jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

kotbury, No właśnie też się zbieram za wypożyczenie 🤣🤣 ale czuję się zmotywowana i faktycznie coś wezmę na testy po urlopie.

Myślę ze wezmę w razy łamane, bo z opisu wynika że dla koni łapiących lepsze są 2 razy łamane niż raz. Co do boków mam właśnie problem, bo mam na kobyle i zwykle i D ringi, i nie widzę po niej dużej różnicy w działaniu. Wydaje mi się że pójdę w zwykłe, bo najdłużej dobrze nam służył 2 razy łamany plastik z miedziana rolka. Niby teorie znam, ale z tą babą co chwila się dziwie że działa inaczej niż zakładałam 😅
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 kwietnia 2023 07:48
A są gdzieś może filmiki jak ktoś na sucho "palcyma" pokazuje jak się zachowują te novocontact? Jakoś nie umiem sobie wyobrazić jak to ma się blokować 😉 A ciekawi mnie to.
kotbury, poczytałam o warunkach wypożyczenia. 10% ceny, jak novocontact kosztuje 750zł, i mam wybulić 75 zł + 40 zł wysyłka (zakładając że oddam) to wolę kupić używkę, nie dość że taniej to w razie co po prostu sprzedam, bo to się przy tak drogim wędzidle nie opłaca.
A są gdzieś może filmiki jak ktoś na sucho "palcyma" pokazuje jak się zachowują te novocontact? Jakoś nie umiem sobie wyobrazić jak to ma się blokować 😉 A ciekawi mnie to.
zembria, mam podwójnie łamany novocontact, on się nie blokuje.
zembria, on się nie blokuje.
To jest wędzidło, które ma tak jakby 3/4 krawędzi obłej, a w 1/4 punkcie ta krawędź jest zakończona nie na okrągło.
Gdy kontakt jest poprawny (nie ciągnie ani jeździec ani koń) to wędzidło opiera się na języku i dziąsłach w diastemie krawędzią obła- czyli działa normalnie.
Gdy jednak koń ciągnie i napiera- ponadnormatywnie napną się wodze to siła tego napięcia powoduje, że sięgierz się w pysku przekręci tak, że zacznie działać ta "ostrzejsza" strona.
Czyli gdy koń walczy- zabiera się i napiera to automatycznie kiełzno działa ostrzej. Gdy odpuszcza od razu jest nagroda w postaci klasycznego działania.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 kwietnia 2023 10:18
To które to są te, które się blokują? Wydawało mi się, że to te właśnie były.
zembria, max control

anai, i jak wrażenia? Masz oliwkę czy zwykłe? Bo twój zwierz to duży i silny, myślałam że na winderenie jeździsz.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 kwietnia 2023 10:21
xxagaxx, A, dzięki!
To ponawiam pytanie, czy ktoś takowy film gdzieś widział, na którym to blokowanie widać?
zembria, ja mam takie blokowane ze Stubbena, po prostu łacznik jest tak zrobiony ze przy mocnym kontakcie nie przejdzie swobodnie przez dziurki i się zablokuje.

zembria, max control.

Róznica w działaniu jest taka, że novocontact to jest na "uciekinierów" i "ponoszaczy". Jest efekt samoukarania- bo jest ostrzejsze działanie.

Max controle znowu to są kiełzna gdzie jak koń kombinuje to robi się sztanga. To się sprawdza na konie, które walczą z ręką, gubią oparcie na kiełznie na zasadzie "bo nie" bo co mi zrobisz jak się tu wygnę, tu skompensuję a tu schowam. To kiełzno pozwala na normalną pracę np. półparadkami po jednej stronie, przememlanie pyszczka, ale jak delikwent kombinuje to mocną łdą można go wysłać na bardzo równy (na obie wodze) kontakt- dzięki efektowi sztangi.
Świetne kiełzno np. jako kiełzno korekcyjne na konie już w wyższym treningu, którym się zdarza np. za bardzo interesować się otoczeniem, albo solidnie i konsekwentnie unikać równego oparcia.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
26 kwietnia 2023 10:48
xxagaxx, dziękuję.
Mnie od dłuższego czasu kusi to wędzidło w wersji 2xłamanej i zwykłymi kółkami bo takie nam najbardziej leżą. Miałam chwile wahania przy 1xłamanym bo teoretycznie konia, któremu zdarza się być za aktywnym paszczą lepiej wyciszają mniej łamane wędzidła. Jednocześnie to nie jest taki must have bo ja wiem, że ta nad aktywność to napięciówka, która nie jest, a pojawia się czasem w konkretnych okolicznościach i jesteśmy sobie w stanie z tym poradzić. On mi bardzo dobrze chodzi na NS Turtle Tactio 1xłamanym, ale równie dobrze na 2xłamanym Stubben Golden Wings. Nie widzę za bardzo różnicy jeśli chodzi o kółka, choć te skrzydełka można by traktować trochę jak wąsy. Generalnie czaję się na NS dokładnie takie samo jak mamy, ale rozmiar większe. Ten Sprenger po prostu mi gdzieś wisi z tyłu głowy jako opcja także dla nas do spróbowania.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 kwietnia 2023 11:00
xxagaxx, A jak to się zachowuje jak koń językiem środek w przód wypchnie? Efekt blokowania nada działa? Bo na filmie widać że blokuje się w jednej pozycji, a co jak ten łącznik zostanie popchnięty w przód? Nadal się nie zagnie bardziej?
kotbury, Już mi xxagaxx napisała że to to.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
26 kwietnia 2023 11:00
Pisze o novocontact, nie max control. Pojawiły się nowe posty więc żeby nie było wątpliwości, a edytować już nie mogę.
zembria, ale pytasz o novocontact czy max control?
zembria, w drugą stronę to sie nie blokuje, więc jak koń rusza jezykiem to też będzie swobodny kontakt, jak napiniesz wodze, to zablokujesz.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 kwietnia 2023 12:47
kotbury, O max control, to co się blokuje.
xxagaxx, Chymm... chyba bym musiała to sobie móc pomacać, o poruszać w każdym kierunku, żeby zobrazować dobrze 😉
zembria, ale przecież na tym filmie co wstawiłam ta kobieta to wygina, co chciałabyś więcej zobaczyć ?To jest 2 razy łamane wędzidło, którego łącznik w jednej orientacji nie przejdzie przez kolka więc stworzy sztangę = proste wędzidło. Koniec filozofii.
xxagaxx, mam D. Jeżdżę na zmianę na winderenie językowym, podwójnie łamanym novocontact i waterfordzie. Taki przypadek specjalny 😁 novocontact bardzo fajne, sprawdzamy obecnie na kilku koniach i wszystkie chodzą bardzo dobrze. Mamy w stajni zwykle dość grube i podwójnie łamane w dwóch grubościach (ja mam 14 mm). Polecam.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 kwietnia 2023 13:01
xxagaxx, No właśnie w jednej orientacji, bo tak patrzę jak ona je trzyma takie zablokowane i ciekawi mnie czy da się je w takiej pozycji wygiąć w przód, a nie do dołu jak ona trzyma. Ciekawią mnie takie bajery po prostu i lubię sobie na żywo pomacać 😜 powykręcać itp 😉
zembria, to w sumie jest stary pomysł, Pessoa Magic od bardzo dawna na rynku.
Jesli mocno nie napniesz wodzy to w przód dasz radę wygiąć.

anai, są grube? Ja widziałam tylko 14mm i 16mm.. Chyba sobie kupię bo naprawdę brzmi dobrze 😀
Moon, to jest elastomer termoplastyczny mega wytrzymały, są dwa stopnie twardości. Mam ponad rok i nic się nie dzieje
Które wędzidło jest bardziej delikatne ?
Beris sztanga miękka, czy winderen sztanga miękka?jaka jest różnica między nimi?
Aniii95, Hmm. Ciężko powiedzieć. Beris jest bardziej "miękki", winderen (taki pomarańczowy....?) jest jakby cięższy i bardziej sztywny, o ile dobrze pamiętam. No, zależy co preferuje koń, bo tam chyba nie ma zbyt wielkiej różnicy w samym działaniu - ale jeśli ktoś ma więcej info, to chętnie poczytam.
Mój miał na Berisa takiego wqrwa, że później już nie próbowałam z żadnymi sztangami.
Aniii95, winderen miękki jest bardzo miękki, jak guma od majtek.
Beris szary będzie moim zdaniem ciut mniej elastyczny,a primeberis będzie taki sam winderen.
Beris jest właśnie sztywniejszy, Winderen bardziej jak guma. Moim zdaniem Winderen jest delikatniejszy, jeśli już z tych dwóch wybierać. Chyba że Berisy są różne (?), ja widziałam i używałam tylko takiego z portem.
Perlica, Powaga? A to się zdziwiłam teraz. Ten winderen miękki nie ma metalu w środku? To ja już nie wiem co oglądałam, serio.

Sankaritarina, Windereny są 3 rodzaje, więc nie wiem jaki widzialaś. Super flexi = guma od majtek, flexi się poddaje ale nie jest gumą od majtek, no i sztanga sztywna.

Beris ma prime, to jest odpowiednik super flexi, no i klasyczny szary też dwa rodzaje i one się mniej poddają.

Ja musiałam chwilowo zmienić wędzidło i zmieniłam na miękkiego Berisa, ale był taki szok dla konia, że po miesiącu jazdy wróciłam do klasycznej oliwki łamanej, ale słyszałam mnóstwo opinii ze winderen jest jeszcze bardziej delikatny od oliwki podwójnie łamanej…
Perlica,
Ja. Co Cię interesuje?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się