Podróże

kujka   new better life mode: on
20 marca 2014 09:37
Julita, o niee tylko nie planowanie kazdego dnia! Idz na zywiol!!

Elbus, i gdzie ta relacja?  😀iabeł:

Thymos, moj chlop byl na Balkanach i mowi, ze super. I IMO to z miejsca lepsza opcja niz Hiszpania. Mniej turystycznie (jeszcze).
Kujka oj ja to sobie lubie poplanować😉 Pozniej i tak niewiele z tych planów zostaje i jest spontan😉
Zamiast Hiszpanii planuję Bałkany.
(Trzeba ciąć koszty).
Macie jakieś ciekawe doświadczenia z Albanią, Macedonią, Czarnogóra...?
wyjazd planuję pod koniec sierpnia🙂

Przyłaczam sie do pytania o Albanie. Mam zamiar poleciec w maju. Jakies wskazówki? Kulinarne np 😉 mam zamiar trzymac sie wybrzeza, wiec glownie owoce morza. Co jeszcze? Co warto zobaczyc oprocz typowych turystycznych miejsc, ktore mam juz jakos ogarniete.
Czego sie wystrzegac?
Już, już jestem 🙂

SZOK INDYJSKI - część pierwsza

Słowem wstępu: jeśli uznajemy istnienie dwóch typów podróżników - takiego z plecakiem, który chce sam zwiedzić świat za 15$ oraz takiego, który jeździ na wycieczki, które mu biuro zorganizuje - to ja (my - bo była nas czwórka) to typ pośredni. Wyjazd półsłużbowy (mój ojciec i znajomy mieli konferencję naukową w Jaipurze, ale była niezbyt absorbująca i mogli przedłużyć pobyt o parę dni, żeby zobaczyć co ciekawsze rzeczy w okolicy), organizujemy się sami, ale śpimy w hotelach i nie próbujemy niczego od przypadkowych ulicznych sprzedawców (nie tyle w obawie przed rozmaitymi chorobami, ale nawet przed inną niż europejska standardową florą bakteryjną). Sami też za przewodnikiem patrzymy, co chcemy zobaczyć.

Przyznaję, że pojechałam nieco na pałę, w ogóle - albo prawie w ogóle - nie przygotowana na to, co zobaczą. Miało to swoje minusy, miało to sporo plusów (tabula rasa, żadne przedsądy nie zaciemniły mi obrazu 😉 ).

Początkowo plan był taki, że lądujemy w Delhi i mamy zarezerwowane (imienne!) bilety na pociąg do Jaipuru. Po kraju mieliśmy się poruszać pociągami - wszystko porezerwowane i popłacone (sic!) wcześniej, jeszcze z Polski, tak, żeby mieć pewność, że się do pociągu zmieścimy.

Cóż to było za europejskie myślenie!

Rezerwacja biletu na pociąg jeszcze nie oznacza, że ten pociąg w ogóle przyjedzie. Zawiezieni przez taksiarza wylądowaliśmy na dworcu w Delhi, jak się okazało - niewłaściwym - bo z niego co prawda odjeżdża (czasem, jak się uda) jakiś pociąg do Jaipuru, ale akurat nie nasz. Ale przenosiny na właściwy dworzec niczego nie zmienią, bo nasz jest opóźniony o 11 h - wczoraj w ogóle nie przyjechał - a tak w ogóle, to tego dnia w Delhi opóźnienia zanotowało ok. 30 kursów.
Dodajmy, że jechaliśmy na konferencję i nie ma bata, tego samego dnia MUSIELIŚMY znaleźć się w Jaipurze, czyli ok. 250 km dalej, pociąg miał jechać 5 h, a tymczasem zrobiło się już koło południa...

Hello, Delhi!

Nadszedł czas na obrazek, żeby nie przynudzać tekstem. Peron na dworcu.Przyznaję, że przed podróżą byłam zachwycona, że pojeździmy sobie pociągami po Indiach - łał, przygoda. Ale rzeczywistość zweryfikowała mój zapał...
Co było koszmarne to to, że na tym dworcu nawet nie bardzo wiedzieliśmy, komu ufać. Jedyni biali, budziliśmy sensację i to niemałą. Pracownicy kolei w żaden sposób nie byli oznaczeni - żadnego munduru czy identyfikatora. Jakiś przypadkowy facet nas gdzieś wysyłał, mówił o tych - zaskakujących dla nas - opóźnieniach i to było mocno niepokojące. W końcu jednak udało nam się z kimś przekonywającym dogadać, wylądowaliśmy w agencji turystycznej w Delhi, przez którą kupowaliśmy bilety na pociągi. Oto i ona:Takie opóźnienia - dzień jak co dzień w Indiach, jak stwierdził miejscowy facet. Trzeba uczciwie przyznać, że dostaliśmy zwrot pieniędzy za bilety pociągowe. Skończyło się na wynajęciu auta z kierowcą na sześć dni, co wyszło nas w sumie niewiele drożej niż sumarycznie pociąg, a oprócz samochodu mieliśmy jeszcze "przewodnika" w postaci kierowcy. To było dobre posunięcie.

O specyfice ruchu drogowego dużo by mówić...wyjazd z Delhi zajął 2 h, do Jaipuru tłukliśmy się 7 h. Wschodnia kultura drogowa jest specyficzna, jak to już kujka tu przed chwilą opisywała, ale to, co żem widziała przez ten tydzień, absolutnie mi się w pale nie mieściło: trzy pasy (wyjazd z lotniska) i pięć nitek ruchu, wzajemnie krzyżujących się. Jazda pod prąd czy cofanie na autostradzie - żaden problem. Pasy dla pieszych nie mają racji bytu, bo piesi sobie łażą, jak im pasuje. Światła czy znaki nikomu nie przeszkadzają. W ruchu drogowym uczestniczą wszyscy: maszyny, zwierzęta, piesi. I nie ma takiego myślenia, że "jak ja teraz mu ustąpię, to się usprawni i nam obu będzie łatwiej" - nie, pchamy się na chamca do przodu, jak tylko widzę dziurę, to natychmiast wjeżdżam. WSZYSTKIE samochody są otłuczone.
Oczywiście, każde swoje posunięcie na drodze poprzedzamy klaksonem, tak, żeby inni wiedzieli, w nocy też długimi.
Przez co korki w miastach, które widziałam, są po prostu koszmarne. Po raz pierwszy poczułam, jak miasto może męczyć.
Siłą rzeczy nie mogą rozwijać dużych prędkości: szczęśliwy, który w ruchu miejskim osiągnie 40 km/h, na autostradzie najszybciej popylał 90.
Ciekawostka: na autostradzie są progi zwalniające - ZA bramkami.
Niewielka stłuczka na autostradzie spowodowała gigantyczny korek: w takim ruchu byle co ma o wiele gorsze konsekwencje niż u nas.

Ok, czas na zdjęcia: korek na autostradzie, charakterystyczne zdobienie ciężarówki oraz bardzo typowy widok z drogiNa zakończenie pierwszej części relacji opiszę, co mnie uderzyło i niesamowicie męczyło od kiedy tylko wyszłam z lotniska: góra śmieci, które przykrywały praktycznie wszystko. To nie jest tak, że tam są enklawy - tylko jest ich dużo - zasyfione. Całe ulice toną w ciorze i to nie są takie śmieci, że ktoś dwa dni temu wyrzucił butelkę: to wielokrotnie zadeptane, przeżute, zmacerowane, obszczane (nie mają problemu z laniem na ulicach) i zasrane (wiadomo, krowy) wieloletnie odpadki.
I ciasnota, absolutny brak przestrzeni: życie toczy się na ulicy, wiadomo, ale ludzi jest pełno - i albo Cię zaczepiają, to spece od turystów, którzy są na ogół BARDZO nachalni, albo wzbudzasz sensację kolorem skóry (to, powiedzmy, nie przeszkadzało mi aż tak bardzo, jak Ci natarczywi "przewodnicy"😉.
Niemal wszystkie zmysły atakowane: z jednej strony feeria barw i kolorów, ach, te stroje!; z drugiej - smród przemiennie z aromatem przypraw i niezmiennie huk czy hałas klaksonów.
I klimat mi wyjątkowo nie podszedł, ale ja to zimowy człowiek jestem. 30C (nieźle, bo to zima), dużo pyłu wszędzie, cera mi się długo nie podniesie z tego, co jej zafundowałam. Po powrocie cieszyłam się w Krakowie czystym powietrzem 😉

W każdym razie: tego dnia, po wyczerpującej podróży udało nam się szczęśliwie dotrzeć do hotelu w Jaipurze. Pierwszy dzień przyniósł szok kulturowy, który miał mnie trzymać jeszcze dzień następny.

CDN.

W następnym odcinku pokażę kolorowe zdjęcia ładnych rzeczy, które widziałam i powiem może coś pozytywnego. Nigdy nie jest aż tak źle, żeby nic nie było dobrze 😉
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
20 marca 2014 19:29
hehe dlatego ja osobiście jeśli chodzi o bezpieczenstwo i organizację w takich miejsach ufam  tylko wycieczkom lub  przewodnikom z wynajętym przez nich  transportem.
W Indiach NIE DA się  samemu na pałę ( chyba że ma sie stalowe nerwy, zna się miejscowy dialekt, albo  posiada minimum rok urlopu) przemieszczać się z trybie -> zobaczyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.
Oni mają swój ,,porządek" który dla nas  Europejczyków jest nie do ogarnięcia.  Od komunikacji drogowej po patataje
A jesli chodzi o syf to niestety tez  mieliśmy tą ,,przyjenosć"  oglądać tony śmieci na każdej praktycznie ulicy.
Czesto gesto grzebią w tym jeszcze świnie  oraz psy  a czasami nawet i dzieci. 
Niestety ten widok nie należy do najprzyjemniejszych .

Czekam na kolejne fotki i dalszą relację  :kwiatek:
kujka   new better life mode: on
20 marca 2014 19:54
zabeczka17, moja przyjaciola zawsze jezdzi po Indiach sama na pale. Ale ona byla tam juz chyba z 10 razy, moze to dlatego 😉

Ona i jeszcze druga przyjaciolka, ktora z kolei 3 mies mieszkala w Indiach czasami siadaja i wspominaja ten charakterystyczny zapaszek:
smród przemiennie z aromatem przypraw


i one potrafa z blyszczacymi oczami, wypiekami na twarzach przekrzykiwac sie w opisach "taki mokry smietnik, w ktorym tak juz troche cos podgniwa, pomieszany z curry i krowa"  😂

Obie tesknia i obie ciagnie spowrotem, to te z opcji zakochanych, choc bez klapek na oczach.

Elbus fajnie, fajnie, czekam na ciag dalszy!
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
20 marca 2014 20:06
Eee to kobietki obcykane w takich wyjazdach.🙂 Podziwiam, bo  po tym co widziałam to sama bym się nie odważyła. Na pewno nie bez hinduskiego opiekuna a i to najlepiej miejscowego.
Ale zeby samej brykać.... nieee....aż tak tych Indii to ja nie kocham  😁


edit: a jeśli chodzi o smród. No cóż.  Nie mogę sie za bardzo wypowiedzieć bo wiecej widziałam z okna autokaru jak bywałam.
Na pewno waliło w Agrze od rzeki. Waliło w Dheli czy Bombaju  na peronie, w samym Bombaju nad portem przy Meczecie  na wodzie.. I rzecyzwiscie był to specyficzny smród.
Ale co mnie zdziwiło .. to nie waliło od ludzi.
No bez jaj nie było czuć potu. U nas w PL wystarczy się  przejechać zwykłym MPK aby wiedzieć o czym mówie.
Tam tego nie ma. Przewijałam się przez różne tłumy - w koncu zwiedziałam miejsca  turystyczne. Spędziłam 16 godzinw  pociagu z hindusami i nic. Jakby wszyscy dookoła używali antyperspirant  😁 😜
To było cholernie miłe wrażenie.


Tak mi się rpzypomniało a propos śmieci jeszcze. Zapytaliśmy naszego hinduskiego przewodnika- Jak to możliwe że takie piękne miasto jak Bombaj, takie kosmopolityczne, idące w modę  Europy ma tyle smieci na ulicach ? Pan sie na nas spojrzał po czym stwierdził- Urząd miasta nie widzi potrzeb oczyszczania terenu Bombaju, nie posiada nawet oddziału zajmującego się wywozem śmieci.  😵
Tak, to racja - cior i syf jest wszędzie, ale sami Indusi są czyści i bardzo schludnie ubrani: koszule z kołnierzykiem i sweterek/kamizelka.
Chociaż...samolot do Delhi pełen był właśnie rodzin hinduskich, nooo i było czuć "człowiekiem", stewardessy latały przed odlotem z odświeżaczami powietrza w tę i nazad. Ale to mógł być przypadek ekstremalny, bo w podróży.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
21 marca 2014 09:35
moze ci w samolocie  to byli akurat tacy przesiaknieci wiesz europejska kultura pheheh 😁
Niekoniecznie wracali z Europy, samolot z Dubaju  😉

An unique India experience - cz. II
(Bardzo unique i bardzo India)

No, ale ok - w tej części będzie więcej zdjęć i nie będzie jednego głównego motywu, wieczorem napiszę coś bardziej spójnego.
Najpierw jeszcze dwa obrazki z drogi: niemal wszystkie ciężarówki są malowane w różne wzory - sami nawołują do używania klaksonów (fakt, jest bezpieczniej, na pewno będziesz zauważony)


I jeszcze folklor - grupa pielgrzymów:


Jesteśmy w Jaipurze. Super, Rajastan, dobrze będzie coś zobaczyć, w końcu dookoła kupa fortów, pałacy - no, jest na co popatrzeć.
I faktycznie, są twierdze, przepięknie zdobione pałace, ale ich percepcja jest zaburzona przez ten ścisk i syf dookoła. Dopiero po powrocie, sklejając slajdy, zobaczyłam na zdjęciach, w jakich kolorowych i cudnych miejscach byłam.

Fort Amber, nad zalewem:


Ogromna twierdza górująca nad miastem, jeden z najważniejszych zabytkó w regionie. A tak wyglądały oznaczenia dojazdu do niego:

Normalnie jak oznaczenia szlaków w Gorcach - i tak nie znajdziesz sam drogi, jeśli nie jesteś stąd. O tej drodze trzeba wiedzieć 😉

Tak wygląda widok na okolicę z góry:

Góry dość nieprzyjemne - sucho, cierniście. Same wzgórza najwyraźniej nie wystarczyły, skoro pociągnęli jeszcze granią mur.
Sam Jaipur jest miastem sztucznym, wybudowanym ot tak w środku pustyni jakoś w XVIII wieku. W późniejszych częściach pokażę Wam ogólny widok na miasto z góry i okolice - no susza, pustynia i bida.

Niestety, ale budynek - przypominam, ogromny i ważny, potencjał na atrakcję turystyczną jak nic - raczej zaniedbany. Szczerze wątpię czy kiedykolwiek pochylił się nad nim jakiś konserwator. Ściany w zaciekach:


A zamiast kustosza - wojsko. To charakterystyczne, cały kraj jest pełen mundurowych. Więcej ich niż policji.

Przy okazji widzicie absolutnie piękne zdobienia - freski florystyczne i geometryczne.

Albo pomieszczenie wyłożona ozdobami ułożonymi z lusterek - no bajka! I doskonale zachowane, klimat im sprzyja.


CDN.


zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
21 marca 2014 11:40
Mój ukochany Amber  😍 Jezu nigdy nie zapomnę tego miejsca. Mogłabym tam siedzieć długie miesiące aby zwiedzić każdy zakamarek.
To własnie on wywarł na mnie największe wrażenie w Indiach.
Tam jest mega magicznie.
Moglibyście polecić mi jakiś przyjemny pensjonat w Zakopanem? Interesuje mnie pokój dwuosobowy z łazienką, w miarę niskich cenach w okresie wakacyjnym. Wiem, że jeszcze trochę czasu, ale już się zaczynam rozglądać, żeby wiedzieć co i jak. :kwiatek:
Hej 🙂
Zna ktoś może jakiś hotel/pokoje w przystępnej cenie w Pradze? Dziewczyna u której mieliśmy apartament zarezerwowany pół godziny temu napisała, że błąd i jednak był on wcześniej zarezerwowany, zostaliśmy na lodzie nieco i liczy się czas już teraz 🙁
polecam taki hostel w Pradze: http://hostelprahaladvi.cz/index.php?obsah=serwis&jazyk=pl

czysto, schludnie i ceny tez byly przestępne ze 2 lata temu 🙂
Moglibyście polecić mi jakiś przyjemny pensjonat w Zakopanem? Interesuje mnie pokój dwuosobowy z łazienką, w miarę niskich cenach w okresie wakacyjnym. Wiem, że jeszcze trochę czasu, ale już się zaczynam rozglądać, żeby wiedzieć co i jak. :kwiatek:

Może nie samo Zakopane, ale okolice: http://www.podsyrokom.pl/
Polecam, mamy tam wyjazd rodzinny w długi weekend z Bożym Ciałem, właściciel przyjmie nas za 58 zł od osoby z pełnym wyżywieniem! Posiadają własne wyroby masarskie, bardzo mili ludzie, urokliwa okolica, 2km od Term Podhalańskich.
15km od Zakopanego.
Viridila, zajrzyj na booking.com, moj brat kiedyś szukając na ostatnią chwilę noclegu w Pradze trafił do 4* hotelu za mniej niż pół normalnej ceny
Polecicie coś w Gdańsku po taniości, na majówkę  :kwiatek:
flygirl, ja mogę polecić Willę u Bzyka 🙂 super warunki, pokoje ładnie urządzone i ceny przystępne (przynajmniej jak byłam we wrześniu były ok 😉 ) a jedzenie... marzenie!  💘
ahhh... właśnie mój Tomek zrobił film z Krymu... ale tam było bosko... !!
ovca   Per aspera donikąd
06 kwietnia 2014 16:04
Polecicie coś w Gdańsku po taniości, na majówkę  :kwiatek:


musi być w samym Gdańsku czy może być 15 km od centrum ale z wielką szeroką i pustą plażą? 😉
[quote author=Jasmine link=topic=163.msg2059657#msg2059657 date=1396737179]
Polecicie coś w Gdańsku po taniości, na majówkę  :kwiatek:


musi być w samym Gdańsku czy może być 15 km od centrum ale z wielką szeroką i pustą plażą? 😉
[/quote]
Może być  😍
ovca   Per aspera donikąd
06 kwietnia 2014 18:47
http://osrodekbursztyn.pl/ polecam, byłam tam na wakacje w zeszłym roku- wybraliśmy najtańszą opcję, ale pokoje są odremontowane, z łazienkami, pyszne śniadanie no i w czasie największych letnich upałów na plaży było...jakieś 15 osób  😂

rezerwowaliśmy przez booking.com i było taniej niż bezpośrednio w hotelu- płaciliśmy 120 zł za dwie osoby.
espana bardziej mnie interesuje samo Zakopane, ale dzięki 😉
Carmen oo dzięki, zapamaiętam!
Pauli   Święty bałagan, błogosławiony zamęt...
07 kwietnia 2014 15:54
flygirl
Moja kuzynka była "U Bzyka" z narzeczonym, oboje bardzo sobie chwalą, miła atmosfera, przystępne ceny, przytulne, czyste pokoje.
Sama mam w planie w końcu się tam wybrać.
Ja też byłam u Bzyka i było bardzo spoko.

Co do hoteli w Pradze - zarezerwowaliśmy kiedyś na spontanie dla 4 osób miejscówki w "hostelu" w Pradze. W życiu nie byłam w takim miejscu 😵 Pokoje jak w szpitalu z lat 80tych- sypiący się tynk, rury na wierzchu, żółte ściany i metalowe łóżka z brudnymi materacami, ogromny budynek na kilkaset pokoi. Wróciliśmy w nocy z miasta i w naszym łóżku spał jakiś pijany (nieprzytomny) Czech - wynieśliśmy go w prześcieradle na korytarz 😁 Wisienką na torcie było to, że poznanym przez nas Polakom też śpiącym w tym hotelu ukradziono spod niego tej nocy samochód. Jak w jakimś koszmarze 😁
kiedyś na spontanie (w epoce sprzed internetu 😉) pojechaliśmy do Pragi w ciemno, bo ktoś stwierdził że spoko, bez problemów i tanio  🤔wirek:
za trzecim podejściem w IT facet stwierdził, że ma świetny apartament za 4ooo, my na to że możemy wydać gora po 500 na osobę (dwie pary), podrapał się chwilę po głowie i nam wynajął za 2000  😎
A my jak byliśmy w Pradze, spaliśmy w akademiku, który latem pełni funkcję hostelu. Warunki średnie, ale przespać się dało (dopóki Polacy nie postanowili o 3 w nocy zrobić imprezy  😁 ). Nie pamiętam już, ile płaciliśmy, ale cena była taka, że warunki nam zupełnie nie przeszkadzały 🙂
Ja w Pradze nocowałam tu: http://www.littlequarter.com/. Rewelacyjna lokalizacja i dobre śniadanie w formie bufetu w dość niskiej cenie.
Ogólnie to polecam wyszukiwanie przez booking.com jeśli chodzi o Pragę.
Spałam w Pradze w tym samym miejscu co olencja i też nie pamiętam ceny, ale było mocno niska 😉 My akurat nie mieliśmy żadnego towarzystwa na czas pobytu, więc z noclegu byłam zadowolona (wychodziliśmy o 7 rano i wracaliśmy po 22, więc nic poza łazienką i łóżkiem nie było potrzebne).
Muszę zacząc myślec nad wakacjami - co byście polecili osobie, która lubi góry, nie chce spędzac czasu bycząc się cały czas w hotelu, tylko porobic parę aktywnych rzeczy, do tego obejrzec parę ciekawych miejsc, zabytków?

Zastanawiałam się nad Rumunią, gdyż są i góry, i piękne zamki, no i pewnie parę koni do jazdy w teren też by się znalazło 😁 Ktoś by polecił jeszcze jakieś miejsce, które warto odwiedzic?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się