Jakie pasze dajecie swoim koniom?

LatentPony   Pretty Little Pony :)
06 sierpnia 2016 15:30
Halo, do tej pory tez jechalam na marstallu vito, uwazalam go za bardzo dobra pasze, ale ostatnio odnioslam wrazenie ze pogorszyla sie jego jakosc. Przerzucilam sie na bardzo podobna pasze agrokompleksu, complete free (tak samo jak marstall vito bez zboz) i jestem zachwycona jakoscia, skladem i takze cena. Wychodzi korzystniej niz marstall, a jakosciowo wypada lepiej, wiec dla mnie wybor prosty. Myslisz, ze taka pasza + stopniowe wdrazanie owsa do maksymalnej tolerowanej granicy (czyli pol litra gniecionego 2x dziennie) wystarczy aby zrobic z myszatego przyzwoitego konia i nabudowac mu miesnie?
Do tego oczywiscie siano non stop w siatce z malymi oczkami (oczka 2x2cm, radzi sobie chlopak a nie wciaga jak odkurzacz).

aroniasty, nie wiem ile to 12 kg siana, ale kon powinien miec do siana staly dostep. Porcjowanie siana nie jest dla koni korzystne, jest to pasza objetosciowa ktora powinna byc dostepna non stop. Nie powinno dochodzic do sytuacji w ktorej kon dostaje siano, zjada je, a potem stoi glodny do nastepnego posilku, "bo wiecej dostac nie moze".
Przy stalym dostepie do siana, ktore jest podstawa diety, przy lekkiej pracy nie zaglodzisz konia.
Halo, do tej pory tez jechalam na marstallu vito, uwazalam go za bardzo dobra pasze, ale ostatnio odnioslam wrazenie ze pogorszyla sie jego jakosc. Przerzucilam sie na bardzo podobna pasze agrokompleksu, complete free (tak samo jak marstall vito bez zboz) i jestem zachwycona jakoscia, skladem i takze cena. Wychodzi korzystniej niz marstall, a jakosciowo wypada lepiej, wiec dla mnie wybor prosty. Myslisz, ze taka pasza + stopniowe wdrazanie owsa do maksymalnej tolerowanej granicy (czyli pol litra gniecionego 2x dziennie) wystarczy aby zrobic z myszatego przyzwoitego konia i nabudowac mu miesnie?
Do tego oczywiscie siano non stop w siatce z malymi oczkami (oczka 2x2cm, radzi sobie chlopak a nie wciaga jak odkurzacz).

aroniasty, nie wiem ile to 12 kg siana, ale kon powinien miec do siana staly dostep. Porcjowanie siana nie jest dla koni korzystne, jest to pasza objetosciowa ktora powinna byc dostepna non stop. Nie powinno dochodzic do sytuacji w ktorej kon dostaje siano, zjada je, a potem stoi glodny do nastepnego posilku, "bo wiecej dostac nie moze".
Przy stalym dostepie do siana, ktore jest podstawa diety, przy lekkiej pracy nie zaglodzisz konia.


Teraz jak jest pogoda to i tak cały dzień prawie stoi na padoku i je trawę - siano też jest tam, ale z tego co zaobserwowałam mało konie interesuje, wolą paść się trawą 😉 Do boksu chodzi jedynie na jedzenie czyli paszę plus sieczkę i na noc dostaje siano tak żeby starczyło na całą noc. Jeśli coś wypada i nie może iść na padok od rana do wieczora to wtedy dostaje siano 3 razy dziennie uzupełniane , tak że non stop może sobie coś skubać 😉

LatentPony, a niewykluczone, że się pogorszyła 🙁 Nie śledzę dokładnie, ale widzę, że ludzie zmieniają.
Kombinujesz dobrze, ale i tak kluczowy będzie trening i jakie procesy adaptacyjne uruchomi konik.

aroniasty, teraz może będzie ok, jesienią już może być mało - to duży koń, a praca wcale nie lekka (sama se Zacznij chodzić na siłownię 🙂, albo może pamiętasz początki). W każdym razie bądź czujna na wszelkie oznaki schudnięcia - bo gdy tylko się pojawią to już trzeba paść "na przedwczoraj".
LatentPony, a niewykluczone, że się pogorszyła 🙁 Nie śledzę dokładnie, ale widzę, że ludzie zmieniają.
Kombinujesz dobrze, ale i tak kluczowy będzie trening i jakie procesy adaptacyjne uruchomi konik.

aroniasty, teraz może będzie ok, jesienią już może być mało - to duży koń, a praca wcale nie lekka (sama se Zacznij chodzić na siłownię 🙂, albo może pamiętasz początki). W każdym razie bądź czujna na wszelkie oznaki schudnięcia - bo gdy tylko się pojawią to już trzeba paść "na przedwczoraj".



No właśnie na razie tylko tyjemy  😁 Znaczy ja nie, koń 😉 A jaką alternatywę dla energii zamiast owsa polecasz? Czy może zmienić paszę na bardziej energetyczną? Przy pracy lekkiej sugerowałam się oznaczeniem producenta który pracę lekko opisuje jako 3 jazdy w tygodniu i okazjonalnie zawody 👀  Jeszcze Ci raz halo podziękuje tu za nakierowanie na zbadanie problemu "od środka" , gdzie dużo osób pisało że to wyłącznie moja wina w zachowaniu konia - koń jest nie do poznania po zmianie diety i wprowadzeniu mu wlaściwej suplementacji i nadrobieniu niedoborów 😉 Na jeździe się tak pięknie skupia, a na lonży osiągnęliśmy piękny stan rozluźnienia , mimo że w około nie było spokojnie 😉 Na jeździe przy rozstępowaniu już koń głowa prawie przy ziemi , nawet jakiś przelatujący nisko helikopter nie zrobił na nim wrażenia 😉
Lucygda Grace ten granulat to alternatywa, czyli coś co może z powodzeniem zastąpić otręby. Oczywiście, różni się od otrębów kilkoma cechami, ale wydaje mi się że na plus.
Gamma oryzaonol, z tego co mi wiadomo, w znaczącym stężeniu występuje tylko w produktach z ryżu. Jego wpływ na budowę tkanki mięśniowej nie jest potwierdzony badaniami naukowymi (przynajmniej ja nie znalazłam), a efekt budowy masy przypisywałabym raczej nośnikom GO. Tj. otrębom, które mają dużo tłuszczu sporo białka i minerałów. Ponadto dość sporo energii (te wszytskei cechy zawiera zalinkowany przez Luckygda produkt) lub olejowi - konie dość łatwo przetwarzają tłuszcz na energię, więc treningi są bardziej efektywne. Poza tym ładnie obrastają w tkankę tłuszczową.
Nuba ProMass Mix ma bardzo korzystną cechę - zbilansowany stosunek Ca:P. Ponadto bazuje na słoneczniku, który jest bogatszy od otrębów w wiele minerałów. No i siemię, i lucerna - ta mnogość daje w efekcie bogatszy wynik składników odżywczych.  🤣
aroniasty, bo opisywałaś behawior, który nie jest "normalny", nie podpada pod "kłopoty wychowawcze". Każdy(!) koń woli bytować sobie bez stresu niż zachowywać się jak znerwicowany. Jeśli tak jest, jeśli napięcie utrzymuje się długo i byle co je wzbudza - trzeba patrzeć "biochemicznie".

To w końcu jak jest? Koń jest w sam raz, czy tyje w oczach? Bo jak tyje, to jasne, że możesz obcinać. A może zwykły dodatek szklanki oleju (gdyby zaczął być problem z masą i ze świeżością)? Wiesz, że olej wprowadza się stopniowo?

Bo widzisz, "lekka praca" dla doświadczonego konia, który cały czas jest w takim rytmie - tylko podtrzymuje nie wyśrubowaną formę, to co innego niż praca rozwojowa.
Może ktoś mnie uświadomi... :kwiatek:
Pasze kondycyjne - co to takiego? Czym się charakteryzują?
Powiedzcie jaki może być sens/cel podawania oleju kukurydzianego? Co on daje? Ja przeczytałam, że nie jest raczej koniom zalecany, bo ma dużą ilość omega 6, a małą omega 3. Ale może ma jakieś dobre właściwości? Na energię? Tycie? Błysk sierści? Pytam, bo mi karzą lać do porannych posiłków ten olej, pensjonariusze za ścianą też taki dają swoim koniom i mówią, że to przeciw kolkom.. Osobiście zmieniłabym na lniany, ale niestety nawet przy dwukrotnie mniejszej dawce, wychodzi dwa razy drożej.. I chyba sojowy jest też dobry? A teraz zastanawiam się czy lepiej jest już dawać taki olej kukurydziany czy lepiej nie lać nic?
gllosia Kukurydziany i pewnie rafinowany na dodatek? Ja bym nie podawała.
Lepiej lej rzepakowy nierafinowany - wg mnei najlepszy. Ma najwięcej omega 3, a cena przystępna. 💘
Lepiej olej lniany tak jak piszesz. Najlepiej nierafinowany i tłoczony na zimno.
Jak kupisz w "końskim sklepie" to wychodzi taniej niż spożywczy 🙂 Kukurydziany olej bez sensu.

http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Olej-lniany-Podkowa-3-litry/661
aroniasty, bo opisywałaś behawior, który nie jest "normalny", nie podpada pod "kłopoty wychowawcze". Każdy(!) koń woli bytować sobie bez stresu niż zachowywać się jak znerwicowany. Jeśli tak jest, jeśli napięcie utrzymuje się długo i byle co je wzbudza - trzeba patrzeć "biochemicznie".

To w końcu jak jest? Koń jest w sam raz, czy tyje w oczach? Bo jak tyje, to jasne, że możesz obcinać. A może zwykły dodatek szklanki oleju (gdyby zaczął być problem z masą i ze świeżością)? Wiesz, że olej wprowadza się stopniowo?

Bo widzisz, "lekka praca" dla doświadczonego konia, który cały czas jest w takim rytmie - tylko podtrzymuje nie wyśrubowaną formę, to co innego niż praca rozwojowa.



Koń ostatnio przytył bo prawie 3 tygodnie stał i nic nie robił ( jedynie stęp, lekka praca z ziemi , spacery w ręku itp) pasł się całe dnie na łące wiec trochę nabrał ciała ( wygląda teraz tak jak na filmie który wstawiałam ) Wydaje mi się że teraz jest okey i chciałabym żeby taka masa się utrzymała , żeby już nie tracił ani nie tył, jedynie masę mięśniową mógłby wyrobić trochę
gllosia
Może ten artykuł Ci pomoże:
http://www.equinews.com/article/corn-oil-in-equine-diets
Jak wszystko ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne 😉
Dziewczyny polecicie jakąś dobrą paszę w formie musli do podawania pełnoporcjowo . Coś na poziomie 10 MJ i w dobrej cenie dla konia w lekko-średnim treningu bez owsa  🙇
BUCK   buttermilk buckskin
08 sierpnia 2016 18:35
Dziewczyny polecicie jakąś dobrą paszę w formie musli do podawania pełnoporcjowo . Coś na poziomie 10 MJ i w dobrej cenie dla konia w lekko-średnim treningu bez owsa  🙇



10 MJ  musli w dobrej cenie, bez owsa,  transport gratis : https://animalia.pl/baileys-everyday-high-fibre-mix-20kg/szczegoly/9168/

oraz inne 10 MJ :
DODSON Equine Sensitive
Eggersmann EMH® Cool Musli
MARSTALL  FREIZEIT
SPILLERS Meadow Herb Mix
Spillers Cool Mix
🙂
10,5 MJ Elite Robust:
http://www.fermowo.pl/elite-robust-musli-konie-male-i-mlode-20kg-p-297.html
Moje konie się rozsmakowały 🙂
[quote author=aroniasty link=topic=25.msg2581083#msg2581083 date=1470675755]
Dziewczyny polecicie jakąś dobrą paszę w formie musli do podawania pełnoporcjowo . Coś na poziomie 10 MJ i w dobrej cenie dla konia w lekko-średnim treningu bez owsa  🙇



10 MJ  musli w dobrej cenie, bez owsa,  transport gratis : https://animalia.pl/baileys-everyday-high-fibre-mix-20kg/szczegoly/9168/

oraz inne 10 MJ :
DODSON Equine Sensitive
Eggersmann EMH® Cool Musli
MARSTALL  FREIZEIT
SPILLERS Meadow Herb Mix
Spillers Cool Mix
🙂
[/quote]

Dzięki chyba wezmę baileysa właśnie 😉 jak stał to miał też tej firmy tylko dla koni w rekonwalescencji i smakowało mu 😉 będe mu mieszać  z sieczką
BUCK skąd wiadomo czy Spillers lub Dodson nie mają owsa? Nie mogę doszukać się składów. Jest tylko informacja, że mają kontrolowany poziom skrobi zbożowej.

Pozostałe pasze melasowane 🤔

Tak więc ja polecę Nuba Cool Musli  - ma najwięcej włókna z ww pasz ( ponad 20%), nie jest melasowana, minerały ma w postaci chelatów, które oczyszczają organizm min z metali ciężkich. Koniom smakuje🙂
http://nubaequi.pl/pl/pasze-kompletne/26-nuba-cool-musli.html
BUCK   buttermilk buckskin
08 sierpnia 2016 20:27
no fakt Spillers ma owies i pszenicę (i fatalnie poukrywali wszystko na swojej oficjalnej stronie -  spadają „na koniec kolejki” -  bojkotuje każdego producenta pasz/jedzenia, który nie podaje składu , a Dodson ma tylko ryż, bo to pasza”sensitive”….

a NUBA EQUI należy się uśmiech za wyraźne nadążanie za potrzebami rynku  🤣  pojawiła się pasza 8,5 MJ  🤣
BUCK
tą paszę masz na myśli?
http://nubaequi.pl/pl/glowna/45-nuba-slimmer-musli.html
Jak dla mnie cena kosmos - ciekawe ile % ma łuski słonecznika, ale zgodnie z założeniami jest jej tam najwięcej, więc pasza powinna być dużo tańsza przy cenie łuski w granicach 200-300 zł/tonę.
BUCK skąd wiadomo czy Spillers lub Dodson nie mają owsa? Nie mogę doszukać się składów. Jest tylko informacja, że mają kontrolowany poziom skrobi zbożowej.

Pozostałe pasze melasowane 🤔

Tak więc ja polecę Nuba Cool Musli  - ma najwięcej włókna z ww pasz ( ponad 20%), nie jest melasowana, minerały ma w postaci chelatów, które oczyszczają organizm min z metali ciężkich. Koniom smakuje🙂
http://nubaequi.pl/pl/pasze-kompletne/26-nuba-cool-musli.html



Podoba mi się, mojemu więcej włókna jak najbardziej służy , cenowo zbliżona do bayilesa , a prezentuje się w sumie lepiej. Wtedy bylibyśmy na tym plus sieczka z olejem sojowym 0,5 kg do porcji i siano. Myślicie że to wystarczy dla konia jeżdzącego 4 -5 tydzień po godzinie ( galop, kłus, drągi, skoki jakieś małe do 50 cm )? Pytam bo u mnie wet jest na etapie owsa jako najlepszej alternatywy, a mojemu po owsie odbija, mogłabym ewentaulnie do 0,5 k dziennie podawać.
Zwróć uwagę na niezbilansowanie minerałów -
wapń (Ca) 2,09 g
fosfor (P) 2,8 g
Niedobór wapnia i nadmiar fosforu lub brak ich równowagi tj 2:1 pogarsza przyswajanie magnezu - w skrócie myślowym. Jak zbilansujesz sieczką z lucerny to powinno być lepiej.
smartini   fb & insta: dokłaczone
08 sierpnia 2016 21:11
aroniasty... widać, że masz ogromny problem z ustaleniem i stanu swojego konia, i jego pracy, i celów i w efekcie paszy. Ja rozumiem obiekcje tutejszych do dietetyków ale jak dla mnie, w tej sytuacji przydałaby się dziewczynie pomoc kogoś rozgarniętego, kto konia zważy, przeprowadzi z nią wywiad i dopasuje odpowiednie karmienie.
aroniasty... widać, że masz ogromny problem z ustaleniem i stanu swojego konia, i jego pracy, i celów i w efekcie paszy. Ja rozumiem obiekcje tutejszych do dietetyków ale jak dla mnie, w tej sytuacji przydałaby się dziewczynie pomoc kogoś rozgarniętego, kto konia zważy, przeprowadzi z nią wywiad i dopasuje odpowiednie karmienie.



Akurat się nie zgodzę 🙂 Mam jasny stan zdrowia konia , bo jest po wszystkich możliwych badaniach - ma dobraną właściwą suplementację tak że poziom teraz wszystkich makro i mikro jest w normie. Zachowanie konia na tą chwilę jest super po wyrównaniu wszystkiego, więc szukam normalnej paszy, standardowej.  Praca i cele zostały opisane wyżej za każdym razem tak samo - koń na razie będzie miał stały program zajęć który ustaliliśmy z trenerem , czyli godzina 4-5 razy w tygodniu stęp kłus galop plus jakieś niewielkie przeszkody do 50 cm ) Konsultowałam się z wetem niestety wciska mi na siłę owies którego nie chcę dawać, bo koniowi nie służy w ogóle. Trener doradził paszę na poziomie około 10 MJ w stosunku do jego pracy ( praca lekka ) wiec takiej szukam, warto poradzić się innych, bo nie sposób znać wszystkie marki , a dobrze wiedzieć co komu służy a co jest bublem 😉


koń był ważony, waży 600 kg ( teraz może troszkę więcej bo był ważony 2 tygodnie temu )
BUCK   buttermilk buckskin
08 sierpnia 2016 21:25
Aroniasty  super 🙂 upieraj się na „bez owsa”, popieram i wspieram 🙂 co do znajomości producentów i pasz – excel i zestawienie producentów, paszy, kaloryczności, ważnych elementów ze składu, bo teraz nie potrzebujesz owsa, kiedyś to może być np. melasa, albo olej, albo właśnie więcej oleju, itd. 
Aroniasty  super 🙂 upieraj się na „bez owsa”, popieram i wspieram 🙂 co do znajomości producentów i pasz – excel i zestawienie producentów, paszy, kaloryczności, ważnych elementów ze składu, bo teraz nie potrzebujesz owsa, kiedyś to może być np. melasa, albo olej, albo właśnie więcej oleju, itd. 


Najgorsze że czasem trzeba się nieźle wczytać czy ten owies tam jest czy nie  😎 U mnie w stajni wszystkie konie są na owsie praktycznie plus w zależności od potrzeb i stanu inne dopełniacze, stąd na mnie patrzą jak na dziwaka co konia głodzi  🤣 Ale będe się upierać, bo widzę jak teraz się zachowuje po  miesiącu bez owsa a jak zachowywał się wcześniej jak przyjechał gdzie był karmiony 6 kg owies na dzień plus siano . Braku energii wcale nie widzę, za to koń się uspokoił, jest bardziej skupiony, nie denerwuje się chronicznie całym otoczeniem.
[quote author=zielona_stajnia link=topic=25.msg2581202#msg2581202 date=1470685195]
BUCK
tą paszę masz na myśli?
http://nubaequi.pl/pl/glowna/45-nuba-slimmer-musli.html
Jak dla mnie cena kosmos - ciekawe ile % ma łuski słonecznika, ale zgodnie z założeniami jest jej tam najwięcej, więc pasza powinna być dużo tańsza przy cenie łuski w granicach 200-300 zł/tonę.
[/quote]

Jak możesz to podrzuć namiary na tą firmę - ja brałem najtańszą z JarPaszu ale wychodzi (2x15kg) 1,16 za kg (czyli 1160 zł/tonę) i jeszcze przesyłkę trzeba doliczyć no i sporo mączki słonecznikowej w tym (ale konikom smakowało 🙂.)
Firma Jabex Bielsko Biała, ale trzeba pojechać osobiście.
Namiarów obecnie nie mam, bo łuski nie kupowałam już 2 lata, ale wujek google daje radę
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 sierpnia 2016 07:28
czym bilansujecie otręby ryżowe? Otrębami pszennymi?
Rudzik, otręby pszenne tak samo jak ryżowe mają bilans przechylony w kierunku fosforu. bilansuje się więc paszą bogatą w wapń, jak wysłodki buraczane czy lucerna.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 sierpnia 2016 08:13
podziękował
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się