konie fryzyjskie

cieciorka   kocioł bałkański
06 lutego 2009 11:30
kiedyś się bardziej interesowałam fryzami 🙂
uczucia jakoś oziębły :P
powiedzcie mi, krzyżyje się je z czymś?
jest jak ze ślazakami- jakiś cięższy i lżejszy typ?
Zapewniam Cię Julie, że ta "łosowatość" fryzów nie jest regułą, tym bardziej, ze hodowla obecnie idzie coraz bardziej w kierunku sportu, nie charakteru. Dzikusów wśród czarnych coraz więcej 😉


Wierzę Ci i słyszałam też takie opinie wcześniej. Z resztą wśród każdej rasy koni mogą być nietypowe dla rasy wyjątki, np. łosiowaty folblut.
Ja tylko mówię, że te fryzy które miałam okazję poznać były z natury raczej muliste.
No i zdaję sobie sprawę, że dużo może zmienić wysokoenergetyczna pasza i "wystanie" u każdego konia.
cieciorka - hodowcy wyróżniają różne typy, ale ta nomenklatura nie jest uściślona:
- barokowy - bardziej kwadratowy pokrój, specyficzna linia grzbietu, bardzo włochata,
- koń w starym typie, hodowany dawniej na potrzeby rolnictwa, krótkie nóżki, ścięty zad, większa masa ciała, podobny nieco do naszych zimnokrwistych,
- sport - obecnie hodowla idzie właśnie w tym kierunku, koń smuklejszy, szybszy, z predyspozycjami wierzchowymi (oczywiście ujeżdżenie) i zaprzęgowymi w szerokim tego słowa znaczeniu.

Nie krzyżuje się obecnie z innymi rasami. Produkowaniu "kundli" mówimy zdecydowane NIE!!!
fanelia   Never give up
06 lutego 2009 13:55
Wawrek - mam chyba ten sam kalendarz, co Ty 😉

Julie - ooo, to ciekawie, że byłaś wSulęczynie, napiszesz coś więcej? Ja tam jestem co roku w wakacje (odkąd skonczylam 5, czy 6 lat 😉 ), a u pana Michalaka też jeździłam na fryzach. Z tego, co słyszałam, to on nie ma fryzów z pełnym holenderskim rodowodem.

Ktoś pytał o fryzy za kilkanaście tysięcy - osobiście bym nie kupowała, bo za taką cenę to przewaznie "odpady" z Niemiec, poza tym jak już kupować, to lepiej wydać więcej i mieć dobrego konia, z udokumentowanym pochodzeniem i zdrowym 😉 a za 30 tys da się kupić, sama się rozglądam za koniem w takiej granicy i już kilka fajnych widziałam za tę cenę, ale jeszcze nie mam tyle kasy ani warunków, żeby kupić 🙁
Pracowałam w Sulęczynie, przez dwa sezony prowadziłam rajdy długodystansowe.
A jakie papiery mają konie pana Michalaka to nie wiem. One się co chwile zmieniają, są sprzedawane i z niemiec przyjeżdżają nowe.
W każdym razie stajnia i właściciele bardzo sympatyczni, konie bardzo zadbane, w boksach czyściutko, tak, że samemu w nich można spać.
A poza tym cieszę się, że mój Ericzek u nich przez chwilę był, bo od tamtej pory żadna sfora ujadających psów nie robi na nim wrażenia i przyzwyczaił się też do widoku i odgłosó ruchu ulicznego.
fanelia - na miłość boską, nie z Niemiec!!! Przecież można kupić u nas, w Polsce bardzo dobrego fryza z pełnym, holenderskim rodowodem, premiowanego, zdrowego i to z dowozem na miejsce!!! Za kilkanaście można mieć odsadka z bardzo dobrym papierem.
fanelia   Never give up
06 lutego 2009 15:29
Wawrek - przepraszam, nie wzielam pod uwage odsadka, myślałam o młodym koniu 🙂 Odsadka to jasne, że da się kupić w Polsce do 15-20 tysięcy spokojnie 🙂 Pewnie nie doczytałam albo coś sobie wymyśliłam, myślałam, że ktoś pytał o dojrzałego konia 😉 W poprzednim poście chciałam tylko zwrócić uwagę komuś, kto pytał, czy da się tanio fryza kupić, że lepiej nie dawać się zwieść ogłoszeniom o tanich fryzach (dorosłych), bo mogą być "odpadowe" z Niemiec🙂
po prostu się nie zrozumieliśmy 🙂

Julie - fakt, stajnie mają przesliczną i bardzo fajni ludzie, życzliwi i pomocni 🙂 Chociaż ich polityki hodowlanej nie popieram 😉
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
08 lutego 2009 15:51
a jak to jest z plowieniem? Jest taki rodzaj masci kara plowiejaca. W jakim wieku zaczynaja plowiec? Czy przez odpowiednie zywienie (bez nadmiaru bialka w paszy) da sie to zredukowac? Czy kazdy osobnik o tej masci musi wyplowiec?
moje płowieją co roku latem na słońcu. Zimą znowu robią się czarniutkie jak smoła. Wiem, że np w Holandii hodowcy stosują specjalne pasze z dodatkiem m.in. cynku, który podobno ma jakiś wpływ na "poprawianie" karego umaszczenia.
Generalnie kara to kara, a płowienie nie jest warunkowane genetycznie.
Ja fryzami jestem zachwycona od lat, choc ani nie jeździłam, ani nie miałam z nimi do czynienia (ktoś w okolicach Bydgoszczy ma klaczkę, ale jesgt malutka - ok 150 cm), wolę te duże okazy  😜

Jak będę szukała kolejnego konia, to będzie fryzem - oczywiście z polskiej hodowli  😉

pare fotek z sieci (wygooglane)

http://images.google.pl/

http://www.stallionstation.com/ss/directory/listers/friesianharts/

http://www.abacusfarms.com/Uno.html

http://www.fhana.com/ :


Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
08 lutego 2009 21:52
slyszalam, ze bialko (nadmiar) sprawia, ze plowieja. Wtedy nalezy zamiast samego owsa podawac np mieszanke owsiano-jeczmienna albo przestawic na kukurydze np
Szyszka,  z tym białkiem to się tyczy wszystkich karych ?
przepraszam, jednak się dziedziczy 🤦

w arkuszu oceny jest podział na płowiejącą- vaalzwart i  nie płowiejącą- gitzwart
hodowcy wyróżniają jeszcze 2 typy płowiejącej: żółty i czarny z płowiejącą grzywą

teorii o białku nie słyszałem 🤔
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
09 lutego 2009 09:11
jeszcze jest toeria o sloncu  😉
ta o słońcu jest prawdziwa 😁

i coś żeby się nie nudziło- moja Tiamat

Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
09 lutego 2009 09:23
Wawrek masz foty tego zoltoplowiejacego typu? Bo rozumiem ze ten drugi to tak jak twoje koniska?
złotek nie mam. a u mnie faktycznie, końcówka grzywy i ogona robi się latem brązowa
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
09 lutego 2009 09:39
kurcze chcialabym zobaczyc, mam jednego plowiejacego na oku i nie chcialabym zeby jak wyplowieje troche wygladal jak kupa  😉
cóż... w pełnym słońcu zrobi się zawsze "kupa"

zainteresowani pewnie już wiedzą.

od 1 marca zaczyna pracę drugi ogier z permisją na Polskę: Simme fan Fjildhûzen 200504566 Vb Ster (Doaitsen x Dirk). Stacjonuje tutaj: http://www.tinkery.pl/index.php
fanelia   Never give up
26 lutego 2009 11:48
Świetna wiadomość, hodowla polska się rozwija  😍 

Mam pytanie do właścicieli fryzów, jak radzicie sobie z grudą? Czy udaje się Wam jej uniknąć? 🙂 I kolejne pytanie: interesuje mnie sprawa ochraniaczy/owijek - jak sobie radzicie z nałożeniem/zawinięciem na bardziej owłosionych fryzich nogach? 🙂
Z grudą nie mam problemów. Mało tego - nawet w tym błocie pęcina często jest sucha, bo gęste i długie włosie szczotek skutecznie zabezpiecza przed działaniem wilgoci. Oczywiście w ekstremalnych warunkach pęciny są mokre, ale wtedy szmatka do ręki i jedziemy.

owijek nie stosuję, ale fryzy chodzące sport mają normalnie zawijane. Może KarolaLiderowa coś więcej w temacie owijek kliknąć 😎
Thilnen   Dżamal Ad-Din
26 lutego 2009 12:04
Fryzy są piękne, niesamowicie mi się podobają, ale ta cena... Ech, może kiedyś. Zauważyłam jedną rzecz - że ogiery mają zazwyczaj znacznie dłuższą i gęstszą grzywę niż klacze, a nawet wałachy. Czy wałachy są mniej owłosione, bo to kwestia hormonów, czy też po prostu trzebi się takie mniej efektowne?

I od razu drugie pytanie: czy z ogierami fryzyjskimi jest dużo problemów, czy tez warto sobie takiego jajecznego konia zostawić?
bujne owłosienie mają też klacze - jedne mniej, inne bardziej, ale fakt - ogiery częściej prezentują się lepiej jeśli chodzi o tę cechę.

Co do ogierów... generalnie rzecz biorąc to te, które nie są przeznaczone powinny być wycinane. Właściciele nie robią tego z różnych względów, ale jeśli samiec nie ma  "papieru" na krycie to nie powinien pozostawiać po sobie potomstwa.
Bo koń rasowy = koń rodowodowy
.
ło matko  🤔

sorki, ale skąd takie rewelacje...? przecież to normalne konie!!! Tendencja jest do "produkowania" koni przydatnych do sportu, a czy widzieliście śledzikowate, wąskie, niewydolne fizjologicznie konie ujeżdżeniowe...?

i żeby było jasne: fryzy jedzą też owies, siano, jabłka, marchew, trawę i .... normalnie żyją!!! Mówię o tym bo już słyszałem gdzieś, że dla fryzów owies jest trujący 🤔wirek: 🤔

agnieszka133333 a co to za czarnuch?
Nasze fryzy wykazywały dzisiaj wręcz niezwykłą przyczepność do podłoża. Mimo błota i topniejącego śniegu.

asds   Life goes on...
26 lutego 2009 21:21
Ech...wszystko jest tylko konia brak 🙁
izydorex - fotki szlag trafił 👀
.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się