Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Dementek, takie owce w dodatku zamknięte to w zasadzie uczta, ale upolować owcę to i łatwo na pastwisku.
A skąd wiadomo, że to były wilki? To potem potwierdza jakiś leśniczy ?
U nas w stajni kiedyś były owce to młode kradł sobie jakiś lis od czasu do czasu.
mils   ig: milen.ju
27 grudnia 2022 19:07
Hej! Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z paczkami z USA, ale ze sklepów internetowych? Przybliżony czas kiedy paczka (USPS) miała dotrzeć był 20-27.12, ale dzisiaj na stronie global parcel tracking wyświetla mi się komunikat z 13.12, że paczka jest "processed through office of exchange" w Kanadzie. Nie wiem czy sobie cierpliwie czekać dalej czy już się martwić.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
30 grudnia 2022 10:22
Dementek, takie owce w dodatku zamknięte to w zasadzie uczta, ale upolować owcę to i łatwo na pastwisku.
A skąd wiadomo, że to były wilki? To potem potwierdza jakiś leśniczy ?
U nas w stajni kiedyś były owce to młode kradł sobie jakiś lis od czasu do czasu.

Perlica, lis by raczej dorosłej owcy nie przeciągnął nad drzwiami w stajni angielskiej 😉
Poza tym nie wiem, czemu ciągle negowane jest, że wilk mógł w gospodartwie zagryźć zwierzę... Wtedy kosteczkę też zjechano i zrobiono z niej nieodpowiedzialnego opiekuna zwierząt, który oskarża niewinne wilki 🙄
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 grudnia 2022 11:49
Czym udrożnić rury w instalacji z oczyszczalnią przydomową?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
30 grudnia 2022 12:57
Kret Bio na przykład, albo inne ekologiczne środki tego typu : Tri Bio, Bio Expert.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 grudnia 2022 13:03
Aleks, A używasz? Działa faktycznie? Gdzie to kupić? Tylko w necie, czy gdzieś na miejscu? Nie widziałam tego do tej pory.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
30 grudnia 2022 14:19
Nom działa, przynajmniej u nas. W Grene można kupić, nie zawsze mają, ale jak zadzwonisz to powiedzą Ci albo zamówią. My kupujemy różnie, najczęściej na allegro albo właśnie w Grene jak na miejscu. Możesz sprawdzić też w Mrówce tej dużej bo zdarza się, że coś mają tego typu.
Spirala hydrauliczna.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 grudnia 2022 15:57
Aleks, Super, dzięki!
Saklawia, Nie mam nic zatkane, lekko wolniej już spływa wszędzie po prostu, mieszkamy tu prawie 7 lat i czas już widocznie przeczyścić instalację.
Dementek, no nad drzwiami to na pewno nie.
No, ale czy to był wilk czy jakieś zdziczałe psy to nie wiadomo.
Jest to negowane pewnie, bo z tego co naczytałam się to wilki unikają raczej wchodzenia do gospodarstw, wiosek( dotyczy często pojedynczych osobników odrzucomych przez watachę) chyba że coś je do tego przymusi lub co gorsza nauczą się,że jest źródlo łatwego łupu w postaci zwierząt w zagrodzie.
Co innego lisy, te wchodzą często na tereny gospodarstw, duszą kury, żyją obok ludzi itp. Dla wilka to zachowanie jednak nietypowe, aczkolwiek na pewno może się zdarzyć.
A mozecie mi powiedzieć czy powinnam sie obawiać wilków sztuk 2 ( był jeden, ale już są 2 ), w momencie kiedy mam konie na wolnym wybiegu? Kuc i źrebaki stoją pod stajnią, ale reszta daleko na pastwiskach pod lasami.
KaNie mam konia w stajni wolnowybiegowej, wiem, że wilki (sztuk kilka) podchodziły dość blisko, ale końmi nigdy się nie zainteresowały. Chyba uważały stado za zbyt trudnego przeciwnika.
Bardzo głodne pewnie by próbowały złapać źrebaka lub konia chorego, ale tak to wątpie.

Przy okazji chciałam spytać czy przewóz zwierząt/transport koni jest podmiotowo zwolniony z bycia płatnikiem VAT?
mils, napisz może do sklepu? dlaczego paczka stoi?
Piaffallo, nie, normalnie dostajesz faktury z naliczonym vatem, chyba, że ktoś kombinuje tak, że ma przychód poniżej progu na VAT.

Czy na re-volcie jest tłumacz przysięgły z niemieckiego? Potrzebuje pilnie tłumaczenia umowy (nawet mogę sama przetłumaczyć jak ktoś jest zawalony) zanim za 3 miesiące ARiMR zapuka do drzwi 😉
karolina_ właśnie chodzi mi o to czy jeśli ma przychód ponizej 200tys to bez VAT. Bo są zawody gdzie VAT jest od początku bez względu na przychód i zastanawiałam się czy przy transporcie/wypożyczaniu przyczep czy koniowozów też tak jest 😉
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
04 stycznia 2023 21:04
karolina_, mogę polecić tłumacza przysięgłego na priv.
Piaffallo, nie wiem. Możesz przekopać ustawę o VAT, albo spytać swojego księgowego, oni to znają na pamięć

Dementek już znalazłam lokalnie, dzięki
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
08 stycznia 2023 08:13
karolina_ właśnie chodzi mi o to czy jeśli ma przychód ponizej 200tys to bez VAT. Bo są zawody gdzie VAT jest od początku bez względu na przychód i zastanawiałam się czy przy transporcie/wypożyczaniu przyczep czy koniowozów też tak jest 😉
Piaffallo,

Transport nie jest obowiązkowo na VAT, ale większość przedsiębiorców dobrowolnie przystępuje do VAT przy rozpoczęciu działalności.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
09 stycznia 2023 12:13
Przychodzę w poszukiwaniu aparatu (kamery?) do nagrań super jakościowych. W dobie wszechobecnych rolek i tiktoków chciałabym się zacząć bawić w to na poważnie 😉
Czy ktoś z was ma jakieś polecajki? Albo znacie blogi/kanały na yt z recenzjami tego typu sprzętu?
Budżet na początek to chętnie poniżej 3 tys, może być sprzęt z drugiej ręki
madmaddie   Życie to jednak strata jest
09 stycznia 2023 14:26
Pati2012, a masz jakieś umiejętności w tym zakresie? Jeśli nie, to dobry telefon będzie lepszym wyborem
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
09 stycznia 2023 14:44
madmaddie, nie bardzo, podstawowa obsługa lustrzanki jedynie 😉
Telefon też rozważałam - Samsunga Galaxy S22
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 stycznia 2023 14:48
Pati2012, A Go Pro? Mamy taką kamerkę i jest świetna, prosta w obsłudze, jakość zaje... i stabilizacja obrazu taka, że jadąc kłusem czy galopem mamy obraz jakby kamera po szynach jechała.
Mamy Go Pro Hero 8.
Pati2012, - to zdecydowanie telefon, bo on dużo zrobi za Ciebie 😉 a IG czy Tik-Tok i tak zeżre jakość na tyle, że nie będzie różnicy między profi kamerą i dobrym telefonem, na pewno nie u przeciętnego odbiorcy.
Aparaty zwykle najlepsze miał IPhone, ale imo Samsungi z serii S też dają radę 🙂 Sama mam już którąś S-ke i jestem jako debil fotograficzny zadowolona. Filmiki i fotki z wakacji są ładne.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
09 stycznia 2023 15:56
zembria, GoPro znam jak najbardziej i wiem, że jakby na koniu daje radę, ale musiałabym przetestować jak z nagrywaniem czegoś z ziemi, bo tam jednak jest szeroki kąt nagrywania
keirashara, bronię się rękami i nogami przed iPhonami 😂 chociaż wiem, że jakość mają topową
Dzięki! 😀
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 stycznia 2023 16:09
Pati2012, kat mozna ustawić. https://www.gohero.pl/kamera-gopro-hero-8-black poczytaj sobie, masz 4 różne opcje nagrywania SuperView, szerokie, liniowe, wąskie, do tego nagrasz w zwolnionym tempie, nagrasz w "przyspieszonym tempie" (nie wiem jak to się nazywa, składa filmik ze zdjęć). Generalnie ten model ma nuz super fajne opcje nagrywania.
iPhone z telefonów
Montuje amatorsko wspomnienia z naszych rajdów, większość materiałów dostaje od innych i z obserwacji to właśnie Iphonowe mają najlepszą stabilizację i jakość
Go pro jeśli myślisz o dłuższych formach, vlogach, streamach ale przy krótszych rolkach nawet z takiej ergonomii pracy jest łatwiej, masz wiele mniejszych plików a nie jeden długi
madmaddie   Życie to jednak strata jest
10 stycznia 2023 09:08
Stałam niedawno przed wyborem iPhone vs samsung, wybrałam samsunga, niczego nie żałuję🙂 flagowce naprawdę nie ustępują iphonom, a są tańsze parę koła zazwyczaj. Choć zanim się nie nauczyłam tego aparatu, to byłam lekko zawiedziona.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 stycznia 2023 09:15
madmaddie, A jaki model masz? Bo mój Samsung obumiera powoli i się przymierzam do zmiany. Lubię Samsungi, przyzwyczajona jestem do ich obsługi i funkcji. Chętnie tym razem wzięłabym cos z właśnie fajnym aparatem.
madmaddie, no nie wiem czy tańsze takie.
Mam teraz starego Note, już chyba 4 rok. Chciałam zmienić na Z Flip, bo Note mi się nie mieści nigdzie, ale cena mnie zmroziła....
Pati2012, - w pełni rozumiem, bo ja też team szajsung 😉 I uważam, że S-ki mają bardzo git jakość, w dodatku lubię je w obsłudze i poza fotkami.
Mam S20 i nie wiem czego więcej mogłabym chcieć od telefonu 🙂 Zdjęcia i filmy z wakacji ładne, świetny tryb nocny, śmiga bardzo płynnie (a robię na nim sporo), bateria wytrzymuje bez problemu cały dzień intensywnego użytku (tu uwaga, bo S22 ma mniejszą baterię i może być przydatny powerbank).
Do nagrywania zainwestowałabym dodatkowo w dobry statyw i oświetlenie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się