Podłoże do jazdy - jak zrobić?

Iskra de Baleron szczerze nie pomyślałam jaka frakcja może być najlepsza 🤔
Daj znać jak ogarniesz jaka Ci się sprawdziła i przy okazji ilościowo ile dałaś na lonżownik 🙂 może to być fajny patent w przypadku niedużej powierzchni by coś tam konia ruszyć zimą 😁
Skierowana tutaj 🙂 mogę prosić o wyjaśnienie dosłownie jak krowie na rowie, dużymi literami, jak zrobić dobrze podłoże do lonżownika? Finlandia, środek lasu, zaczynam od wycinki drzew i koparki.. Co dalej? Poczytałam sporo ale im więcej czytam tym mniej wiem 😐
Hej! Mam piaszczysta ujeżdżalnię zrobiona po „kosztach”. Pierwszy rok było kopnie, potem super. W tym roku robiłam oświetlenie i panowie w miejscach gdzie stoja lampy pomieszali mi glinę z piachem (jak człowiek nie przypilnuje tak ma🙄😉 Glinę z fundamentów wrzucili do piachu i wyrównali… I teraz w tych miejscach jak jest mokro to jest ślisko i grząsko jak to glina, a jak jest sucho to jest twardawo.. Myślałam dowieźć piachu i rozważałam kwestie ścinek flizeliny albo reitex. Co sądzicie?
Jak obecnie wyglądają koszta zrobienia placu pod użytek własny, 2/3 konie I to wsio?
Jedna ekipa robila kilka lat temuu hale I podłoże kosztowało naprawdę sporo (nie jest to kwarc) ale ekipa laserowo sprawdzała czy faktycznie jest równo.

Podłoże jest strasznie gliniaste, więc zakładam ze trzeba zrobić porządny drenaż zanim w ogóle ruszy się temat dalej. Plac 35x45
xxagaxx, pytaj w stajniach w okolicy co mają podobne podłoże. Mi na piasku wyszło może 5k zł za hale 15x30, gdzie najpierw była niwelacja więc trzeba było trochę nad tym posiedzieć. na placu poza zaoraniem, wypieleniem i wybraniem kamieni po każdym głębokim bronowaniu glebogryzarka nie robiłam nic. Teraz muszę dowiezc warstwę piasku (u nas jest jeszcze drobniejszy niż kwarc, wyplukany torf) bo się ubilo i wywialo. W 2k się zamkne
karolina_, nie ma stajni w okolicy co robiły plac w ciągu ostatnich 10 lat xd Stajnia na przeciwko ma plac chyba z 45 xD
A ktoś ma pomysł jak ulepszyć aktualny plac? Jest stosunkowo świeży bo zrobiony w lipcu zeszłego roku, użytkowany przez jednego konia z czego as zimie może dwa razy w tygodniu a ostatnie 2,5 miesiąca wcale z uwagi na kontuzje konia. Robiły go osoby, które nie znają się za bardzo na fachu toteż nie ma drenażu ale plac jest na górce wiec co ma spłynąć to spłynie… Problem taki, że o ile w zeszłym roku piasek był spoko tak na dzień dzisiejszy po zimie wyglada jak plaża, jest bardzo kopny i dosyć grząski
3960E3A8-7D6C-465F-B328-683918934AC4.jpeg 3960E3A8-7D6C-465F-B328-683918934AC4.jpeg
54793C38-2126-4B55-A562-4C899893B7B4.jpeg 54793C38-2126-4B55-A562-4C899893B7B4.jpeg
97FB2A36-1975-426F-A7C8-F9AC31BA3CC8.jpeg 97FB2A36-1975-426F-A7C8-F9AC31BA3CC8.jpeg
Rolia, a macie jak podlewać?
BUCK   buttermilk buckskin
09 czerwca 2023 12:36
a może zagęścić ścinkami flizeliny i żeby jednak zatrzymać wilgoć
BUCK, dlatego właśnie pytalam czy mają jak podlewać, bo takie ścinki najlepiej działają jak maja wilgoc
xxagaxx,
Musimy węża podłączyć i będziemy podlewać wiec teoretycznie jest jak 😀 czyli flizelina i codziennie podlewanie jak sucho?
Zna ktoś jakiś patent na przebijającą trawę na ujeżdżalni przez piasek?
doloruu, może spsikac roundup’em?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 czerwca 2023 10:12
doloruu, Ja długo walczyłam wszystkimi sposobami. W ubiegłym roku się podałam i spryskałam roundupem i finito. Spokój. Teraz tylko regularnie bronuję. Ewentualnie jak mam miejsca, gdzie cos się próbuje przebijać, to częściej tam lonżuję 😉
zembria, a jak z końmi? Nie jest to dla nich szkodliwe w jakiś sposób?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 czerwca 2023 12:47
doloruu, Nie powinno, ale ja nie wchodziłam tam z końmi do czasu aż rośliny obumarły, przebronowałam to wyciągając wszystkie (no wiadomo, na tyle na ile się dało) korzenie i uschnięte części. Robiłam to w końcu czerwca/lipcu, u nas w tym czasie i tak jest nalot robactwa taki, że na placu pracować się nie da, to wykorzystałam ten czas.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
12 czerwca 2023 13:54
doloruu, słyszałam ostatnio o podlaniu kostki brukowej wrzątkiem żeby wypalić chwasty
Nie wiem tylko skąd wziąć taką ilość wrzątku na posłanie placu 😆
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
12 czerwca 2023 13:56
Można palnikiem przelecieć, takim jak się np skleja papę termozgrzewalną. Jednak przy obecnym stanie suszy polecam bardzo uważać 😉 .
Mam plac do jazdy, który niestety jest dość nie równy… Tu dołek, tam górka, tu płytko, tam głęboko 😖 Na początku użytkowania było ok, ale od kwietnia zrobił się dramacik. Podłoże jest 100% naturalne. Czy znacie może jakieś firmy, które zajmują się robieniem podłoża od a do z? Nie chce kwarcu bo to nie ten budżet, ale z drugiej strony zdaje sobie sprawę, że nie będzie tanio. Będę wdzięczna na wszystkie rady i kontakty 🌷
BUCK   buttermilk buckskin
07 lipca 2023 14:38
https://cartrans.pl/ podłoża dla koni
Cześć,
Czy macie jakieś sposoby? Jakieś środki chemiczne które pomogą w tym aby plac do jazdy żwir nie zamarzał zimą ? �
Orientacyjnie ile potrzeba ton piasku na plac 20x40? Ktoś robił niedawno i jest w stanie podpowiedzieć?
Jeśli macierzyste podłoże chce odizolować siatką mesh to jaka grubość piasku powinna się znajdować? Docelowo wymieszana ze ścinkami fizeliny 🙂
Będę wdzięczna za podpowiedzi. Może być na pw 🙂
aniaagre, 15cm piasku powinno być, jak będą konie które to ubiją. My robimy mniej, bo ok.10 bo mamy w stajni 3 konie :P
My właśnie robimy ale nasz plac jest niewymiarowy (wyjdzie coś ok. 48x35?) i mamy zamówione 20 wywrotek.
xxagaxx dzięki, to już jakiś wyznacznik. Jaki piasek dajecie u siebie?
aniaagre, mułek? Chyba tak się nazywa. I fizelina. Na hali mamy plukany 0.1 i też się sprawdza, ale ten mułek wychodzi duzo taniej.
Dzięki 🙂
xxagaxx możesz napisać plus minus jak budujesz ujezdzalnie, na ile cm wybierasz, jak dreny, ile kamienia.
Czeka mnie w przyszłym roku zabawa i z jednej strony dużo metodami gospodarczymi muszę ogarnąć a jednocześnie nie chce za kilka miesięcy musieć poprawiać, bo coś schrzaniłam na wstępie :/
Piaffallo, mamy ekipę, która nam robi. Ale podpytam. Drenażu nie mamy. bo drogo w cholerę, a mamy hale w razie co. Plan jest na niewielki spadek. Wiem, ze najpierw nam wybrali sporo gliny, potem poszły w ruch takie siatki, na to kamienie i teraz będzie szedł piasek + fizelina. Też nie jest to bóg wie co, mamy 3 konie pracujące wiec na nasze potrzeby będzie git.
Znalazłam takie fotki
Screenshot_20230903_221217_Gallery.jpg Screenshot_20230903_221217_Gallery.jpg
received_258783557044946.jpeg received_258783557044946.jpeg
Rozumiem, dzięki 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się