jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

kotbury, nie jeżdżę pod okiem kumpeli ze stajni, mam trenerkę, która sama szkoliła się pod okiem byłego trenera kadry wkkw, która wie że trening i szkolenie wymaga przede wszystkim cierpliwości. Rok spędziłyśmy na ogarnięciu taktu, rytmu i rozluźnienia, choć i tak dalej musimy nad tym pracować, bo wystarczy głupia pierdoła w postaci pracującej 50 metrów dalej żółtej koparki i musimy się cofnąć, spędzić więcej czasu nad wyciszeniem i rozluźnieniem.
Temat zmiany wędzidła wyszedł naturalnie - może faktycznie luźny pierścień jej nie służy gdy próbuje wejść na kontakt - może ją podszczypuje? Może niebieska stal przestała już spełniać funkcję, albo po czasie nabrała jakiegoś posmaku, który jednak nie odpowiada?

Zadałam pytanie, na które liczyłam że uzyskam odpowiedź w postaci nakierowania na jakie typy wędzideł czy stopy metali warto zwrócić uwagę, co może być lepszego od tego co mamy obecnie. Ale najwidoczniej nie zaliczam się na tym forum do osób, które uzyskają jakąś sensowną odpowiedź.

patkahm, jeju nie o to chodzi. Ja osobiście mam problem z zapamietaniem historii osób z forum, których nie miałam przyjemności poznać osobiście. zabrakło mi informacji.I tyle.

Ja (ale to jest moje doświadczenie z moim i kilkoma końmi - więc nie jestem tu treningową wyrocznią) na takie sytuacje jako przejściowe wędzidło niezmiennie polecam carbonową sztangę oliwkową.
Z mojego doświadczenia często taka nerwowowść "bo ptaszek tam lata", bo "ktoś tam idzie", bierze się z nie do końca przepracowanego ogólnego posłuszeństwa i możliwości (pełnej) jego wyegzekwowania. Koń się rozprasza, bo może.Bo wie, że jak nagle zadrze głowę, wykrzywi się , wyjdzie z kontaktu... no to sobie zadarty, wykrzywiony, bez kontaktu pochodzi przez troszkę, bo ten co siedzi na górze nie ma "narzędzia", żeby precyzyjnie skorygować, zapobiec temu.
W zasadzie takie konie często muszą być "skorygowane" przed wyjściem z tego kontaktu, co pozwala na dalsze rozpraszanie się, bo dialog z jeźdźcem się przerywa i konik wychodzi sobie "do swojego świata". Nawet na chwilkę ale się uczy,że może co chwilę mieć tą chwilkę, a potem to już jest ledwo się wsiądzie i od nowa.
A skorygowanie "przed" zdarzeniem można osiągnać tylko gdy się ma konia mocno pozamykanego z każdej strony. Żeby on np. dzięki ruchomemu pierścieniowi nie mógł sobie jednak z centymetr nawet od tej korekty uciec i znaleźć jego pozycję. Bo wtedy zawsze "konika zdanie" bierze górę.
I to jest na takiej sztandze taki niewdzięczny (nawet jak się to czyta) ale bardzo potrzebny etap wytłumaczenia konikowi, że "pracujemy po mojemu" i ani centymetra po twojemu.
Oliwkowa sztanga pomaga utrzymać idealnie równy kontakt na obu wodzach i bardzo konia podomykać do łapy- szczególnie w zakrętach, czy w dodaniach na prostych.

Ja bym napisała jeszcze kilka słów co do zapobiegania "usztywnieniu przed", jak konik się nauczył, że cokolwiek tam na horyzoncie sobie się pojawia to można się ekscytować, ale obawiam się,że to może być źle zinterpretowane i znów wiadro pomyj na mnie poleci,że rolkurr i olaboga.
kotbury, napisz, ja jestem bardzo ciekawa bo lubię czytać o Waszych różnych doświadczeniach i sposobach na radzenie sobie z pewnymi sytuacjami
IskraADHD, są konie, szczególnie takie z tendencją do usztywnienia całej linii grzbietu " bo tak coś ptaszek leci", które niestety trzeba przejechać przez łapę.
Zamknać na wędzidle i przejechać przez łapę w przeganaszowaniu i z tej pozycji przejechać w zgięciach do wewnątrz i na zewnątrz. W baardzoooo wolnym (wleczonym) kłusie i tak samo w enegricznym galopie.Trzeba np.wjechać na mega precyzyjną volte i gdy tylko czujemy, że jest mici mini opór na którejś wodzy to w tą stronę egzekwujemy mega zgięcie, czasem wręcz prawie "do buta". Po jednej/dwóch takich jazdach najczęściej koń już rozumie, że jego zadaniem pod siodłem jest również praca na boki całym (w odcinku pod siodłem w końcu też) zestawem mięśni. Zaczyna wtedy sam proponować taką pełną i zawsze zaangażowaną pracę ciała gdy tylko prosimy wręcz o zmianę kierunku.
Wtedy gdy sobie jedziemy i wiemy, że tu zaraz mógłyby się usztywnić mamy opanowaną komunikację i wyegzekwowanie rozluźniania całego konia.
Nawet jak się spłoszy,odskoczy, to nie wraca do swojego sztywnego wzorca, co normalnie wcześniej skutkowało efektem: " no to dziś już po jeździe bo będzie beton".

I oczywiście, jest multum koni, gdzie stosowanie takiej metody jest pójściem "na skróty" i problem wiecznego usztywniania się całego konia "bo coś tam na horyzoncie" można rozwiązać książkową jazdą piramidy ujeżdżenia, chodami bocznymi itd. Ale jest też sporo konia, gdzie się nie da i wyegzekwowanie gimnastyki tułowia, musi być tak dosadne.
Jakie mamy na rynku te "blokujące się" wędzidła? Pessoa Magic System, Stubben Easy Control, Sprenger Max Control.... i jest coś jeszcze? W ogóle - jak to działa? Koń napiera "do przodu", więc wędzidło się blokuje...?
Sankaritarina, jeszcze wędzidła rotary.
Moje właśnie tak działa. Jak wszystko było ok, wędzidło jest na kulce ruchome, jak koń miał głupi pomysł robiła się sztywna sztanga
Sankaritarina, to są bardzo przyjemne wędzidła ale dla osoby z wyczuciem i której to pasuje, przynajmniej Pessoa Magic, bo ono się szybko blokuje - trochę szybciej niż ja bym chciała na inne konie niż młode, bo czasami chce treningowo pojechać w mocnym zgięciu, zwłaszcza w czasie rozgrzewki, a tam się szybko robi sztanga (zobacz sobie na sucho ile możesz ruszyć wewnętrzna wodza trzymając zewnętrzna - na tym wędzidle bardzo niewiele).

Mega fajne w moim odczuciu jest to wędzidło na nowoczesne konie z okrągłą szyja i długa, delikatna potylica które za młodu lubią nurkować - można na tym bardzo subtelnie odbić na dwóch wodzach do góry na sztandze i jechać dalej w poprawnym ustawieniu na miłym podwójnie łamanym wędzidle.
W ogóle - jak to działa? Koń napiera "do przodu", więc wędzidło się blokuje...?
Sankaritarina, sprenger dokładnie tak działa.Dlatego trzeba umieć bezwzględnie nie cofać ręki, bo wtedy to my wędzidło blokujemy.
Konie są głupie, ale może nie aż tak i dokładnie wiedzą kiedy sobie same "przywaliły", ograniczyły wolność bo napierały albo się zabierały, a kiedy to ludzka ręka robi kuku.
Dzięki za wyjaśnienie dziewczyny.
To raczej nie dla nas, chociaż pytałam bardziej pod kątem ogólnym, bo się czasem spotykam z różnymi końmi - a pamiętałam, że x lat temu był chyba trochę taki szał na to Pessoa.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
11 maja 2024 08:49
Sankaritarina, bo to jest fajne wedzidlo na niektóre konie i problemy. Czasem je zakladam do korekty.
Dziewczyny, potrzebuje jakiegoś sprawdzonego sklepu gdzie kupie na prawdę spore wędzidło dla Ślazaka. Najzwyklejsza oliwka, ale wszystkie sklepy konczą swoje rozmiary na 14,5 🙁
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
16 maja 2024 20:24
xanya, Sprenger ma duże wędzidla. Ja właśnie puszczam w świat jednego o rozmiarze 15.5,zwykle podwójnie łamane,bo mam dwa takie same a chciałabym wypróbować jakieś proste na moim sztywniaku
Jako że poszukiwania idealnego wędzidła dla mojego konia idą tak se - na żadnym jeszcze nie było takiego efektu wow, chciałabym spróbować hackamore. Pytanie tylko - czy bezproblemowo mogę je wpiąć do zwykłego oglowia? Czy muszę kupić ogłowie specjalnie pod haka?
evoj, ja mam na zwykłym najzwyklejszym 😉
evoj, a czego szukasz? I na jakim poziomie jeźdizeckim jestes ty i na jakim koń.
Bo taki szczery rachunek sumienia potrafi bardoz pomóc w obraniu dobrego kierunku.

I trzeba pamiętać, że każdego wędzidła nowego musi się nauczyć i koń, i jeździec. Jak ktoś ma efekt wow po pierwszej jeździe to za chwilę będzie miał efekt dupa.
Minimum dwa tygodnie współpracy i można zacząć oceniać.
kotbury, każde wędzidło jest testowane minimum dwa miesiące. Problem większości jest taki że są za grube - mój koń ma dość mało miejsca w pysku. Na razie najlepiej chodzi na D-ringu ze słodkiej stali aczkolwiek najlepiej to nam się jeździ wgl na cordeo - stąd chciałabym spróbować hackamore.
evoj, - a paszcza sprawdzona, stan zębów itd? Bo często brak akceptacji wędzidła to problemy dentystyczne lub nieprzepracowanie kontaktu w treningu. I tak, wtedy koń "lepiej" chodzi na takim cordeo, bo na nim się zwykle mniej wymaga (od konia i od siebie).
Natomiast też jak czyimś celem jest rekreacja dla samej przyjemności i po prostu chce w spokoju sobie popatatajać, a koń jest grzeczny i bezpieczny, to też nie ma przymusu przepracowania tego. Hackamore może być wyjściem. Da się wpiąć do zwykłego ogłowia w większości przypadków, czasem paski nie pasują rozstawem czy są za długie (bo hak jest jednak ciut wyżej niż wędzidło). Zapytaj w stajni, może ktoś ma pożyczyć do przymiarki.
keirashara, tak, stan uziemienia regularnie sprawdzany. Teraz zęby były robione w styczniu. Ogolnie ma cordeo jestem w stanie mieć normalne treningi na płasko, z drążkami. Na skokach jednak potrzebuje więcej kontroli, stąd właśnie pomysł na hackamore.
evoj, a co ten koń robi? Z paszczą. I ogólnie. Że mówisz o potrzebie większej kontroli.
Sankaritarina, na przeszkodach potrzebuje większej kontroli ponieważ potrafi „wciągać w przeszkody” - i tak, z góry mówię że jesteśmy pod okiem trenera i cały czas na tym pracujemy, ale jednak nie chce ryzykować że wpakujemy się w przeszkody.
evoj, - dobra, a co robi, że wędzidła mu nie pasują, jak obawia się ten brak akceptacji? Jakich grubości próbowałaś? Coraz więcej widzi się cienkich wędzideł, nawet wśród 12mm jest już spory wybór.
evoj, no ale jak on "wciąga" - napiera, chowa się? To ma znaczenie.
tzn zakładam, że pewnie napiera... ale poczekam na odpowiedź🙂
keirashara, początkowo nie chciała wejść wgl na kontakt i na każdą próbę robiła lamę. Teraz wchodzi, ale podczas skoków czy terenów jednak potrafi mi się porządnie uwiesic.
Zaczęliśmy od 18mm, teraz jeździmy na 15mm. Testowałam też 14mm podwójne łamane ale blokujące się i tutaj grubość najlepiej jej przypasowała, super reagowała na przytrzymania ale jednoczenie była sztywna.
evoj, No to uwaga na hackamore, bo takie konie na haku też się potrafią "uwiesić" - wprawdzie wcale nie muszą, sprawdzić można, ale jakieś ryzyko jest.
Skoro 14 było spoko, to może w tym kierunku...? No i można też sprawdzić wielokrotnie łamane wędzidła albo pełne wędzidła, ciężkie.
Sankaritarina, Wiem że potrafią, ale jak nie spróbuje to się nie przekonam. Czasem po prostu odnoszę wrażenie że problemem jest samo wędzidło w pysku - nieważne jakie by nie było.
Próbowaliśmy i pełnych i pustych. I skórzanych i plastikowych.
Co do wielokrotnie łamanych - tu przyznaję że one trochę budzą mój strach, dlatego ich nie próbowałam i w sumie nawet nie brałam ich pod uwagę
Czasem po prostu odnoszę wrażenie że problemem jest samo wędzidło w pysku - nieważne jakie by nie było.
evoj, czyli z tego wynika, że macie problem "do przejeżdżenia" stety/niestety 😉
Jeśli ofc zdrowotnie wszystko macie sprawdzone...
evoj, może wedzidlo z tworzywa ?
Np..moja klacz dobrze toleruje metalowe, ślini się itp, ale jednak jak włożę Winderena wszystko jest łatwiej, szybciej, choć na metalu wcale nie jest źle, bo z boku tego nie widać, ale ja siedząc czuję subtelną różnicę.
evoj, - no to dla mnie również brzmi jak problem treningowy. Szła bym w kierunku cienkich wędzideł, może tworzywa (ale tu 14mm bywa trudniej dostępne, choć fager i happy mouth z tego co kojarzę mają), no i trening, trening, trening. Dużo roboty po płaskim, przejść i wyczulenia na pomoce.
Jeśli się wiesza to raczej właśnie wędzidła łamane, nie super stabilne, zniechęcające do tego. Mi się dobrze jeździ mojego z tendencją do uwieszania się na podwójnie łamanym, cienkim plasticzku (a teraz mam happy mouth własnie), ale tak na prawdę z 30% to wędzidło, a 70% trening. Mogę go przepiąć na metal i też chodzi dobrze (póki się nie kapnie, że to te miłe do uwalenia się wędzidło :P), najważniejsze jest odjeżdżanie go od łydki.
Moje doświadczenie z końmi, które "nie akceptują wędzidła", jest takie, że są to w 80% konie trzeszczkowe, a w 20% konie "ścięgnowe". Ścięgnowe wychodzą najczęściej po czasie. Ot po pewnym czasie jeżdzenia nagle jest krwiak i dziura i vet robi doplera a tam widać, że uraz to był nie raz ale tak mały, że nie złapany wcześniej.

Ale to jest moje doświadczenie i pewnie ci, co więcej rzeczy w życiu widzieli mają inne doświadczenia.
Jako że poszukiwania idealnego wędzidła dla mojego konia idą tak se - na żadnym jeszcze nie było takiego efektu wow, chciałabym spróbować hackamore. Pytanie tylko - czy bezproblemowo mogę je wpiąć do zwykłego oglowia? Czy muszę kupić ogłowie specjalnie pod haka?
evoj, nie musisz mieć dedykowanego ogłowia, ale warto mieć dość mniejsze bo wtedy jest szansa ze paski policzkowe nie bedą wchodzic w oczy. Ewentualnie zapniesz tak aby je odciągnąć. Ja osobiście bardzo lubie hackamore, celowalabym w takie z lancuszkiem, bo z paskiem mi się nie sprawdzilo. Na koniu ktory tez miał problem z wedzidlami na haku był efekt wow.
keirashara, jakby cały czas staramy się problem przepracować i uważam że jest na prawdę super bo teraz występuje on głowienie jak mojej kobyle się w głowie zagotuje czyli na skokach i terenach i wtedy na prawdę się uwiesza.
Miałyśmy podwójnie łamany plastik i było całkiem dobrze, tylko było za grube. Bo ja chyba nie umiem szukać bo wszystkie plastiki widzę tylko 18 i 20mm.
A z hackamorem to była propozycja mojej trenerki - a jako ze pod jej okiem robimy na prawdę duży progres to stwierdziłam że może to być to i warto spróbować.

kotbury, kupowałam konia niecałe 2 lata temu. Tuv akurat ma super, problemów trzeszczkowych nie ma.
Ja wiem że problem wynika z tego, że ona dopóki jej nie kupiłam była konikiem do terenów (ale zawsze za jakimś koniem) i okazyjnego tuptania po placu. Nikt od niej nic nie wymagał. Jak ją kupiłam dreptała jak kucyk z głową w chmurach. Ale tam też nikt się nie przejmował czy wędzidło pasuje więc chodziła jak chodziła. Jako że na prawdę chciałabym aby jazda była przyjemna dla mnie i dla konia stąd poszukiwania.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się