własna przydomowa stajnia

Reyline, Też tak sądzę. Ponadto właściciel bez nr identyfikacyjnego będzie mógł funkcjonować tylko papierowo i to do końca 2025 , a ponadto już teraz nie będzie miał wglądu do swojej bazy danych.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
21 stycznia 2023 12:02
melehowicz, w sumie ma to sens, Ty jako posiadacz przynajmniej możesz bez problemu zarejestrować nie swoje konie. Gdyby np. właściciel pensjonatu musiał czekać aż każdy pensjonariusz uzyskałby swój nr EP to do 6 kwietnia mogłoby nie starczyć czasu a tak konie będą już w bazie, potem zawsze będzie można dopisać właścicieli.
melehowicz, - dzięki za info 🙂 Mi tam jakiś super wgląd do mojego staruszka nie potrzebny, a jeśli będzie szło dopisać później to całkiem fajna furtka, żeby zrobić to później, na spokojnie.
Generalnie to ja gnoma jeszcze z mamci na siebie nie przepisałam, przynajmniej mam motywację 🤦
A czy jak mój koń ma w paszporcie "nie do spożycia" to też muszę go zarejestrować jako producent rolny?
Bo raczej nic 'rolnego" z tego konia nie wyprodukuję.
kotbury, źrebak jak złoto na kabanosy 😉

Ja się najbardziej cieszę że mogę sama nanieść konie koleżanek, znając je to się obudzą za rok że coś miały zrobić 🤣
Iskra de Baleron, ja mam trochę już "przesyt" naszego opiekuńczego państwa, które musi wiedzieć, co mam w chacie (jaki piecyk i z kim mieszkam-spis powszechny), jakiego mam konia i gdzie, jakie leki biorę i czy wykupiłam receptę, i ma od stycznia bodajże dostęp do wszystkich maili, smsów itd., w moim telefonie (bo sobie przegłosowali i pierniczą RODO,bo wojna, Ukraina i co im kto zrobi).

Rzygać się chce. A jak mnie zatrzymuje Policjant i pyta "dokąd pani jedzie",to naprawdę kiedyś nie wytrzymam i odpowiem, że mu członek do tego.

Czy jako prywatny posiadacz konia nie powinnam zostać powiadomiona,że taka ustawa w ogóle weszła w życie jakimś kanałem "dla koniarzy". Nie wiem,pismo ze związku gdzie koń zarejestrowany itd.90% ludzi co ma konie pojęcia mieć nie będzie(bo niby skąd),że nagle pod agencję rolną mają oni podlegać w jakimś zakresie.
kotbury, Tak, jest tam specjalna zakładka do zarejestrowania takiego zastrzeżenia.
melehowicz, a już się łudziłam....
a czy posiadanie takiego numeru producenta do czegoś (poza zarejestrowaniem konia) mnie uprawnia? Tzn.nie wiem, czy teraz "legalnie"mogę chleb sprzedawać czy coś innego...
Tak szukam (na siłę chyba) pozytywów.
kotbury, No cóż na stronie PZHK anonse były, A czy Skarbówka informuje o zmianach przepisów podatkowych listownie lub SMS? Na mojej grupie 11 tys ludzi śledzi zmiany legislacyjne od 1.5 roku. Acha to jeszcze nie koniec zmian, niektóre już weszły ale jeszcze nie zostały skonsumowane. To nie wymyślił rząd tylko UE.
kotbury,... To nie wymyślił rząd tylko UE.
melehowicz, tych mam jeszcze bardziej dość...
kotbury, Niestety nic na to nie poradzimy.
kotbury, PZHK, PZJ, Świat Koni, ZUiHK, PZHKA i zapewne wiele innych organizacji podawało informacje o zmianie przepisów od 6 stycznia. Jak to "bardziej" przekazać?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
21 stycznia 2023 21:44
_Gaga, ludzie, którzy śledzą co się dzieje w światku jeździckim, należą do jakieś końskiej grupy na fb słyszeli o zmianach ale zwykły rolnik jest zaskoczony, jakaś kampania informacyjna mogłaby się przydać. Sama w zeszłym tygodniu sąsiadom napisałam, żeby zarejestrowali swoje konie, dopiero ode mnie się dowiedzieli o takiej konieczności.
TRATATA, rozumiem. Tylko jak taka kampania miałaby wyglądać? Pogłowie koni w Polsce zarejestrowanych w PZHK to ok 300 000 szt. Dochodzą inne, mniejsze związki. I co - wysyłać informacje pocztą, czy jak? Znając pocztę - połowę zgubią, część pomylą a reszta przyjdzie po czasie 😉
Pewnie kampania w mediach by pomogła, ale tu znowu problem, bo jest nas za mało aby w to inwestować.
_Gaga, TRATATA, AES Polska, Zangrsheide Poland, Piotr Kuczyński,Holstainer Vernand Polska nawet nie jęknęli w te sprawie do swoich hodowców o tym.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
22 stycznia 2023 13:25
Nie każdy rolnik śledzi fb czy strony internetowe. Może w agrobiznesie coś mówili ale to też nie każdy ogląda. Czasu na rejestrację jest dość mało i zanim się rozniesie pocztą pantoflową to już będzie późno.
kotbury, PZHK, PZJ, Świat Koni, ZUiHK, PZHKA i zapewne wiele innych organizacji podawało informacje o zmianie przepisów od 6 stycznia. Jak to "bardziej" przekazać?
_Gaga, jak się jest Kowalskim z bloku i ma się jednego konia i się człowiek nie sportuje to te instytucje to są widma.
W życiu nie byłam na stronie PZHK...🙂
TRATATA, jak się ma samochód to trzeba wiedzieć co i jak z rejestracją, podobnie jest z koniem.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
22 stycznia 2023 18:33
No niby racja, zmiany w prawie wszelakim są co chwilę. Z bydłem sobie ludzie poradzili to i z końmi poradzą prędzej czy później.
melehowicz, no jak były zmiany w przepisach dotyczących rejestracji samochodów (kary wprowadzali) to wszystkie media o tym trąbiły. Ja wiem, że to nie ten sam odbiorca w sensie ilościowym ale serio jak rozmawiam to tym z ludźmi co mają jednego konika w przydomowej stajni i jeżdżą sobie na przejażdżki do lasu i się niczym w jeździectwie nie interesują to robią wielkie oczy. Oni już zgłaszali zakup konia do pzhk i też dla nich nielogiczne ile razy jeszcze tego samego konia mają zgłaszać.
melehowicz, no to jak kupuję to sprawdzam... a potem już nie bo kupiłam.
Z tego będzie giga burdeli pewnie jednak się kary posypią.
kotbury, skoro rolnicy to ogarnęli to koniarze też ogarną, nie mam wątpliwości co do tego.
A ja mam pytanie o konie osób zza granicy. Nie są Polakami, nie mają tutaj miejsca pobytu za to mają konie w pensjonacie w PL.
epk, Polacy nie ogarniają póki co, a Ty się o obcokrajowców pytasz (tu brak emotikonek)... 😉
Znaczy ja nie mam totalnie pojęcia.

Z dobrych wieści: udało mi się złożyć wniosek o numer producenta przez ePUAP jednak. Teraz czekam na tenże i zobaczymy co dalej. Dałam też znać w grupie naszego pensjo - rzeczywiście poza mną 1 osoba ogarnęła temat. A koni ponad 20ścia..
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
23 stycznia 2023 09:43
_Gaga, probowałam zarejestrować moją klacz bez czipa, nie pokazuje błędu więc ok,

za to wyskoczył mi taki komunikat:
"Oryginał / duplikat paszportu / dokumentu identyfikacyjnego / dokument zastępczy koniowatego spoza dopuszczalnego zakresu - dotyczy koniowatego o numerze POL999......."

i łoco kurna chodzi to nie wiem, ten paszport był wydany w 2006 roku, tam nie ma numeru UELN tylko "numer inentyfikacyjny" to może powinnam to wpisać w ID koniowatego?
_Gaga, no wiem ale mnie zainteresowało. Mam taki przypadek blisko. Koń należy do obywatela innego kraju i tu przebywa tylko w pensjonacie.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
23 stycznia 2023 10:27
A ja mam pytanie o konie osób zza granicy. Nie są Polakami, nie mają tutaj miejsca pobytu za to mają konie w pensjonacie w PL.
epk,

U mnie też przebywa taki koń, którego właścicielka nie mieszka w PL. Zajmę się tym jednak dopiero na początku lutego. Zobaczymy.
A jeszcze mam jedno pytanie w związku z tym, czy koń który wyjeżdża z PL z założeniem, że na stałe, jest wyrejestrowywany z naszej bazy i rejestrowany za granicą czy tylko rejestrowany za granicą ? Nie chodzi mi o zmianę właściciela tylko o wyjazd z właścicielem (Polakiem), który to właściciel jednak na pewno nie wróci do kraju.
A czy ktos sie orientuje co w przypadku koni zakupionych w polsce przez Polaka ale i konie i wlasciciel nie przebywaja w Polsce? Konie wyjechaly w 100% legalnie kilka lat temu ze wszystkimi papierami eksportowymi z DEFRY. Zadzwonilam do WZHK dopytac czy widnieja u nich jako wyeksportowane ale Pani powiedziala ze oni takich informacji nie posiadaja i trzeba dzwonic do ARiMRu, ale jednoczesnie zaznaczyla ze kazdy posiadacz konia musi sie zarejestrowac. Z jeden strony nie widze sensu rejestracji skoro koni (ani mnie) w Polsce nie ma i raczej nie bedzie, ale z drugiej nie chcialabym zeby ktos sie doszukal kiedys ze jestem wlascicielem i sie nie zarejestrowalam w bazie wiec kara sie nalezy.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
23 stycznia 2023 13:09
epk, to właściciel pensjonatu dopisze (jako posiadacz) do swojej siedziby stada i tyle. Już melehowicz wspomniał, że rejestrując cudze konie nie trzeba żadnych informacji o właścicielu (tzn. system nie wymaga tego przy wpisywaniu konia do rejestru).

BGreen skoro koni nie ma w Polsce i masz na to kwity (dowód sprzedaży) to nic raczej nie zrobisz. Na pewno nie zarejestrujesz ich w Polsce bo na jakiej podstawie. Dowiedz się czy sprzedając konie za granicę był obowiązek zgłaszania do związku.
TRATATA, nie sprzadalam koni za granice. Kupilam konie w Polsce i wywiozlam je do siebie za granice. Konie posiadam ja tyle ze ani ja ani konie nie jestesmy w Polsce.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się