jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

wastawiam podstawowy "podrecznik wedzidlowy"
Dobór wędzidła:

Wielkość:
- wędzidło ma swobodnie wystawać z obu stron paszczy, a paski policzkowe podciągnięte na około 2 zmarszczki, lekko napięte;
- przy prawidłowo podpiętym wędzidle podczas napięcia wodzy pasek policzkowy nie luzuje się- pozostaje lekko napięty;
- mierzymy wielkość choćby zwykłym centymetrem- wsadzamy do paszczy i sprawdzamy w który przedział łapie się nasz koń;
- standardowa rozmiarówka to od 11,5 do 15,5 ale oczywiście zdarzają się rozmiary nietypowe;
- sprawdzaj wielkość szpary gębowej konia- czasem grube 'łagodne' wędzidło się po prostu nie mieści;
- każde wędzidło inaczej leży w pysku i zawsze przy nowym wędzidle trzeba sprawdzić czy paski policzkowe nie są luźne.


Ogólna zasada doboru wędzidła
- dla konia chowającego sie- wędzidło jak najbardziej stabilne, mało ruchome, czyli oliwka i np niełamane, pełne, zwłaszcza jeśli koń jest pusty na kontakcie;
- dla konia wieszającego się- wędzidło ruchome, podwójnie łamane, wielołamane itp., warto spróbować z cienkim wędzidłem.

Jeśli nie wiesz, nie jesteś pewien na czym Twój koń dobrze się poczuje- przymierzaj i pożyczaj od innych.



Naturalnie skorzystałam z wyszukiwarki, ale albo ja nie umiem szukać, albo nie ma jeszcze tego tematu.

Tak więc jak w tytule: jakiego kiełzna używacie?
moze ankieta?
zwykłe pełne 14mm grubosc, dlugosc 11,5, ale takie samo chce kupic 12,5 dla reszty
Zwykłe, podwójnie łamane, 12,5. Kiedyś próbowałam plastikowo-smakowego ale mojemu koniowi to zupełnie nie leżało.
zwykłe, puste, grube, 12,5
Wcześniej próbowałam gumowe, ale koń był niezadowolony
używałam 🙄; oliwki pełnej, zwykłego pełnego poj. łamanego, zwykłego poj. łamanego plastikowego rzekomo smakowego, buchera, okazjonalnie munsztuka, zwykłego podwójnie łamanego a teraz wg mnie najlepsze dla mojej jest upolowane jako jedyna sztuka w Decathlonie typu D z rolkami miedzianymi- kobył który trzymał sztywno pysk zaczął się nagle ślinic :emoty327😀la mnie nie ma fajniejszego 😁
Gillian   four letter word
18 stycznia 2009 09:57
podwójnie łamany Sprengerek wymiennie z hakamore, względnie z grubszą oliwką i to nasz cały arsenał 🙂
zwykłe pojedyńczo łamane 12,5 lub oliwka, a niedługo z wąsami
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
18 stycznia 2009 10:03
my mamy podwójnie łamany metallab z miedzianą wstawką a wcześniej zwykłe poj. łamane - i wszystko oczywiście 11,5  😉 chociaż ostatnio zastanawiam się nad hakiem..
podwójnie łamane , pełne,13,5  to nasz hit na teraz 😉
czasem hackamore
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
18 stycznia 2009 10:59
KK ultra w różnych rozmiarach 🙂
oti   Everybody lies...
18 stycznia 2009 11:17
smakowe (jabłkowe) plastikowe, chyba 12,5mm. od samego początku zajeżdżania Gniadego aż do teraz tylko na takim wędzidle go jeżdżę.  😉
było zwykłe pojedynczo łamane dosyć grube
było, chyba raz, oliwkowe gumowe i powrót do zwykłego
był i hak raz, ale różnicy nie było powrót do zwykłego (zaczątki żucia wędzidła i przyjmowania konatktu)
teraz jest metallab podwójnie łamany z miedzianym łącznikiem i jest duża różnica 😉
jeszcze nie tak jak bym chciała i być powinno, ale to już raczej wina mojej ręki 😉

wszystko 12,5 🙂
Zwykłe puste blue steel, ale słodki metal się prawie wytarł, więc trzeba będzie zmienić na nowe i najpewniej będzie to puste dość grube z wąsami.
Podwójnie łamane z miedzianym łącznikiem, pełne 11,5. Nie ma to jak mieć konia powyżej 170 cm z pyskiem 11,5  🙂
Zwykła, plastikowa oliwka 13,5 🙂
Ponia   Szefowa forever.
18 stycznia 2009 13:33
Złoty- oliwka podwójnie łamana.
Robin - z oliwki podwójnie łamanej przeszedł na wielokrążek,ale jeździmy na tym "podstawowym"kółku, ale będe zmieniać na wielokrązek podwójnie łamany.
Zmiana wynika,z tego iż przy parkurach 130 łatwiej mi go kontrolować, była to w pełni świadoma,i konsultowana z trenerem decyzja.Nie moje widzi mi się😉
Młody 4 latek, gruba podwójnie łamana oliwka, z miedzianym łącznikiem.
Megi róznie  na lonże najczesciej  snafl bit z miedzi oksydowanej  a tak to podwójnie łamane lub w tereny/miasto/wyjscia  tzw  rybka

Sami chodzi na snafl bicie z miedzi oks.  lub hakamore z długimi czankami
Podwójnie łamane z miedzianym łącznikiem.
Raven   Dragon Heart & Shadow Hunter
18 stycznia 2009 13:38
Podwójnie łamane z kauganu.
Wcześniej Nowa chodziła na pojedynczo łamanej oliwce, ale never more 🙄
Pursat   Абсолют чистой крови
18 stycznia 2009 15:39
Podwójnie łamana auriganowa oliwka.
czasem sprenger kk ultra podwójnie łamany
czasem noname wędzidełko podwójnie łamane z kolorowym łącznikiem

ostatnio i głównie - podwójnie łamane jabłkowe 🙂

wszystkie 13.5
Puste z dziurkami 😉  13,5
Podwojnie lamane Sprengera. Grubosc i szerokosc zaleznie od konia, ale mam 2 podstawowe (ogolnie 3 oglowia) i to mi dla mojej stawki wystarczy. 🙂
RS Dynamic Sprengera czyli cienka oliwka, na zmianę z grubym Sprengerem raz łamanym/ podwójnie łamanym, a w teren hak.
Cieniutki pełny sprenger z AURIGANem

Do lasu wielokrążek.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
18 stycznia 2009 21:14
hackamore z krótkimi czankami- Pulpecik nie może chodzić na wędzidle  🙁 przynajmniej narazie..
Ja od początku używam pustego zwykłego z dziurkami. I to jedyna jakie Ruda toleruje. Próbowałam grubej gumowej oliwki, podwójnie łamanej oliwki, zwykłego pełnego, podwójnie łamanego na każdym z nich koń na maxa zwieszony na ręce jak wracałyśmy do dziurkowanego konia jak nie ten sam luźny i delikatny.
podwojnie lamana oliwka z miedzianym lacznikiem i
podwojnie lamane plastikowe


aktualnie chodzi na haku, bo ma wilczego zeba wybijajacego sie ;]
właśnie dostałam na testy Sprenger Aurigan

http://www.konik.com.pl/sklep,1321,,,03,,pl-pln,533391,0.html

jutro pierwszy dzień próby........
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się