Podłoże do jazdy - jak zrobić?

MATRIX69,
Jesteś niemieckojęzyczna?
Bardzo dużo szczegółowych opisów budowy podłoży jest na niemieckich stronach.
U nas, mam wrażenie, to super strzeżone tajemnice 😉
Ja bardziej rosyjskojęzyczna jestem, ale to wystarczy tylko do oglądania na YT filmików pt. "Nie denerwuj operatora koparki" 😉 Poproszę jakieś linki to potłumaczę googlem, a jak nie to mam jakieś słowniki techniczne z niemickiego na polski w domu, ogarnie się i niemiecki jak trzeba 😉 Z góry dziękuję. Na razie męczę pana od wykładów, na temat robienia dużych placów i pracy na halach, ale pan nie ogarnięty jeździecko więc nie na wszystkie pytania zna odpowiedzi.
Nie da się podlinkować bezpośrednio artykułu.[b]

Co się nie da, jak się da ?
http://stajniatrot.pl/texts/mondre/podujez.html
Czy ktos z Was ma moze podloze z firmy Cartrans i moze sie na jego temat wypowiedziec?
adreskontaktowy, nie zgadzam się z rzeczami tam napisanymi.
Tu gdzie stoję mamy kwarc z flizeliną na dworze i nie fruwają ścinki po okolicy. To trzeba na początku bardzo dobrze zmoczyć i wymerdać i potem dbać o nawilżenie.
Spam
Za ten post użytkownik otrzymał: Ban 10 dni
Komentarz moderatora: Spam
Witajcie! Piszę tu swój pierwszy post ponieważ pojawił się u mnie pewien problem. Posiadałam plac do jazdy wielkości 15 m na 60 m. Początkowo była to ogrodzona łąka później 2 lata temu wysypaliśmy piach (na trawę piach) i było ok były miejsca bardziej grząskie ale tak bez przesady. Latem stwierdziliśmy że chcemy trochę zmodernizować plac, powiększyć go również. Więc scignelismy z łąki obok tuż obok placu 10 metrów tarniny-trawy z ziemią i na to został wysypany piach. Piach również dosypalismy w miejsca gdzie stawały kałuże. Niestety nasz plan nie wypalił plac ma 25 na 60 m A jeździmy po starym kawałku kopiąc się w tym piachu. Moje pytanie jest takie czy są jakieś pomysły jak to teraz zagęścić? Cz może zebrać ten piach i zrobić wszystko od nowa? Jak ? Co wysypać pod spód?
Muszę przyznać że jest masakra, wszystko się rozjezdza, zakopuje. Jestem nie zadowolona A już ruszając w bardziej sportowe treningi chciałabym mieć jako tako ok plac.
Podłoże mamy typowo piaszczyste, drenki również chcemy zrobić podczas tej kolejnej modernizacji.
20210608_100513.jpg 20210608_100513.jpg
20210608_105752.jpg 20210608_105752.jpg
Post został usunięty przez autora
<b>adreskontaktowy,</b> nie zgadzam się z rzeczami tam napisanymi.<br>

Kotbury,, nie mój tekst, więc ani mnie to ziębi, ani grzeje. 🙂
Tam są jeszcze dwa teksty o podłożu
https://stajniatrot.pl/texts/mondre/scinki.html
https://stajniatrot.pl/texts/mondre/scipost.html
adreskontaktowy, ale przytoczyłeś, więc automatycznie się przy cytowaniu robi twój nick na początku odpowiedzi...
Czy możecie mi proszę powiedzieć w jakiej proporcji trzeba wysypać chlorek magnezu żeby dobrze zapobiegał zamarzaniu? To mój pierwszy sezon zimowy na swoim i cały czas wiele nowości przede mną 😉 mowa o hali 20x40, piasek z fizeliną, dobrze trzyma wilgoć.
Z góry bardzo dziękuję
MATRIX69,
1) https://inside.fei.org/fei/about-fei/fei-library/equine-surfaces-white-paper

2) https://inside.fei.org/system/files/Equestrian_Surfaces-A_Guide.pdf

Ja po przestudiowaniu dokumentu nr 2 koniec końców zdjęłam z placu trochę ziemi, wybrałam kamienie i wyrownalam koparką. Ale niedaleko ode mnie kopia kwarc i właśnie to mam pod placem
karolina_, Wg mojej oceny artykuł o podłożu jest wystarczającym materiałem źródłowym dla drogowca żeby stworzył gotowa mieszankę, podobnie zrobi to firma wydobywająca kruszywa. Jeden warunek - musi się znaleźć ktoś komu się chce przebić przez anglojęzyczny tekst i wysupłać z niego potrzebne parametry. na zwykłej budowlanej żwirowni tego nie zrobią, ale może się trafić że naturalny gotowiec jest w ścianie, albo zbliżony. Trochę w tym tekście wodolejstwa - trzeba odcisnąć.
BUCK   buttermilk buckskin
30 listopada 2021 09:05
Egmont w stajni w której stoję jest ujeżdżalnia zrobiona własnie przez Cartrans. Nie mamy zastrzeżeń co do samego wypełnienia, zastrzeżenia są co do nie do końca idealnie przeprowadzonego odwodnienia. Zatem na odpowiedź czy powierzchnia pyli nie znamy odpowiedzi 😉 ale nawet jak jest mocno nasiąknięta to i tak konie fajnie na niej pracują 🙂
BUCK, dzieki za odpowiedz. Tu chodzi o hale, wiec odwodnienie niejako odpada. Fajnie wyglada ich oferta, podloze samo w sobie musi byc raczej w porzadku ( mysle ze Cavaliada balaby sie utraty reputacji ze wzgledu na slaba jakosc). Zastanawiam sie nad jakoscia wykonania- nie mam zadnych wytycznych co do gruntu pod spodem, niby przed kladzeniem chca przyjechac i ocenic co i jak, ale jakos tak malo profesjonalnie mi to wyglada. Cena jest w sumie fajna, boje sie tylko zeby ktos czegos nie zaniedbal bo potem wiadomo.. tu zaoszczedzone a potem trzeba wydac drugie tyle na poprawki
karolina_, Dziękuję za linki, chetnie poczytam.

A tak swoją szosą zrobiłam juz uprawnienia na koparko-ładowarkę ( jak by któraś z pań się zastanawiała to polecam), i wychodzi na to, ze same prace ziemne do przygotowania placu nie są jakieś skomplikowane. Chyba, że jesteśmy w górach i będzie dużo równania, rozworzenia podłoża i do tego na twardej skale, to wtedy faktycznie jest sporo zabawy. Najdroższe w tym wszystkim są warstwy nawiezionego przez nas podłoża i transport tego. No nic po nowym roku pójdę już do pracy w zawodzie, może zrobię komuś kiedyś ujeżdżalnie 😁
Witam,
Podpowiedzcie czy chlorek magnezu sprawdzi sie na placu piach + trawa?
Trawa może nie przeżyć 😉
Witam. Czy ktoś w stajni posiada podłoże Reitex i mógłby coś więcej o nim powiedzieć?
Cześć, widzę że w wątku przewijał się temat trocin, więc chciałabym go trochę odkopać 🙂

Mam ujeżdżalnię naturalnie piaszczystą, miejscami baardzo grząską (piach kopny niestety). Pyli to niemiłosiernie, już pal licho z człowiekiem, że jak wchodzi w czarnych ciuchach, to po 5min stapia się z otoczeniem i wychodzi beżowo-piaskowy.. Gorzej z koniem który ma problemy oddechowe, praca na takim podłożu, pylącym praktycznie przez okrągły rok to gwóźdź do trumny.
To podłoże jest fajne, jak przez kilka dni pada, nie robią się kałuże, jest wilgotne, bardziej ubite- optymalne. Potem schnie w mgnieniu oka i znów jest problem. Bronujemy i walcujemy regularnie.

Czy ktoś ma jakiś pomysł, jak utwardzić trochę to podłoże i ograniczyć pylenie?
Zastanawiam się nad zraszaniem ujeżdżani- czy ktoś poleciłby jakieś zraszacze? (nie wiem czy to dobry wątek na tego typu pytanie..)
Może właśnie wysypanie ścinków kory lub trocin pomoże trochę w utrzymaniu wilgoci i związaniu podłoża? Jeżdżę 5-6 razy w tygodniu, więc codzienne ręczne zraszanie ujeżdżalni 30x60 będzie udręką, szczególnie jak przyjdą upały- na gorącym piachu woda wyparuje zanim jeszcze zdąży wsiąknąć a i nie bardzo jest czas, żeby codziennie przez godzinę łazić z wężem przed treningiem..
Jakieś pomysły na budżetowe rozwiązanie problemu? 🙂
A jakiś sposób na 'wypalenie' zbędnej trawy na ujezdzalni ? Ale coś co jest bezpieczne dla koni.. bo niektórzy to do dziś stosują randap.. 🤐Wspomniany chlorek magnezu wyżej ??
Z tego, co opisujesz nie da się z tego zrobić dobrego podłoża. Pylenie to jedno, ale niejednorodność bywa niebezpieczna dla końskich ścięgien 🙁
Budżetowo na pewno warto dodać czegokolwiek, co będzie utrzymywać wilgoć. Na pewno najfajniejsze byłyby ścinki fizeliny, bo ona się nie rozkłada. Jednak domyślam się, że takie rozwiązanie może być finansowo poza zasięgiem. U mnie w przydomówce i w jednym z pensjonatów sprawdzały się trociny jako dodatek utrzymujący wilgoć. Takie podłoże schło dłużej i zamarzało później. Z tym, że aby się sprawdzało trzeba je systematycznie podlewać i mieszać. Trociny z czasem się rozłożą, trzeba zatem co jakiś czas dosypać.
Automatycznych systemów nawadniania jest aktualnie taki wybór, że wszystko zależy od budżetu. Można szukać rozwiązań w zraszaczach ogrodowych , czy armatkach wodnych...
negrossa, Zakładamy wersję ekonomiczną: Trociny nie sprawdzą się bo zwiększą kopność podłoża i się rozłożą w ciągu ok 3 lat. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie dowiezienie bardziej spoistych frakcji typu piaski gliniaste, gliny spiaszczone. Wszelkie gliny "czyste" raczej się nie sprawdzą, bo będą trudno dostępne i ciężko się mieszają z innymi frakcjami. Niestety trochę tego potrzeba - ok 1 tony na 3,5 - 4 m kwadratowego. 2 tony to 1 m sześcienny takiej ziemi.
_Gaga, Kiedyś właśnie myślałam, że nic z tego nie będzie ale teraz plac jest użytkowany, walcowany i bronowany częściej i z biegiem czasu widzę, że jednak w pewnych miejscach jest optymalnie, fajnie się to ubija i nie jest już tak grząsko jak na początku. No ale nie wszędzie.. Wiele osób które nas odzwiedza mówi właśnie, że mamy świetne podłoże- fakt, nie zamarza, nie robią się kałuże, ale miejscami jest trochę zbyt luźny ten piach. Paradoksalnie, bo wszędzie wokół jest zbyt twardo 😅
Co do rozkładania się trocin- jeśli ma to pomóc na dwa lata czy chociaż rok, to myślę, że warto dosypywać co jakiś czas. Podejrzewam, że wraz z użytkowaniem to podłoże jeszcze trochę się zmieni i ustabilizuje- z roku na rok jest coraz lepiej, no ale ten proces jest niesamowicie wolny.

melehowicz, No to też jest rozsądne rozwiązanie, ale faktycznie sporo byśmy tego potrzebowali.. Może na początek pomoże nawet nawiezienie mniejszej ilości czegoś bardziej gliniastego, zbronowanie, walcowanie i zraszanie..

Bardzo Wam dziękuję za wskazówki 🙂
shy, Bylam w stajni z reitexem. Super jest to, że prawie nic nie trzeba robić na co dzień i się nie pyli. Ale jak z każdym podłożem, ważna jest dobrze zrobiona podbudowa. Jeździ się na tym bardzo stabilnie, testowałam młodym koniem, wdrażanym do roboty, więc nie wiem jak się zachowa przy "większym wyczynie"
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
22 maja 2022 21:13
negrossa, ja także polecam dosypywanie gliny, kiedyś miałam taki sam problem i normalnie taczką dowoziłam gliniastą ziemię z poboczy drogi 😁
TRATATA, O mamo, to chyba sporo tych taczek musiałaś załadować, nawet nie chcę wiedzieć ile km zrobiłaś żeby ogarnąć całą ujeżdżalnię 😱
Gdyby ktoś jeszcze zastanawiał się nad ekonomiczną opcją zdobycia gliny- niektórzy oddają w sporej ilości z wykopu pod fundamenty- fajna opcja, pozostaje tylko załatwić transport. Chociaż niektórzy oprócz ziemi oferują jeszcze dowóz i rozgarnięcie po kosztach 🙂
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
25 maja 2022 14:22
negrossa, nie potrzebowałam dużo bo miałam w kilku miejscach tylko kopne podłoże a i ujeżdżalnia blisko drogi to nie było źle. Tylko trzeba uważać żeby nie przegiąć w drugą stronę 😁
Hej, bardzo chciałabym skonfrontować swój pomysł z rzeczywistością. Chcę na ten moment budowania stajni stworzyć plac 35x50m, za ok 3 lata w tym miejscu postawię halę ze zdejmowanymi ścianami, na którą na ten moment mnie nie stać. Niestety nie mam zbytnio miejsca na 2 place - hala + ujezdżalnia wewnętrzna. Pierwotny plan kiedy jeszcze wierzyłam że upchnę 2 place był taki aby na zewnętrznej ujeżdżalni zrobić drenaż w jodełkę zasypać kruszywem i na to geowłóknina 400 i piach z fizeliną. Jednak jak będzie tam za 3 lata hala to pomysł z drenażem wydaje mi się zwyczajnie stratą pieniędzy. Boję się że potem będę musiała dużo więcej lać halę i straty wody będą ogromne bo wszystko będzie szło prędzej czy później w błoto.

Moje prytanie brzmi następująco... Czy nowy plan pt. olać drenaż, wybrać z 20 cm ziemi rodzimej, wyrównać, oddzielić geowłókniną 400 i na to dać 20 cm piachu, zlać wodą i zwalcować, po czym stopniowo dodawać ścinki, ma sens? Nie ukrywam że szkoda mi kasy w kontwkście tych 2-3 lat bo wiadomo że podczas budowania stajni jest gdzie wkładać pieniądze... Niestety mam bardzo lepką ziemię rodzimą z dużą domeszką czarnoziemu więc muszę tak czy siak to oddzielać... Co uważacie?
Raqel, Wiele zależy od tego jaka jest okolica tego placu. Jeśli masz gleby dobrze przepuszczalne to drugi pomysł lepszy, ale jeśli grunt ma ograniczoną przepuszczalność, to drenaż odwadniający podłoża w hali będzie konieczny.Chyba że zastosujesz dość głębboką izolację w formie ściany fundamentowej, wtedy nie będzie oddziaływania wody z zewnątrz. W ostateczności można przyjąć rozwiązanie polegające na późniejszym wyniesieniu podłoża w hali np na wysokość 15-20 cm ponad poziom gruntu - wtedy rozwiązanie drugie się sprawdzi bez względu na warunki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się