Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Averis   Czarny charakter
21 lutego 2013 17:26
flygirl, ilość zarazków/ miejsca/ wytrzymałość pacjenta/ próg tolerancji pozostałych osób na sali. W sumie, jesli nie ma różnicy między 1 a 2,  to nie ma tez między 2 a 3 itd. Pewnie chodzi o uniknięcie najazdów rodzinnych i wpadaniu po 5 osób na salę do jednego łóżka.
flygirl, czasem chodzi o fakt, że w sali nie ma dużo miejsca, jakby każdy pacjent miał po dwóch odwiedzających, to zaczęłoby się robić tłoczno.
Jak leżałam to mówili, że dwie osoby mogą być, a jak więcej niż trzy, to żeby pójść na świetlicę po prostu, żeby nie przeszkadzać innym i nie robić tłoku 😉
chcę zwrócić towar kupiony w sklepie internetowym, w regulaminie mam taki zapis:
"W okresie 10 dni od dostarczenia zamówionego towaru, klient ma prawo jego zwrotu bez podania przyczyn składając sprzedawcy oświadczenie na piśmie."
i chodzi mi właśnie o to oświadczenie, jak powinno wyglądać, co muszę tam napisać?  😡
Jakieś 2-3 lata temu pożyczyłam znajomej kilka moich gier. Od tamtej pory, mimo licznych prób kontaktu, nie udało mi się ich odzyskać. Czy mogę, jako ostateczność, postraszyć ją jakimiś konsekwencjami albo gdzieś to zgłosić? Da się to podpiąć pod próbę kradzieży albo wyłudzenia?
Czy mając 17,5 roku mogę przyjść z rodzicem do punktu krwiodawstwa i oddać krew? Na stronie, gdzie były opisane kryteria doboru krwiodawcy był odnośnik do ustawy, w której napisane było, że powyżej 13 roku życia można, czyli wszędzie powinni mnie przyjąć?
Bo tak to zawsze słyszałam, że trzeba być pełnoletnim. I sama nie wiem co o tym myśleć?
Heval u nas nigdy nie słyszałam o tym, zawsze trzeba było mieć skończone 18 lat i wylegitymować się najlepiej dowodem osobistym lub prawem jazdy.
Po za tym ja nie kojarzę, ale np. raczej nie każdy 13 latek waży ponad 50 kg? 
http://rckik.krakow.pl/jak_oddac_krew/

Właśnie muszę się chyba przejść i oddać kiedyś.
Alaska, no, ale jedno nie wyklucza drugiego. 13 latek powyżej 50 kg może, a ten poniżej nie. Pytanie tylko czy naprawdę to się liczy.

Znalazłam taki zapis:
1. Kryteria dopuszczenia dawców do oddawania krwi pełnej lub jej
składników
17 do 18 lat – po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców lub opiekunów
prawnych


źródło: http://krwiodawcy.info/FAQ/#p17

Gdzieś indziej czytałam, że 17 latek może oddać za zgodą opiekuna prawnego TYLKO jeśli zagrożone jest życie członka rodziny.


Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg, jednakże:
małoletni powyżej lat trzynastu i osoby nieposiadające pełnej zdolności do czynności prawnych mogą oddawać krew na warunkach określonych w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z późn. zm.),


2. Jeżeli przemawiają za tym względy fizjologiczne lub lecznicze, kandydatem na dawcę krwi na
rzecz wstępnych, zstępnych i rodzeństwa może zostać również osoba nie posiadająca pełnej
zdolności do czynności prawnych, za pisemną zgodą jej przedstawiciela ustawowego i po wyrażeniu
przez nią, wobec lekarza, zgody na pobranie. Uzyskanie zgody przedstawiciela ustawowego powinno
być poprzedzone informacją, o której mowa w ust. 1 pkt 1. W przypadku gdy kandydatem na dawcę
jest małoletni powyżej lat trzynastu, wymagana jest tylko zgoda małoletniego wyrażona w obecności
jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna.
- fragment wyżej wymienionej ustawy

Czyli wychodzi na to, że można oddać krew tylko na rzecz krewnych.

Sama sobie odpowiedziałam 🙂
Ale może kogoś to zainteresuje.
Dlaczego często nie można wejść we dwie osoby do pacjenta? Co to za różnica czy jest jedna czy dwie osoby?


Odpowiedź jest prozaiczna: Bo Jaśnie Wielmożnym Panom Doktorom przeszkadzają. 😉
Szpital to nie jest miejsce spotkań towarzyskich. W szpitalu leżą chorzy ludzie a praca personelu powinna przebiegać w skupieniu bez zakłóceń. W przypadku większych sal albo sal jednoosobowych- inna sprawa i każdy szpital zapewne ma swoje wytyczne regulujące godziny odwiedzin między innymi. Nie ma co się bulwersować.
Heval no widzisz. Myślę, że sens oddawania dla rodziny wtedy ma i tak tylko, gdy jest deficyt jakiejś grupy i brakuje go w zapasach. Zwykle jakiejś rzadkiej typu 0.
Więcej by się pewnie trzeba było nachodzić, natłumaczyć i w ogóle, bo oni by pewnie nie wiedzieli o takim przepisie itp. itd.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
22 lutego 2013 13:03
[quote author=flygirl link=topic=20.msg1695745#msg1695745 date=1361467243]
Dlaczego często nie można wejść we dwie osoby do pacjenta? Co to za różnica czy jest jedna czy dwie osoby?


Odpowiedź jest prozaiczna: Bo Jaśnie Wielmożnym Panom Doktorom przeszkadzają. 😉
[/quote]

I dobrze, wyobraź sobie co by było gdyby u jednego pacjenta było 10 osób, nagle coś się dzieje, np zatrzymanie akcji serca i jak to określiłaś "Jaśnie Wielmożny Pan Doktor" nie może dostać się do pacjenta bo wszyscy krzyczą, panikują. Lepiej dmuchać na zimne  😉
Gillian   four letter word
22 lutego 2013 13:23
bo jest za ciasno, bo ludzie są wszechwiedzący, bo kradną... 🙂
powaga, wpuściłam rodzinę do pacjenta na chwilę i zajumali dwie rolki plastra oraz nożyczki.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
22 lutego 2013 13:27
O rany, jakby nie mogli sobie kupić w aptece  😉 Nie rozumiem jak ktoś w ogóle może pomyśleć o kradzieży plastra, kiedy przyszedł do chorej, bliskiej osoby.
Gillian   four letter word
22 lutego 2013 13:32
no... przyszłam, położyłam 4 rolki na szafce, za chwilę patrzę - są dwie. A ludki hyc hyc się zmyli. Szkoda, że nie spojrzeli w górę - wiedzieliby, że są kamerowani 😉
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 lutego 2013 13:35
Nożyczki i plaster to jedno, ale potrafią okradać innych pacjentów.
Gillian   four letter word
22 lutego 2013 13:41
też, to jest dopiero patologia.
odpowie ktos mi jak elegancko wybrnac z problemu za duzego kawalka sushi?
abre, dzieki, czyli wychodzi, ze mozna ugryzc 😉 i wychodzi, ze mialam wyczucie, ze najlepiej z reki to robic 😉
I nie mówi się suszi tylko susi 😀 Strasznie mnie bawiło zawsze w korpo jak ludzie w gajerkach szli na 'suszi' 😁

Gdzie mogę kupić bilety na mecz Polska Ukraina? W sieci gdzieś? Jak tak, to gdzie? Przyznam, że temat mnie położył 😁
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
22 lutego 2013 15:08
I nie mówi się suszi tylko susi 😀 Strasznie mnie bawiło zawsze w korpo jak ludzie w gajerkach szli na 'suszi' 😁


Serio? Nigdy nie spotkałam kogokolwiek, kto mówiłby inaczej niż 'suszi'. Człowiek uczy się przez całe życie  😁
Serio 🙂 W japońskim chyba w ogóle nie istnieje dźwięk 'sz'.
znalazłam taką stronę z wymową: http://pl.forvo.com/word/sushi/
wszyscy troje z Japonii mówią suszi  😎
Nie spotkałam jeszcze w sushi barze Japończyka mówiącego suszi. Mówią coś na kształt susi lub suś. I na japonistyce też tak mówią 😉 I w tym linku te trzy osoby (no może ta środkowa mówi coś na kształt sz) też mówią miękko 😉
szczerze mówiąc nigdy się z tym nie spotkałam, nie lubię sushi i nigdy nie byłam w sushi barze, jakoś w europejskich ustach brzmi to śmiesznie, ale w przypadku tych Japończyków z linku to jest coś pomiędzy sz i ś, my w języku polskim nie mamy głoski tego typu  😉
kujka   new better life mode: on
22 lutego 2013 16:04
zen ma racje, si a nie szi. zmiekcza sie.
tak samo mowi sie siogun a nie szogun 😉
Moja przyjaciółka od wielu lat uczy się japońskiego i też zawsze powtarza, że mówi się "susi", nie "suszi" 🙂
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
22 lutego 2013 21:23
Kujka, właśnie miałam napisać o siogunie. O tym, że mówi się siogun a nie szogun dowiedziałam się w ostatnie wakacje (przy okazji gry o takiej nazwie) i do tej pory bawi mnie trochę taka wymowa 😁
In.   tęczowy kucyk <3
22 lutego 2013 23:34
I nie mówi się suszi tylko susi 😀 Strasznie mnie bawiło zawsze w korpo jak ludzie w gajerkach szli na 'suszi' 😁

E tam, mój chińczyk mówi "suszi". Ja mojemu chińczykowi wierzę na słowo :P
Pytanie "fejsbukowe"
Czy mając kogoś w znajomych mogę ograniczyć jego dostęp do mojej galerii i tablicy?
Wiem, że można utworzyć sobie grupy i zrobić tak, żeby post pojawiał się danym osobom. W tym wypadku chodzi mi o jedną 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się