System TTouch, metody masażu i opisu charakteru koni

Czytałam latem "Prawdziwa więź z koniem System TTouch" w książce tej opisane są "typy urody" koni i powiązania z charakterem koni, oraz podstawy masażu i cwiczeń TTouch.
Na końcu znalazłam adres e-mail do Lindy T. Jones - autorki tej metody.
Pomyślałam, że fajnie byłoby miec opis swojego konia wykonany przez kogoś z jej instytutu.

Przygotowałam maila, zdjęcia i wysłałam. Pierwsze dwa maile były od jej siostry Robyn, o której jest mowa w książce, prosiła o cierpliwośc, bo Linda jest teraz zajęta. Kolejny był od Lindy, prosiła o więcej zdjęc,  teraz dwa dni temu otrzymałam cały list i opis mojego konia.

Poniżej wstawiam list przetłumaczony (przeze mnie - niedociągnięcia i przekręcenia nieuniknione  :icon_redface🙂, zdjęcia Brzaska i oryginalny list.

Droga Paulino,
Brzask jest najbardziej wrażliwym, inteligentnym i latwym do odczytania koniem jakiego kiedykolwiek widzialam. Ma cudownie mądre spojżenie na wielu zdjęciach. Mówią, że w oczach konia widac duszę, w tym przypadku to bardzo trafne stwierdzenie.

Musisz byc szczególnie uważna, żeby go nigdy nie skrzywdzic, nie pozwól też żeby nikt inny go nie krzywdzil, inaczej zniszczylby jego zaufanie I jego plynącą z serca prawdziwie dobrą naturę.

Ponieważ jest bardzo wrażliwy, wazne, żeby traktowac dobrze, bo rozumie on więcej niż się ludziom wydaje. Jestem pewna, że to prawda, szczególnie w tym wypadku.

Jego dlugie uszy umieszczone równolegle, blisko siebie wskazują tendencję do podniecania się lub utraty kontroli kiedy jest niepewny lub zdenerwowany. Ty powinnas w takich chwilach dawac mu szczególne wsparcie, nie karcic go, czy zloscic.

Jesli koń mial taką sytuację, że zwalil jeźdźca, uciekal I zgubil się w lesie, to moglo zostawic stale slady w psychice. Potrzeba wiele cierpliwosci I zrozumienia żeby zapomnial o tym I odzyskal zaufanie. Jesli często cwiczysz masaże TTouch uszu, nóg i robisz "liźnięcie krowiego języka" na calej klodzie, pomoże mu to uspokoic się i poglębic waszą więź, a nawet więcej.

Nie "klóc" się z nim. Jest dużym koniem, więc jesli zaczniecie walczyc to albo on wygra albo ty zniszczysz wasz związek. Jeli możesz, kup moją książkę. "Zachowanie koni I ich szkolenie w 21 wieku", znajdziesz tam sposoby jak rozwiązywac problemy i jak nauczyc się "tańczyc" z koniem.

Masz szczęscie, że Brzask jest twój, a on jest bardzo szczęsliwym koniem.

Jeden z moich najlepszych i najbardziej doswiadczonych instruktorów TTouch, Jan Snodgrass z Virginii opisal TTEAM/ MetodęTTouch  w paru slowach:

"Konie lapią nas za serca,
My uczymy was jak dotykac ich"
Horses Touch Our Hearts…
We Teach You How to TTouch Theirs

Mam nadzieję, że kiedys się spotkamy na scieżkach życia. Życzę sukcesów, Aloha,
Linda Tellington-Jones


przód

profil


tył

Dear Paulina,
Brzask has among the most refined and sensitive, intelligent horses I have ever seen. I love the thoughtful looks he has in so many photos. It is said that through the eye one can see the soul of a horse, and that is particularly clear in this horse.

You have to be extremely careful never to punish this horse or allow anyone else to punish him or you would destroy his trust and damage his heart and truly good nature.

Because he is so sensitive it is important to treat him as though he can understand much more than most people believe, because I am sure that is true, especially in his case.

His long ears, set fairly close together can indicate a tendency to get hot, or lose control when he is unsure or nervous, and you must give him special support if this happens, not punish him or get angry.

When a horse has had that type of accident, having his rider fall off and then running in the forest, that can leave an indelible mark. It takes a special understanding to overcome this and in order to develop trust. If you practice lots of TTouches on the ears, and his legs and do Lick of the Cows tongue on the whole barrel, it will help ground him and deepen your connection even more.

Do not “argue” with him. He is a big horse so you want to avoid a fight or he will win or you will damage your connection. If you can buy my book, “The Ultimate Horse Behavior and Training Book for the 21st Century, you will find ways to stop arguing and learn to “dance” together.

You are very lucky person to have him, and he is a very lucky horse.

One of our talented and very experienced TTouch Practitioners, Jan Snodgrass, from Virginia sent me a  quote that describes the Tellington TTEAM/TTouch Method in a few words.

Horses Touch Our Hearts…
We Teach You How to TTouch Theirs

I hope to meet you some day down the trail of life. Many blessings and Aloha, Linda Tellington-Jones



Jeśli czytaliście tą książkę, możecie tu opisac jakim koniem jest wg książki wasz wierzchowiec, także relacje z cwiczeń i masaży. Zdjęcia mile widziane 🙂
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
18 stycznia 2009 19:59
o fajny opis im wyszedł. A zgadza się? Ile kosztuje taka analiza?
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
18 stycznia 2009 20:19
wlasnie wlasnie ile takie cos kosztuje? sprawdzilo sie?
Ada   harder. better. faster. stronger.
18 stycznia 2009 20:32
Pinesska, na ile odp. Lindy jest zgodna z zachowaniami twojego konia ?
Nic nie kosztuje  😀

zgadza się bardzo, wiem, że mój koń ma dośc wrażliwą psychikę, ale też jest ufny, kiedy powiem "chodź, on odpowiada "ok, ale czy napewno nie będzie strasznie?". Dużo ludzi mówi mi, że ma takie "rozumne spojżenie" i chyba Linda też to zauważyła, jest bardzo ciekawski, ale też "gorący" jak to ona określiła, podnieca się często, nawet w sytuacjach kiedy wie, że będzie fajnie, np kiedy idziemy na roundpen (aż calpluje w jego stronę, potem kiedy wypuszczam go tam luzem, to przebiega się zarzucając łbem i czeka na zabawę). Nie wiedziałam tylko, że on aż tak jest wrażliwy, to mój pierwszy koń, dlatego dużo błędów popełniłam już na samym początku, stąd też pewnie zachwiane zaufanie.
Polecam Wam tę książkę - opis potrafi byc zaskakujący!
Jeśli chcecie, wrzuccie zdjęcia konia, a postaram się go opisac na podstawie TTouch.
Zdjęcia powinny przedstawiac głowę konia z przodu i z profilu, po głowie najwięcej widac.
Mnie Linda poprosiła o fotki konia w całości, napisała, że wtedy napisze mi więcej, a póki co powiedziała:

"Hi Paulina, can you please send me a photo his whole body from the front and back. he is such a sensitive being. and such beautiful soul. i will give the whole when i see the other photos. May 2009 bring you much joy and many blessings, Linda

On Dec 31, 2008, at 1:44 PM, Icelandic Horse Farm "

choc w książce nie opisywała reszty końskiej sylwetki pod względem charakteru.
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
18 stycznia 2009 21:40
z ciekawosci Pinesska moglabys?:
nathan boy


nerwina



busch   Mad god's blessing.
18 stycznia 2009 21:50
Pinesska -mogłabym poprosić o mail do Lindy i treść e-maila, który jej wysłałaś? chętnie bym się dowiedziała, co sądzi o charakterze gniadej  😉
Tutaj fotencje, jakbyś chciała osobiście rozkminiać  😁




I całe jej szlachetne kształty:
Margaritka jutro będę miała troszkę czasu, postaram się opisac, u Nathana nie wiem czy będzie w pełni poprawny opis, bo jego buźka się będzie zmieniała.
U Nerwiny na pierwszy rzut oka (bez książki) widac, że ma duże ganasze, to oznacza inteligencję, ale też małe oczy - zamknięcie w sobie i trudności w uczeniu się, długie uszy to przeważnie płochliwośc. Więcej napiszę z podręcznikiem na kolanach  😉
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
18 stycznia 2009 21:53
ok czekam ale juz moge powiedziec, ze strasznei sie szybko uczy ( mimo w marcu 14 lat) oraz jest wrecz nienaturalnie nieplochliwa😉
busch   Mad god's blessing.
18 stycznia 2009 21:53
Pinesska- czuję się biedna, niezauważona. Znajdziesz dla takiego biednego żuczka jak ja trochę czasu?  :kwiatek:
Calathea   Czarny Książę
18 stycznia 2009 21:55
Pinesska a ja się mogę załapać z moimi koniowatymi? Dało by radę? Jeżeli tak to wstawiam zdjęcia 😉













Innych fot niestety nie posiadam, ale myślę, że te mogą wystarczyć...
A moj!! a moj!! Tez bardzo bardzo prosze o ocene chlopaka.



ale się wkopałam  🤣 postaram się opisac wasze konie, choc calathei fotki są niezbyt dobre, potrzebne są z przodu i z profilu.
Ta książka naprawdę jest ciekawa  😉
Te zdjęcia które wam tu wstawiłam są jednymi z kilku, wysłałam jej też typowo portretowe.
Np.



info@ttouch.com -> mail, na który napisałam

ktoś widział może tę pozycję w polskim wydaniu?
Pinesska ja tez po prosbie z dwoma dziewczynkami!
Holda




Czapla




Z góry pięknie dziękuję!
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
19 stycznia 2009 08:14
pienesska pamietaj ze bylam pierwsza!
a o moim można coś powiedzieć...?^^



Aha, od dłuższego przeglądajam allegro, ogłoszenia i księgarnie wszelakie no i nie pamiętam, żebym widziała tę książkę po polsku. Gdzieś się to przewinęło, ale tylko po angielsku.

Ale sie wrobilas Pinesska 😉
Moim zdaniem najciekawszym aspektem tej ksiazki sa masaze, ktore, umiejetnie stosowane, sa w stanie wplynac na psychike konia - np. opisywany przyklad masazu ogona, ktory podniosl pewnemu ogierowi poczucie wartosci i smialosc 😎

i tu - prawie nic nie widac...ale jednak cos widac 😎
Averis   Czarny charakter
19 stycznia 2009 13:31
To jeszcze my, jeszcze my! 🙂
Edit: już znalazłam maila w Twoim poprzednim poście 😉





Będę bardzo wdzięczna za opis  :kwiatek:
Dziewczyny, naprawdę w to wierzycie, że na podstawie kilku fotek i proporcji czaszki da się odczytać charakter?
Miły mail od Pani Lindy, owszem, ale poza kilkoma pozytywami o koniku, i ogólnikami (wrażliwy, dawaj mu wsparcie), które można zastosować do każdego kopytnego, to ja w tym mailu widzę jeszcze zachętę do zakupu książki, normalnie jak miło.

Ile koni nie ma "tendencji do podniecania się lub utraty kontroli, kiedy są niepewne lub zdenerwowane?"

"Mówią, że w oczach konia widac duszę, w tym przypadku to bardzo trafne stwierdzenie." Normalnie unikat, z reguły jak sądziłam w oku widać dno czaszki i fasolkę mózgową, ale to tylko u niektórych.

"(...) nie pozwól też żeby nikt inny go nie krzywdzil, inaczej zniszczylby jego zaufanie" krzywdzenie koni raczej nie wpływa pozytywnie na zaufanie?

"Jesli koń mial taką sytuację, że zwalil jeźdźca, uciekal I zgubil się w lesie, to moglo zostawic stale slady w psychice." Cool, dzięki za info, myślałam, że śmiganie przerażonego zwierzaka samopas przez nieznany teren z powiewającym zapewne rzędem jeździeckim jest dla niego niczym sucha kajzerka, żeby nie napisać bułka z masłem...

😀iabeł:
To ja też chcę! Jaki charakter ma ten koń? Mogę dodać jeszcze zdjęcia z boku! I nawet jedno z dołu mam!



Ja też mogę robić interpretację, albo oceny charakteru ze zdjęć 🙂 Jakkolwiek Panią Lindę cenie, to mnie nieco rozbawiła kolejka chętnych poznać charakter swojego konia... ze zdjęcia.
To nie znacie ich tak prywatnie, na co dzień, z konia? 😉

A teorię o wicherkach znacie? Też "kształtują" charakter u konia...
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
19 stycznia 2009 14:16
hehe Quanta właśnie miałam  to samo napisać, dla mnie ten mail to bezpieczny mail, pasujący do wielu koni, taki chwyt marketingowy (ale może mam zboczenie zawodowe.. - branża reklamowa..)
Qanta[b][/b]buaaahhaaahaaaaaa 🤣
Nie wiem czy TT ma parametry do oceny Twojego siwego stwora-potwora 😁
A co do wicherkow...no coz...skoro juz indianie i beduini oceniali konie na ich podstawie...to cos w tym musi byc 😉
kujka   new better life mode: on
19 stycznia 2009 14:26
Pinesska, ale sie wkopalas, pol volty teraz Ci bedzie przesylalo zdjecia swoich koni do "interpretacji".

efka, quantanamera, zgadzam sie z Wami. opis wyslany do Pinesski jest taki jak horoskop z gazety - 3/4 ludzi sie z nim zgodzi (obojetne jakiego mieliby konia).


za mocno toto naciagane.
no i oczywiscie reklama kolejnej ksiazki musi byc :]

zoyabea, tak tak.. i po odmianach konskich. a indianie wierzyli ze jak zatancza to spadnie deszcz. cos w tym musi byc? 😉


a ja myslalam  ze zyjemy w XXI wieku 😁
efka, ja z racji długoletniej praktyce w branży reklamowo / marketingowej, jestem potwornie uczulona na nowomowę. A tu jest 100% nowomowy, mogę wstawić imię dowolnego z moich koni i będzie OK, plus kupta książkę. Bleeee....

A wicherki to naprawdę! 🤣 Mogę założyć wątek z oceną charakteru koni na podstawie zdjęć wicherków, mogę, mogę? 😀

"Masz szczęscie, że Brzask jest twój, a on jest bardzo szczęsliwym koniem." - to kto kupi książkę po takim cukrze pudrze? 🙂

Kujka dawaj swojego!

A co do siwego, to przecież od razu widać, że jest szczęśliwym koniem, którego nie można pozwolić, żeby ktoś skrzywdził (bla, bla) itd.
A tak na serio - to jest to ogromny przylepiec, pluszowy miś, który najbardziej na świecie kocha jeść i dumać, rży do pańci i ma domową ksywkę "Pan wisząca warga", z racji rozmarzania się i zapominania o przymknięciu dolnej pokrywki. Nie widać? Naprawdę mogę dać więcej zdjęć 😉
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
19 stycznia 2009 14:34
efka, ja z racji działania w reklamie i wielokrotnym projektowaniu kampanii reklamowych dla najróżniejszych produktów, jestem potwornie uczulona na nowomowę. A tu jest 100% nowomowy, mogę wstawić imię dowolnego z moich koni i będzie OK, plus kupta książkę. Bleeee....

A wicherki to naprawdę! 🤣 Mogę założyć wątek z oceną charakteru koni na podstawie zdjęć wicherków, mogę, mogę? 😀

"Masz szczęscie, że Brzask jest twój, a on jest bardzo szczęsliwym koniem." - to kto kupi książkę po takim cukrze pudrze? 🙂


Przypomina mi to kampanię targetowaną do ALL 😉 witam zatem koleżankę z branży 😀
kujka   new better life mode: on
19 stycznia 2009 14:35
heh, a potem sie dziwimy ze natural i wszelkie jego pochodne maja tylu fanatycznych zwolennikow :P
Eeee tam, ja tam bym chciała wiedzieć, co ma taka pani trener od metod nowatorskich do powiedzenia o moim koniu, czemu by nie. :P Wiedzy wszelakiej nigdy za wiele, a czy się z niej zrobi pożytek czy nie to przecież inna sprawa.
busch   Mad god's blessing.
19 stycznia 2009 18:33
quanta- ja nie wierzę w świętych Mikołajów, Boga/bogów, króliczka wielkanocnego, zbawczą moc zielonych kamyczków, okłady z ciepłego moczu i ocenę charakteru konia po zdjęciach ale chętnie bym się pośmiała  😁 - właśnie chciałam zdobyć materiał dowodowy. Wysłałam e-mail do Lindy i czekam na odpowiedź żeby ją porównać z tą pinesski; czy gniade również okaże się wrażliwe, inteligentne, mądre i trudno zdobywające doświadczenie  😜 . A potem jeszcze chciałam się dowiedzieć, jak dużo tego, co można wywnioskować z rozkminki charakteru, będzie się powtarzać jedynie różnie sformułowane.
Zepsułaś mi zabawę i zastawioną pułapkę  🍴 ale wciąż czekam na odpowiedź Lindy żeby ją porównać  😀
OK Bush, to zwracam honor.
Mo już mi serca do gardła podeszło (et tu Brutus contra me?), że taka kumata dziewczyna wkręciła się w słodkie słówka.

BTW, obym była złym prorokiem, ale mam wrażenie, że wszyscy uderzający pod wskazany adres mogą dostać tego samego maila z odpowiedzią  😉
TW, obym była złym prorokiem, ale mam wrażenie, że wszyscy uderzający pod wskazany adres mogą dostać tego samego maila z odpowiedzią  😉

Pomyślałam sobie dokładnie to samo.
Coś na zasadzie "wyślij do wielu" tylko ze zmienionym imieniem odbiorcy i konia 😁

Niemniej jednak dla przeczytania za free, jakiego to się ma super wrażliwego, niemal "ludzkiego" konia, to może warto 😀 Zresztą zawsze sobie można wmówić, że to przez nadwrażliwość tudzież inne przymioty nasz konik jest taki ciężko współpracujący 😉

Ale może się mylę. Może p. Linda każdego konia opisze inaczej. Czekam z niecierpliwością na jej maila do Busch 🏇
busch   Mad god's blessing.
19 stycznia 2009 18:59
quanta- ja po prostu z natury jestem leniwa i sto razy bardziej wolę, jak się ktoś sam pogrąża własnymi odpowiedziami (nawet jak to wymaga nieco kamuflażu z mojej strony  :oczopląs🙂 niż jakbym sama miała się produkować żeby obalić jego argumenty  😂 - takie Do It Yourself. Pomijając już fakt że w pierwszym przypadku dowody są bardziej miażdżące
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się