Jakie pasze dajecie swoim koniom?

cubbins 100 kg to 5 worków, to w 2-3 miesiące koń Ci zje 😉
Dava   kiss kiss bang bang
24 stycznia 2017 08:09
faith Beet Quick od ProLinen? http://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Beet-Quick-Szybkie-wyslodki-buraczane-/347 W sumie taki mają target 🙂 Szybko i wygodnie 🙂 Ale np Beet Mix'y, które ja podaję, też ProLinen, są prawie tak samo szybkie i zalewam ciepłą wodą z kranu. Dla porównania wysłodki Optifeed zalane nawet wrzątkiem, potrzebują minimum 30 minut.

A ktore z Opti, bo sama w sobie firma nie robi wyslodkow  😁  British Horse Feed Speedi robia sie w 10min max, a Dengie Alfa Beet w max 15min, wszystko ciepla woda, bo ja nigdy nie podaje wyslodkow na zimno.
Z Hippolyta Winter tez w 10min, tak samo z Baileysa, generalnie wszystkie te spreparowane robia sie szybko. Wolno beda sie robily tylko 'naturalne'.

Cubbins -> Karola jest wlascicielka Nuby, wiec dziwnie tak pisac o sobie w 3 osobie  😎

Fokusowa -> 5 workow to jest na miesiac z kwalkiem, zakladajac ze karmisz po miarce na karmienie. 2-3 miesiace to chyba jak dajesz koniowi musli jako nagrode po miarce  😉
Gaga no wlasnie spadl mi troche... nie plakalabym jakby deczko przybral.

Dzieki wszystkim za info 🙂
faith, mi Byśkę rok temu uratowały otręby ryżowe. A spadła mocno po tym pęknięciu oka 🙁
No ale otreby ryzowe dla stojacego w boksie? nie przebialkuje mi sie?
[quote author=xxmalinaxx link=topic=25.msg2640271#msg2640271 date=1485199614]
faith Beet Quick od ProLinen? http://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Beet-Quick-Szybkie-wyslodki-buraczane-/347 W sumie taki mają target 🙂 Szybko i wygodnie 🙂 Ale np Beet Mix'y, które ja podaję, też ProLinen, są prawie tak samo szybkie i zalewam ciepłą wodą z kranu. Dla porównania wysłodki Optifeed zalane nawet wrzątkiem, potrzebują minimum 30 minut.

A ktore z Opti, bo sama w sobie firma nie robi wyslodkow  😁 
[/quote]

Wysłodki marki wysłodki, te: http://optifeed-sklep.abstore.pl/wyslodki-buraczane,c46,pl.html

faith otręby ryżowe dla konia stojącego w boksie to kiepskie rozwiązanie, nie tylko z uwagi na wysoką zawartość białka, ale też energię (może sobie być wolnouwalniana, ale nadal w przedziale +/- 15-17 MJ/kg, stojącego konia może po prostu roznieść). Lepiej zostań przy wysłodkach.
Dava to zależy od zalecanego dawkowania, niektóre pasze mają to dawkowanie "niskie", wszystko zależy też od rodzaju pracy konia, samego konia i od wielu innych rzeczy 😉
Dava   kiss kiss bang bang
24 stycznia 2017 10:19
xxmalinaxx -> przecież to są najzwyklejsze wysłodki (nie ekspresowe) więc nie dziwię się, że tyle 'puchną'  😜

Fokusowa -> i słyszałaś o dawkowaniu po jednej miarce na dzień zwykłego musli? Chyba, że koń stoi w boksie i ma areszt, i dostaje dodatkowo full siana  😉
Dava ale ja przecież nigdzie nie napisałam,  że są. Zaznaczyłam "dla porównania". Z ekspresowymi właśnie.
Dava słyszałam 😉 Dziewczyna napisała, że trzeba AŻ 100 kg zamówić, a wbrew pozorom to nawet przy małym dawkowaniu nie jest tak dużo. Mój koń je musli pełnoporcjowo i 2 worki na miesiąc pochłania, ot typ, który bardzo dobrze paszę wykorzystuje, jakbym mu dawała 5 worków miesięcznie to obawiam się, że musiałabym go toczyć (o ile nie doszłoby do eksplozji z powodu nadmiaru energii), więc są konie/pasze/jeźdźcy/potrzeby różne i to do nich trzeba wszystko dostosować, nie bez powodu zazwyczaj jest info, że dawkę trzeba dobrać do rodzaju konia i jego pracy 😉
Fokusowa, Dava,  ''aż'' ponieważ nie znam tej firmy, tych pasz, więc kupić 100 kg w ciemno? A koń mocno problemowy, skłonność do alergii i problemy ze wrzodami..
Faktycznie trzeba dostosować, ponieważ nie potrzebuje skarmiac duża ilością paszy jak koń stoi i nic nie robi całymi dniami 🙂 wiec nie ma sensu dyskutować, jak nie zna się konkretnego przypadku :p
a ja rozszerzę pytanie Cubbins
pasza dla koni (najchętniej musli)
bez owsa
bez lucerny
bez melasy ( jakaś zmora z nią, jest wszędzie)
wolnouwalniana energia
białka do max 12%

takie rzeczy tylko w erze  😁 czy ktoś coś  🙇
Dava   kiss kiss bang bang
24 stycznia 2017 17:33
xxmalinaxx spox źle Cię zrozumiałam  :kwiatek:

Cubbins jasne, też bym nie zamawiała takiej ilości, szczególnie, że mam konia, który mało co chce jeść  😁

Epikea to dowaliłaś  😁  Nie wiem czy znajdziesz takie musli szczerze powiedziawszy  🤔wirek: aż normalnie poszukam, czy coś takiego istnieje
Dava dzięki 🙂
Niby pasz setki ale jak potrzebujesz czegoś konkretnie to nagle nie ma.
BUCK   buttermilk buckskin
24 stycznia 2017 18:05
Dava spoko 😉

Epikea dlaczego uciekasz od melasy to rozumiem, ale z ciekawości - czemu bez lucerny?
xxmalinaxx
Przy arabie ilość białka w lucernie w połączeniu z owsem bywa za duża. W zimie podaję mu musli/sieczki z dodatkiem lucerny ale w sezonie pastwiskowym już staram się unikać.

BUCK
o dzięki 🙂 patrzyłam kiedyś na nią ale jakoś mi umknęła.
Karmił nią ktoś? albo ma doświadczenie z prosem w żywieniu koni
Epikea ja znalazłam bez melasy tylko dwie firmy, Nuba Equi i Magic Horse 🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
24 stycznia 2017 20:31
Epikea, do Nuby może napisz, oni chyba czasem wprowadzają jakieś zmiany w paszy dla konkretnego klienta, a nuż Ci się uda ;D
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
24 stycznia 2017 21:05
Magic Horse większość pasz opiera na lucernie, melasy nie używa ani grama. Ale też robią mieszanki pod konkretne konie, może coś wymyślą.
julka177 dzięki 🙂 z Magii jadł ale tam lucerna jest niestety albo trzeba na mokro podawać

smartini właśnie wszyscy ostatnio chwalą Nubę, chyba spróbuję
Podłączę się do pytania Epikea, ktoś skarmiał  St Hippolyt Brandon XP Performance musli ?
Moja kobyła stała na tej paszy i funkcjonowała idealnie. Zawsze była świeża, przestało jej grzać na głowę, skończyły się problemy ze sztywnością potreningową. Dodatkowo pięknie, słodko pachnie i jest wydajna. Na zawody brałam jej tylko pasze, bez owsa, w domu mieszałam z owsem. Na pewno do niej wrócę jak koń wróci do startów. U nas w stajni stoi na niej jeszcze drugi koń z problemem spalania się, w niedzielę nie było czym jechać. Wybrzydzał też i nie chciał jeść, odkąd ma wprowadzonego Brandona apetyt mu dopisuje i problem się skończył, a dostaje go w sumie jako urozmaicenie, bo niedużo. Moim zdaniem jedna z najlepszych pasz na rynku.
equi.dream, jej dziękuję! Zamawiam w takim raziee  💃
[quote author=xxmalinaxx link=topic=25.msg2640271#msg2640271 date=1485199614]
faith Beet Quick od ProLinen? http://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Beet-Quick-Szybkie-wyslodki-buraczane-/347 W sumie taki mają target 🙂 Szybko i wygodnie 🙂 Ale np Beet Mix'y, które ja podaję, też ProLinen, są prawie tak samo szybkie i zalewam ciepłą wodą z kranu. Dla porównania wysłodki Optifeed zalane nawet wrzątkiem, potrzebują minimum 30 minut.

A ktore z Opti, bo sama w sobie firma nie robi wyslodkow  😁  British Horse Feed Speedi robia sie w 10min max, a Dengie Alfa Beet w max 15min, wszystko ciepla woda, bo ja nigdy nie podaje wyslodkow na zimno.
Z Hippolyta Winter tez w 10min, tak samo z Baileysa, generalnie wszystkie te spreparowane robia sie szybko. Wolno beda sie robily tylko 'naturalne'.

Cubbins -> Karola jest wlascicielka Nuby, wiec dziwnie tak pisac o sobie w 3 osobie  😎

Fokusowa -> 5 workow to jest na miesiac z kwalkiem, zakladajac ze karmisz po miarce na karmienie. 2-3 miesiace to chyba jak dajesz koniowi musli jako nagrode po miarce  😉
[/quote]


mi przy karmieniu nubą tak jak jest zalecane na worku ( 2 kg na dzień jako wyłączna pasza) schodzi niecałe 3 worki na miesiąc, 5 starczyłoby mi na 2 😉 - wychodzi po 3 miarki na dzień
aroniasty, która pasza z Nuby i ile waży koń?
mi przy karmieniu nubą tak jak jest zalecane na worku ( 2 kg na dzień jako wyłączna pasza) schodzi niecałe 3 worki na miesiąc, 5 starczyłoby mi na 2 😉 - wychodzi po 3 miarki na dzień

To w zasadzie dość ciekawe, jako że worek ma 20kg, czyli przy Twoim dawkowaniu starcza na dokładnie 10 dni, a 2 miesiące to średnio 61 dni  🤣
Czepiasz się  😂
Dava   kiss kiss bang bang
25 stycznia 2017 13:10
Nie chcialam tego pisac, zeby nie bylo, ze znowu sie czepiam  😁 😁 😁
Dzieki dziewczyny!  😍

Tak na marginesie czasami rozmawiam z ludzmi, ktorzy nigdy paszy nie wazyli (ani owsa np.) w sensie ile ich miarka dokladnie zawiera wagowo tego czym karmia. I oczywiscie koni tez nie.
Jak okreslacie wage konia, skoro nie stal nigdy na niej?
U nas w stajni jest waga na stale i szczerze wszyscy byli w szoku, kiedy zwazyli swoje konie pierwszy raz. Nikt nie mial racji z 'szacowana' waga  😎
Dava a raczej przeszacowane czy raczej niedoszacowane? Jak duże różnice? Napisz coś więcej, jakie wnioski z tego ważenia, bo to ciekawe.
Są wzory pozwalające oszacować wagę konia z jego wymiarów, ale nie wiem, na ile się sprawdzają.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się