerwie od jakiegokolwiek zawijania.
Mogę prosić o opinie (lewa strona, prawą zawijał chłopak)? Już powiedziano mi, że chyba trochę za wysoko doszłam chociaż owijka nie nachodziła na staw. Trochę się bałam, że owijki 3,5 metra będą za długie na niedużego konia ale chyba jest okej w tym względzie.

Chess, za wysoko i za nisko na stawach 🙂
Od gory ponizej stawu od dolu do polowy 'kulki' 😉
Okej, dzięki 🙂 Poprawię się.
Chess ładny komplecik  😉
Dziękuję,
jaram się nim 😉
Czy ktoś ma problem z jarpolowymi owijkami ? są zrobione z tak grubego ( na plus oczywiśćie ) polaru, że na moje hc są o wiele za długie i za grube, ale nawet na dużego SP są za duże. Ma ktoś może zdjęcia, jak to u was wygląda ?
Kinia16322, tak, są dość grube i długie, ale to dla mnie naprawdę na plus. Noga przynajmniej jest dobrze chroniona.
A zawsze możesz zamówić krótsze, lub sobie je samemu skrócić 😉



Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
09 marca 2014 20:09
Kinia16322 ja mam owijki Anky z grubego polaru, 3,5 metrowe zawijam na Belfasta (szczupłe nóżki) z podkładkami i wygląda dobrze. Likiera też zawijałam na podkładki, to tylko kwestia wprawy 😉

http://re-volta.pl/galeria/foto/92248

http://re-volta.pl/galeria/foto/9111

http://re-volta.pl/galeria/foto/20121
Londstreet   Biszkopt z czekoladą
09 marca 2014 20:31
Kinia16322, mi się kiedyś wydawało, że wszystkie owijki są za długie na moje konie i je skracałam, a to była tylko kwestia umiejętnego zawijania.
Z jarpolami problemów nie mam, tutaj na fiordzie:
http://re-volta.pl/galeria/foto/111617
Jedyne do czego mogę się przyczepić to nieprzemyślane rzepy na których przy zawijaniu "z wiatrem" logo wypada w jedną stronę do góry nogami.
dziewczyny, czy pod neoprenowe owijasy zakłada się podkładkę czy na ''gołą'' nogę / 😡
mimibell, a neoprenowe owijasy nie mają w pakiecie podkładki wbudowanej? Eskadronowe na pewno miały.
hmmm, widziałam tylko zdjęcia a nie było opisu , ale chyba nie miały. Czyli jednak pasuje tam coś podłożyć ?
Czy ktoś używa podkładek pod owijki polarowo elastyczne ? U mnie w stajni zawija się bez nich ale już zwatpilam. 
TheWunia moim zdaniem jeżeli mają chronić to potrzebna jest podkładka, jak mają tylko wyglądać to można bez, tylko elastycznych nie wolno na gołą nogę

a co do zawijania wysoko, to ja lubię "złapać" nadgarstek od spodu 😉, ale też bez przesady
[img]http://re-volta.pl/forum/index.php?action=dlattach;topic=4885.0;attach=217326;image[/img]


Kinia16322 moje nowe owijki jarpolowe to taki szaajs cienki i wywijający się, że nie mogłam uwierzyć po otworzeniu paczki... mam stare jarpole którę są super.

mnie prawie zawsze owijki są za krótkie, a zakładam na podkłady...
milkiwaj, a moim zdaniem polar pełni funkcje ochrony (no chyba, że nie wiadomo co ten koń nogami wyczynia, ale myślę że właściciele takich sami wiedzą co dla nich najlepsze), jakbym miała latem zakładać podkładka + polarowa owijka to chyba by mu nogi odpadły z przegrzania
zoriczkowa moim nigdy nie odpadły 😉, z tego co wiem to sportowym też nie odpadają  :kwiatek:
ścięgna dobrze rozgrzane są mniej wrażliwe na uszkodzenia, tam nie bardzo jest co się przegrzać, co najwyżej, jeżeli masz sztuczne podkładki to może się odparzyć, ale ja takich nie używam, ostatnio sama sobie szyję 😉

Mój koń chodzi prawidłowo i nigdy sie nie obijał. Chodzi mi o długi wyjazd i chciałabym troche wspomóc jego śćięgna więc kilka osób poleciło owijki polarowo elastyczne. I słyszałam że z podkładkami to przerost formy nad treścią. I już sama nie wiem co robić.
TheWunia, weź sobie na jednym ręku zawiń bandaż elastyczny, a na drugim wsadź kawałek podkładki/rękaw od bluzy, cokolwiek i na to bandaż i weź obiema rękami walnij w stół. Gdzie mniej boli?
xxagaxx wyjełaś mi tę próbę z ust 😉

przy koniu prawidłowo układającym nogi owijki z podkładkami trzymają ciepło, prawidłowo zawinięte podtrzymują nieco ścięgna i w razie spłoszenia, wpadnięcia w drągi czy innej losowej sytuacji mają złagodzić uderzenie

ochraniacze/owijki nie maja być zakładane tylko na konie z wadami postawy, które uderzają się nogami, one mają ochronić przed urazem
zawsze zakładam owijki z grubymi podkładami mimo że mój koń się nie krzywdzi i nie bryka, ale taniej mi poświęcić te 5 minut niż w razie dziwnej akcji leczyć nakostniaka czy przecięte ścięgno ( o losowo wynalezioną w krzakach piłę w czasie spłoszenia - tak wiem przesadzam 😉)
deborah   koń by się uśmiał...
23 maja 2014 10:09
Kinia16322, powinnaś zamawiać wersję pony. sa krótsze i węższe 🙂
przy koniu prawidłowo układającym nogi owijki z podkładkami trzymają ciepło, prawidłowo zawinięte podtrzymują nieco ścięgna i w razie spłoszenia, wpadnięcia w drągi czy innej losowej sytuacji mają złagodzić uderzenie


Mogę prosić o wytłumaczenie w jaki sposób owijka "trzyma ścięgo", oraz po co to ścięgno się "trzyma"?
_Gaga nie wiem czemu cytujesz "trzyma" jak napisane jest "podtrzymują"

żeby użyć analogi, tak samo jak opatrunek usztywniający podtrzymuje staw, tak samo dobrze założone owijki troszkę odciążają ścięgna
milkiwaj, trzyma i podtrzymuje w tym kontekście znaczy jedno i to samo

ja też nie bardzo rozumiem w jaki sposób w ogóle miałoby to podtrzymywać ścięgna - kumam z uderzeniem ręką o stół, skorupa ochronna, racja, ale trzymanie ścięgien  🤔wirek: Analogia ze stawami dla mnie bezpodstawna - dwie zupełnie różne rzeczy

miiiiiiiit
teraz wchodzi coraz szerzej stosowana technika "plasterków"



owijka działa podobnie
nie jestem fachowcem od kinesiotapingu, ale z tego co wiem on też w żaden sposób nie robi tego czym mówisz, a poprzez nacisk (i to minimalny) na receptory uaktywnia proces samoleczenia organizmu

Nie mówię, że się nie mylę, niech ktoś mnie z błędu wyprowadzi jeśli nie mam racji
taśmy mają za zadanie odciążyć konkretne ścięgna/mięśnie i w niektórych przypadkach ucisnąć

a owijki co robią? uciskają i trochę ciągną... wszystko zależy teraz od tego czy ktoś potrafi je założyć czy po prostu obwiązuje nimi nogę końską w losowy sposób

milkiwaj, staw jest ruchomy, nadpęcie na które zakłada się owijki ruchome nijak nie jest
O ile w przypadku stawu "podtrzymanie" rozumiem (nawet znam z autopsji) o tyle w przypadku owijek kompletnie nie. Jakby sobie założyć owijkę na rękę od stawu nadgarstkowego do łokciowego (z pominięciem samych stawów) to by w sumie nic nie trzymało.. stąd moje pytanie, chociaż analogia słaba z uwagi na różnice w budowie pomiedzy człowiekiem a koniem.
Nie czepiam się- ciekawa jestem zwyczajnie w jaki konkretnie sposób owijka ma podtrzymywać ścięgno...
_Gaga przyjrzyj się jak pracuje końska noga, ścięgna w powięziach nie są nieruchome, tak samo jak opatrunek usztywniający kolano nie będzie powodował unieruchomienia a jedynie pozwoli pracować w określonych płaszczyznach, tak samo owijka poprzez odpowiedni nacisk i ułożenie zwojów przejmie jakieś tam obciążenie, szczególnie że obejmuje staw pęcinowy

zginacz głęboki palca u konia mocno się rusza, szczególnie w pracy ujeżdżeniowej

jeżeli plasterek w gwiazdeczkę na lędźwiach konia odciąża całą górę zadu i to zostało udowodnione, to czemu podtrzymujace i stabilizujące właściwości owijki są takie nierealne dla was?

- i z tymi receptorami i samoleczeniem to naprawdę nie wiem co powiedzieć... 🤔
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się