Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Evson, ja również polecam wysłodki z lucerną, na bazie własnego doświadczenia z 13-letnim, niepracującym emerytem który ciężko utrzymuje wage.
smartini   fb & insta: dokłaczone
28 sierpnia 2016 11:21
Mój emeryt też na wyslodkach, lucernie i otrebach ryzowych, jedyny zestaw trzymajacy go jako tako w formie
Proszę o pomoc  :kwiatek: szukam paszy dla konia uziemionego w boksie na min 4 miesiące póki co dostaje po 0.3 miarki owdw 2 razy dziennie które docelowo chciałabym zlikwidować  :kwiatek:
smartini   fb & insta: dokłaczone
28 sierpnia 2016 17:57
no owies na areszt boksowy to raczej słabo. Dodson ma chyba w ofercie stricte paszę dla uziemionych, jeśli dobrze pamiętam. Różowy worek ;D
Gillian   four letter word
28 sierpnia 2016 18:04
Convalescent Diet 🙂
Proszę o pomoc  :kwiatek: szukam paszy dla konia uziemionego w boksie na min 4 miesiące póki co dostaje po 0.3 miarki owdw 2 razy dziennie które docelowo chciałabym zlikwidować  :kwiatek:



Beyiles też ma na pewno - musli z różowym napisem albo niebieskim - energia na poziomie 9 , dla stojących kopytnych, cena dobra bo 59 zł i darmową dostawe mają
Dzięki dziewczyny  :kwiatek:
Dziekuje za odpowiedzi  :kwiatek: Kurcze, te wysłodki to nie wiem czy przejdą bo nie ma kto przygotowac. Wlascicielka ma tyle roboty z moim koniem ze juz jej nie dołoze skomplikowanych pasz. No nic musze pokombinowac dalej
Evson, nie myślałaś o błyskawicznych wysłodkach? Nie wszystkie trzeba długo moczyć 🙂 może by taka opcja przeszła 🙂
Proszę o pomoc  :kwiatek: szukam paszy dla konia uziemionego w boksie na min 4 miesiące póki co dostaje po 0.3 miarki owdw 2 razy dziennie które docelowo chciałabym zlikwidować  :kwiatek:


Nuba ma taką pasze na bazie sieczek z dodatkami - Slimmer 8,5Mj.
Mam pytanie do osób które podają trawokulki z Pro Linen. Czy one zawsze się tak mocno kurzą,  czy trafił mi się jakiś "cudowny"  worek?
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

29 sierpnia 2016 18:21
W trawokulkach tylko końcówka była zawsze taka " luzem". Sam pellet nie pylił. Ale mnie to nie przeszkadzało, bo zalewałam je wodą.
Dzięki za odpowiedź,  u mnie pyli właśnie pellet, worek świeżo otwarty wiec do końcówki nam daleko.  Smakiem koń też średnio zachwycony,  je gorzej niż no name.
A próbowałaś i light i plus?  Jest jakaś różnica w smakowitości?  Bo szczerze mówiąc ten worek tak mnie zniechęcił że nie wiem czy dać jeszcze szansę tym drugim.
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

30 sierpnia 2016 07:37
Moje konie dostają na zimę trawokulki light, ale teraz Dziadek dostał plusy. Wydaje mi się, że bardziej mu podchodzą i teraz na takich będziemy jechać.
Czasem biorę sobie garść trawokulek do kieszeni jako smakołyki,  i zostaje mi trochę proszku na dnie, ale nie tyle, żeby się martwić. Poza tym chłopcy do posiłku dostają mokre trawokulki, więc jakimkolwiek pyleniem się nie martwię, a jeszcze nie spotkałam się, żeby któremuś coś w żłobie zostało.
Dzięki wielkie  :kwiatek:
Czy ktoś dawał trawokulki firmy PETRA - kupowane na allegro?
Evson - ja z racji zimnej stajni w tym roku na zimę zamieniam wysłodki na jęczmień ekstrudowany (śrutę) plus susz z lucerny - z wysłodkami to albo zapomniałam zalać rano, albo mi zamarzło, albo latałam z ciepłą wodą i tupałam przy wiadrze, a śruta ekstrudowana plus lucerna wystarczy podlać wodą przed podaniem do tego DDGS i makuch lniany (też dla dziadków nieutrzymujących masy) - cenowo wychodzi bardzo przyjemnie, bo po przeliczeniu składników poniżej 2,5zł/kg.
zielona_stajnia, a to sama śrutujesz jęczmień?
Nie - kupuję śrutę ekstrudowaną jest bardziej strawna niż tylko ześrutowane zboże. Moja jest w formie sypkiej nie w pellecie, ale pewnie przez to tańsza 😉
zielona_stajnia o to ja zrobie menu podobne do Twojego  :kwiatek: Mam płatki jęczmienne z Nuba Equi, są fajne. Do tego lucerna Dengie, troche owsa i makuch 4 x w tyg. Niestety makuch daje tylko jak jestem w stajni. Ale na razie to sie sprawdza. A kon mi sie zaczął strasznie błyszczec- całe lato był szary, nie szło doczyscic kurzu. od ponad tygodnia jest jak lusterko a kurz sam z niego spada. Ciekawe czy to zasługa makucha czy lucerny a olejem.
Do mnie wczoraj dotarła pasza ease and excel dla wrzodowców z baileysa i narazie kobyla oszalała na punkcie tej paszy zobaczymy jak wpłynie na mase
Która pasza jest lepsza (skład)? Pro-linen Day Complex / Day Complex Light czy Magia Flower Musli?

Day Complex Light:
płatki jęczmienne, płatki kukurydziane, mieszanina olejów tłoczonych na zimno, wysłodki buraczane, melasa z buraków cukrowych, otręby pszenne, łuska sojowa, siemię lniane odtłuszczone, mieszanka traw niskocukrowych, sieczka z lucerny, mieszanka ziół

Day Complex:
płatki jęczmienne, płatki kukurydziane, drożdże piwne, mieszanina olejów tłoczonych na zimno, wysłodki buraczane, algi morskie, otręby ryżowe, melasa z buraków cukrowych, otręby pszenne, łuski sojowe, łuski słonecznika, wytłoki lniane, zioła (mięta pieprzowa, czosnek, jeżówka purpurowa), mieszanka traw niskocukrowych, sieczka z lucerny

Flower Musli:
lucerna granulowana, trawokulki, mieszanka ziarna mikronizowanego (jeczmień, kukurydza, pszenica), otręby ryżowe, makuch lniany, susz z jabłka, suszone warzywa (marchew, buraczek czerwony, korzeń pietruszki), pszenica ekstrudowana, łuska słonecznika, łuska owsa, ziarno słonecznika, zioła (płatki nagietka, ziele mięty, liść pokrzywy, liść i korzeń mniszka), olej sojowy, sól himalajska, zwapniałe szkielety alg morskich
smartini   fb & insta: dokłaczone
03 września 2016 16:52
julka177, tak to Ci raczej nikt nie powie, pytanie dla jakiego konia, po co, na co i do czego 😉
A do mnie idzie wygrana nowość od Pro-Linen dedykowana AQH :O dopiero wchodzi do oferty, ciekawa jestem bardzo
Buła będzie wracał do pracy/rehabilitacji więc będzie fajna okazja do testu 😀
Od jakiegoś czasu 11 letnia klacz SP 165 cm,  dostaje Pro-linen Day Complex Light, otręby ryżowe i symbolicznie sieczkę oraz dość mało owsa. Energii ma w sam raz, wygląda dobrze. Jednak zaczynamy intensywniej trenować i muszę dostarczyć więcej energii, żeby nie zaczęła chudnąć lecz wciąż budowała mięśnie, a dalej miała siły i ochotę do pracy ale bez efektu turbo 😁. Na zimę planuję dołączyć wysłodki, częściowo zastępując musli.

Tak jak pisałam, na tym zestawie jest ok. I teoretycznie mogłabym zamienić musli "Light" na "normalne" czyli z energii ok 9 na ok 11 MJ, ale otręby ryżowe podaję sama, łuskę słonecznika oraz drożdże mamy w sieczce, więc składniki dublowałyby się, a cenowo byłoby drożej.

Do tego dochodzi w obu tych paszach melasa, która jak wiadomo zdrowa nie jest, szczególnie ze względu na ochwatową przeszłość (dawno temu, nie u mnie) kobyły. A znalazłam musli Magii, które melasy nie zawiera, a energię ma również ok 11MJ.

Z jakości obecnego musli jestem bardzo zadowolona, ładnie pachnie ziołami itd. ale muszę paszę zmienić, więc chcę wybrać tę "naj" 🙂
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
03 września 2016 18:48
Julka zdecydowanie Magia. Ma mało skrobi i cukrów, a energia pochodzi z włókna i jest bardziej przyjazna konskiemu układowi trawiennemu. Tak jak piszesz w pro linem melasa na dość wysokim miejscu w składzie wiec jest jej dużo. Ja teraz kupiłam pro linem na próbę i moim zdaniem za dużo chemicznego zapachu, no nie wyglada mi to na naturalny skład.
Nie wiem czy jesteś świadoma, ze same obręby ryżowe maja około 15-16 MJ/kg energii, wiec nimi i owsem możesz regulować kalorycznych posiłków.
Rudzik czyli Magia lepsza. Potwierdziłaś moje przypuszczenia 🙂. Wiem, że otręby ryżowe są mocno energetyczne i to nimi mogłabym podnieść energię, ale robię mieszankę na parę dni, żeby stajenny nie nakladal z kilku worków więc wole mieć coś bardziej skoncentrowanego przy takiej samej dawce. Nie chce wciąż mieszać i zmieniać dawek, bo stajenny w końcu mnie znielubi  😂
Ktoś (Tulipan?  :kwiatek: ) jakiś czas temu polecał mi fajną paszę bez owsa i z niską zawartością cukru na dodanie energii  a jak jak zwykle nie pamiętam co to było.  😵
Czy ktoś podawał sieczki z firmy JarPasz? Wszystkie mają dodatek ziół, a mój koń jak wyczuwa zapach ziół w paszy to jej nie zjada. Te sieczki mocno pachną ziołami?
Convalescent Diet 🙂


Używałam, polecam tę pasze
Prosiłabym o radę - czy to musli będzie odpowiednie dla konia po ochwacie ? http://nubaequi.pl/pl/glowna/45-nuba-slimmer-musli.html
skład podany ilościowo , nie procentowo, zwątpiłam  😵
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się