własna przydomowa stajnia

Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
14 sierpnia 2021 11:01
Majowa, będę montować takie jak mi gmina da warunki na wodę. To co ja mam właściwie ma wszystko - reszta już raczej w sklepie budowlanym 😉. Bo wodę i prąd trzeba podciągnąć, zamontować na czymś, więc już tylko rury, kable i ocieplenie do kupienia. A to w budowlanym najprędzej 🙂.
Majowa, jeśli zasilane na 24V to transformator dobrany do mocy poidła (kilku poideł) najlepiej z zapasem ok 10%.
Jeśli na 220 to kabel z prądem z sieci.

Poidła maja wbudowany czujnik temperatury, te z firmy Kerbl uruchamiają się już przy 5 stopniach na plusie. Jeśli chcesz zmienić temp załączania to konieczny jest regulator.
I dalej jestem głupia. W Bergo mają Kerbl'e. Nic nie chcę zmieniać. Jedyne co chcę to, żeby woda nie zamarzała i żeby konie były bezpieczne . Dlatego własnie chciałam wiedziec jaki transformator, czy jakies dodatkowe kable są potrzebne ( na stronie mają ) i czy ewentualnie coś jeszcze. Pewnie to wszystko jest banalnie proste i oczywiste ale ja w życiu takiego poidła nie widziałam i dla mnie to czarna magia 😤. Liczyłam na odpowiedź ( ze sklepu) poidło takie i takie + taki transformator + coś tam = X monet
Majowa, Nie wiem co napisałaś do sklepu ale z informacji jakie podajesz tutaj nie da się precyzyjnie ci doradzić… Bo:
- ile poideł potrzebujesz poideł
- jak masz poprowadzone rury z wodą
- stajnia jest ciepła czy zimna
Bo albo są poidła ok 30W z jednym kabelkiem grzejnym do rury albo 73W z dwoma kabelkami…
Bo kabelki wystarczają na 1 metr rury idącej do poidła, jeśli reszta rur jest odkryta to tez muszą być zabezpieczone - dodatkowe kable grzejne do rur.
Bo jeśli masz X poideł to wybierasz moc 30 lub 73 waty i mnożysz razy ilość poideł i dodajesz 10%
Wtedy znasz moc transformatora.

Sklep to nie jest projektant instalacji.
Czy w markecie budowlanym będziesz oczekiwała żeby ci zaprojektowali instalację elektryczną czy sprzedali podzespoły?
Na stronie kerbl są wszystkie dane.
Majowa, może spróbuj napisać do któregoś sklepu rolniczego, lewmik, kellfri, zootechnika i inne.

Jeśli chcesz by ci doradzili czy skompletowali potrzebne elementy to musisz podać im sporo danych.
Najlepiej jest zadzwonić najpierw i dowiedzieć się czy doradzą.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
15 sierpnia 2021 11:42
fabapi, falabana, możecie powiedzieć z jakiej przyczyny się łamały? Chyba nie od wiatru?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 sierpnia 2021 12:52
TRATATA domyślam się, że łamały się z czasem bo zbrojenie w takim betonowym słupie koroduje. Beton (ten podstawowy B15) jest materiałem chłonącym wilgoć (dlatego np. izolacja fundamentów jest konieczna, nawet przy wyższych klasach betonu) i to wystarczy by rozpocząć proces.
Iskra dziękuję. Teraz przynajmniej wiem czego nie wiem i gdzie szukać.
kasia2107rafal, oj to nie wiem czy będę się łapać na modernizację, bo będę budować od zera w tamtym miejscu i nie jestem eco 🤔
wiesz może gdzie można uzyskać info na temat dopłat? armir czy jakiś odr?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
16 sierpnia 2021 10:18
Aleks, Może i tak, zobaczymy, jeden z moich sąsiadów postawił wiosną te białe słupki (myślę, że to właśnie equisafe) to zobaczymy komu dłużej postoją. Moje konie nie pchają się na ogrodzenie więc jedynie może ktoś jadąc ciągnikiem zahaczyć.
<b>fabapi,</b> <b>falabana,</b> możecie powiedzieć z jakiej przyczyny się łamały? Chyba nie od wiatru?
TRATATA,
od celnego kopa 🙂
desire   Druhu nieoceniony...
19 sierpnia 2021 17:39
<br>
<b>desire,</b> <br>
Kontener 6 tysi. Albo 600pln/miesiąc.<br>
Domek drewniany o wymiarach kontenera (bez podłogi czyli musisz doliczyć koszty podmurówki/utwardzenia plus coroczne zabezpieczanie drewna, plus koszty montażu) od 4500 w górę... z tym, że te za 4500 to są wielkości pudelka po butach.<br>
do tego wiele ma takie dachy, że musisz doizolować jakąś papą/ dachówką butumiczną bo ci będzie zaciekać zimą.<br>
Imho używany kontener jak dobrze poszukasz kupisz taniej i lepiej się sprawdzi.

kotbury, co innego, gdy kupujesz, co innego gdy zamawiasz materiały i stawiasz konstrukcje z znajomym majstrem 🙂 i pokaż mi kontener za 6 tysi, gdzie transport i postawienie to kolejne 6, a za mniej niz 8 tysiecy plus transport ostatnio w swojej okolicy nie widziałam 😁🙃
Proszę o plecenie jakichś mocnych słupków wkopywanych w ziemię- chcę miejscami wzmocnić mojego pastucha
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 sierpnia 2021 20:10
shewolf, kompozyt z ekoforme mogę polecić z czystym sumieniem.
Dzięki. Ale musiałabym od nowa całe ogrodzenie robić, Czyż nie? Bo to nie ma haczyków czy izolatorów tylko muszę taśme przewlec przez te otwory? To mi trochę zaburza koncepcje bo chce tylko wzmocnić miejscami to co jest, bez demontowania i montowania od razu¯\_(ツ)_/¯¯
Od 10 lat mam kilkanaście akacjowych. I na suchym polu i na podmokłej łące i w bagnie. Sosnowe zgniły po 5 latach. akacjowe mają się dobrze. Ponoć dębowe tez sa wytrzymałe. Ja nie mam betonowych, ale koledzy narzekają, że łatwo pękają.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 sierpnia 2021 07:11
shewolf, Nie, coś Ty, izolatory normalnie można wkręcić, my tak mamy. Wymieniliśmy narożne słupki na kompozytowe i przy bramkach, fajnie można napiąć ogrodzenie, nic się nie odkształca i nie gnie. Na narożniki polecam te grube słupy, a na bramki i inne miejsca, które wymagają wzmocnienia te cienkie w zupełności wystarczą. I o dziwo nawet to estetycznie wygląda.
P.s. a, dobrze sobie otworki na izolatory zrobić wiertarką wcześniej, łatwiej wkręcić.
Ja betonowe słupki widziałam w paru miejscach i nie, zdecydowanie odradzam. Połamane z wystającymi drutami... No średni widok.
My się powoli i stopniowo też przerzucamy na ekoforme. Polecam. Wyglądają na takie które nas przeżyją 😉
Dzięki, chyba z ekoforme wezmę w takim razie. Jak dobrze, że mam konie. Na co ja bym wydawała pieniądze¯\_(ツ)_/¯
majek   zwykle sobie żartuję
22 sierpnia 2021 10:15
Słuchajcie, jest pole (moje) było kiedyś padokiem. Na granicy z sąsiadem rosną krzaki i w jednym rogu mojego jakieś samosiejki. W tym np dzika jabłon. Sąsiad domaga się, bym usunęła wszystko na mojej działce bo mu cień rzucają na truskawki. Czy mogę mu powiedzieć żeby się pocałował w d... I sobie obcinał gałązki, które mu wchodzą na pole? A jak mu się cos samo wysialo, to jego problem? Ja nie chcę wycinać nic, chce drzewa mieć

Mam ochotę posadzić rząd jakichś wysokich drzew wzdłuż tej między, zawsze z nim jakiś problem, kiedyś mi oral tak, że mi całe ogrodzenie padoków przewrócił.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
22 sierpnia 2021 10:31
Możesz 😉 . Sąsiad po swojej stronie może usunąć co tam chce i na co zezwalają przepisy. Ty po swojej stronie (w obrębie swojej działki) nie masz obowiązku nic usuwać, nawet jak mu przeszkadza.
Przewrócił, bo postawiłaś ogrodzenie na miedzy. Na miedzy nic sie nie stawia, nie sadzi. Miedza ma być czysta. Sadź i stawiaj ogrodzenia na swoim polu. Nie na granicy.
Co do drzew wychodzących na pole sąsiada, też nie ma samowolki. Poczytaj na rolnych forach.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
23 sierpnia 2021 07:20
majek, Posadzić na miedzy absolutnie nie możesz, (jak znajdę ten przepis to wkleję). Możesz sadzić jedynie tak aby system korzeniowy i konary/gałęzie nie wchodziły na sąsiednią działkę (czyli w zależności od gatunku drzewa będzie to kilka metrów od granicy). Jeśli chodzi o rosnące już i przeszkadzające konary/krzaki to powinnaś je usuwać sama jeśli rosną po Twojej stronie i wchodzą na sąsiednią działkę. Sąsiad może wyciąć jedynie za Twoją zgodą to co wyrasta mu za granicę. Skoro to samosiejki i stare drzewka to nie zmusi Cię do wycięcia (przynajmniej ja nie kojarzę takiego przepisu).
majek   zwykle sobie żartuję
23 sierpnia 2021 10:37
Chodzi mi tylko o samosiejki. Nic tam sama nigdy nie sadzilam. On chce, żebym mu też usunęła to co jemu się rozsialo (że to niby moja wina).

Co do miedzy - pamiętam, że stawiałam trochę na miedzy, żeby zezarly bujną trawę jaka tam rosła. To było tymczasowe ogrodzenie z pastucha. Tak się woral w miedze, że trawa z korzeniami przewróciła się na naszą stronę.
Tamat już był poruszany, chciałam do niego wrócić.
Automaty karmiące paszą treściwą.
Czy ktoś posiada takowy?
Jeśli samoróbkę to będę wdzięczna za przepis 😉
Jeśli kupny to za opinię 🙂

Mam jedną nieekonomiczną kobyłę i w sezonie boksowym chciałabym jej rozbić karmienie na częstsze i w mniejszych porcjach.
41DC7370-FCA0-4DD4-BE4F-0E0F8BC13A6E.jpeg 41DC7370-FCA0-4DD4-BE4F-0E0F8BC13A6E.jpeg
Powiem Ci, że podajniki ułatwiają życie. Napełniam podajnik owsem co 2-3 dni. Konie mają stały dostęp do siana. Poidło jest podgrzewane. Nie muszę rano się zrywać, ani wieczorem jechać do stajni.Mam podajniki swojej konstrukcji, więc są doskonałe. Opinie o innych tylko słyszałem. Mają podstawowa wadę, są drogie. Najtańszy kosztuje 365 euro + przesyłka (2 lata temu kosztował 275).
Karmię konie owsem tylko w zimie, gdy zejdą z pastwiska. W sezonie pastwiskowym nie podaje żadnej paszy. Mam ustawione karmienie co trzy godziny, 8 razy na dobę. Zmniejszyłem ilość paszy. Skoro mają karmienie 8 razy a nie 2 to dostają mniej. Tej zimy 2 konie zjadły 650 kg owsa (i 19 bel siana). Zaoszczędziłęm kilka zł na owsie. Interes życia po prostu. Wydałem na konstruowanie tych podajników kilka tyś, a zaoszczędziłem kilkadziesiąt kilo owsa.
Pozdrawiam
LSW, Ja znajduję tylko takie powyżej 500€

W związku z powyższym rozważam „zmotę”
Zamierzam w rogu boksu zanotować beczkę plastikową 50l wyposażoną w amerykański feeder dla myśliwych.
Cena takiego automatu to ok 100$ z wysyłką plus cło.
O ile mi wiadomo ustawia się tam czas wysypywania paszy w przedziale 1-30 sekund.
Co prawda on ma obrotowe łopatki żeby rozsypać w jakimś promieniu ale po ich zdemontowaniu powinno być ok.
6BBB135A-0836-425B-B7BB-95A925EB83EA.png 6BBB135A-0836-425B-B7BB-95A925EB83EA.png
Nie mogę edytować: jest też niemiecki feeder.
Zamówiłam, zdam relację jak ulepię ustrojstwo.
Iskra de Baleron, podaj linka do tego feedera 🙂
na polskiej stronie:
https://www.conrad.pl/p/skladany-dozownik-paszy-z-wodoszczelnym-pojemnikiem-kompakt-x42-z-cyfrowym-timerem-doerr-204389-1529769

W de jest taniej nawet uwzględniając wysyłkę 😉

Plan mam taki by to przykręcić do beczki, coby kobyła worka nie rozerwała.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - tydzień zadawania paszy z głowy 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się