Stajnie na Śląsku

ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
21 listopada 2017 21:02
O, dzięki za info o panewnickich stajniach. Człowiek niby mieszka w Katowicach, a nie do końca się orientuje.
Rozmyślam nad ,, jazda za pomoc przy dwóch koniach ,, . Czy ma ktoś jakieś doświadczenia  , co rozumieć przez ,,pomoc,,? Dzięki za infa  :kwiatek:
Livia   ...z innego świata
22 listopada 2017 13:49
Najlepiej poczytaj i pytaj w tym wątku: http://re-volta.pl/forum/index.php?topic=88613.0 🙂
Miał napisać, więc siadłam do stajni o których istnieniu wiem (nie wiem czy wszystkie już zostały wymienione) lub byłam.

- KJ Lukasyna Gliwice - duże padoki, karuzela, hala z kwarcem, plac zewnętrzny z kwarcem, boksy angielskie/normalne. Ogólnie pensjonat na plus, nie robią problemów z jedzeniem czy padokami, minus taki, że na miejscu rekreacja - trzeba liczyć się z tłumem dzieci i tym, ze mogą się kręcić w okolicy. Słabo z terenami, chyba, że pojedzie się gdzieś dalej.
- Fart Gliwice-Łabędy - padoków praktycznie nie ma, hala z dobrym podłożem, plac zewnętrzny, karuzela, lonżownik, na miejscu ma się p. Aldonę, kręci się po stajni rekreacja, dość ciężka atmosfera, stajnia z przejściami (podpalenia etc.).
- Tarus Gliwice - konie prawie cały czas na padoku, boksu angielskie, na rękę idą ze wszystkim, na miejscu ma się weta i kowala, plac zewnętrzny z kwarcem.
- Stajnia R. Magiery Ostropa-Gliwice - mały plac z ziemią/piaskiem do jazdy + trawiasty, małe padoki, małe, rzadko sprzątane boksy (również angielskie), właściciel na minus, ogólnie stajnię odradzam jeżeli komuś zależy na swoim kopytnym.
- Per Passione Gliwice-Czechowice - na miejscu również rekreacja, hala namiotowa z niezłym podłożem, plac zewnętrzny strasznie kopny, wokół jest kąpielisko, więc pełno obcych ludzi się kręci, nie wiadomo czym mogą nakarmić... Z padokowaniem trochę problem, na miejscu lonżownik.
- KJ Trachy Gliwice - stajnia p. Tadeusza Kozy, dobre zaplecze treningowe (w tym trenerzy), duży plac zewnętrzny z kwarcem i przeszkodami, mała hala z kwarcem, problem z padokowaniem, karuzela na miejscu, przy żywieniu problemów nikt nie robi jak coś trzeba dodać, trochę rzadko sprzątane boksy.
- Stajnia Wilcza (na trasie Gliwice-Rybnik) - konie prawie cały dzień na padoku, duże boksy, opieka koni na wysokim poziomie (co koniu trzeba to zrobią/dadzą), plac do jazdy z bardzo słabym podłożem.
- Stajnia Pilchowice - wiem tylko, że jest hala z kwarcem.
- Stajnia Leboszowice - konie cały dzień na dworze, jakieś miejsce do jazdy jest.
- Stajnia/agroturystyka u B. Kiszka - duże padoki i boksy, konie cały dzień na dworze praktycznie, ładna okolica, miejsce do jazdy jest na trawie.
- Nasza Bajka Rudy - duże padoki, gdzie konie są na dworze prawie cały dzień, plac z kwarcem do jazdy, właściciele idą na rękę, ogólnie polecana.
- Indeks Rybnik - hala z kwarcem, na miejscu rekreacja - trzeba się z tym liczyć, raczej nie ma problemów z padokowaniem, resztki crossu na miejscu, duże boksy.
- Elizar Jejkowice - hala z kwarcem, plac zewnętrzny z kwarcem, z padokowaniem raczej nie ma problemu, niegdyś straszne kolejki tam były, obecnie nie wiem.
- Artano Rybnik - małe padoki, ośrodek trochę w środku miasta, hala namiotowa i plac zewnętrzny z kopnym piaskiem, boksy dość duże (również angielskie), z karmieniem nie ma problemu.
- Eldorado Świerklany - kręci się rekreacja, kopny i wąski plac zewnętrzny, z padokowaniem problem, raczej ośrodek ma niezbyt przychylne opinie.
- Folwark Chudów - ośrodek się rozwija, obecnie mają duży plac z kwarcem, lonżownik, konie prawie cały dzień na dużych padokach, często sprzątają, karmią jak chce właściciel, ogólnie na duży plus, szkoda tylko, że hali nie ma.
- KJ Profit Orzesze - hala z dobrym podłożem na miejscu (w ziemie jeszcze namiotowa dla rekreacji), plac zewnętrzny (duży, normalny i jeszcze mały "rozprężalnia"😉, solarium, na miejscu niestety rekreacja - trzeba się z tym liczyć, z karmieniem nie robi się problemów, padoki za dopłatą - z padokowaniem trochę problem jest do tego tylko na kwaterach. Ładne tereny.
- Montana Mikołów - konie prawie cały dzień na padokach, w miarę często sprzątana boksy, trochę robią problem z karmieniem, ładne tereny, ale plac, który jest tam do dyspozycji kopny i rzadko kiedy schnie po deszczu.
- Aura Wyry - hala i dwa place zewnętrzne ze średnim podłożem, ładna stajnia, duże padoki.
- Rancho Broszka - nie ma problemów z padokowaniem i zaleceniami właściciela względem karmienia etc., do jazdy twardy plac trawiasty, ładne tereny.
- "13" Bujaków - na miejscu kowal, hala.
- Stajnia Jamna Mikołów - duży plac zewnętrzny w kwarcem, mała hala, duże padoki, trochę małe boksy.
- Kapiris Paniówki - głównie zajmują się hipoterapią, konie widzę cały dzień na małym padoku.
- Areta Chorzów - hala, plac zewnętrzny trochę kopny, z padokowaniem nie ma problemów, ale różne opinie chodzą o tym miejscu.
- Omega Ruda Śląska - na miejscu hala i plac zewnętrzny z trochę kopnym podłożem, nie ma problemów z padokowaniem i karmieniem, bardzo na rękę idą, ciężko z terenami, wet na miejscu.
- Stajnia Rancho M. Zdebla Ruda Śląska - boksy angielskie, kwatery, plac zewnętrzny w kwarcem, na nie problemów z karmieniem.
- Arabka Mysłowice - nie ma problemów z padokowaniem i karmieniem, mała hala ze słupami, duży plac zewnętrzny z dobrym podłożem, dużo dużych padoków - ogólnie są kolejki.
- KKJ Katowice - opisana już.
- Leo Tychy - nie ma problemów z padokowaniem (kwatery lub duża łąka) czy z karmieniem, czysto, duże boksy, hala z kwarcem, karuzela, duży plac zewnętrzny w kwarcem, ogólnie kolejki, nie ma się raczej do czego przyczepić.
- Chata Paprocańska Kobiór - wątpliwe karmienie, padoki jako kwatery z padokowaniem problemu nie ma, plac ze słabym, kopnym podłożem, małe, rzadko sprzątane boksy, ogólnie nie polecam stawiać tam konia.
- Zbrosławice (główne) - trzeba się liczyć z rekreacją/obozami, duże boksy, nowy plac zewnętrzny z kwarcem, duża i mała hala z kwarcem, lonżownik, z padokowaniem jest trochę problemów, ale ogólnie sporo trzeba robić tam samemu dla konia...
- Zbrosławice p. Słodczyk - na miejscu hala, ale bardziej się nie zagłębiałam.
- Preria Zbrosławice - duże boksy, czysto, pełno padoków z naprawdę super trawą - nie ma problemów z wyprowadzaniem, dwa place zewnętrzne w kwarcem, hala z kwarcem, lonżownik, karuzela. Dobre opinie.
- Lando Ptakowice - ośrodek na bardzo wysokim poziomie, ogromna hala z kwarcem, piękna stajnia, duże boksy, często czyszczone, nie ma problemu z karmieniem i padokowaniem (duże padoki, kwatery z trawą lub na piasku) do wyboru, solarium, karuzela, lonżownik, dwa place zewnętrzne z kwarcem (jeden ogromny), na miejscu trenują zaprzęgi (są również trasy z przeszkodami dla nich), rekreacja jest, ale nie aż tak odczuwalna. Ostatnio cena to 1200 zł, ale warto.
- Tąpkowice - konie cały czas na padoku, trochę problemy z karmieniem, na miejscu duży plac z piaskiem (trochę kopny), lonżownik, różne opinie.
- Tarnowskie Góry Incendio
- Rzeczyce - hala z kwarcem, duże plac zewnętrzny, czysto, duże boksy, nie ma problemów z padokowaniem, raczej dobre opinie.
- Stajnia p.Barczyk Zbrosławice - hala z kwarcem, plac zewnętrzny mały, różne opinie względem padokowania/karmienia.
- Stajnia w Przezchlebiu - padokowanie prawie cały dzień na ogromnych pastwiskach, nie ma problemów z karmieniem/sprzątaniem, bardzo polecana.
- Stolarzowice - hala, plac zewnętrzny ze średnim podłożem, problemy z padokowaniem (sama padoki liche), karuzela, lonżownik, z karmieniem i sprzątaniem raczej nie ma problemów.
- Szałsza - pensjonat na dziwnych warunkach ogólnie wszystko ze sporym minusem.
- Salopa Zabrze - konie cały dzień na padoku z sianem, 3 place zewnętrzne ze średnim podłożem, właścicielka nie lubi obcych (kimkolwiek on nie jest), ze sprzątaniem średnio, z karmieniem nie ma problemu.
- Zabrze Leśna - duży plac ze średnim podłożem (głównie na miejscu west) lubi pływać, konie cały dzień na padoku, ze sprzątaniem nie ma problemu, właściciel idzie ze wszystkim na rękę raczej.
- Solec Bieruń - nie ma problemów z padokowaniem (duże padoki), z karmieniem raczej też nie, na miejscu hala, plac zewnętrzny z twardym kurzącym się podłożem, trzeba liczyć się z rekreacją na miejscu.
- Stajnia Imielin - nie ma problemu z padokowaniem (konie prawie cały dzień na fajnych pastwiskach), ładne tereny, plac zewnętrzny z bdb podłożem, czyste i duże boksy, z karmieniem nie ma problemu, ogólnie bdb opinie.
- Rancho Baranówka - ładnie wygląda, ale ma sporo negatywnych opinii.
- KJ Lubliniec
- Stajnia w Kochcicach (ok. Lublińca) - dobre opinie, hala.
- Stajnia Czerkis Wielowieś - hala z kwarcem, plac zewnętrzny z dobrym podłożem, duże padoki - nie ma problemów z padokowanie, karmienie i sprzątanie - nie ma problemów, dobre opinie.
- KJK Romico Żywiec - dwie hale z kwarcem, piękne tereny, dużo pastwisk, duży plac zewnętrzny w kwarcem, duże czyste boksy, ogólnie dobre opinie.
- KJ Ochaby - odnowiony ośrodek, duże czyste boksy, hala z kwarcem, z padokowaniem ponoć nie ma problemów, plac zewnętrzny w kwarcem, niestety opinie negatywne często słyszę.

I na razie tyle, jak coś mi się jeszcze z tych okolic przypomni - napiszę. Niektóre informacje mogą być stare, niektóre są liche, ale pisałam tyle co wiem, na pewno może to być jakiś odnośnik, ale zawsze warto samemu sprawdzić czy stajnia komuś pasuje.


Jeszcze co do postu dorhej - stajnia Equipe już nie istnieje, Orinoko również.

[quote author=Piotr_48 link=topic=1780.msg2732417#msg2732417 date=1511346376]
Rozmyślam nad ,, jazda za pomoc przy dwóch koniach ,, . Czy ma ktoś jakieś doświadczenia  , co rozumieć przez ,,pomoc,,? Dzięki za infa  :kwiatek:
[/quote]

Piotr, powiem Ci szczerze, że ciężko znaleźć kogoś odpowiedniego - ja przerabiałam. Początki były spoko, a potem im dalej tym gorzej. W efekcie w końcu pomoc była niemal zerowa, jazd coraz więcej, aż się pożegnaliśmy.
Do jazd za pracę zwykle zgłaszają się nastolatki, które niestety z pracą fizyczną nie są za pan brat, a nawet lekkie zadania typu wymiecenie pajęczyn jest zbyt trudne, bo "pająk do niej idzie po szczotce"... To już nie są te czasy, kiedy jak człowiek chciał pojeździć w sobotę, to cały tydzień harował w stajni za frajer, żeby tylko móc na pół godziny na konia wsiąść. I z tego co rozmawiałam z innymi "starymi końmi" to nie tylko ja odniosłam takie wrażenie.
Teraz to, że koń ma nieumyte poidło jest nieistotne - ważne, żeby kurtka była pod kolor czapraka do zdjęć na fejsa... Probowałam parę razy i chyba już więcej nie spróbuję, bo i tak muszę poprawiać. A skoro muszę poprawiać, to wolę sama zrobić - jest szybciej i bez nerwów...
Myslę, że lepszym rozwiązaniem jest wzięcie konia w pensjonat za pracę w rozliczeniu, to mi się sprawdziło. Ale może gdzieś jest ten idealny nastolatek, wychowywany tak jak my w poczuciu, że żeby coś dostać trzeba najpierw dać od siebie 🙂
Życzę Ci, żebyś znalazł!
- Arabka Mysłowice - nie ma problemów z padokowaniem i karmieniem, mała hala ze słupami, duży plac zewnętrzny z dobrym podłożem, dużo dużych padoków - ogólnie są kolejki.

Druga hala na ukończeniu, w miejscu mniejszego placu do jazdy od strony wjazdu do stajni.
Melanie Indeksa w Rybniku już nie ma, jest jeszcze stajnia westowa U Marka w Bargłówce, mają boksy angielskie, dwa place do jazdy. Nie stałam tam więc nie wiem jak wygląda reszta. Jest jeszcze nowa stajnia w Rudach Kozielskich, stajnia drewniana, boksy angielskie, łąki i piękne tereny, właściciel jeździ zaprzęgi, ale myślę, że plac do jazdy też się znajdzie.
KasiaWu Przerabiałam obie opcje tzn. pomoc za jazdy i pensjonat w rozliczeniu częściowym pomoc przy koniach, wszystko jest piękne na początku, potem zawsze się krzaczy, więc mam podobne odczucia co Ty szybciej i bez nerwów najlepiej zrobić samemu 🙂
malaga, to teraz to już w ogóle będą kolejki. 🤣 Super info z tą halą!
Livia, faktycznie , zmyliło mnie to, że jeszcze 2 miesiące temu stała tam znajoma na pensjonacie. Ciekawa jestem czy ktoś zainteresuje się obiektem, może ktoś go kupi i w niego zainwestuje? Szkoda by było samego ośrodka.
Livia, faktycznie , zmyliło mnie to, że jeszcze 2 miesiące temu stała tam znajoma na pensjonacie. Ciekawa jestem czy ktoś zainteresuje się obiektem, może ktoś go kupi i w niego zainwestuje? Szkoda by było samego ośrodka.


"W związku z przeprowadzką Ośrodka Jeździeckiego INDEKS, informujemy że OJ INDEKS nie działa do odwołania.
Działalność wznowimy w drugiej połowie listopada. O nowym adresie, godzinach działania, jazdach i formie zapisów na jazdy poinformujemy na stronie oraz FB.
Numer telefonu, mail, strona i FB nadal aktualne."
malaga, czytałam to, ja bardziej mówię o ośrodku jako budynkach, bo konie/ludzie się wynoszą, ale ośrodek zostanie pusty, stąd jestem ciekawa czy pójdzie pod młotek i kupi to ktoś koński i zainwestuje.
Ośrodek jeździecki w Stodołach znany przez ostatnie lata jako Indeks nie istnieje, ten obiekt został zlicytowany i jest nowy właściciel który z końmi raczej nic wspólnego nie ma. Indeks jako zespół ludzi przeniósł się do Czech, nie pamiętam nazwy miejscowości ale można znaleźć u nich na stronie.
KasiaWu, ansc dziewczyny serdeczne dzięki za szczere info . i ostrzeżenia . :kwiatek: :kwiatek:
Da się znaleźć dobrych pomocników za jazdy.... odpowiedzialnych, pracowitych. No, chyba, że ja miałam szczęście. Za czasów instruktorowania, miałam wspaniałe dziewczyny do pomocy. Ze świecą takich szukać!
W przydomowych stajniach o tyle "problem", że nie ma kto tych dzieciaków pilnować. Po to proszę o pomoc, by nie musieć stać nad kimś i pilnować. A jak się nieodpowiednie osoby zostawi "samopas", to może być różnie..... Inna sprawa, że też nie jestem za bezwzględnym wykorzystywaniem takich pomocników i traktowaniem ich jak "przynieś-podnieś-rób za mnie" 24h na dobę.... Trzeba być wobec wszystkich fair.
Noo to moooże sprubóję szczęścia . Wiem że to nie to miejsce na takie ogłoszonko [CIACH] - no właśnie, to nie miejsce na ogłoszonko. . Tylko się proszę niepchać  😅 🤔wirek: 🤔
Hej 😉
Troszkę wypadłam z obiegu jeśli o temat stajni chodzi, bo od 6 lat siedzę w jednym miejscu, ale znajomi pytają i samą mnie to zaciekawiło. W bliskiej okolicy Chorzowa/Siemianowic Śl. stajnia, ośrodek jeździecki, gdzie nauczą jeździć, a nie tylko będą uczyć jazdy w kółko za ogonem, siedzenia? Znajoma jeździ w Dereszu od kilku miesięcy mniej więcej 2x w tygodniu, ale mówi, że ma wrażenie jakby stała w miejscu. Nie wiem kogo jej polecić. Na Maciejkowicach podobno syf i malaria, to może Amigo? Czy może powstały jakieś nowe miejsca godne uwagi? Pomożecie? :kwiatek:
Czytając poprzednie komentarze zdecydowanie popieram pomysł odświeżenia pierwszego postu oraz spisu stajni 🙂
Hej,

Powstało nowe miejsce do jazd rekreacyjnych w KJ Impuls w Trzebiesławicach , [CIACH] - od reklam są ogłoszenia. więcej info na priv.

Witam,
Poszukuję stajni, gdzie będę mogła przygotować się i zdać egzamin na brązową odznakę jeździecką. Najlepiej okolice Katowice/Sosnowiec

Z góry dzięki za info.
- Omega Ruda Śląska - na miejscu hala i plac zewnętrzny z trochę kopnym podłożem, nie ma problemów z padokowaniem i karmieniem, bardzo na rękę idą, ciężko z terenami, wet na miejscu.

Tam jest jeszcze karuzela.
Livia   ...z innego świata
28 listopada 2017 15:58
W końcu miałam trochę czasu, żeby siąść do listy stajni. Ponieważ posty mają ograniczenia liczby znaków, wrzuciłam listę jako docs googlowy, zrobiłam też podział na miasta / rejony. Częstujcie się 🙂

KLIK

Jeśli jakiejś stajni nie ma na liście, podsyłajcie mi proszę PW z informacjami, będę aktualizować. Wrzucę też ten link do pierwszego postu w wątku.

I przypominam - bądźmy obiektywni! 🙂
blad
Rancho Broszka jest w Kobiórze i bym bardziej stwierdziła, że pod Tychy/Pszczyna to samo Chata Paprocańska do Żor mamy ponad 30 km a do Tych ledwo 5km...
Myślę, że chodzi bardziej o kierunek- pomiędzy jakimi miastami
STAJNIA POD ORZECHEM u Piotra w Suszcu ok 7 km od Żor , 14 km od Pszczyny, Łazisk ,30 od Katowic i Jastrzębia . Jest to mała kameralna stajnia na 6 może 8 koni . Duży randpen , zdrenowany oświetlony maneż 30x60 o często bronowanym miękkim podłożu ziemia/ piach oraz łąki/ pastwiska . Ciekawy teren bilsko las i pola ( rżyska) po 800 m . Siano własne według życzenia ( ja swoim daję co 3-4 h ) jak leje i stoją , owies jak kto chce ( moim nie daję chyba że zimą - rozniosą chate ) . Jak jest pogoda od rana do nocy na łące + siano kolacja . Łuska ,marchewka ,buraczki . Pyłek kwiatowy  :konik. Codzienne ścielenie moja słoma . Raz w tygodniu ( zimą może co dwa - chodzi o ciepło) ,według życzenia czyszczę boksy - jak swoim . Wszystkie traktuję jak swoje ale nie szczotkuję i nie lążuję - To przyjemność właściciela konia  😂 😲
W Suszcu jest jeszcze duży pensjonat + rekraacja czerwona stajnia DERBY u Bazyla .
W PSZCZYNIE jest 7-8 stajni .
Pszczyna- łąka p. Standura duży pensjonat + rekracja + hala ,tereny
Pszczyna- poręba  p. Pilch rekraacja
Pszczyna - p. Basia rekraacja
Pszczyna- p. Paulina rekraacja
Pszczyna- stara wieś ,czarków ,okolice ośrodka doświadczalnego pensjonaty ,rekraacja
Królówka- Woszczyce pensjonat,rekraacja
Pawłowice- kolonia p.Agata nini pesjonat , rekraacja - w budowie
desire   Druhu nieoceniony...
29 listopada 2017 09:13
Piotr_48, no i niedaleko Derbów - w Żorach też jest nowa stajnia. 😉
Byłam w stajni Derby i szczerze powiedziawszy, mogłabym tam konia wstawić. Fajne łąki, malownicze miejsce, przyjemna stajnia (wygląda, że czysto), plac zewnętrzny (i chyba lonżownik)... No wrażenie sympatyczne. Jak tam jest "od środka" - nie wiem, ale gdybym w moich pensjonatowych potrzebach były tereny, kawałek placu oraz cisza & spokój, to na pewno rozważałabym tą stajnię.

Od siebie dodam kilka stajni Livii na PW.

Strasznie nie chciałam się czepiać, ale muszę, no.... Błagam, jeśli opisujecie jakieś stajnie, to starajcie się pozbyć "personalnych przytyków" i plot pt. "no nie wiem, nie stałam tam, ale krążą średnie opinie". Co to znaczy "średnie"? I wg kogo średnie? Trochę obiektywności jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

No i sorry - ale idealnych stajni nie ma. ZAWSZE będzie jakiś minus. Grunt, żeby stać tam, gdzie jesteśmy w stanie to zaakceptować, bo czym innym jest oszczędzanie na karmieniu i nieszanowanie pensjonariuszy, a czym innym np. zamknięta dla pensjonariuszy stajnia na jeden dzień.
czy stoi ktoś w stajni w Pietrowicach Wielkich ? Hodowla koni Staniek
Co do stajni w okolicach Mikołowa, to są jeszcze przynajmniej trzy:
W Wyrach po mniejszej aferze z końca zeszłego roku i po znacznie większej z maja br (pod nazwą Stajnia Martini) reaktywował się Zefir - ale nie wiem jak tam wygląda, bo oprócz internetowych "atrakcji" nic o niej nie wiem. Ale są tutaj na forum dziewczyny z Zefira, więc pewnie powiedzą - na razie wygląda ok i życzę im, żeby tak zostało.
W Gostyni jest Wesoła Stajenka - kiedy tam stałam z końmi to było całkiem wesoło i sympatycznie - ale to było jeszcze za czasów śp. Bogusi. Jak jest teraz, nie mam pojęcia, a plot szerzyć nie będę - więc niech się wypowie ktoś, kto stał tam niedawno albo stoi teraz.
I nowo otwarta Cysiówka przy drodze na Kobiór - nie mam kompletnie pojęcia, jak tam wygląda, stajnia otworzyła się całkiem niedawno, widziałam, że mają wolne boksy.

Plus w okolicy parę małych stajenek przyjmujących okazjonalnie pojedyncze konie w pensjonat (u Marchewy na przykład, gdzie prowadzi jazdy A.Pilarska)
W Mysłowicach jest też stajnia Błyskawica która posiada hale, kryty lonżownik i maneż oraz przyjemne pastwiska z trawą 🙂 Konie puszczane w mniejszych grupkach na padoki, mają rekreacje, ale nie mają jej zbyt dużo. Stajnia przyjemna konie karmione bardzo dobrze 🙂 Cena pensjonatu 750 zł
I w Mysłowicach mamy także SKJ Jokar stara nazwa Purus o której kiedyś było głośno. Posiadają hale, maneż, fajne tereny wokół stajni, konie puszczane tylko na małe padoki lub na piasek. Cena pensjonatu 700 albo 750 zł.

czy stoi ktoś w stajni w Pietrowicach Wielkich ? Hodowla koni Staniek
Sankaritarina tam stoi
A stoi ktoś może w Farcie albo w Trachach u pana Tadeusza Kozy i mógłby się podzielić (bardziej prywatnymi) wrażeniami na priv?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się