własna przydomowa stajnia

ancyk0991, a kto tu poleca nieobrobione kosze na paśniki? 🤔
Wręcz przeciwnie - wszyscy piszą jak je zabezpieczyć aby stały się bezpieczne przecież 🤔
A gdzie ja napisałam, że ktoś takowe (= nieobrobione) POLECA? 🤔
A gdzie ja napisałam, że ktoś takowe (= nieobrobione) POLECA? 🤔

Ależ w poprzednim poście:
Mnie chodzi o to, że nieobrobione i nieodpowiednie kosze są tak samo niebezpieczne. A jednak wszyscy chwalą i nikt nie neguje.


Dodam jedynie, że u mnie paśnik zrobiony na podstawie OBROBIONYCH i zabezpieczonych skrzyń o których mowa - był przejściowym rozwiązaniem. Koniec końców stanęło na paśniku opisanym w tym wątku.
O takim:


Szczerze pisząc to rozwiązanie przynajmniej mi wydaje się bezpieczniejsze od podawania siana z dość wysokiej przyczepy...
To są dwa zdania, które dodatkowo wyrwałaś z kontekstu całej rozmowy  😉

1. Kosze nieobrobione są tak samo niebezpieczne jak przyczepa.
-->Ty może miałaś obrobiony - nie wiem. Ale jest grono koszy na forum, które nie mają dodatkowych zabezpieczeń przed wsadzeniem choćby nogi na przykład. A to realne zagrożenie.

2. Wszyscy chwalą i nikt nie neguje. 
--> Kosze ogólnie jako paśniki. Mimo, że też nie są super bezpieczne.

Nigdzie nie widzę zdania typu: " Polecacie tutaj nieobrobione kosze na paśniki".

Dla mnie Twój paśnik na zdjęciu nie ma związku z tematem dyskusji. Po co więc się z niego tłumaczysz?

Gaga. I co koń nogi nie włoży ? Albo przy  przestraszeniu się nie rozbije sobie głowy? 
Najlepiej kogoś krytykować. Moim zdaniem nie można zapewnić 100% bezpieczeństwa. A konie jak się najedza z mojej przyczepy to idą na łąkę którą mają obok. No tak ale to nie zdrowe jest, ale w ww. pasniku jest zdrowe bo jest daszek i konie mają głowy niżej.  Eee takie gadanie. KIlkanascie stron wcześniej ktoś proponował skarmianie z wozu i tam nie było fali krytyki.
Co do jedzenia z przyczepy, pomijając bezpieczeństwo, nie zdrowe jest, by koń jadł z takiej wysokości. Koń to nie żyrafa.
Ja chce wóz, taki drewniany 😉 ale jest o wiele niższy to raz, dwa napewno zaczep ciągnikowy będzie zabezpieczony. Przy wozie konie nie muszą zadzierać głowy do góry, tylko jedzą z odpowiedniego poziomu.
Jak widać Dziewczyny potwierdzają, że z wozu również można zrobić bezpieczny paśnik 🙂
Tak samo jak z kosza się da. Ale PIERWOTNIE ani jedno, ani drugie bezpieczne nie jest. Dlatego pytałam: dlaczego kosz jest super i nikt nie neguje a wóz - owszem.

Z mojej strony koniec tematu  :kwiatek:

Osobiście nie do końca twierdzę, że wóz jest super bezpieczny, ale czymś muszę zielonkę przywieźć i mają mieć wygodny z tego paśnik.  Przyczepa jest niewygodna, zbyt wysoka i zaczep ma wystający. Dla mnie nie do przyjęcia. Jedzenie z takiej wysokosci jest niezdrowe dla koni, szczególnie takich, które mają problem z układem oddechowym. (Jak moje)
Ale potrafisz wóz zabezpieczyć na tyle, żeby zminimalizować ryzyko (bo w 100% nigdy się go nie da wyeliminować), prawda? 😉 :kwiatek:
Ale potrafisz wóz zabezpieczyć na tyle, żeby zminimalizować ryzyko (bo w 100% nigdy się go nie da wyeliminować), prawda? 😉 :kwiatek:

Wiesz, jak widze paśnik ibmoz to widze poździerane czoła i pęknięte kości nosowe i hucuła siedzącego w środku z miną "no popatrz, a jednak udało mi się i tu nasrać" to jednak jest i tak mniej inwazyjne niż np metalowa platfowma z zaczepem. W wozie np martwie sie o koła, tzn ze jakos kon i tam moze noge wcisnąć, ale nie dajmy sie zwariować. Kon jak gapa to i w boksie potrafi sobie krzywde zrobić.
Moj jeden np bawiąc sie przez krate z sasiadem tak przypierdzielił łbem we framugę, ze urósł mu róg jak u jednorożca. Opuchlizna utrzymywała sie ze 3 tygodnie, o jezdzie nie było mowy. Kobyła za to tarzając się w boksie, zaklinowała się pod narożnym plastikowym żłobem. Przy wstawaniu żłób się połamał i tworząc ostrą krawędź rozciął kobyle dupsko tak, ze ma teraz ubytek mięśnia. Dlatego ja staram sie minimalizować wszelkie niebezpieczne końcówki 😉
Dlatego ja staram sie minimalizować wszelkie niebezpieczne końcówki 😉


Taki chyba los każdego właściciela stajni 😉
A prawda taka, że i tak zawsze znajdzie się coś, co będzie fajnym pretekstem do uszkodzenia się tych zwierzaków 😁
ancyk0991, ja negowałam przyczepę z odniesieniu do swoich koni. Może zamiast się czepiać słówek zaczniesz dokładnie czytać posty? 🤔

[quote author=_Gaga link=topic=19013.msg2627403#msg2627403 date=1482088525]
nokia6002, z dwóch powodów: po pierwsze takie podawanie siana jest mocno niezdrowe , po drugie swoim koniom nie odważyłabym się postawić przyczepy o którą mogłyby się zranić(...).
[/quote]
[quote author=_Gaga link=topic=19013.msg2627719#msg2627719 date=1482150418]
ancyk0991, ja negowałam przyczepę z odniesieniu do swoich koni. Może zamiast się czepiać słówek zaczniesz dokładnie czytać posty? 🤔

[/quote]

I vice versa! 😉

W którym momencie odniosłam się do wstawionego przez Ciebie komentarza?
Zapytałam OGÓLNIE (i to o kosze a nie przyczepę), nie odniosłam się personalnie do Ciebie. To, że potem rozwinęła się między nami wymiana zdań - no cóż - tylko Ty pisałaś, to akurat z Tobą rozmawiałam nad bezpieczeństwem - dalej nie odnosząc się do stricte przytoczonego przez Ciebie fragmentu. Więc o co Ci chodzi?

I proszę - nie wmawiaj mi rzeczy, których nie było - bo już drugi raz to dzisiaj robisz. Za pierwszym nie wyszło, więc wykopujesz jakiś swój post, do którego się nie odniosłam - po co? 😉
AnetaW, i jak tam?
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
28 grudnia 2016 20:50
Hej
Dawno nie pisałam bo wszyst6ko było dobrze aż do tego miesiąca gdy ogrodzenie spróchniało mi przy stajni i się powoli sypie ...
wytrzymało ponad 3 lata i pora na coś i9nnego ,bezpiecznego ,końsko odpornego .
Niestety Dimer do straszna uciekinierka i nawet 5 beli w wejściu potrafiła przesuwać ... 15-20 minut i konie wolne .
Myślałam nad betonowymi słupkami i szerokimi deskami na wysokość ok 120-130 cm ,padoczek byłby powiększony .
One tam są tylko na noc .Martwią mnie trochę takie szerokie deski bo jednak po okrąglakach nogi się ślizgają a tu tak by nie było ,nie mam też pomysłu na bramkę chciała bym coś szybszego w otwieraniu i zamykaniu ale boje się o nogi siwej bo to straszna kombinatorka ...
Myślałam też nad takimi panelami ogrodzeniowymi i to pomalować na biało .

Potrzebuje czegoś na lata ,bezpiecznego .


Miałam takie ogrodzenie potem gdy arabka dorosła dołożyliśmy 3 belkę .


Fotki z ogrodzeniami z desek: to mi się  jawi konik tarzający się przy ogrodzeniu, nogi miedzy deski, wstaje i ...... brrr 😜
Deskowe fajne , ale rzadko deski (max 3 poziomy) i z dołu jakieś 40 cm od ziemi deski obrzynane 30 mm grube i 10 - 15 cm szerokie.
Jak nie mają chęci przewracać to można jak u mnie kotwa http://www.marcopol.pl/katalog/laczniki-budowlane/podstawa-slupa-wbijana/1/cat_5
ocynk 9x9x75 cm słupek 140 cm  oprzekroju 9x9 cm (modrzewiowy) trzy dechy mogą być cieńsze (25 mm) długość 2,4 - 2,5 m. powstaje ogrodzonko super. Obawiam sie ze na okólniki (małe powierzchnie) ogrodzenie z żerdzi jak na pierwszym zdjeciu jest ok. (tylko stalowe rury mogą być lepsze, ale droższe)
gajara18, też mam uciekiniera. I sprawdza się tylko odpowiednio wysokie ogrodzenie + drucik z prądem. Wtedy wystarczą dwie-trzy żerdzie albo deski na dowolnych słupkach. Jak nie ma prądu bierze na klatę, jak za niskie przeskakuje. I w obu przypadkach biega po oziminie sąsiada  😤 Jak wysoko przeskoczy trzeba sprawdzić doświadczalnie, każdy ma inne możliwości.
gajara18, zwykła siatka leśna 2m powinna wystarczyć. Na górze oznaczona tasiemką - u mnie ostudziła uciekinierskie zapały. A też sąsiad stos już rozpalał 😉 A ja biegałam codziennie sprawdzać co znów konie zniszczyły. Na dole wystarczy przepleść żerdzie by konie nie fatygowały się do kombinowania i nie raniły nosków.
Siatka leśna, szczególnie źle zabezpieczona, odkształca się jak cholera.
Siatka leśna bez, poprowadzonego od strony koni, ogrodzenia elektrycznego, to chyba nie najbezpieczniejszy pomysł. Szczególnie dla koni kombinatorów, które mogą próbować ją podnieść, wsadzić w oczka pysk, czy nogę...
Linka, drut, czy taśma z prądem powinny skutecznie odsunąć konie od ogrodzenia.
Zgadzam się z przedmówcą.Potwierdza to praktyka dnia cidziennego
Ale gdy wysokosc byłaby 2m i pastuch od środka i jeszcze jakaś jasna taśma u góry nad ogrodzeniem by przechodzila to powinno zatrzymać uciekinierów.  Moje co prawda nie kombinują ale pastuch w środku napewno będzie 🙂
Gajara18, a nie możesz zrobić takiego samego ogrodzenia jak było? Tanie a na 3 lata starcza. Zrobiłabym tylko wygodną bramkę. W tym zakątku koło stajni masz mało miejsca, wiec szkoda zabudowywać boki ciasnymi deskami. Siatka leśna też raczej na duże połacie ziemi. Rozumiem, ze po nocy konie wypuszczasz na większy padok i nie zostawiasz ich w obejściu stajni?
Siatka leśna, szczególnie źle zabezpieczona, odkształca się jak cholera.


ale za to jest tania jak barszcz a jej zamontowanie to moment.
Co generuje kolejne koszta jak koń złoży ów siatkę w harmonijkę...
Znam z autopsji, nie przekonasz mnie.

Dobry pastuch to podstawa. Jak taśmy nie szanują to można się posiłkować drutem, lepszy przewodnik.

Ja też mam konia uciekiniera, pastwisko ogrodzone w podobny sposób jak u gajara18, ale pojawił się ten sam problem - po kilku latach i słupki i żerdzie gniją i zaczął się problem z uciekaniem. Regularnie pastwisko jest łatane - wymienianie/dokładne żerdzie, poprawiane słupki, ostatnio kilka słupków trzeba było całkowicie wymienić.
W drugim domu pastwisko jest ogrodzone siatką leśną, jest też kawałek drewnianego ogrodzenia(oddziela konie od borówek) i drewniane już raz zdążyły rozwalić, mimo że stoi dopiero kilka miesięcy, ale siatki leśnej w  o g ó l e  nie tykają, nie kombinują, nie sprawdzają jej wytrzymałości - właściwie to w ogóle nie podchodzą do niej, rzadko kiedy skubią przy ogrodzeniu. Nie mamy żadnego pastucha, początkowo chciałam, żeby wkomponować w siatkę jakieś żerdzie albo drewniane deski, żeby ogrodzenie było lepiej widoczne dla koni i wzbudzało większy "respekt"  🤣 Ale nie widzę kompletnie takiej potrzeby, na razie sama siatka sprawdza się świetnie.

W domu A(z rozpadającym się ogrodzeniem) powoli będziemy zmieniać słupki - nie planuję wymieniać wszystkiego na siatkę albo pastucha, bo inwestycja byłaby duża, a mamy własne drewno, więc nakłady finansowe na razie są minimalne. Udało mi się skombinować słupki z włókna szklanego, na razie zainstalowaliśmy 5, do tego drewniane żerdzie. Mam dwa różne rodzaje, jedne są trochę mniejsze, mają ok. 2-2,5m, większe mają około 3m długości(przed wkopywaniem będziemy musieli je skracać). Odpadnie problem z gnijącymi słupkami, których wymiana była czasochłonna i wiązała się z rozwalaniem kilku metrów ogrodzenia, a wymiana żerdzi to kwestia kilkunastu minut 😉 Te z włókna szklanego są niezniszczalne  🏇 Mają kształt prostopadłościanu, w środku są puste więc po wkopaniu można do środka wsypać piasek żeby je wzmocnić, bo same w sobie są lekkie.
W pewnej stadninie widziałem ogrodzenie z żółtych rur gazowych (słupki) i niebieskich -cienkich rurek od instalacji wodociągowej. Rury żółte się nawierca otwornica i przetyka rurkę niebieską - trochę kosztuje, ale jest niezniszczalne. Co do estetyki - to o gustach się nie dyskutuje!
Mysle, ze siatka ma sens tylko, gdy za ogrodzeniem nie znajduje sie nic, za czym konie moglyby wyciagac glowy. Jak bedzie bez pradu to moment i poloza siatkę.
Deski tak - ale nie musza byc az od samego dolu. Deski fajbie łapią w zeby i latwo odrywaja - więc bez pradu tez kiepsko.
Moim zdaniem co by nie bylo warto puscic prad.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
30 grudnia 2016 23:03
melehowicz faktycznie wsadzoną nogę już widzę oczami wyobraźni ...
Megane Nie mogę zrobić takiego samego bo siwą to nie powstrzymuje przed ucieczką ... ona nie skacze ma 4 lewe nogi ...
Ona wciska nogi ,głowę i próbuje przesuwać żerdzie czy brać na grzbiet albo na klatę a fajnie było by mieć konie w ogrodzeniu gdy mają tam być ...
Tak na dzień idą na ujeżdżalnio padok lub w sezonie na lakę :-)

Siwej zdarza się kłaść przy samym ogrodzeniu  ,moim zdaniem siatka leśna to zbyt duże ryzyko dla arabki bo nogi wciśnie w szczeliny ....
Nie skacze wystarczy 120-130 cm wysokie byle niezniszczalne .

A co myślicie o tych przęsłach ze sztywnej siatki i ramy ? nóg nie wsadzi , wysokość spoko .


A tak rozwala siwa ogrodzenie ... https://www.facebook.com/paulina.wisniewska.5851/videos/vb.100001607516131/948550921875149/?type=3&theater
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się