Chipy, odpryski kostne

witam,
czy ktoś z Was ma doświadczenie z chipami u młodego ponad rocznego konia i zrobieniem zabiegu ? Jak przeżyć z takim młodzieńcem okres po zabiegu ? Będę wdzięczna za wszelkie porady i opisanie doświadczeń.
Hej. Mam konia po usunięciu chipów i Chciałabym po powrocie konia do domu trochę wspomóc stawy w okresie rekonwalescencji, ale ilość produktów na rynku jest ogromna 🙈 ma ktoś może jakiś produkt, który się sprawdził i jest godny polecenia?
wronaxxx, wiem, że post stary, ale mnie zaintrygowało. Dlaczego ktoś chce usuwać czipy u roczniaka? Nie wyciąga się czipów u tak młodych koni z uwagi na to że rosną, jakiekolwiek rtg się wykonuje po 2 roku życia, przecież jeszcze wiele się może zmienić, bo koń rośnie.
Chyba, że ma stawy jak nalon spuchnięte w tym wieku, wtedy to raczej kierunek jeden.

arlyn, cortaflex wg mnie to najlepsze preparaty zarówno dla koni jak i psów
arlyn, Sizarol też jest dobry. Tylko w płynie, za to bardzo smaczny, pachnie jabłkowo.
Perlica, a który konkretnie po takiej operacji? Bo oglądałam je ale jest sporo odmian 🙈

Fokusowa, tego nie widziałam, poczytam bo ogólnie wolałbym chyba w płynie niż proszku 🤔
arlyn, rozsądnie po prostu produkt na stawy, nie przeciwbólowy czyli ten:
https://cortaflex.pl/produkt/cortaflex-ha-regular-strength-solution-1l-zapas-na-1-m-c

Perlica, a co myślicie o tym? https://cortaflex.pl/produkt/corta-vet-ha-super-strength-solution-1l-zapas-na-2-m-ce
Tu niby stanowi alternatywę dla iniekcji z kwasu a czasem przy chipach to polecają. Tyle że nie chce też przedobrzyć... 🙃 No i Cena zabija ale może warto? 🙈🙈
arlyn, ponoć skuteczne, ale przy tej cenie bym wolała podać do kpstasu kwas bo dużo taniej.
Perlica, a orientujesz się ile około kosztuje podanie kwasu? U nas chcą kupić w stajni to duże opakowanie 5l i podzielić na 5 koni więc litr na konia wyjdzie trochę ponad 400 zł. O podawaniu kwasu słyszałam że koszt 1500-1800 🤔 zastanawia mnie tylko czy jeśli to jest przeciwbólowe i przeciwzapalne to czy przy kontroli po 6 tygodniach (przed kłusem) koń ewentualnie pokaże przy weterynarzu że coś go boli 🙈
arlyn, jest taka opcja, że zadziała mocno i nie pokaże.
Najlepiej skonsultować z wetem.
Nie wiem jaki to koszt, bo to zależy od weta i tego jaki ma kwas. Musisz pytać swojego weta ile on za to bierze.
No, ale na pewno nie 400 pln.
Mam pytanie, czy z waszym zdaniem, istnieje REALNA szansa na wyprowadzenie konia z kulawizny 2 stopnia. Koń jest dwa lata po zabiegu usunięcia chipa ze stawu pęcinowego, prawej tylnej nogi. Konia znam od miesiąca, nie wiem jak przebiegała rehabilitacja. Właścicielka uważa że koń nadaje się do lekkiego użytkowania. Znajomy wet zasugerował wykonanie zabiegu przy użyciu fali uderzeniowej i laseroterapie. Jakie są wasze doświadczenia z kulawizna po usunięcia chipów?
mnemezis, jeżeli kuleje od dwóch lat to bym się nie pakowała w coś takiego..
Nie wiem czy kuleje od dwóch lat. Wiem jedynie że po próbie zgięcia, w kłusie po twardym podłożu ciągnie tą nogę, więc coś musi być nie tak, jakieś zbliznowacenie sama nie wiem. Jak chodzi po menażu kulawizna nie jest widoczna
mnemezis, równie dobrze może to być zupełnie inna przyczyna tej kulawizny.
mnemezis, najlepiej chyba wezwać dobrego ortopedę i sprawdzić czy z tą nogą nie dzieje się coś innego, niezwiązanego z operacja sprzed dwóch lat. Kwestia czy od operacji cały czas tak miała a przed tego nie było i do czego potrzebujesz konia.. 🙈
Hej,
czy ktoś miał taki przypadek, że po usunięciu czipa po jakiś czasie pojawił się ponownie czip w tym samym stawie ?

U mnie po 1,5 roku po usunięciu chipa ze stawu kopytowego pojawił się kolejny odłamek.
paulek201, na pewno chip? Może tzw" lolipop" jak kopyto?
Jaki wiek konia?
A po usunięciu był rtg robiony kontrolny?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 marca 2023 10:37
Perlica, Co to jest "lolipop"? Nie spotkałam się z tym określeniem.
Perlica,

100 % chip.
3 wetów potwierdziło, łącznie z lekarzem operującym...

Tak kontrolne RTG było robione i staw na tym rtg jest czysty.

Klacz 11 lat.
zembria, nie wiem jak ci to wytłumaczyć, to można tylko zobaczyć na rtg, typowe dla kopytowych stawów właśnie. Nie jest to oderwany czip, ale tak prawie jakby.

paulek201, kurcze, ciekawy przypadek, bo w tym wieku chip to w zasadzie możliwe, po jakimś wypadku? Lub też przy usunięciu czipa, nie usunięto wszystkiego, ale był w takiej płaszczyźnie że na rtg nie widoczny i teraz się przesunął?
Perlica, Nie było żadnego wypadku nigdy u nas.
Odłamek jest dość spory... ciężko go nie zauważyć.
Po operacji bardzo długo dochodziła do siebie i bardzo kulała na operowaną nogę. Było dużo gorzej niż przed operacją ;/
Teraz znowu skraca wykrok ,dla spokojności zrobilam RTG i jak wół chip w tym samym miejscu ;/

paulek201, u konia znajomej z wiekiem wychodziło coraz więcej czipów w stawach skokowych, nieoperacyjnych.
paulek201, to co piszesz to jednak skłania do tego,że czip mógł być niewidczony w zwykłej projekcji i było ich więcej?

Perlica, Tak, przed operacją zleciłam prześwietlenie wszystkich konczyn w wielu projekcjach, żeby ciąć za jednym razem wszystko.
paulek201, nie zrozumiałaś mnie, mógł być czip nie widoczny w rtg, a np widoczny tylko na TK, ale to się zdarza bardzo rzadko.
Jest też opcja taka, że ktoś wykonał operację tak, że jej nie wykonał , takie przypadki znam z naszego kraju. No bo jak może być czip w takim samym miejscu, taki sam? jakoś to się kupy nie trzyma.
Czipów może wiele malutkich, to wtedy jest możliwe że się jakoś przemieszczają, no ale aż tak że pojawia się w tym samym mejscu,bo niby skąd?

Ja np miałam konia kupionego jako czystego 3,5 latkiem, a przy sprzedaży ( lat miał 9) mówię, że rtg czyste, nie ma czipów. Na badaniu kupno sprzedaż zonk, bo jest czip w stawie skokowym, co prawda bez znaczenia,no ale jest. Rozjaśniliśmy stare zdjęcia i on też był, ale było robione innym rtg wtedy i nie było go widać.
Perlica, Mam rtg po operacji robione przez lalkarza prowadzącego oraz również przez mojego weta.
Ja nie jestem w stanie nic tam dostrzec a nowy chip jest spory :/
Napisałam Ci prywatna wiadomość
paulek201, nic nie doszło
Czy ktoś po operacji wyciągania chipów podawał dostawowo kwas hialuronowy? Daje to super efekty czy raczej potem trzeba obserwować staw i co jakiś czas wymaga on już podawania kwasu?
Odświeżam. Jaki jest obecnie koszt usuwania chipa ze stawu skokowego?
Chip u niemal rocznej klaczy Śląskiej. Właściciel (starszy człowiek) chce sprzedać za niższą cenę bo nie stać go na zabieg. Poprosił mnie o wystawienie ogłoszenia z informacją o chipie, aczkolwiek obawiam się że tylko handlarze z biletem w jedną stronę się odezwą w takiej sytuacji. Z jednej strony szkoda konia na mięso, a z drugiej staw jest wyraźnie nabrany i obawiam się że niestety nikt nie weźmie sobie takiego problemu na głowę... Ehh
Czardasz, ja operowałam w styczniu i koszt wyciagnięcia jednego chipa to było 4800 plus postój w klinice (+/- 500). Nie miałam co prawda w stawie skokowym ale ceny chyba takie same są niezależnie od stawu?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się