Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Będę miała próbki 🙂 dzięki za sugestie, zobaczymy jak w praktyce koniska ogarną🙂
Karla🙂, Jeszcze dodatkowo, nie jestem pewna na 100%, ale sieczka z traw z Baileysa powinna być miękka (kiedyś była). Właśnie też sieczka Agrobs Preaplin jest drobna i miękka. Tymotka z Derby też jest miękka (tylko ciężko rozbić, ten worek upakowany do granic możliwości:P).
Chociaż tego Glyx chyba mało co przebije 🙂
A ja jestem podjarana odkrciem Agrobsa Grun Muesli. Jezu, że to jest tyle w ofercie, a ja nigdy nie wpadłam żeby to kupić.
No po prostu wspaniała sieczko muesli😍😍😍
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
28 maja 2024 10:48
Czy ktoś podaje makuch lub wytłoki z czarnuszki? Czy wasze konie to jedzą i czy pachnie mega intensywnie?
Chciałam podawać mojemu stworowi olej z czarnuszki, bo takie ma super właściwości, ale spotkałam się z potężnym oporem i po dodaniu 10ml oleju mogłam całą kolację wywalić do kosza 😉
Moja Flo zaczyna być na makuchu, wcześniej żarła nasiona, teraz pelet. Robimy maczankę na razie 3ci dzień i bez oporu wcina całość. Zapach delikatniejszy niż same nasiona.
Bayleys testowałyśmy dwie sieczki i niestety.. bezszałowo w kwestii smakowitości dla Flo :/ i Babci.
Pati2012, Nie wypowiem się co pachnie bardziej intensywnie - czy olej, czy wytłoki.... Dawałam makuch, dawałam też czarnuszkę mieloną. Obydwa produkty dość mocno pachnialy, no, jak czarnuszka =) tylko nie wiem na ile zapach ten był intensywny... Moje konie jadły, ale znam konie, które tego makucha absolutnie nie chciały, więc pewnie musiałabyś sprawdzić.
Perlica, - popieram, mega pachnące i śliczniutkie 😁 Tylko mogliby to nazwać mniej podobnie do Alpen Grun Mash, bo już mam trochę traumę i zawsze 2x sprawdzam co zamówiłam 😂
Pati2012, mój na makuch z czarnuszki postukał się w czoło i cały mesz (!) był niejadalny.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
28 maja 2024 13:09
Fokusowa, Sankaritarina, Karla🙂, dzięki, to chyba sobie podaruję jak mam kolejny produkt oddawać komuś w stajni 😅
keirashara, a jak wygląda ten mesh po zalaniu ? Możesz opisać?
Pati2012, moja gardzi i pluje maluchem z czarnuszki na kilometr xD
Nie mogę dodać więcej niż garstki tego do meszu, bo nie zje.
Ale czarnuszkę podawałam z paszą i jadła.
Perlica, - meszyk jest całkiem fajnym glutkiem jak zalejesz na ciepło, na zimno mniej się gluci, ale dalej to czuć. Trochę takie jednolite błotko, bo na sucho jest miałki, drobny. Używam go już trzeci rok, bo niskokaloryczny. Tu na fotce pod cukierkami go mam.
Muesli zdarzyło mi się zamówić właśnie zamiast meszu, a połączyłam kropki dopiero po otwarciu 😂 to zwierz dostał do zjedzenia.
20240509_191234.jpg 20240509_191234.jpg
keirashara, też spoko w sumie ten meszyk.
Dziękuję
Moj rowniez gardzi czarnuszką (i to tak calkowicie, nic nie przeszlo, olej, makuch) ALE. znalazlam cos z calkiem duza zawartoscia czarnuszki ktore je, mianowicie Agrovital Protect.
czarnuszka jest na pierwszym miejscu ale na drugim jest makuch kokosowy ktory chyba magicznie ta czarnuszke redukuje. wiec moze sprobujcie poszukac makuchu kokosowego dla rownowagi 😉
Moon   #kulistyzajebisty
28 maja 2024 23:11
Heh, niezbadane są końskie kubki smakowe, serio…. Dawałam czarnuszkę, do meszu. Na moje, specyficznie pachniała i też zmieniała smak ulubionego meszu jaśnie konia. Byłam na 90% pewna że jaśnie koń będzie mieć odrzut od żłoba, a on… wciągał wszystko nosem, michę wylizując. Także ten, na trzeźwo czasem ciężko ogarnąć te konie 🤣
Po 5 dniu podawania makuchu i w sumie 10 dniach z czarnuszką- Florka wciąga, nawet z ręki😀 za to pluje sokiem z aloesu, sokiem marchwiowym (ale marchew wciąga)... sieczka Bailes ble... wylądowała na mojej koszulce... tak, niezbadane są końskie kubki smakowe😉
Mam taką rozkminę, bo znalazłam na jakiejś grupie fb opis z fotkami odnośnie koni, kóre mają duże brzuchy. No i tam była opisana historia konia, któremu brzuch się zmniejszył znacznie, był to akurat XX , po tym jak zwiększono mu podaż paszy treściwej.
Pierwszy raz wpadło mi to do głowy po przez ten post i rozkminiam.
Czy ktoś miał taki przypadek?

Dodam, bo ostatnio pytałam o zagazowanie, że Protexin rozwiązal problem i jest juz normalnie.
Perlica, - to jest możliwe gdy karmisz mało/słabym treściwym, do tego słabym jakościowo sianem i koń się jeszcze np. dopcha słomą. Generalnie to jest taki mechanizm, że są braki w pokryciu składników odżywczych, więc ten koń żre i żre, żeby uzupełnić, ale nie uzupełnia, bo jakość pożywienia jest słaba, więc nie pokrywa potrzeb dalej. Więc żre coraz więcej i ten brzuch jest rozepchany, wzdęty od tego bylejakiego siana i/lub słomy. Wtedy jak mu dasz więcej treściwego i pokryjesz te potrzeby to prawdopodobnie przestanie tak żreć w opór i brzuch spadnie 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 maja 2024 11:22
Perlica, Jeśli ten koń jadł siana "na zapas" bo miał braki żywieniowe, które zostały uzupełnione treściwym, to tak. Jak najbardziej bęben się mógł zmniejszyć. Jak koń nie dostaje tyle ile powinien składników odżywczych, o będzie się czuł "głody" cały czas, będzie szukał jak to uzupełnić, tak działa zdrowy apetyt. Taki koń będzie zjadał więcej siana, słomy, niż normalnie by potrzebował i będzie mieć od tego brzuch większy. Uzupełnienie tych braków, zaspokojenie potrzeb organizmu, spowoduje wyrównanie się tego nadmiernego jedzenia objętościówki i z czasem brzuch się zmniejszy.
To co napisałyście to wiem, ale nie o to mi chodzi. Chodzi mi konia ze stałym dostępem do siana, zdrowego, z dobrymi wynikami, błyszczącego itp. Nie o konia skrajnie niedożywionego.
Pytam o konkretny przypadek czy ktoś miał lub zna, może sąsiada z boksu?
Wklejem screen tego posta, z niego wynika że klacz przebadana na wszystkie sposoby.
Dodaję też link, bo jest tam duzo ciekawych komentarzy odnośnie samego przypadku autorki posta, ale tu raczej wycinek chyba trzeba by pobrać.

brzuch.JPG brzuch.JPG
Pytam o to, bo pierwszy raz mam konia jedzącego naprawdę niewiele:
1/3 miarki Green Power plus sieczka x 3 dziennie,
A klacz 740 kg , wyglądająco przepięknie, ale z ta ilością roboty którą ma to jednak mogłaby już mieć lepsze wcięcie.
Więc się zastanawiam, że może ja daję za mało treściwego. Moja klacz nie je słomy.
31 maja 2024 11:49
Perlica, To co wkleiłaś, to dokładnie taki przykład o jakim wyżej napisałyśmy z keirashara, (równocześnie zresztą, bo dopiero widzę jej wpis). Koń z wklejonego komentarza, jadł więcej siana, żeby zaspokoić potrzeb wszystkie. Żeby sobie "nazbierać" odpowiednio kalorii, białka itp. musiał zjeść odpowiednią ilość tego siana. Może u Twojej klaczy jest tak samo? Dobrze wykorzystuje tą objętościówkę, jest w stanie sobie wszystkie potrzeby zaspokoić, ale jedząc jej odpowiednio dużo. Moim zdaniem to dobrze, zdrowiej dla konia, który naturalnie jednak żyje na "trawie", nie zbożach czy innych dodatkach.
Perlica, u mnie tak jest.
Jak kobyle musiałam zmniejszyć dawki treściwego to szło w brzuszysko. Musiała sobie więcej kalorii z sianka pobrać, a to zajmuje miejsce. Dowaliłam treściwego i po tygodniu brzuch zaczął spadać. Po dwóch zniknął.
Za każdym razem tak mam. Mój koń wygląda najlepiej jak żre duuużo ziarna.
U niej nie widać od razu tak tego brzucha bo ona jest długa. Ale ja widzę, szczególnie na boki najpierw ją "rozdyma".

Jak byli u nas Angole na konsultacjach żywieniowych to wg. nich 90% koni u nas w pensjo (i rekreacyjnych i sportowych) miała za duże brzuchy. U nich to się określa "słaba kondycja" i jak zaglądali ludziom w pudełka to kręcili nosami, że większość niedokarmia treściwym. Kręcili też, że sporo koni dostaje za dużo sieczek.

O kurczę Perlica (doczytałam o żywieni i wadze).
Zazdroszczę tak dobrze wykorzystującego paszę konia.Moja kobyła wazy podobnie i je 4 kg żarcia na dobę. A w składzie głównie jęczmień, kukurydza, otręby pszenne i soja!
zembria, ale jak koń z posta miał braki żywieniowe jak miał dobre wyniki badań krwi?

Może u Twojej klaczy jest tak samo? Dobrze wykorzystuje tą objętościówkę, jest w stanie sobie wszystkie potrzeby zaspokoić, ale jedząc jej odpowiednio dużo. Moim zdaniem to dobrze, zdrowiej dla konia, który naturalnie jednak żyje na "trawie", nie zbożach czy innych dodatkach.
zembria, no moim zdaniem to nie zdrowiej, bo ten koń trenuje bardzo uczciwie i skacze kilka razy w tygodniu jednak, a z taką masą to może się odbić w przyszłości na stawach.
Wzór dla mnie to Kathmandu:
Kathamandu.JPG Kathamandu.JPG
31 maja 2024 12:03
Perlica, Nie miał braków, bo dawał radę zaspokoić potrzeby wykorzystując siano. Tylko musiał go zjeść odpowiednio dużo. zembria, ale jak koń z posta miał braki żywieniowe jak miał dobre wyniki badań krwi?

zembria, no moim zdaniem to nie zdrowiej, bo ten koń trenuje bardzo uczciwie i skacze kilka razy w tygodniu jednak, a z taką masą to może się odbić w przyszłości na stawach.

Perlica, No to już jest kwestia użytkowania, a nie zdrowia układu pokarmowego. Jeśli ten brzuch w tym konkretnym, Twoim przypadku, stanowi problem, to przelicz żarcie jeszcze raz uwzględniając zwiększenie treściwego i zobacz co się wydarzy po około 2 miesiącach.
zembria, ale jak koń z posta miał braki żywieniowe jak miał dobre wyniki badań krwi?

Perlica, imho większość robionych u nas morfo z biochemią to można o kant tyłka rozbić.
Mierzony jest np. poziom Mg we krwi, który świadczy o niczym (chyba tylko o tym, jeśli jest wysoki, że koń np. podtruty tlenkami), bo trzeba mierzyć poziom Mg w krwinkach (nigdy nie widziałam tego badania robionego w żadnej zaleconej morfo z biochemią). To samo miedź. Żeby realnie zbadać poziom miedzi biodostępnej to by trzeba było zrobić biopsję wątroby🙂.Więc patrzenie na konia, który z objawów ma ewidentne niedobory miedzi i patrzenie na morfo w linijkę miedź, że w normie i super jest bez sensu🙂
Kto bada poziom witamin z grupy B? Kto kuma, że przy niedoborach podanie samego B12 może konia zatruć cyjankiem? Mało kto. Ja jeszcze nie spotkałam weta, który by z sensem (głębszym) zanalizował badania krwi. Nie mówię, że takich nie ma. Ja nie spotkałam.
Kto bada koniom poziom vit D? ... Na jakiej podstawie zakłada się, że dzienne zapotrzebowanie dobowe (suplementacja) konia na vit.D jest takie same jak ludzkie- 2 000 jednostek - takie są normy z tabel. Gadałam z kilkoma vetami - żaden mi nie był w stanie odpowiedzieć, bo jak przyznali- w zasadzie o tym w ogóle nie mieli na studiach.
zembria, Ok, rozumiem ma to sens, napychanie sianem, by zaspokoić co trzeba, szczególnie że to był xx.

Nie wiem czy stanowi problem, na pewno dla mnie wizualny, bo wolę konia fit jednak, a docelowo kiedyś może mieć konsekwencję. Jakbym miała brzuch to na pewno bym gorzej nie wiem biegała , niż będąc fit.

Po prostu dodam jej do porcji 1kg Green Power jakieś 700-800 gram Revital i zobaczę co się wydarzy. To fajna pasza, bo ma mało białka a niezły poziom witamin itp. Mam akurat dwa worki czyli na 2 miechy, bo boję się zwiększać Green Power, że ją przebiałkuję.
31 maja 2024 12:59
Nie wiem czy stanowi problem, na pewno dla mnie wizualny, bo wolę konia fit jednak, a docelowo kiedyś może mieć konsekwencję. Jakbym miała brzuch to na pewno bym gorzej nie wiem biegała , niż będąc fit.

Perlica, No człowiek z brzuchem a koń z brzuchem to dwie zupełnie inne historie. Koń podkasany, to nie jest naturalne. Rozumiem skąd taka potrzeba, ale no jednak bardziej normalne dla konia jest mieć bardziej wypełnione jelita i rozbudowane mocno jel. ślepe.
Sprawdź jak Twoja kobyła na to zareaguje i czy zauważysz zmniejszone pobieranie siana z czasem, ale to może potrwać. Myślę, że te 2 miesiące to takie minimum, żeby się zaczęła przestawiać.

kotbury, Ja zawsze się śmieję, że żeby w miarę poprawie oznaczyć pierwiastki, to tego konia trzeba by ubić, zhomogenizować i wtedy zbadać 😉
Perlica, hmm powiem Ci że obserwuję to samo - koń w uczciwej pracy, siano w siatce 24h, trawiasty padok i ciągle widzę, że ten brzuch mógłby być bardziej skasany. Je też niewiele bo 1/3 miarki paszy, 1/3 otrąb i garść sieczki czyli w sumie z 800g treściwego na posiłek. To co mi przyszło do głowy jeszcze to odrobaczyć na słupkowce, jeśli to nie pomoże to dorzucę jej paszy. Może ona faktycznie pcha siano bo jest głodna, choć ewidentnie tyje na tym zestawie teraz i nabiera mięśni.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się