Siatka na siano - z małymi oczkami

Sivrite, no nie, nie rozumiem rozmowy takim pretensjonalnym tonem i "doinformowywania" na zasadzie kiedyś tak słyszałam i będę powtarzać. Nie ma żadnych badań na ten temat. Jedyne badania na temat siatek są prowadzone chyba w Szwajcarii i póki co nie wynika z nich nic na temat szkodliwości supłów.

Konie z mleczakami, wadami zgryzu i starsze mają to do tego że zdrowy, poprawnie jedzący koń nie gryzie siatki(!) oraz supłów jeżeli takie są. Wyżej wymienione przypadki nie powinny mieć w ogóle siatki ponieważ mogą o nią zahaczyć wystającymi, ruszającymi się zębami i po prostu je sobie wyrwać powodując urazy dziąseł nierzadko wymagające interwencji chirurgicznej, a konie z wadami zgryzu mają, zależnie od wady, tendencje do gryzienia siatki.
Zdrowy koń nie gryzie supłów.

Każdy może sam ocenić, ja tylko doinformowalam osoby które będą czytać te wywody 😉

Napisałam że siatki tej firmy nam się sprawdzają, bo nie ma nigdzie napisanego że nie mogę. Sprawdzają nam się również inne, chociaż niektóre bardziej inne mniej. Mogę polecić też firmy od halterów, lin i smaczków bo uważam że od tego jest forum żeby od innych użytkowników dowiedzieć się co się sprawdza a co nie.
Gdyby nie dziewczyny które poleciły kiedyś TMD nie miałabym najlepszych puślisk jakie kiedykolwiek kupiłam i wiesz co, mam gdzieś czy poleciły je w swoim pierwszym poście.
Perlica, jedyne badania na temat siatek albo były albo nadal trwają w Szwajcarii (jak znajdę to podlinkuje) i nie wynika z nich nic o szkodliwości supłów. Zdrowy koń nie powinien ich w ogóle gryźć.
Nie stosowałam siatek w ogóle u młodziaków i sieniorów oraz koni z wadami zgryzu chyba że wada nie przeszkadza w pobieraniu siana z siatki.
Perlica, nie, sama nie czytałam, nie jestem w stanie weryfikować każdej opinii, którą usłyszę od weta, doby trochę za mało. Usłyszałam to od dwóch wetów regularnie robiących zęby, z czego jeden w poprzedniej mojej stajni kazał zmienić siatki, bo dwa robione przez niego konie miały siekacze w szlaczek i w niewybitnym stanie. Jednego widziałam, jak było to pokazywane właścicielowi. Więc nie mam powodu nie ufać. Ale też nie ja jedna na tym forum odmawiam kupowania siatek z supełkami.
Sivrite, to może być taki sam dowód jak to,że łykające konie niszczą sobie zęby. Bo jedne niszczą, a drugie wcale nie.
Temat zębów mnie interesuje, bo moja obecna 4 latka ma nie wiedzieć czemu wytarte zęby, nie łyka, nie gryzie niczego, nie używała nigdy siatki (przez chwilę bez supłów ), zgryz idealny itp.
Sivrite, to niczego nie udowadnia 😕 może być tak że konie z jakiegoś powodu te supły gryzły.

Nie bronie supłów za wszelką cenę bo sami testujemy siatki i takie i takie ale nie lubię twierdzeń bez pokrycia.
Na pewno metalowe paśniki przyczyniają się do uszkodzeń zębów.

Co do badań to University of Rennes robiło badania na temat siatek i paśników ale bardziej pod kątem behawioralnym niż na zęby.

https://hal-univ-rennes1.archives-ouvertes.fr/hal-01609091
Perlica, była diagnozowana w kierunku wrzodów? Przy wrzodach z tego co wiem może występować bruksizm czyli tarcie zębami o siebie.
Albo zgrzytanie zębami jako wyładowanie emocji? Tylko to mi przychodzi do głowy
Sivrite, mój 10 latek je z siatek z supłami od około 8 lat. W sierpniu ostatnio był dentysta i mówił, że zęby są bardzo dobre i równo ścierane. To, że dwa konie miały zęby w szlaczki świadczy tylko o tym, że nie jedzą prawidłowo z siatki. Nie można z tego robić reguły..
Perlica, nie struga krat?
jul-rose, nie zgrzyta zębami nigdy, Iskra de Baleron, nie struga krat, nie ogryza drewna, nie robi nic co by mogło to powodować.
Może do 3 latki na pastwisku robila coś co to powodowało ? Bo wychowana 24h na dworze, a nie wiem kiedy wymienia się siekacze i czy to może się zgrać czasowo.
Wcześniej miałam konia wrzodowego, łykawego i od zawsze gryzącego drewno, zjadającego derki itp a na zębach ni śladu.
Więc nie ma reguły.
Perlica, i dentysta nie ma pomysłu co jest powodem?
Właściwie to które zęby ma wytarte?
Zaciekawił mnie temat.
Iskra de Baleron, te z przodu, to nie są siekacze?
No jakby miał to bym napisała 🙈
Może jest spokrewniona ze mną😀 ja zawsze miałam pofalowaną powierzchnię jedynek 🙃 nie łykałam, nie gryzłam drewna🤐 i nie zgrzytam😁 takie stałe mi wyrosły 🤔a i nie miałam siatki z węzełkami :-)
Macie swoją drogą do polecenia siatki na balot?

Piece of hay nie przeżywa sezonu, zamówiłam Bentlie i zobaczymy ale z chęcią przetestujemy więcej 😁

Temat zębów mnie interesuje, bo moja obecna 4 latka ma nie wiedzieć czemu wytarte zęby, nie łyka, nie gryzie niczego, nie używała nigdy siatki (przez chwilę bez supłów ), zgryz idealny itp.

Perlica,
Nie widzę tu siekaczy 😉
Może ma źle zbilansowany zgryz.
Kto robi zęby?
Iskra de Baleron, zależy kto akurat był, u nas jest dużo koni , więc zależy jak się trafi.
Nie będę nazwisk wymieniać przecież. Zęby miała robione 2 razy w ciągu roku.
Nie rozumiem Twojego postu całkiem, bo nie dodałam żadnego foto.
Co znaczy zbilansowany ?
Zgryz ma na pewno prawidłowy.
Nie znam się na zębach całkiem, w sensie ich nazewnictwie.
Perlica, nie napisałaś że chodzi o siekacze w swoim poście.
Z dentystami jak z kowalami, każdy pracuje po swojemu, są tacy którzy tylko wyrównają pobieżnie, są tacy którzy będą korygowali to czego na pierwszy rzut oka nie widać.
Myślę że dentysta po tym w jaki sposób są wytarte, powinien umieć powiedzieć od czego.

Baleron ma tendencję do krzywego wycierania trzonowców, z przodu zgryz jest prawidłowy.
Koleżanki klacz strugała kraty, nikt na to uwagi nie zwracał w tamtych czasach, dorobiła się smileya czyli wytartych okrajków (trójki) i jest pod obserwacją a kierunku eotrh. Zgryz ma ogólnie prawidłowy.

Iskra de Baleron, w zasadzie to nie wiem czy te zęby to są siekacze, bo nie znam się totalnie. Spytam przy okazji które to.
Ona nie struga niczego jak pisałam wyżej.
Jedyne co robi ten koń to grzebie i wszędzie wkłada nogi, to jest jej cecha od matki.

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 grudnia 2022 11:41
Moje jedzą od małego siano z siatek z supełkami (prawie 10 lat już bedzie) i też zęby są zupełnie ok, nic niestarte, wszystko proste. Nie czepiałabym się supełków z zasady, tylko jednak obserwowała konia i dopytywała weta przy każdej korekcji, czy jest ok.
Testuję teraz siatkę na balot Symar, 2 strony wcześniej Ramirezowa mi je polecała. Dopiero co założona, pierwsze wrażenie bardzo fajne. Siatka dobrze wymierzona, łatwo się zakłada, a nie wisi, taka akuratna na balot 130cm. Ma dno okrągłe wszyte. Wielkość oczek wzięłam 8x8 bo nie potrzebuję spowalniać żarcia, a jedynie straty siana ograniczyć, żeby nie rozgrzebywały. Zobaczymy jak będzie z trwałością jeszcze za jakiś czas.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 grudnia 2022 11:42
Fotka się oczywiscie nie dodała za pierwszym razem.
20221219_103529.jpg 20221219_103529.jpg
zembria, ja mam od roku Symar, oprócz uszy do zawieszania (które mi się notorycznie rwą) sa super, jedna dziura mi się zrobiła 😀 Jestem mega zadowolona, do tego spoko cena 😀
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
20 grudnia 2022 09:37
Podlinkujcie te siatki Symar proszę.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 grudnia 2022 09:44
ja kupuje od nich, co prawda mam pół roku ale mi się sprawdzają i na duży balot pod wiatę i mniejsze worki do powieszenia, szybka realizacja 🙂

https://symar.pl/siatki-sadownicze-i-rolnicze/siatki-na-siano/

Ramirezowa, Tu Ramirezowa podlinkowała.
Z tego linku co zembria zacytowała trzeba wejść na sklep. No u mnie tez już się jedna mała dziurka zrobiła, ale po takim czasie i 3 konie ja szarpią non stop. Z tym dnem super sprawa na dużego balota, bo faktycznie dobrze się to zakłada i szybko 🙂

https://sklep.symar.pl/kategoria-produktu/hodowla/siatki-na-siano-dla-koni/
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
20 grudnia 2022 11:58
Dzięki dziewczyny 🌻 .
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
21 grudnia 2022 19:51
Właśnie moja siatka na balot od symar po trzech tygodniach użytkowania i zjedzonych w niej pięciu balotach dorobiła się wielkiej dziury 🙁
zakupiłam kilka siatek Busse z Waszego polecenie, bo mam już dość walającego się siana na padokach -.- Mam nadzieje, że nie załatwią ich szybko 😀
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
18 stycznia 2023 18:26
Pytanie do Was, ponieważ mnie zaczyna powoli brakować koncepcji. Potrzebuję zakupić siatkę na siano, oczko 5x5 byłoby idealne, ale z takich... pancernych. Mój wielkokoń jest jak niszczarka. Kwadratowa z "otwartą" górą odpada- musiałaby wisieć pod sufitem chyba, żeby nie wsadzał mi łba do środka(ja mam od razu wizję, że się w niej plącze i inne atrakcje...). Najlepszy byłby taki typowy worek. Macie jakieś wypróbowane siatki na siano, odporne na takich pacjentów? Co do tego głównego sznurka, to i tak wymienię go na klasyczną linkę, bo on urywa je, sama nie wiem jak. Po ostatniej siatce został mi tylko sznurek.... Młodsza, którą bardziej bym podejrzewała o różne atrakcje, szanuje wszystko, a ten nie szanuje ani siatek, ani mojego portfela ;P
uszatkowa   Insta: kingaielif
18 stycznia 2023 23:32
Mozii, ja tylko powiem ze moja otwarta kwadratowa siatka jest oplatana od góry sznurkiem od jednej strony do drugiej i w ten sposób nic góra nie da się wyciągnąć 😉
Ja siatki z góry zapinam na wielki karabińczyk, nie bawię się w sznurki. Łatwo, szybko i od razu mogę zapiąć do liny gdzie wisi siatka.
IMG_20230119_074512.jpg IMG_20230119_074512.jpg
Mozii, wystarczy dobrze zamknąć górę w kwadratowej siatce a jak nie to worek 🙂 polecam Piece of Hay i Bentlie
potrzebuje na już (więc biorę pod uwagę tylko gotowce) siatki dla konia zaczynającego swoją przygodę z tego typu rzeczami, nie wiem tylko jaką wielkość siatki wybrać (zakładam, że na początku koń będzie dostawał część siana w siatce, część na ziemi) i jaką średnicę, celuję w 5 albo w 3 cm, ale tu też nie jestem pewna, chętnie posłucham rad! 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się