Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Czy w wierszu Adama Mickiewicza pt: 'Polaly sie lzy' mlodosc jest:
a) durna i chmurna
b) górna i chmurna
c) górna i durna

😵


naprawdę tak trudno wejść w google??

odp. C
Polały się łzy me czyste, rzęsiste
Na me dzieciństwo sielskie, anielskie,
Na moją młodość górną i durną,
Na mój wiek męski, wiek klęski;
Polały się łzy me czyste, rzęsiste...
Dodo, naprawde myslisz, ze nie googlalam tego? 😉 Moje pytanie wynika wlasnie z tego, ze googlom w tej kwesti nie ufam. Gdyz w dwóch innych zródlach znalazlam jeszcze dwie inne wersje (wymienione w podpunktach).
Liczylam, ze ktos ma w glowie tekst, z czasów szkolnych. Bo ja np. dalabym sobie reke uciac, ze bylo "durna i chmurna"- stad moje watpliwosci...
wendetta, ja też miałam w głowie "durna i chmurna", ale to może być przecież zupełnie inny cytat. A wygooglałam faktycznie odp. C i się skonsternowałam 😉
No to ja juz mam totalny metlik 🤔 Google mowi wersje B i C, na nutach mam B, a pamiec (nie tylko moja) mówi A...
Niby bzdura, ale znajomy spiewa miedzy innymi ten liryk w powaznym konkursie, a ja jestem odpowiedzialna za nauczenie go tekstow (to nie Polak), wiec nie chce nam narobic wstydu... 🙄
wendetta - papierowa, książkowa i namacalna wersja, to ... górna i durna

Poniżej fragment wiersza "Ocalić od zapomnienia" z pogrubionym zwrotem, który może się kołatać po głowie i robić zmyłkę pamięci  😉

A w dodatku łatwo wchodzi do głowy, jeśli się słucha tego w wykonaniu Marka Grechuty

U Twych ramion płaszcz powisa,
krzykliwy,z leśnego ptactwa,
długi przez cały korytarz,
przez podwórze aż gdzie gwiazda Wenus,
a Tyś lot i górność chmurną,
blask wody i kamienia,
chciałabym oczu Twoich chmurność
ocalić od zapomnienia!

Konstanty Ildefons Gałczyński
Majorka , DZIE-KU-JE!!  :kwiatek: :kwiatek:
Czy ze schroniska dostane kotki po sterylizacji ?
Schroniskowe zwierzęta najczęściej są po sterylizacji. A jeśli np. wiek na to nie pozwala, to w umowie adopcyjnej jest adnotacja, że nowy właściciel zobowiązuje się do wykonania zabiegu.
Schroniskowe zwierzęta najczęściej są po sterylizacji. A jeśli np. wiek na to nie pozwala, to w umowie adopcyjnej jest adnotacja, że nowy właściciel zobowiązuje się do wykonania zabiegu.





Ale w tedy już na własną kieszeń, tak ?
Różnie. Niektóre fundacje proponują wykonanie zabiegu na ich koszt, ale nowy właściciel może oczywiście odciążyć fundację. W schroniskach jest różnie - w ramach jakiś masowych akcji sterylizują, niektóre robią to regularnie, zaraz po przywiezieniu do nich zwierzaka (o ile wiek i zdrowie pozwala), inne wydają zwierzę po podpisaniu przez właściciela zobowiązania do sterylki. Musisz pytać w schronie, z którego chcesz wziąć kota, jak mają to ustalone. Ewentualnie szukać w ich regulaminach, umowach adopcyjnych - często znajdują się na stronach schronu/fundacji.
Różnie. Niektóre fundacje proponują wykonanie zabiegu na ich koszt, ale nowy właściciel może oczywiście odciążyć fundację. W schroniskach jest różnie - w ramach jakiś masowych akcji sterylizują, niektóre robią to regularnie, zaraz po przywiezieniu do nich zwierzaka (o ile wiek i zdrowie pozwala), inne wydają zwierzę po podpisaniu przez właściciela zobowiązania do sterylki. Musisz pytać w schronie, z którego chcesz wziąć kota, jak mają to ustalone. Ewentualnie szukać w ich regulaminach, umowach adopcyjnych - często znajdują się na stronach schronu/fundacji.


Dziękuje :]
Przy jednej sztuce nie odczuła bym za bardzo, ale jak planuje powiększyć kociarnie o jakieś 4 i miały by mieć zabieg na mój koszt to już robi różnice.


A może przypadkiem ktoś wie które schronisko w woj łódzkim możliwie jak najbliżej Uniejowa jest godne polecenia ?  :kwiatek:
Wiesz, zawsze można brać pojedynczo, a nie 4 na raz, albo w różnym wieku - wtedy też się koszt jakoś "rozłoży". A i często schrony mają rabaty w zaprzyjaźnionych gabinetach wet, które polecają. Trzeba pytać na miejscu 😉
Oj  nie  namówisz  mnie na cięcie na własną kieszeń stada kocic , już z tego wyrosłam 😁
Z ciekawości - ile masz kotów? I dlaczego chcesz jeszcze cztery? 😉
Pozostaje w takim razie szukanie już wysterylizowanych 😉

edit.
ciekawość2: pan Liściu czy pani Liściu? bo po używanych formach czasowników ciężko rozszyfrować 😀
mundialowa,
[quote author=Liściu link=topic=20.msg2185236#msg2185236 date=1411132736]
już z tego wyrosłam
[/quote]
dla mnie to jest jednoznaczne 😉
oj niekoniecznie, bo w profilu ma zaznaczonego mężczyznę. 😉

Liściu, schronisko sterylizujące koty już po adopcji za darmo jest na ul. Kosodrzewiny w Łodzi. mają też swoją filię gdzieś w okolicach Sieradza (Wojtyszki).

http://hotelzwierzat.com/
cavaletii, w poprzednich postach występowała forma męska, w profilu mężczyzna, a w tym wątku pisze kobieta - zaciekawiło mnie z kim piszę 😉
Wiem, że są takie wkładki(?), które się przykleja jakby pod pachą w marynarkach , no ogólnie na ubraniach, które się na co dzień nie pierze. Chciałabym coś takiego kupic ale nie mam pojęcia jak to się nazywa i gdzie mogłabym tego szukać.. Wie może ktoś o co mi chodzi i wie gdzie mogłabym to znaleźć?
Sonkowa, jeśli czegoś szukasz najłatwiej wpisać to w google, dosłownie. Tu proponuję [url=https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&es_th=1&ie=UTF-8#q=wk%C5%82adki%20pod%20pachy]"wkładki pod pachy"[/url] 😉
Sonkowa - w Rossmanie są takie wkładki pod pachy.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
19 września 2014 19:22
Wkladki przeciwpotowe/ antypotowe. Sporo jest na allegro.
Wymiękłam, z uszu mi się kopci, a nie chcę byka strzelić po niemiecku. Grawer na złotej zawieszce ode mnie i od mojego faceta. VON D u. J czy VOM D u. J?
Von. (Z/od)
Jak sprawdzić czyichś ostatnio dodanych znajomych na FB?
[s]Jak jest poprawnie - zyskiwały całej feerii barw czy zyskiwały całą feerię barw?  😡 [/s]
wystarczyło sprawdzić odmianę przez przypadki  😁
Co to jest SWIFT?
Nazwa systemu wymiany informacji między bankami. Taki kod 😉
szepcik, wchodzisz w jego znajomych i powinna być zakładka "niedawno dodani"
No właśnie u niektórych nie ma - ale problem już i tak rozwiązany 😉
Czy jest szansa że zaświadczenie od instruktora sportu pzj (z ważną licencją, prowadzącego własną działalność) zaliczy mi wf na studiach? Przepraszam za pewnie głupie pytanie, idę na I rok i jestem zielona w tych kwestiach..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się