jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

No to siadaj i czytaj od początku!
Na litość, teraz każdy chciałby mieć wszystko podane na gotowe i na tacy. Z wędzidłem mamy ci do domu przyjechać? I naucz się czytać ze zrozumieniem -> napisałam że w wątku o młodych koniach niedawno Mada zadała TO SAMO PYTANIE!
Dzizas, toż to szczyt lenistwa.
Skoro na innych forach jest przyjemniej to idź tam i nie wracaj.
Ludziska, więcej cierpliwości... przecież można to powiedzieć normalnie a nie od razu na kogoś naskakiwać...  🤬
no wałśnie ciepliwości ok
jak ty nie musisz mi na to pytanie odpowiadać ok??

drugi raz jak napiszesz nic ci sie nie stanie
Tylko, że to było tu wałkowane nie drugi, nie trzeci ale setny raz.
Cobrinha, Błagam. 😵
Nie ma litości dla leniów, którzy chcą mieć wszystko podane na tacy. Takich pytań było w tym wątku pełno, w innych wątkach też. Wyszukiwarka również działa. Rozumiem jeszcze gdyby haha była zupełnie zielona, nowa i zadała pytanie, ale ona nawet nie próbowała się wysilić, po czym wręcz żąda by podano jej stronę na której znajdzie odpowiedź.
wercz na ciebie tez moge powiedzieć tak samo bo też nie chce ci się moim zdaniem tego o tym wędzidle przecież to jest tylko jedno zadnie ile tu pisać???
jak nie chcesz to nie pisz mi na tą odpowiedz
🙂haha🙂,
1.naucz się stawiać przecinki
2.naucz się pisać po polsku
3.wróć do szkoły.
4.trochę pokory i szacunku. Też w tym temacie zasypiesz użytkowników 10 wiadomościami jedna po drugiej domagając się odpowiedzi tak jak w wątku kopytowym?
Tyle ode mnie
ok pytanie. Wielokrążek, ten najpopularniejszy. Jedna wodza czy dwie? pomijajac fakt ogolny uzywania łącznika.
anetakajper   Dolata i spółka
28 maja 2010 09:37
Najlepiej zwykłe wędzidło  😉
Wielokrążek 2 wodze. Jeśli myśli się również o koniu. Nigdy łącznika
Czyli jeszcze coś mi dobrze świta. To była kwestia udowodnienia kto ma racje. Jedna wodza jesli nie korzystamy z dolnych kółek tylko przypinamy jak zwykle wedzidlo. Uzycie łacznika jest możliwe, ale nie sugerowane
heh dzięki tymn osobom które mi odpowiedziały na pytanie.


a ty sama wróc do szkoły  czego się czepiasz
nie wymądrzaj się 🤔 🤔 🤔

dosyć tego moja panno


 nagminne wycieczki osobiste, obrażanie innych
asds   Life goes on...
29 maja 2010 16:52
Witam

W końcu i ja zawitałam


Sprawa moja wyglada tak.....Konisko podczas jazdy i nie tylko namietnie mieli wędzidło...ale tez rzuca przy tym głową ( podczas stępa na luźnej, podczas stania w miejscu, na kontakcie ( przestaje głową rzucac jak galopujemy lub skaczemy - po prostu sie wtedy bardziiej skupia?)

Powiedziano mi ze moze mu sie po prostu nudzi w pysku i zeby spróbowac innego wędzidła. W tej chwili jeżdze na zwykłej oliwce. I co teraz zrobić? Jedni polecają mi kupic wedzidło z rolkami żeby mógł sobie krecic, inni żeby kupic wedzidło podwójnie łamane z kauganem/auriganem zeby mocniej żuł (ale nie wiemc zy to znacznie pomoże, tzn. w tej chwili intensywnie żuje i to zwykłe wędzidło) lub tez wedzidło z werbelkami ( ktoś wie gdzie takie cos w ogóle dostane? )?
Koń śląski- rozmiar wędzidła obecny 14 cm oliwka pełna feelings
caroline   siwek złotogrzywek :)
29 maja 2010 20:02
I co teraz zrobić?
nie kupować, POŻYCZAĆ i próbowac co koniowi przypasuje.

lub tez wedzidło z werbelkami ( ktoś wie gdzie takie cos w ogóle dostane? )?

z werbelkami? nigdzie 🤣
ale poszukaj wędzidła z werblikami - w paru sklepach widziałam. czasem jest też pod nazwą wedzidło z zabawką/zabawkami.

i ogólnie - ja bym nie szukała udziwnionych wedzideł, tylko zaczęła od podstaw: dopasowanie wędzidła (długość, kształt i grubość ścięgierza), czy jest dobrze podpięte. dopiero przy 100% pewności, że wedzidlo nie jest za długie/za krótkie, za/grube/za wąskie, jest odpowiednio profilowane i jest dobrze zapięte, a mimo to koń macha głową - dopiero wtedy zaczełąbym w ogóle myslec o wędzidłach udziwnionych.

BTW, ty na ślunzaka masz 14 cm, ja na sporego sp-ka mam 15,5 cm... 😉
czy do nachrapnika hanowerskiego mogę założyć gumki do wędzidła?
jesli tak to pod nachrapnik? bo na zewnątrz to raczej nie bardzo, nie?
[quote author=asds link=topic=1598.msg602744#msg602744 date=1275148366] I co teraz zrobić?
nie kupować, POŻYCZAĆ i próbowac co koniowi przypasuje.

lub tez wedzidło z werbelkami ( ktoś wie gdzie takie cos w ogóle dostane? )?

z werbelkami? nigdzie 🤣
ale poszukaj wędzidła z werblikami - w paru sklepach widziałam. czasem jest też pod nazwą wedzidło z zabawką/zabawkami.

i ogólnie - ja bym nie szukała udziwnionych wedzideł, tylko zaczęła od podstaw: dopasowanie wędzidła (długość, kształt i grubość ścięgierza), czy jest dobrze podpięte. dopiero przy 100% pewności, że wedzidlo nie jest za długie/za krótkie, za/grube/za wąskie, jest odpowiednio profilowane i jest dobrze zapięte, a mimo to koń macha głową - dopiero wtedy zaczełąbym w ogóle myslec o wędzidłach udziwnionych.

BTW, ty na ślunzaka masz 14 cm, ja na sporego sp-ka mam 15,5 cm... 😉
[/quote]

Wędzidło z werblikami to to, doczepiane do kantara:


😉
caroline   siwek złotogrzywek :)
29 maja 2010 20:22
wistra, racja 🙂
odmóżdżona się ostatnio robię 🤣

werbelki to jedno, werbliki to inne, a zabawki to jeszcze coś innego. sorry za wprowadzenie w błąd! :kwiatek:
noen   A story of a fighter of our human race
29 maja 2010 21:28
spróbuj z zabawką, zajmie się czymś, ale bedzie skupiony itp. i dobrze dopasuj.
a z zębami napewno wszystko ok? moja rzucała głową czasami jak miała problemy z zębami, problemy się skończyły, machanie też  . . 🙂
asds   Life goes on...
30 maja 2010 14:39
Rozmiar jest dobry--chłopak ma wąski pyszczek, tylko dalej szczęke szeroką.Wędzidłoobecne było specjalnie kupowane dla niego i przez praktycznie 2 lata byłoluks-problem zaczął się teraz na wiosne od około 3 tyg. .

Zaglądałam do pyska ale wiadomo zawsze dobrze jak się kogoś jeszcze poprosi o zerknięcie.


Inna osoba znów mi tłumaczyła żemoże to być spowodowane wiosną i ożywieniem  jego jajeczek.
asds,  a ja bym wlasnie sprobowala pozyczyc nielamane wedzidlo. ono jest stabilne i moze ine bedzie go wkurzac.
LOVELY, ja uzywam gumek do prawie wszystkich wedzidel jakie mam, i skosnika. gumki daje na skosnik. mysle, ze z hanowerem tak samo.
Kupiłam takie wędzidło http://konik.com.pl/pl,product,1323406,slodki,metal,wedzidlo,zwykle,z,lcznikiem.html  hucułka mega zadowolona, musze uważać przy zakłądaniu żeby naczółka czy nachrapnika nie zeżarła , bo tak czeka na to wędzidło, żuje zapamiętale no i tak żuje , że to co czarne zaczyna się scierać. I się tak zastanawiam czy moc tego wędzidła tkwi w tym czarnym (znaczy ta rzekoma słodycz)? Jak zeżre całe to przestanie się jej podobać?
A tak z  drugiej strony, to może to do reklamacji się nadaje ??
uświedomi mnie ktoś jak zakłada się toto:

na wędzidło?
eterowa   dawniej tyskakonik ;)
01 czerwca 2010 22:08
Ja używałam na początku zajeżdżania grubej oliwki. Było dobrze, ale dla ciekawości zmieniłam na zwykłe - o wiele lepiej. Jeżdżę do dziś, koń nadal wrażliwy na pyszczku i duuuużo się pieni. Na aliwce tak nie było 😉
LOVELY, O ile się nie mylę - tym "dłuższym do góry", bliżej zębów. Tam na środku są takie wypustki, które powinny być z jednej strony "z przerwą", żeby można było to jakoś włożyć😉 No i zakłada się taką łyżkę na podwójnie łamane wędzidło, najlepiej o płaskim łączniku.
Mam nadzieję, że niczego nie pogmatwałam.
i tylko tymi wypustkami zaczepiam o wędzidło? to się nie bardzo chce trzymac..
O ile mnie pamięć nie myli ustawiasz na środku wędziła, i tą "łopatkę" przepychasz przez tą najmniejszą dziurkę (opasając wędzidło) nie wiem czy zrozumiale napisałam  🙄
Może rzuciło się komuś z Was wędzidło gumowe proste w rozmiarze 14,5 ? Bo szukam, szukam i znaleźć nie mogę... 👀
a mnie nurtuje pytanie odnosnie wędzideł sprengera
na każdym z boku jest taka strzałka - zapewne jest to taki znacznik który ma wskazywać jak podpiąć wędzidło - a moze nie ...
i teraz pytanie
po której on ma byc stronie bo zauważyłam ze "co kraj to obyczaj"
u mnie w KK Ultra Type  jest po prawej 
u znajomego w KK- Conrad- Ultra z lewej itp itd
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
08 czerwca 2010 09:34
Według producenta ma być po lewej stronie i wskazywać do przodu.
w takim razie musze zrobić fotki mego KK Ultra Type w paszczy Orchidei
jak strzałka jest po prawej to wedzidlo leży pieknie jak po lewej  .... bez komentarza ...  dla tego zdurniałam kompletnie
ale dzięki - będę dzisiaj testowac ja jeździe wersję jak dla mnie hardcore

Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
08 czerwca 2010 15:23
Wiesz czytałam gdzieś, że niektóre konie preferują te wędzidła w ustawieniu z prawej strony. Co nie zmienia faktu, że producent przewidział i zaprojektował je do ustawienia ze strzałką z lewej strony.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się