Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

Sprawa z kanarami po wysłaniu pisemnej skargi nadal w toku 😉

Ale mam kolejne pytanko do osób wysyłających siodło pocztą.
W jaki sposób zabezpieczaliście je? Owijaliście czymś, wrzucaliście coś do kartonu?
Będę wysyłała swoje pierwsze siodło, a nie chciałabym, aby uszkodziło się z powodu złego zapakowania.
Ja zapakowałam w duży karton, grubo zawinięte w folię strecz, dodatkowo karton wysypałam kulkami styropianowymi i takimi foliowymi poduszeczkami z powietrzem. Dojechało w całości, wysyłka zwykłą pocztą.
dobra, wiec to pytanie nurtuje mnie juz od kilku dni... dlaczego warzywa robią się od gotowania miękkie?  👀

bo czemu jajka od gotowania robią się twarde to raczej oczwiste  😎
opolanka   psychologiem przez przeszkody
10 marca 2015 20:51
Kaprioleczka, zaintrygowałaś mnie.
odpowiedź z internetów

klik

Warzywa, owoce oraz inne składniki pokarmowe pochodzenia roślinnego, są zbudowane z komórek otoczonych ścianą komórkową, sztywną i mocną warstwą leżącą na zewnątrz błony komórkowej. Ściana komórkowa zawdzięcza swoje właściwości mechanicznie strukturze przeplatających się wzajemnie długich łańcuchów celulozy (7000 - 14000 fragmentów glukozy) oraz znacznie krótszych łańcuchów hemicelulozy (heteropolimer różnych cukrów prostych, ok. 200 fragmentów) i pektyn (heteropolimer kwasu D-galakturonowego i różnych cukrów prostych). Ogrzewanie w wodzie powoduje stopniową hydrolizę hemicelulozy i pektyn, co prowadzi do rozluźnienia struktury wewnętrznej ściany komórkowej i utraty jej pierwotnej sztywności. Ugotowane warzywa czy owoce stają się miękkie.
  Nie zawsze jednak gotowanie prowadzi do mięknięcia warzyw…
Na przykład, jeżeli wrzucimy do wrzątku suchą fasolę (lub ziarna innych roślin strączkowych), to nawet po długim gotowaniu pozostanie ona  twarda. Aby ugotować ją do miękkości, trzeba ją najpierw namoczyć w zimnej wodzie. Wówczas następuje odtworzenie struktury półprzepuszczalnej błony komórkowej i wnikanie wody do wnętrza komórek wskutek zjawiska osmozy. Dalsze ogrzewanie powoduje mięknięcie ziaren wskutek hydrolizy polisacharydów. Natomiast podziałanie na suchą fasolę gorącą wodą powoduje denaturację białek błony komórkowej zewnętrznej warstwy komórek. Transport wody w głąb nasiona zostaje zahamowany i mimo gotowania pozostaje ono twarde i niejadalne.
  Podczas gotowania jarzyn zielonych: kapusty, szpinaku, porów, możemy zaobserwować charakterystyczne zmiany koloru. W kilka sekund po kontakcie z gorącą wodą liście nabierają bardzo intensywnej zielonej barwy, wkrótce potem jednak stopniowo ją tracą i brunatnieją. Początkowy wzrost intensywności barwy należy przypisać ulatnianiu się powietrza z przestrzeni pomiędzy komórkami, które w żywym liściu powoduje rozproszenie światła i jaśniejszą barwę. Natomiast dalsza zmiana koloru związana jest z rozpadem komórek i uwalnianiem zawartych w nich kwasów organicznych. Jony wodorowe, powstałe z dysocjacji kwasów, zastępują jony magnezu w strukturze chlorofilu, co prowadzi do stopniowego zaniku zielonego pigmentu.

🙂
Zu   You`ll ride my rainbow in the sky
10 marca 2015 21:51
Gdzie się zgłosić z dzieciakiem (13lat) mającym objawy depresji i bardzo mroczne myśli? Jak pomóc?
Zu, najprościej do Instytutu Psychiatri i Neurologii na Sobieskiego ( strzelam ale widzę ze podpis masz Warszawa )
Albo w trybie dyżuru na izbie przyjęć albo się po prostu zapisac na jakiś tam termin.
Z tego co kojarzę to w IPiN jest klinika dzieci i młodzieży.
To tylko tyle co na myśl mi przyszlo.
Kaprioleczka, zaintrygowałaś mnie.
odpowiedź z internetów

klik

Warzywa, owoce oraz inne składniki pokarmowe pochodzenia roślinnego, są zbudowane z komórek otoczonych ścianą komórkową, sztywną i mocną warstwą leżącą na zewnątrz błony komórkowej. Ściana komórkowa zawdzięcza swoje właściwości mechanicznie strukturze przeplatających się wzajemnie długich łańcuchów celulozy (7000 - 14000 fragmentów glukozy) oraz znacznie krótszych łańcuchów hemicelulozy (heteropolimer różnych cukrów prostych, ok. 200 fragmentów) i pektyn (heteropolimer kwasu D-galakturonowego i różnych cukrów prostych). Ogrzewanie w wodzie powoduje stopniową hydrolizę hemicelulozy i pektyn, co prowadzi do rozluźnienia struktury wewnętrznej ściany komórkowej i utraty jej pierwotnej sztywności. Ugotowane warzywa czy owoce stają się miękkie.
   Nie zawsze jednak gotowanie prowadzi do mięknięcia warzyw…
Na przykład, jeżeli wrzucimy do wrzątku suchą fasolę (lub ziarna innych roślin strączkowych), to nawet po długim gotowaniu pozostanie ona  twarda. Aby ugotować ją do miękkości, trzeba ją najpierw namoczyć w zimnej wodzie. Wówczas następuje odtworzenie struktury półprzepuszczalnej błony komórkowej i wnikanie wody do wnętrza komórek wskutek zjawiska osmozy. Dalsze ogrzewanie powoduje mięknięcie ziaren wskutek hydrolizy polisacharydów. Natomiast podziałanie na suchą fasolę gorącą wodą powoduje denaturację białek błony komórkowej zewnętrznej warstwy komórek. Transport wody w głąb nasiona zostaje zahamowany i mimo gotowania pozostaje ono twarde i niejadalne.
   Podczas gotowania jarzyn zielonych: kapusty, szpinaku, porów, możemy zaobserwować charakterystyczne zmiany koloru. W kilka sekund po kontakcie z gorącą wodą liście nabierają bardzo intensywnej zielonej barwy, wkrótce potem jednak stopniowo ją tracą i brunatnieją. Początkowy wzrost intensywności barwy należy przypisać ulatnianiu się powietrza z przestrzeni pomiędzy komórkami, które w żywym liściu powoduje rozproszenie światła i jaśniejszą barwę. Natomiast dalsza zmiana koloru związana jest z rozpadem komórek i uwalnianiem zawartych w nich kwasów organicznych. Jony wodorowe, powstałe z dysocjacji kwasów, zastępują jony magnezu w strukturze chlorofilu, co prowadzi do stopniowego zaniku zielonego pigmentu.

🙂


Mega  😀 😀 😀  :kwiatek: :kwiatek: dzieki
Zu, napisz do Dzionki. O ile sie nie myle, to Dzionka jest psychologiem i pracuje z dziecmi. I jest z Warszawy. Pewnie bedzie wiedziala, gdzie najlepiej isc z takim problemem.
Zu na nic nie czekaj. Osobiście znałam człowieka, którego 12 letni syn powiesił się w pokoju obok kiedy on rozmawiał przez telefon. Pewnie chciał zwrócić na siebie uwagę ale nie umiał już się uwolnić...
O matko! 🙁
W życiu bym nie pomyślała, że człowiek w tak młodym wieku może targnąć się na życie.
Czy idzie jakoś sprawdzić na olx [s]dane osoby[/s] adres e-mail osoby, której ogłoszenie już wygasło/ jest nieaktualne?  👀

Edit: Pomyłka 😀
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
15 marca 2015 14:26
Szukam śmiesznych, żartobliwych życzeń na dzień Matki, takich naprawdę z jajem- wujek Google pokazuje mi tylko jakieś rozkoszne, romantyczne smęty 😉
Pomożecie? :kwiatek:
Mam jutro pobieranie krwi przed zabiegiem w pełnym znieczuleniu.
Na kartce mam napisane, że mam być 6h po jedzeniu. Uwaga, pytanie roku- wodę, herbatę, kawę mogę pić do woli? Może głupie pytanie, ale nie chciałabym wpłynąć na wyniki badania (jednocześnie nie chciałabym też paść z głodu :hihi🙂
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
15 marca 2015 20:39
Bay, możesz, ale nie słodzone.
Ogolnie nie jest polecane, z rozrzedzonej krwi moga wyjsc zaklamane wyniki
w mojej przychodni proszą, żeby wypić szklankę wody przed wyjściem na pobranie krwi, bo podobno wtedy lepiej im leci 😉
Dzięki 🙂 opinie skrajne. No nic, nie będę się opijać, ale jakąś kawę wypiję
mils   ig: milen.ju
16 marca 2015 08:54
Jak długo może trwać zwrot pieniędzy w Stradivariusie? Płaciłam kartą. Buty zwracałam w piątek przed 10. Kiedy mogę spodziewać się pieniędzy na koncie?
Bay, mi zabraniano absolutnie na rzeczy typu morfologia itp, bo w kawie, herbacie itp, są jakieś składniki. Dozwolona tylko woda.
A woda też zapełnia żołądek, więc ja bym na Twoim miejscu jednak została przy niej.
Mam pytanko do Szanownego Grona: Jak się nazywa rasa malutkich koni i nie chodzi mi o Falabelki. Chodzi mi o takie koniki, które mają wygląd dużego zwierzęcia, nie kuca. Wiem, że hodowane są w Jueseju. Z tego co słyszałem, w Polsce jedna pani też specjalizuje się w hodowli krzyżówek tych koni z Falabelkami, żeby wyhodować jak najmniejszego konia o "kształcie" konia a nie kuca. Wie ktoś o nazwie tych koników, może ma jakieś namiary na tą hodowlę, lub jakieś inne zagraniczne? Obiecałem małżonce mojej, taką kosiarkę do trawki a w sierpniu rocznica ślubu i sami wiecie....  🙂
American Miniature Horse, a co do reszty mądrzejsi się wypowiedzą 😉
Tutaj jakaś hodowla
kontestacja dziękuję bardzo  :kwiatek: Niestety link nie bangla.  🙁
Link poprawiony 😉
Misiek69, u nas Miniature Horses sa bardzo popularne. Moge Ci jeden go wyslac 😉

Ale widze, ze w Europie tez jest kilka chodowli:
http://www.miniaturehorse.eu
http://www.stall-buechbuehl.ch/index.html
http://www.ieniemienie-miniature-horses.nl
http://www.mhce.eu
Dzięki dziewczyny. Będę szukał. Jak znajdę, na bank się pochwalę.  :kwiatek:
Bay, moim zdaniem spokojnie możesz sobie pić wodę i niesłodzoną herbatę. O wiele prościej pobiera się krew od osób, które coś piły.

EDIT: A co do czasu przed OP: "Przez 4 godziny przed operacją nie wolno pić, ale na 2 godziny przed operacją zaleca się wypicie 1 szklanki
(250 ml) niegazowanej wody w celu oczyszczenia żołądka z zalegających kwasów."
Zu   You`ll ride my rainbow in the sky
17 marca 2015 09:10
Dzięki dziewczyny, chyba udało się coś znaleźć...
mils, na zwrot na kartę czeka się długo- nawet do 2 tygodni...
mils   ig: milen.ju
17 marca 2015 11:07
Zu bardzo dziękuję. 🙂
Majorowa Kontakt nawiązany, wstępne rozmowy przeprowadzone, dostałem ciekawą ofertę. Dziękuję bardzo za linki, na razie nie przekazuję szczegółów, żeby na zapeszyć ale jak dopniemy dil to dam znaka  🙂
vanille, piłam i pierwszy raz moje pobieranie krwi było po prostu bezproblemowe 😉 jedno ukłucie i bez problemu 5 fiolek krwi poleciało 🙂 (ostatnio miałam z 3 ukłucia, żeby pobrać tyle samo fiolek, a krew ledwo leciała- ale nie pamiętam czy piłam coś przed wtedy)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się