Maści i odmiany

rudziczek   Małe i duże.
10 lutego 2017 10:19
💃Kokosnuss
Koń na wstawionym przez Cibie zdjęciu nie jest jasnym kasztanem. Obstawiam, że to jakiś odcień bułanego. Wtedy wszystko by się zgadzało- potomstwo może być zarówno myszate jak i gniade. Nie znam się na haflingerach, ale one chyba zawsze są kasztanami, więc to haflinger na pewno nie jest. Właściciel może opowiadać, że kobyłka to haflinger, bo to zawsze brzmi lepiej niż kuc o pochodzeniu NN😉 Potomek wygląda za to jak przerośnięty konik polski.
Jakbym szukała konika dla statecznej pięćdziesięciolatki do tupania po lesie, to brałabym 😍
[quote author=Murat-Gazon link=topic=1848.msg2647733#msg2647733 date=1486713158]
Czy ktoś mógłby wyjaśnić powstanie takiej maści z połączenia fryza i haflingera?  :kwiatek:
http://ogloszenia.re-volta.pl/konie/szczegoly/47305
[/quote]
Swoją drogą wyszedł bardzo ciekawy koń.
No ta matka rzeczywiście średnio na haflingera wygląda.
Konik rzeczywiście fajny i ciekawa ta maść.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
10 lutego 2017 11:28
Mój Mały na haflingera tez nie wygląda, a nim jest. Ma czerwony paszport z rozetką, pochodzi z austriackiej hodowli i ma na dupce palenie. W rodowodzie od strony matki wystąpiło uszlachetnianie siwym arabem, co w austriackich księgach stadnych jest dopuszczalne.
Kastorkowa   Szałas na hałas
10 lutego 2017 11:32
Na zdjęciu to matka, oraz jak się poszuka to ma pełną siostrę i też tak wygląda, w rodowodzie haflingery więc no chyba jednak to jest Haf.
Całe życie się człowiek czegoś dowiaduje 🙂 Wszystkie hafy, jakie widziałam, zawsze były typowe kasztanowate z konopiastą grzywą i ogonem, w książkach czy albumach też opisywane zawsze jako wyglądające wyłącznie tak, więc sądziłam, że inne wersje nie występują. Jak widać błędnie.  :kwiatek:
Ale czy to jest mozliwe jesli chodzi o genetyke ze kasztan (czy izabel?) i kary dadza konia takiej masci jak w ogloszeniu? 🙂
Nie, chyba, że np. kasztanowaty jest w istocie czerwono bułany- wówczas jak najbardziej. Tylko pytanie czy maść bułana (czerwono bułana, myszata) jest dopuszczalna u Haflingerów - wydawało mi się, że nie.
Rudzik a jaką maść twój ma wpisaną?
rudziczek   Małe i duże.
10 lutego 2017 13:07
Też mi się zawsze wydawało, że o ile różne odcienie kasztana, poza charakterystycznym z konopiastą grzywą, są u haflingerów dopuszczalne, o tyle inne maści już nie. Żeby wyszła pręga grzbietowa musi być obecny gen bułany. Rzeczywiście łatwo pomylić maść czerwono-bułaną ze zwykłym, ryżym kasztanem. Tylko czy u haflingerów występuje gen bułany? Jakiej maści jest w takim razie matka?
Im więcej o koniku myślę, tym bardziej mi się podoba. Jakby stał gdzieś bliżej to chętnie bym go obejrzała- może do szkółki by mi się przydał🙂
rudziczek ale pręga przecież nie występuje tylko u ras prymitywnych i nie tylko u bułanych i myszatych? To skąd bierze się tam, gdzie takiego genu nie ma?
Kastorkowa   Szałas na hałas
10 lutego 2017 13:31
Na bazie koni wpisaną ma kasztanowatą tak jak i matka oraz pełna siostra.
Tu jej ojciec HANS


Oraz pełna siostra Amazonka

[img][/img]
Zdjecie matki jest na poprzedniej stronie 🙂

Btw to sa haflingery z austriackiej ksiegi z paleniami? Czy jest szansa ze cos sie zaplatalo? 😉
Kastorkowa   Szałas na hałas
10 lutego 2017 14:40
Kokosnuss myślę, że Rzudziczkowi chodziło o maść matki Arabelli i Amazonki czyli babki tej mieszanki o której jest mowa. Czyli owej Arabiki, ale to jej zdjęć nie udało mi się dotrzeć, ale wpisana jest maść kasztanowata tak jak i u jej córek.
Ojciec Arabelli - Hans to ogier z niemieckim paszportem, polską licencją.
Matka Arabelli - Arabica- sama licencji nie ma, ale jej rodzice mają. Wstecz, przodkowie dawali potomstwo opisane jako j. kaszt, kaszt. izabel.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
10 lutego 2017 18:52
[quote author=Murat-Gazon link=topic=1848.msg2647835#msg2647835 date=1486731567]
Rudzik a jaką maść twój ma wpisaną?
[/quote]

[s]braune[/s]- kasztan

edit. sory, sprawdziłam i jest "fuchs"
Wygląda na mieszankę fryza z konikiem polskim.


Ja mam w pracy konia po 3/4 haflinger (ojciec haflinger, matka po ojcu haflingerze od klaczy kucyka) i też ma pręgę. W sumie w takich bezrasowych kucykach, mogą siedzieć dowolne geny, hucuł, czy konik polski też.

Też mi się zawsze wydawało, że o ile różne odcienie kasztana, poza charakterystycznym z konopiastą grzywą, są u haflingerów dopuszczalne, o tyle inne maści już nie. Żeby wyszła pręga grzbietowa musi być obecny gen bułany. Rzeczywiście łatwo pomylić maść czerwono-bułaną ze zwykłym, ryżym kasztanem. Tylko czy u haflingerów występuje gen bułany? Jakiej maści jest w takim razie matka?


Są dwa rodzaje pręg. Jedna z genu bułanego (grubsza, połączona z cieniowanymi włosami w ogonie) i druga dziedziczona niezależnie od maści (cieńsza, bez zmian koloru w ogonie). I tak, są konie gniade z pręgą i one są gniade, a nie bułane, źle opisane.

[s]braune[/s]- kasztan

edit. sory, sprawdziłam i jest "fuchs"


Bo "braune" to gniady🙂

Kokosnuss myślę, że Rzudziczkowi chodziło o maść matki Arabelli i Amazonki czyli babki tej mieszanki o której jest mowa. Czyli owej Arabiki, ale to jej zdjęć nie udało mi się dotrzeć, ale wpisana jest maść kasztanowata tak jak i u jej córek.


Moja przyjaciółka pracowała z haflingerką Arabiką, więc to pewnie ten sam koń. Widziałam ją na zdjęciach i jeśli dobrze pamiętam to była kasztanowata z konopiastą grzywą, ale taka jakby o ton ciemniejsza, z tą grzywą lekko rudą. Ale mogły mi się konie pomylić.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 lutego 2017 17:32
Może chodziło o tego z 4go zdjęcia?  😁
zembria, na to nie wpadłam 🤣
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 lutego 2017 19:18
Wyskoczyło mi dziś na fb coś takiego. Cóż to takiego jest?
Dava   kiss kiss bang bang
27 lutego 2017 19:28
Dla mnie 'jabłka'  😜
Hej. Propo haflingerow pilnie szukam haflingerki Arabica po o. Adonis m. Adlakiedys przez dlugi czas pracowalam z tym koniem niestety wlasciciel ja sprzedal ostatni raz stala w Kłodzisk. Jesli ktos cos wie prosze o kontakt 725504515
Hej. Propo haflingerow pilnie szukam haflingerki Arabica po o. Adonis m. Adlakiedys przez dlugi czas pracowalam z tym koniem niestety wlasciciel ja sprzedal ostatni raz stala w Kłodzisk. Jesli ktos cos wie prosze o kontakt 725504515


Jest wątek od tego:


http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,472.2970.html
Pursat   Абсолют чистой крови
03 marca 2017 22:08
Te konie łamią czaso-koloryczność tego wszechświata  😵 cos pięknego  😍
Pursat   Абсолют чистой крови
06 marca 2017 17:05
Bardzo trafnie powiedziane.  😍
Na bazie koni wpisaną ma kasztanowatą tak jak i matka oraz pełna siostra.
Tu jej ojciec HANS


Oraz pełna siostra Amazonka



To tak wrócę do tematu tego haflingero-fryza i dyskusji jak z kasztana i karego mogl wyjść bułany. Półsiostra tego konia Amazonka w paszporcie jest opisana jako kasztan, ale na żywo ma piękną wyraźną pręgę grzbietowa oraz pręgowania na nogach, grzywa też nie jest konpiasto biała, tylko bardziej żółta w kolorze sierści. Od dawana jestem przekonana, że jest bułano-czerwona. Matka jej pewnie też jej tej samej maści, stąd te zawirowania w kolorystyce u potomstwa 🙂

Nie cytuj zdjęć!
montana   małopolskie
24 maja 2017 14:49
Odkopuje temat, wracam z pytaniem o omawianego tutaj już Czuwaja, czy jego charakterystyczne plamy były jak się urodził, czy wyszły z wiekiem ?
Ktoś zna odpowiedź ? Jak się taka plamistość nazywa ?

Mam taki przypadek na ciemnogniadym koniu, po gniadych rodzicach, podobno wylazło u konia dorosłego już, będzię się powiększać ?

montana, ja mam kasztana po dwóch kasztanach. Jako źrebak nie miał nic. Białe plamki na bokach (podobne) wyszły mu jako trzylatkowi. W karcie identyfikacyjnej konia opisany już jako dorosły (4 lata) a plamki jako "siwe włosy na bokach". W tej chwili ma lat 27 i plamki na bokach się nie powiększyły, mimo tego, że na przykład strzałka na głowie się "rozlała".
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się