Pranie czapraków, derek itp.

Ja tego zapachu nie ogarniam
Moja pralka po praniu końskich rzeczy... pachnie środkiem piorącym - tj. albo proszkiem albo płynem do płukania, albo środkiem do prania derek...
Moja, którą miałam przeznaczoną do prania końskich rzeczy, miała specyficzny zapach. Znikał dopiero po kolejnym normalnym praniu, które nim przesiąkało.
Czy jesli spryskałam obficie derke z zewnatrz środkiem impregnującym do kurtek, butów itd (taki z decathlonu do wszystkiego) to nie przesiąknie mi to jakos do konia, nie bedzie toksyczne? Pytam bo troche smierdziało przy psikaniu i zastanawiam sie czy to bezpieczne
Chryzantema   Sięgamy dna, po to by się od niego odbić.
24 października 2015 20:30
Nie znalazłam lepszego wątku, więc piszę tutaj.
Kupiłam ostatnio czaprak i generalnie, cud, miód, malina.
Ale jak go zakładam na konia, to on się jakoś odgina, tutaj górka, tu sie zawinie, rzepy też takie pomarszczone. Mogę to przejechać żelazkiem i czy to pomoże?  🤔
Chryzantema, możesz, ale skoro czaprak nie leży to prawdopodobnie jest źle uszyty i żelazko tego nie zmieni 🙁
Jak najlepiej wyprać cotton eskadrona ? Mam nowego smaragd greena i boje się że kolor zblaknie już przy pierwszym praniu 🙁  😕
Czy gdzieś w Poznaniu jest pralnia przyjmująca końskie rzeczy? 😉 Najlepiej z własnym transportem 😀
Chryzantema   Sięgamy dna, po to by się od niego odbić.
17 grudnia 2015 22:26
Jest, jest, kiedy do nas przyjechali, ale nie pamiętam jak się zwali.
chryzantema znalazłam jedną, Ozon-tex czy jakoś tak, na Junikowie. Ale już nie jeżdżą. 🙁 ewentualnie po drodze na Wolę, a to nie moje rejony 😉. Niestety pralnia ma takie godziny otwarcia, że nijak nie zdążę  😵. A czapraki blagaja o wypranie  😵
Chryzantema   Sięgamy dna, po to by się od niego odbić.
18 grudnia 2015 23:16
No to lipa.  😵
witam, interesuje mnie opinia na temat pralni jezDzieckiej w okolicy BIELSKO BIALA-TYCHY. przymierzam sie do otwarcia dzialalnosci.  8- 22. Jak duzo osob korzysta z owych pralni? 
Jakie wirowanie jest najbezpieczniejsze dla czapraków - temperature mam ustawioną 30 lub 40 stopni, a mam wrażenie że nowy jarpol jakby się trochę powyginał przez lamowkę (takie podwinięte rogi ma)
Dudini, proponuję zapytać w wątku lokalnym. Ja np bym była zainteresowana, ale ze Szczecina do BB nie przywiozę derek 😉

drabcio, zależy od czapraka. Bawełnanie na 1200 można wirować i nic się nie dzieje. Tym z alcantary zmniejszam wirowanie na 800...
Wierzch oddychająca i połyskliwa tkanina, podszyty bawełna. Wypełniony pianką
Lamówka wykonana z teflonowanej alkantary



Chyba na tak mocnym wirowaniu to jeszcze nie robiłam a mam wrazenie ze sie troche odkształca  🙄
drabcio odkształca się cały czaprak, czy ciągnie go lamówka?
wudaje mi się że ciągnie go lamowka bo ten jarpol po praniu wygląda  jak stary stallion - w narożnikach jest wygięty na zewnątrz lub do wewnątrz. Po praniu go rozciągam we wszystkie strony i jest mniej zgięty, na koniu jeszcze tego nie zauważyłam, ale to dopiero trzecie pranie, pytam bo chce się ustrzec całkowitego wygięcia w takim cudnym czapraku 🙁

(no i nawet z rzepów już wiszą farfocle.. co ja robie źle  🤔mutny🙂
drabcio myślę, że.... nic  🙁 niestety wszystkie lamówki będące z innego materiału niż sam czaprak, są potencjalnie niebezpiecznie... różnią się składem i często zachowują się w praniu inaczej niż reszta czapraka ( jest to wpływ samej wody) Taki sam problem bywa często ze sznurkami i innymi wykończeniówkami...
ok to zostawie go w domu na wystawce  🙁
hahah no jest to jakiś plan... ja swoje jednak naciągam zaraz po wyjęciu z pralki i dają radę... Natomiast z mojego doświadczenia wynika, że dotyczy to konkretnych czapraków i  już takich nie kupuję. Ale ja faktycznie mam daleko posuniętą chorobę szmaciarską, więc wszystko musi być idealne  🤔wirek: natomiast moje znajome w stajni nawet nie wiedzą o czym mówię, więc może należy to olać.....
ale ja też to WIDZE  👿

no nic bede dalej naicągać a do regularnej jazdy znajde sobie jakieś inne, a na świeta dostałam wybrany przeze mnie idealnie pasujący do siodła ceglany czaprak jarpola, o 'składzie' identycznym jak ten o który pytałam  😕
ale może lamówka będzie jednak lepiej się sprawować 😀
lepiej żeby miała takie postanowienie na nowy rok  👿
Mam pytanie odnośnie ocieplaczy stajennych Jarpol. Poprzedni komplet tej firmy wytrzymał trzy lata niemal codziennego użytkowania, nie mogłam się przyczepić do jakości. Kupiłam więc kolejny komplet tej samej firmy jakiś czas temu.
Zdjęcia przedstawiają ocieplacze po 2 (!) praniach. Część wszyta w ocieplacz odpruła się praktycznie na całej długości, rzepy snują się, wychodzą nitki. Piorę w płynie, na 40 st., bez użycia zmiękczaczy z pozapinanymi rzepami. Czy to wina rzepów, czy niewłaściwego prania? Bo ten komplet raczej nie przeżyje trzech lat...
Witam,
Czy gdzieś na Śląsku (Katowice,Sosnowiec) jest pralnia końskich rzeczy?

W sklepie Yard Equites jest 😉
Mam takie pytanie do osób piorący derki u siebie.
Rozważam zakup pralki i pytanie jak dużą wybrać by zmieści w niej puchatą derkę 155cm? Ktoś ma doświadczenie w temacie?
Cobrinha,  - derki z wypełnieniem ok 200-300g nie upchałam w pralke 6kg. Polarówki wchodziły nawet w 4-5kg, 150g mieści się w 6kg z lekkim bólem.
Ja mam chyba 6kg i niestety tylko polary wchodzą 🙁
Nawet plandeki na polarze nie wcisnę 🙁
Mi plandeka na polarze i stajenne 200 g wchodzą w 5,5 kg. I zwykle muszę dwukrotnie płukać (a czasem i cały cykl powtarzać). Ale padokówki 200 g i grubsze to już nidyrydy (na szczęście nie mam takich)... Na grubasy celowałabym chyba w 8-9 kg.

A, no i te 5,5 kg to ładowane od góry, nie wiem, czy to coś zmienia.
Cobrinha, piorę często i dużo 😉 derki zimowe padokowe 300g 155cm też i w pralce z wsadem 9kg dopierają się. Kupiłam tą pralkę do koni i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się