jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Widziałam, ale to 12,5 cm... 🙁 potrzebuję 13,5...
Chętnie sie do nich odezwę... tylko - ogłaszający jest dystrybutorem? Czy gdzie ich szukać?
nie wiem czy to ich sklep firmowy, ale na pewno sprzedaje produkty Ikonic i ma też te wędzidla w rozmiarze 13,5 (tylko troszke droższe):
http://horse-station.pl/c/105-blue-steel (nie da sie zrobić odnośnika do konkretnego produktu)
azzawa, ogromne dzięki, juź ogarniam  :kwiatek: 😅
Dziewczyny co dla konia oprócz bezwedzidlowych, który ma  długa szpare pyska i zaraz za nią trzonowce?
Prawidłowe umiejscowienie wedzidla powoduje duże usztywnienie, ponieważ w momencie działania wedzidlo dotyka zębów.
whisperer13, - a jak podepniesz nie książkowo, dziurkę luźniej? Opiera się na przednich zębach, bardzo jest niestabilne? Czy jak działasz to i tak dotyka, więc nie ma sensu?
Duży wybór ciekawych kiełzn mają westowcy, koleżanki koń chodzi rewelacyjnie na westernowym kiełźnie, taki miks oliwki i wędzidła z dużymi kółkami, specyficzne jest miejsce łączenia ścięgierza z kółkami. West to nie tylko narzędzia tortur z kilometrową czanką i łańcuchem, mają takie łagodniejsze, ciekawe wynalazki też 🙂
keirashara generalnie kiełzna west to żadne narzędzia tortur - pomimo zastosowania czanek i łańcuszków (munsztuk też ma podpięty łańcuszek), trzeba tylko znać ich zastosowanie i wiedzieć jak używać - jak z każdym wędzidłem, patentem, etc...
Nique, - to byl o trochę ironiczne, bo zdaje sobie z tego sprawę. Tylko czasem pierwsze co wyskakuje jak wpiszesz to takie kombincje alpejskie, że można się przestraszyć ich wyglądem 😉 Uważam, że mają dużo większy wybór kiełzn i czasem bardzo ciekawe rozwiązania, nie tylko w sferze mocniejszych kiełzn.
Krzywdę to można zrobić i na oliwce, umiejętności i wiedza są zawsze najważniejsze.
ja potrzebuje coś  mega delikatnego, ponieważ  kon chodzi w szkolce.
dzwignie porty i czanki odpadaja.
na opuszczonym  wedzidle  da sie jezdzic i tak chodzi na razie, ale traci strasznie na precyzji podczas ambitniejszych treningow  ujezdzeniowych no i podczas skoków ( kon  czasami lubi splynac przed przeszkoda)
mozecie mi podeslac jakies przykladowe wedzidla, ktore macie na mysli?
Mam pytanie pośrednio w temacie wędzidła, jeśli jest lepszy wątek od tego proszę o odesłanie mnie do niego 🙂

Czy w Polsce można kupić coś takiego: https://www.equestriancollections.com/english-horse-tack/english-bits/bit-accessories/bit-butter?gclid=Cj0KCQjwi43oBRDBARIsAExSRQExqtBytqqOSsFLwpVyRhbRjoPkQVqkHNqCGr0pNO_n-dQdOldr-esaAjcYEALw_wcB

Nie wiem za bardzo pod jaką nazwą tego szukać, dosłowne tłumaczenie to "masło do wędzidła" ale nie znalazłam tego jak dotąd w żadnym sklepie online  😂

Może ktoś się z tym spotkał albo sam używa i może mi pomóc?  :kwiatek:
azzawa
dzięki!  🙇
ushia   It's a kind o'magic
17 czerwca 2019 09:50
Plamka, ja uzywam masła shea, oleju kokosowego, masci witaminowej - zalezy co mam pod reka 😉
Nique

oo dziękuję  :kwiatek:  tego obecnie używam między innymi i byłam ciekawa czy jest gdzieś w PL dostępne


ushia

dobry pomysł z olejem kokosowym, akurat mam na zbyciu  🤣
Właśnie trafiłam na takie wedzidlo
https://www.azgo-equipment.pl/index.php/produkt/anatomiczne-wedzidlo/
Czy ktoś z Was ma, używał? Czy to jest zwykle gumowe wędzidło, czy np ta miękkość gumy tam jest o wiele miększa niż tej zwykłej czarnej, którą możemy dostać w sklepie? Jak z żywotnością?
KaNie tutaj strona producenta tych wędzideł: https://www.limobits.com/

Może coś więcej się dowiesz 🙂
KaNie mam wędzidełko. Ta guma jest zupełnie inna, ale czy bardziej miękka? nie wiem... jest bardzo gładka i przyjemna. długo go używałam i śladu nie ma żadnego, potem koń się uwiesił i trzeba było zmienić.
Nada się dla konia bardzo czułego,lekko obawiającego się kontaktu?
KaNie, jeśli to jest choć co podobne do "smoczka" (ponpocini) (a tak wygląda) to uprzedzam, że są to bardzo "ostre" kiełzna,
wbrew wyglądowi i materiałowi. Prawdopodobnie przez "krawędzie".
No i to, że przy takim kiełźnie koń nie ma nic do powiedzenia: nie wypchnie, nie przesunie, nie ruszy, jest zdany na taki nacisk, jaki zafunduje jeździec.
Moje obserwacje są takie, że, owszem, leczą z nadruchliwości pyska, ale konie się "kurczą",
jakby - opierają się na tym, ale się na to nie pchają, a już na pewno - nie niosą.
Nie polecałabym jako wędzidło stałe. Na krótko, korekcyjne, może być.

Ja bym zaczynała od czegoś maksymalnie prostego, a dobrego jakościowo.
Np. gruba, ciężka, sprengerowska, pojedyncza oliwka. Plus takaż sztanga z portem, gdyby oliwka nadal była zbyt ruchoma.
I od razu szłabym (przy wcześniejszych kłopotach paszczowych)w aurigan lub sensogan.
Ponieważ może być, że alergie na stopy metali u koni są częstsze niż przypuszczamy, a może nie być innych objawów niż że wędzidło... swędzi.
Dlatego przy zbyt czułym, próbowałabym wyeliminować ten czynnik od razu.
Mam diametralnie inne odczucia. Fakt, ja mam zwykłe, ale ścięgierz ten sam... Wędzidło w pysku nieruchome, ale to wynika z jego budowy. Z całą pewnością nie poczułam ostrości tego kiełzna, wręcz przeciwnie.
Może być i tak, że to zupełnie inne kiełzno niż "smoczek".
A masz czerwone czy niebieskie?
Ale, skoro koń się fajnie i w równowadze na to kiełzno pchał/niósł, to czemu się uwiesił?
Bo na smoczkach też się dość szybko uwieszają, a tej spontanicznej dążności do kiełzna nie ma.
I tak miały wszystkie konie, różnych jeźdźców.
Z "ostrością" nie chodzi mi o to, że nie można pojechaaać 🙁, bo można, niestety, tylko o to, że strasznie trudno jest robić elastyczne i zachęcające przejścia.
whisperer13 a może gumowe?
anetakajper   Dolata i spółka
17 lipca 2019 06:39
Czy jest jakieś cięższe wędzidło od pełnego wędzidła z wąsami 2 x łamanego ? Może jest jakieś wędzidło z wypełnionymi kółkami?
anetakajper, a jakiej firmy masz to wędzidło? Bo zdecydowanie cięższe są wędzidła sprengera. Jak weźmiesz dwa takie same  (pełne, podwójnie łamane) to sprenger jest sporo cięższy. Tylko nie wiem ile wąsy dodają do wagi.
anetakajper są wędzidła szkoleniowe zwykłe z ciężkimi kółkami (używane głównie przez westowców).

anetakajper   Dolata i spółka
17 lipca 2019 09:12
anetakajper, a jakiej firmy masz to wędzidło? Bo zdecydowanie cięższe są wędzidła sprengera. Jak weźmiesz dwa takie same  (pełne, podwójnie łamane) to sprenger jest sporo cięższy. Tylko nie wiem ile wąsy dodają do wagi.

Chyba mam HKM. Właśnie myślałam o sprengerze . Młoda ma wędzidło 11,5. Mogę też dać jej 12,5 ale musiałabym dołożyć ślinianki. 12,5 jest zawsze trochę cięższe od 11,5. 
Na razie widzę, że ciężkie wędzidło, dobrze ustabilizowane czyli prawie uśmiech na pysku :/ jej pasują. 

Nique Fajne wędzidło, ale musi być 2x łamane i mieć oliwkę/D/albo wąsy. Przy zwykłym kółko się okręca koło kącików i już dostaje ADHD. Musi być stabilne- nieruchome koło pyska.
anetakajper, hkm-y są lekkie. Nie wiem z czego je robią ale są lekkie. Sprenger jest duuużo cięższy.
Teraz mi się przypomniało, że znajoma mi mówiła że najcięższe wędzidła z jakimi miała kontakt to te całe złote z Busse. Ona osobiście używała takiego wędzidła do lonżowania, natomiast jeździła na czymś lżejszym. Chodzi chyba o te Busse Kaugan. Nie wiem jak w porównaniu ze sprengerem, ale pamiętam że raz miałam je w ręku i faktycznie oliwka była ciężka jak na wędzidło.

Na przykład to:

https://www.gnl.pl/wedzidlo-oliwkowe-busse-kaugan-ii.html
anetakajper   Dolata i spółka
17 lipca 2019 10:35
Eeee to super, że jest coś cięższego i nie musi to być z wąsami, ani jakiś ołów. 
Poczekam jeszcze z miesiąc czy oby na pewno jej to będzie grało i coś jej sprawie bo wędzideł 11,5 to ja mam tylko ze 2 na stanie.
Ale teraz tak się zastanawiam czy nie wziąć jej 12,5 . W tamtym roku 3 latek chodził w 12,5 a teraz w 13,5
Uwielbiam młodziaki...ciągleee coś 😉
anetakajper jeżeli Cię to pocieszy to mój AQH ma rozmiar wędzidła jak wielki koń - około 14 cm, co powoduje ciągłe problemy w doborze wędzideł, ponieważ 99% czanek czy snaffli produkowanych jest w rozmiarze standardowym dla AQH czyli... 12,5 cm, w porywach 12,9 cm (co nadal jest za mało dla mojego). A ten 1% wędzideł, które występują w większym rozmiarze to takie które kompletnie mu nie odpowiadają, lub takie których bym w życiu nie zastosowała na żadnego konia.

Także młodziak czy nie młodziak... Ciągle coś 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się