Jakie pasze dajecie swoim koniom?

aroniasty, zlituj się z tymi cytatami >.<


Wiem, coś mi się poprzestawiało bo piszę z telefonu i nie mogę cofnąć.
Dzięki wszystkim za informacje  :kwiatek: ostatnio jak zapłaciłam prawie 300 zł za transport to poważnie zastanawiam się nad zmianą pasz dla moich koni  😉
u nas też otręby pomogły tylko trzeba pamiętać, żeby mimo wszystko je moczyć

Ja granulowanych nie moczę... podaję od lutego / marca (?) i nic się nie dzieje niedobrego...

Te które kupiłam jako granulowane a okazały się być w proszku - z dodatkiem wody przechodziły formę lepkiego błota i konie były tym wysmarowane po uszy 🙁 W tej formie pewnie sprawdzą się, jako dodatek, ale jako samodzielny posiłek (z sieczką jedynie) to raczej średnio 🙁
k2arola aaaaa, no ja mesz kupiłam teraz dosyć spontanicznie w zabookuj bo po drodze miałam kupując siatkę na siano, ale jak skarmimy ten worek to się pewnie skusimy na Wasz 😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 sierpnia 2016 20:04
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2583144#msg2583144 date=1471069511]
u nas też otręby pomogły tylko trzeba pamiętać, żeby mimo wszystko je moczyć

Ja granulowanych nie moczę... podaję od lutego / marca (?) i nic się nie dzieje niedobrego...

Te które kupiłam jako granulowane a okazały się być w proszku - z dodatkiem wody przechodziły formę lepkiego błota i konie były tym wysmarowane po uszy 🙁 W tej formie pewnie sprawdzą się, jako dodatek, ale jako samodzielny posiłek (z sieczką jedynie) to raczej średnio 🙁
[/quote]

mój niestety od suchych kolkował i to dosłownie dzień w dzień. Sam wet był zdziwiony ale drogą eliminacji... otręby były jedyną zmianą w życiu konia, kolki zaczęły się równo z podawaniem i zniknęły jak ręką odjął po odstawieniu. Po rozmowach z częścią znajomych wyszło, że mój nie był jedynych, kilka innych koni również kolkowało mimo, że zalecane było podawanie na sucho.
Niestety jest o jedyna rzecz która go trzyma w jako takiej formie, teraz dostaje moczone właśnie w konsystencji błota i kolek nie ma. Inne konie które kolkowały w formie błota również jedzą bez problemów.
Ja podaję razem z sieczką i trawokulkami więc koń szamie bez większych problemów, z resztą wolę brudnego konia niż kolkującego. Wiadomo, może się nic nie dziać ale wolę uprzedzić, bo opakowanie nic nie mówi o moczeniu a niestety niektóre egzemplarze się zatykają, lepiej dać cynk niż żeby ktoś się musiał głowić jak ja od czego koń ma permanentną kolkę 😉
k2arola, wasze muesli na zdjęciach wygląda rewelacyjnie i macie bardzo bogatą ofertę, planujecie działać międzynarodowo? 😀
Co można podawać koniowi insulinoopornemu oprócz gotowych pasz? Wiem o wysłodkach niemelasowanych, co jeszcze?
Jest to 14-letni koń , w połowie hucuł, tyjący z powietrza. Chodzi w dzień ok.10 godzin po pastwiskach, zimą na padoki z sianokiszonką. Na noc do boksu dostaję sianokiszonkę/siano. Właściwie mógłby być na samym sianie i trawie, ale stoi w pensjonacie i musi 2x dziennie dostać coś do żłobu, choćby garstkę, jak inne konie dostają owies.
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 sierpnia 2016 20:22
to jak garść to może jakaś sieczka albo trawokulki?
Sieczka by chyba była lepsza. Jak ma dostać garść, to po cholerę się bawić w namaczanie tego? Dosłownie garść wrzucić, co by nie był poszkodowany, że nic nie dostał i tyle.
aroniasty a ile gramów magnezu dziennie ma dostawać Twój kuń? Może lepiej przeniesiemy rozmowe dot. wyboru paszy na priv?🙂
Focusowa   :emota200609316:
gllosia a co? Chcesz być naszym przedstawicielem worldwide?😉
Gillian nie znam problemu Twojego konia, ale może nie leży od w zbyt małej ilości energii podawanej w paszy? Opisywałaś gdzieś jego przypadek? Chętnie poanalizuję😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 sierpnia 2016 20:56
Sieczka by chyba była lepsza. Jak ma dostać garść, to po cholerę się bawić w namaczanie tego? Dosłownie garść wrzucić, co by nie był poszkodowany, że nic nie dostał i tyle.

no tak, myślałam o tych podawanych na sucho 😀 ale ja lubię sieczki także też bym je wybrała. Mój dostaje Dengie HiFi. Nie pyli, ładnie pachnie, nie tuczy, bez melasy, koniowi smakuje a wór 20kg jest wielki i mi (a daję 3pavoskie dziennie) starcza na wieki, ekonomiczna (dużo bardziej niż kopytowa dla ochwatowców 😉 )
Dziękuje za odpowiedzi
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 sierpnia 2016 21:55
na dobranoc 4 miesięczna różnica od Kasi Okrzesik z Podolin Traditional Cobs, nie wiem jak Wam ale mi aż miło patrzeć 😀
smartini, chętnie uwierzę w taką przemianę w masie (choć wolę nie myśleć o biednych organach wewnętrznych), ale trudniej mi uwierzyć w różnicę wzrostu ok. 15 cm.
smartini   fb & insta: dokłaczone
14 sierpnia 2016 01:43
haha, serio? 😀 perspektywa robi swoje, ostatnio nawet Strzyga zrobiła tak zdjęcie komórką kucowi 150cm że myślałam, że ma max 120 xD
Chcesz czy nie chcesz, źródło jest wiarygodne :P
smartini, też prawda, że obiektyw potrafi wiele przekłamać. Wzięłam sobie karteczkę, przyłożyłam do monitora i jest tak, że długość nóg na obu zdjęciach jest ta sama, ale wysokość w kłębie to już nie. "Drugi" ma wg standardu: nóżki = do kłębu. "Pierwszy" nie. Owszem, to może być różnica, że pierwsze robione mocno od góry, a drugie od dołu. Nie masz porównania z jednej perspektywy?
smartini   fb & insta: dokłaczone
14 sierpnia 2016 01:58
Myślę, że podstawowe zasady perspektywy są wszystkim znane i niezbyt skomplikowane. Porównanie jest takie jakie było wrzucone na fb stajni, nie mnie montować inne, ja tylko znam historię konia od obrazka górnego do dolnego. I wydaje mi się, że nie trzeba tej samej perspektywy żeby dostrzec znaczną poprawę stanu konia a już tym bardziej do stwierdzenia, że to ten sam dwulatek xD kurcze, nawet grzywę ma tak samo przewróconą i wystrzępioną, bo przecież w 4 miesiące nie za wiele jej urośnie xP
różnica w ogniskowej i perspektywie robią swoje, serio sprawdzałaś proporcje?
Dlatego co zdjęć przede wszystkim sprzedażowych powinno się brać fotografa, który wie co robi, żeby nie przekłamać proporcji konia na zdjęciu ale o tym dyskusja była i oczywiście zostałam zjechana za swój jakże szalony pogląd 😀
Jaki polecacie plan żywieniowy dla konia 165 cm w kłębie, pracujący 3-4 razy w tygodniu po ok.40 minut? Dostaje 12 kg siana, długo siedzi na trawie, 3 kg owsa. Chciałabym zmniejszyć energię. Myślałam nad granulatem z Sukcesu podstawowym i granulacie Besterly Basic. Chciałabym też konia troszkę zaokrąglić i wyrobić też mięśni, ale potem. Myślałam też o Hilight Improver i Horse & Pony mix. Może mieszać parę pasz? Ile powinien dostawać i co proponujecie?
doloruu, koń przy takim żywieniu jest za chudy?
Przy pracy 3 razy w tygodniu nie ma opcji wyrobienia mięśni, przynajmniej wersji "konia atlety"
Możesz część owsa (3 kg to sporo przy tak małej ilości pracy) zastąpić wysłodkami z otrębami. Otręby ryżowe konia zaokrąglą.
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2583494#msg2583494 date=1471180726]
zastąpić wysłodkami z otrębami.
[/quote]
Laickie pytanie. Otręby ryżowe? Przy nich tak samo zaleca się stosowanie wraz z wysłodkami?
Gaga, może nie jest za chudy, ale chciałabym żeby troszkę przytył. Nie mam możliwości podawania wysłodków. Najbardziej chciałabym podawać którąś z tych pasz, które wymieniłam, najwyżej mieszać.
doloruu, jak ty to sobie wyobrażasz? Zmniejszyć energię i żeby troszkę przytył? Żeby przytył bilans energetyczny musi być dodatni. Jeśli koń "gotuje" ci się"od owsa, to utnij owsa i zastąp czymś, co może być mniej energetyczne - ale wtedy dawać więcej.
Ja chyba w takiej sytuacji nabyłabym mikronizowany jęczmień, otręby ryżowe i jeszcze jakiś balancer/koncentrat.
Milla, nie, przecież przy otrębach pszennych nie trzeba stosować wysłodków...
doloruu, podajesz skrajnie różne rozwiązania paszowe... nie specjalnie wiem jak Ci w tej sytuacji doradzić niestety 🙁
Słyszałam, że po paszy Besterly Basic konie się zaokrąglają. Gdybym dawala ją zamiast owsa nie byłoby tego efektu? Koń nie miałby mniej energii?
doloruu, nie wiem jak ta konkretna pasza zadziała na Twojego konia. Jedyny sposób, to spróbować, ale nie zastępowałabym całego owsa, tylko zastąpiłabym część dawki w proporcji 2/3 pasza 1/3 owies (oczywiście stopniowo).
Gaga, czy podobne efekty uzyskam z granulatem podstawowym Sukcesu? Mam możliwość nabycia o wiele taniej, więc mogłabym podawać więcej. Czy jednak spróbować z Besterly?
doloruu, powtórzę: nikt nie powie jak konkretna pasza zadziała na Twojego konia
Osobiście nie jestem fanką pasz Sukcesu, ale skład obie te pasze mają zbliżony, zatem jeśli będzie dużo taniej pewnie warto spróbować.
Gaga, mam na próbę 200g Sukcesu, czy mogę sprawdzić czy mu smakuje dając mu nie w porze karmienia tylko pomiędzy, czy mogłoby się coś stać?
smartini   fb & insta: dokłaczone
14 sierpnia 2016 16:32
Doloruu, chyba nie masz zielonego pojecia o karmieniu, co?
smartini, jakieś pojęcie mam, ale pierwszy koń robi swoje. Szukam rady na forum, z forum się uczę.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się