Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Dava nie da się wykluczyć z paszy zupełnie skrobi i cukru - wszystkie trochę mają 🙂 Wiadomo, że ten cukier się sprawdza i liczy, nie martw się,  nie jest tak, że mój koń je go kilogramami 😉 raczej na stałym poziomie ok 7% cukru ogólnego w paszy.
Ja też uważam, że sieczka to podstawa, choć moja na początku też nie bardzo chciała jeść. A sieczka pachniała tak, że sama bym zjadła  😁

Gaga mnie nic nie ugryzło 🙂 jestem spokojna - napisałam jedynie, że się czepiasz.

tulipan ciekawe, moja przed zdiagnozowaniem wrzodów stała na Build Up'ie i powiem Ci, że jak pasza jest świetna,  to ona kiepsko ją przyjmowała. Od dawna dajesz?
tulipan, szczerze zazdroszczę 🙂

xxmalinaxx, napisałam jedynie, że pasza jest chyba dla quaterów - to czepianie?? 🤔 Wjeżdżasz na mnie jakbym na prawdę po kimś pojechała (co nie ukrywam mi się zdaża) za kompletnie błahe zdanie? Serio?
Nie wjeżdżam na Ciebie. Zwróciłam uwagę. Strasznie jesteś wyczulona na swoim punkcie mimo, że nikt do Ciebie nic nie ma, a na pewno nie ja. 😉 Z mojej strony koniec  🚫
malina siódmy miesiąc, wcześniej jadł Show Improvera, ale po którymś worku się wypiął  😉 Może przyczyną były wrzody? Sporo koni przed zdiagnozowaniem i leczeniem słabo wykorzystuje paszę.

Dava   kiss kiss bang bang
16 stycznia 2017 10:17
Dava nie da się wykluczyć z paszy zupełnie skrobi i cukru - wszystkie trochę mają 🙂 Wiadomo, że ten cukier się sprawdza i liczy, nie martw się,  nie jest tak, że mój koń je go kilogramami 😉 raczej na stałym poziomie ok 7% cukru ogólnego w paszy.



Oczywiście, że masz rację! Tylko pasze z poziomem cukru i skrobi ok. 7% rzadko się spotyka, a są paszę 'dla wrzodowców' niby, które mają tego w składzie niby 'poniżej 19%' nie podając dokładnie ile 😉

Moja Princess aktualnie wcina sieczkę Meadow Grass z Dengie, jest super, ja jestem zakochana  😍 Na szczęście doszła nam 3 sieczka na wymianę (co worek musi mieć inna, dwa rodzaje pod rząd i nie ma opcji na zjedzenie)  🙄
Sieczka bardziej z takich typu 'super siano z ziołami' bez melasy i dodatkowego cukru.

Tulipan Na SI Ci się wypiął?  😁 Ale gagatek  😁 Ja się cieszę, że moja wcina Bio Life już tak długi (jak na nią) czas bez protestów  😎
malina siódmy miesiąc, wcześniej jadł Show Improvera, ale po którymś worku się wypiął  😉 Może przyczyną były wrzody? Sporo koni przed zdiagnozowaniem i leczeniem słabo wykorzystuje paszę.




Myślę, że może nawet nie wrzody, ale już jakieś podrażnienia obecne w żołądku. Nie smakowała jej ta pasza, nie wykorzystywała jej... Strasznie żałowałam, bo pasza wizualnie i z użycia z poprzednim koniem - 10/10.
Show mi się nie podoba z konsystencji, Twój koń dobrze wybrał 😀

Dava dlatego warto badać pasze, o ile się ma możliwość 🙂 Bo masz rację. Dlatego głośno chwalę ProLinen, u nich rzeczywiście jest tak, jak napisane na worku, cukru malutko i bardzo tego pilnują. Ale niestety sama trafiłam na paszę,  która takiego testu nie przeszła - na worku 20%, w składzie spooooro więcej. Z przyzwoitości nie powiem, która to...

Moja z sieczek jadła ponad rok Healthy Tummy, super sieczka od Dengie, naprawdę pięknie pachnie i jak koń zaczął wcinać to już na dobre 🙂 Teraz przestawiłam za namową m.in pani Biazik właśnie na ProLinen AlFibre Oil. Też jest super pod względem zapachu i wyglądu, a koń o dziwo nawet za pierwszym razem nie miał wątpliwości. Niby ma dodatek melasy, ale tak mały, że nie powinno to nam zaszkodzić. Zresztą wbrew temu co pisze w reklamie, nawet w HT była niewielka ilość melasy 😀 Jeżeli po skarmieniu worka lub dwóch będzie dalej ok to na niej zostanę. Skład porównywalny. Finansowo znacznie lepsza opcja 🙂
Dava daj spokój... On to by najchętniej jadł tylko owies i siano  🤣 Na szczęście tą olejową sieczkę je bo żadna inna nie wchodzi w grę  🤔wirek:

xxmalinaxx sprawdza mi się ten Dodson, także nie kombinuje i też mi się podoba wizualnie, mimo że jest melasowana.
tulipan z melasą to też tak nie należy świrować, zazwyczaj to jest tak mała ilość, że nie ma wpływu 😉 Co innego, gdybyś dawała tej melasy nie wiadomo ile.
A to ja nie mam melasowej obsesji  🙂 Tylko zaznaczyłam bo wiem, że nie wszyscy tolerują melasę w paszy  😉
Gillian   four letter word
16 stycznia 2017 11:04
Ooo, mój też się wypiął na show improvera. Przemycam w meszu bo przecież nie wywalę.
Dava   kiss kiss bang bang
16 stycznia 2017 11:07
Mi też melasa nie przeszkadza, zresztą jak się ma konia w opcji Princess to trzeba się zaprzyjaźnić ze smakowitością  😁

xxmalinaxx -> mnie w sieczkach pro linen troche zniechęciło to, że nie trzymały jakości. Fakt już dawno temu dawałam i raz były super, innym razem miały zupełnie inny kolor albo frakcje. Nie odpowiadało mi to, bo miałam wrażenie, że za każdym razem coś innego podaję. Może już się to poprawiło?

Gillian  😁 nieźle! Ja też staram się w takich wypadkach przemycać w meszu ale nie zawsze się udaje  😁
A mój koń dostał uczulenia po ProLinen AlFibre Oil, potem po sieczce Sukces z lucerną.. (spuchnięte chrapy za każdym razem, po odstawieniu natychmiast znikało). To samo działo się po ziołach na uspokojenie.
I jak tu trafić na coś co nie uczula?  🤔wirek: Przecież to jakaś paranoja. A wrzodek z niego to i kombinować za bardzo nie chcę za względu na ten jego żołądek.  😵
tulipan spoko, nie podejrzewam Cię  :kwiatek:

Gillian ja mam takie wrażenie, że Show Improver za każdym razem ma w worku co innego  😁 Zajmowałam się koniem, który tą paszę je tak z rok, no więc widziałam kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt worków i zawsze otwierając nowy - w ten czy inny sposób byłam zaskoczona. Wydaje mi się, że Saracen nie bierze komponentów z jednego, a z wielu różnych miejsc, stąd takie zmiany w wyglądzie i zapachu paszy, i stąd problemy ze "zjadalnością".

Dava myślę, że tak. Generalnie ProLinen ostatnio mocno poszło w jakość - początki mogły rzeczywiście być różne, ale na ten moment sieczki są zieleniutkie, pachnące, bogate (gołym okiem widać składniki) i bardzo smaczne dla konia. Z sieczek nie trzymających jakości, to niestety jak otworzyłam u koleżanki worek nuby, to...  😵
xxmalinaxx z tym, że Nuba oficjalnie sieczek jeszcze nie wprowadziła, bo cały czas szukają odpowiednich surowców. Rozmawiałam bezpośrednio z producentem i mówili, że póki co wychodzą sieczki średnie i nie będą w sprzedaży dopóki nie uzyskają odpowiedniej jakości..
cubbins, ale w twoim przypadku to może być nie kwestia producenta a lucerny jako takiej. Mój koń lucerny jeść nie może - puchnie natychmiast i dość mocno. Więc po prostu poszukaj sieczki bez lucerny.
Dava   kiss kiss bang bang
16 stycznia 2017 15:12


Gillian ja mam takie wrażenie, że Show Improver za każdym razem ma w worku co innego  😁 Zajmowałam się koniem, który tą paszę je tak z rok, no więc widziałam kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt worków i zawsze otwierając nowy - w ten czy inny sposób byłam zaskoczona. Wydaje mi się, że Saracen nie bierze komponentów z jednego, a z wielu różnych miejsc, stąd takie zmiany w wyglądzie i zapachu paszy, i stąd problemy ze "zjadalnością".



Nie mogę się z tym zgodzić. Ja przez tydzień widzę kilkanaście (plus) worków tej paszy, cały rok, z różnych partii. Nie zauważyłam żeby były inne. Powiedziałabym raczej, że mają problem z powtarzalnością  😁
Odmówienie jedzenia dla mnie (u mojego konia) to nic dziwnego  🤣 Może być super hiper zdrowa, melassafree, i nie wiadomo jaka pasza, a może nawet nie powąchać albo odmówić jedzenia po kilku miarkach/workach 😁

Fajnie, że ProLinen poprawił jakość, to najważniejsze! Już lepiej z tymi sieczkami z melasą (olejem?) -> ja akurat nie miałam osobiście , wiele osób marudziło na większe zlepki tej melasy.

Dla mnie sieczka jest trudniejsza do wyprodukowania niż pasza. Już wielu próbowało, niewielu to wychodzi 😉
xxmalinaxx z tym, że Nuba oficjalnie sieczek jeszcze nie wprowadziła, bo cały czas szukają odpowiednich surowców. Rozmawiałam bezpośrednio z producentem i mówili, że póki co wychodzą sieczki średnie i nie będą w sprzedaży dopóki nie uzyskają odpowiedniej jakości..

To może jednak pomyliłam firmę? Szary worek. Małe literki nadruku. Na początku myślałam,  że to sukces.  🤔

Dava no wg mnie różnice w Improverze naprawdę ogromne. Raz pasza była mokra i lepka, raz sucha na popiół. Raz trafiła się wręcz zbrylona. :/
Co do sieczki raz jeszcze, żadnych zlepków nie ma 🙂 I oczywiście,  że ciężej jest zrobić sieczkę. Bo to wszystko się łamie,  kruszy, psuje... 😉
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
16 stycznia 2017 15:23
A czy obecna lucerna Pro-linena wygląda lepiej niż Hartoga? Pytam - bo skarmiłam w bólach Hartoga (który bardziej przypominał słomę sprasowaną z pyłem) i muszę dla kaszlącego seniora znaleźć ciekawszą alternatywę :/
bjooork ja tutaj właśnie narzekałam na zlepki melasy, w ramach przeprosin producent przysłał mi dwa worki już o wiele wiele lepsze. W sumie już do tych dwóch dosłanych nie mam się co przyczepić za bardzo, suche ale nie pylące, ładne zielone, pachnące, czasem jeszcze zdarzał się jakiś zlepek, ale malutki i raz na czas. (mówię o Alfibre Regular) Zjadł już te worki, więc zamówiłam teraz Alfibre Oil zobaczymy co to przyjdzie. 😉
Jak nie zapomnę to mogę jutro cyknąć jej fotkę jak wygląda, bo jeszcze mi troszkę zostało.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
16 stycznia 2017 15:35
bjooork ja tutaj właśnie narzekałam na zlepki melasy, w ramach przeprosin producent przysłał mi dwa worki już o wiele wiele lepsze. W sumie już do tych dwóch dosłanych nie mam się co przyczepić za bardzo, suche ale nie pylące, ładne zielone, pachnące, czasem jeszcze zdarzał się jakiś zlepek, ale malutki i raz na czas. (mówię o Alfibre Regular) Zjadł już te worki, więc zamówiłam teraz Alfibre Oil zobaczymy co to przyjdzie. 😉
Jak nie zapomnę to mogę jutro cyknąć jej fotkę jak wygląda, bo jeszcze mi troszkę zostało.


Alaska będę super wdzięczna  :kwiatek:
bjoork ja też mogę wrzucić notkę mojego Oila 🙂
Dava   kiss kiss bang bang
16 stycznia 2017 15:46
Dawajcie foty, chętnie zobaczę jak one teraz wyglądają  :kwiatek:
Ja też podaję pasze i sieczkę Pro-Linen i w ostatnim czasie jakość sieczki bardzo się poprawiła.  Zlepki praktycznie nie występują,  ilość melasy została zredukowana do minimum a ponadto wprowadzono wersje sieczek zupełnie bez melasy jeśli ktoś sobie jej nie życzy. 
xxmalinaxx Nuba ma białe worki
z tym, że oni podobno dali "próbki" do testowania, ale póki co nie zadowolił ich efekt i w sprzedaży nie ma, testować jak najbardziej ktoś mógł. Z ciekawości mogłabyś się upewnić jaka to firma?
Dava foty jutro wrzucam z porównaniem do innych sieczek 🙂

Fokusowa to nie ten worek, ale może być tak, jak mówisz. Upewnię się i dam znać, bo sama jestem tym zaciekawiona.
malina coś wymyślasz... albo miałaś pecha. Karmię Showem od dawna i nie zauważyłam żadnych różnic w poszczególnych workach.

Swoją drogą niestety muszę się teraz przerzucić na granulat bo mój koń się wypina na musli.  🙄 Ale to nie ma związku z tym jaką dostaje pasze - albo w ogóle nie chce jeść, albo je je i w końcu przestaje mu wchodzić. Owies czasami ewentualnie dotknie, chociaż jeżeli ma odrobinę pyłu to zostawi. Sieczki są be, tak samo jak wysłodki, otręby i wszystkie inne wynalazki. Przynajmniej trawa, siano, marchewki i jabłka są super  😉
Ale macie wybredne te konie  😁
Mój kręci tylko nosem czasami na nowe rzeczy, jak mu zaskoczy to wcina.
epk, dzięki za sugestię, na pewno się temu przyjrzę 😉 A masz jakąś sprawdzoną sieczkę bez lucerny? 
moja tak kocha jeść że pastę na odrobaczanie wciskam do musli i zjada  🤣 🤣 🤣 i nie ma strachu że coś wypluje  😜
Chociaż po zmianie stajni, gdzie w końcu jest dobre siano  jest totalną miłośniczką sianka, czasami zostawia pół treściwego na później by zjesc sianko i wrócić do żłobu. Nawet wysłodki przegryza sianem  😂 biedna dziewczyna spragniona była dobrego, bo w poprzedniej stajni było yyy "słabe"  😵
także jeśli chodzi o smaki obiektywna nie jest hahaha ale a propos Pro Linen Quarter Musli mój koń quarterem nie jest  🤣 a też wcina je ze smakiem 🙂 koń w treningu ujeżdżeniowym, odpowiada nam więc bardzo skład  😅 (ok nie super zaawansowanym pingwinem, ale coś tam robi więc też wymaga...  :kwiatek:❗ ) wprowadziliśmy paszę stosunkowo niedawno a już jestem mega zadowolona.
Koń pare miesiecy temu miał dłuższe L4 więc cały czas wraca do formy, buduje mięśnie, uczy się ich też nowych rzeczy w związku z tym bywało tak że po treningach była sztywniejsza, szczególnie zad. Odkąd jest na quarterze nie miałam jeszcze takiej sytuacji. Ciesze się bo nie chciałam pakować w nią kolejnego suplementu wspomagającego przemianę materii w mięsniach już i tak mamy sporo supli  😵 także my polecamy  💘

Kastorkowa   Szałas na hałas
16 stycznia 2017 20:01
Alaska no jak tak czytam to też dochodzę do takiego wniosku, i się zastanawiam czy to moje takie dziwne czy co  😀
Mustang zjada wszytko co mu się da, na nowości nie kręci nosem i pasza też mu nie brzydnie bo je ciągle to samo. Znaczy były dwie zmiany z krautera St.hippolyta na f-muesli eggersmana aż w końcu wylądował na jubi eggersmana i owsie i wcina jak głupi plus sieczka.  No a hucuł to hucuł  🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się